Preskočiť na hlavný obsah

Translate

Päť svetových značiek dneška, ktoré spolupracovali s nacistami. Používate ich výrobky?

Máte radi vôňu Coco Chanel, oblieka vás Hugo Boss, obdivujete elegantné krivky Volkswagenu Beetle a občas si dáte Fantu? Niekto by mohol povedať, že inklinujete k nacistickej ideológii. Všetky uvedené značky, vrátane tých amerických, spolupracovali s hitlerovskou mašinériou. A ak vás z toho rozbolí hlava, pomôže (nacistický) acylpyrínHugo Boss - návrhár nacistických uniforiem
Mladý člen SS vo výraznej uniforme od Hugo Boss

Nadradená rasa predsa nebude chodiť len tak v niečom. Chce to parádnu uniformu, aby jej elegancia vynikla počas víťazných ťažení a oslovila tak nových nacistických fanatikov, a na druhú stranu musí mať odev správneho nemeckého vojaka vlastnosti užitočné v poli a v boji. A nemal by byť moc drahý. Kto vie, možno práve takto uvažoval Adolf Hitler, keď mu boli predstavení vybraní vojaci čoby figuranti v nových nemeckých uniformách navrhnutých zavedenou značkou odevného priemyslu.

Hugo Ferdinand Boss (8. 7. 1885 - 9. 8. 1948) bol zakladateľom odevnej spoločnosti Hugo Boss. "Samozrejme, že môj otec patril k nacistickej strane. Ale kto vtedy nepatril? Celý priemysel pracoval pre nacistickú armádu, "cituje Siegfrieda Bosse The New York Times. Bossova odevná výroba mala k uniformám blízko. Než "presedlala" na uniformy pre fašistov, šila odevy pre políciu a poštu, k čomu sa následne po vojne vrátila. Neskôr sa značka začala venovať parfumerskému priemyslu.

Vôňa s tieňom hákového kríža

"Gabrielle Chanel, lepšie známa ako Coco, bola biednym vlastne veľmi zlým človekom. Silným antisemitizmom, rasistickým pohľadom a  homofóbne založenou ženou.  Patrila k sociálnym  šplhúňom, a neváhala preto aby sa mala dobre a bola bohatá urobiť čokoľvek, bola to ale na svoju dobu krásna žena a vedela ako svoju krásu a pôvab využiť. Jej zákernosť a veľmi zlá povaha ju však dostala až k Hitlerovi. Bola závislá na morfiu a aktívne spolupracovala s Nemcami v čase nacistickej okupácie Paríža. "Tak sa žena, ktorá preslávila parfum (alebo on ju?)  stala ikonou elegancie", vyjadrili sa Los Angeles Times.

Gabrielle Chanel sa rozhodne nenarodila so zlatou lyžičkou v ústach. Naopak, svetlo sveta uzrela roku 1883 v hospici pre chudobných v údolí rieky Loiry. Napriek tomu sa ale vďaka svojej práci (a dosť možno aj krásnej tvári a dokonalej postavy) vypracovala v ikonu v odvetví, kde je krása a jej zvýrazňovanie na prvom mieste. Bola to ona, kto povedala, že "dievčina by mala vedieť dve veci: kto je a čo chce". Možno aj to, že sa nenarodila v zlatej kolíske, a prežila aj chudobu z nej urobilo nemilosrdnú mrchu, pretože už nikdy nechcela zažiť čo je chudoba.

Uvoľnené archívy vyniesli na svetlo fakt, že pod krycím znakom F-7124 spolupracovala s nacistickou rozviedkou Abhwer. Celé pozadie jej kolaborácie odhalil americký novinár Hal Vaughan v knihe Sleeping With The Enemy: Coco Chanel 's Secret War. Táto bisexuálne žena, ktorá mala mať pomer so Salvatorom Dalím v čase, keď bol ženatý, skutočne vedela, kto je a čo chce.


Hitlerov chrobák

Hitler už ako hlavný predstaviteľ národných socialistov mal predstavu, že by mal širokým masám Nemcov poskytnúť lacný, malý, no spoľahlivý automobil, ktorý by bol elegantný a "bude vyzerať ako chrobák". A Ferdinand Porsche mu ho stvoril. Roku 1939 bol na autosalóne Berlin Motor Show predstavený voz KdF-Wagen, dnes známy ako Volkswagen Chrobák. Vodcovej parametre cituje Jonathan Wood v knihe The Volkswagen Beetle: "Maximálna rýchlosť 62 míľ (100 km) za hodinu, spotrebu na 42 km galón benzínu (7 litrov na 100 km), musí byť vzduchom chladený a pojať dvoch dospelých a tri deti. Cena nesmie presiahnuť 1000 ríšskych mariek. "


Ako vidno, Vodca pre svoju tisícročnú ríšu plánoval silný populačný boom. "Porsche-ovým" vývojovým kanceláriám sa podaril skutočný majstrovský kúsok. Dnes už málokoho napadne, že v tomto aute je kúsok Hitlerova myšlienkového dedičstva...


Lieky a plyn

I.G. Farbenindustrie AG bola nemecká chemická priemyselná konglomerátna spoločnosť zložená zo šiestich firiem. Počas plánovania invázie do Československa a Poľska úzko spolupracovala s nacistickým vedením na plánoch, ktorých cieľom bolo zhabanie a odovzdanie chemických závodov na obsadenom území priamo do rúk priamo IG Farben. Pre správny beh vojnovej mašinérie mal chemický priemysel kľúčovú úlohu. Meno získala z nemeckého Interessen-Gemeinschaft Farbenindustrie AG.


Jedným z nástupcov firmy je dnešný Bayer, významná farmaceutická spoločnosť, ktorej lieky zachraňujú životy po celom svete. Rovnaká firma dodávala nacistom neslávne preslávené modrasté kryštáliky granulovanej kremeliny nasýtené kyanovodíkom. Tie sa sypali do plynových komôr na prasknutie natlačenými ľuďmi. Cyklón B sa tak stal plynom, ktorý sa stal synonymom nacistických vojnových zverstiev. Podľa niektorých zdrojov platila firma Bayer 200 ríšskych mariek za usmrtenú osobu samotnému Mengelemu, ktorý k pokusom používal ako "živý biologický materiál" väzňa z koncentračných táborov. Absurdné vzhľadom k historickému vývoju je fakt, že v nejednej slovenskej domácej lekárničke je aspirín firmy Bayer...

Dobová reklama na Fantu/Wikimedia commons

Fanta nápojom nacistov

Príde vám titulok príliš pritiahnutý za vlasy? Vysvetlite to Marku Thomasovi, ktorý pre časopis New Statesman vyhľadal informácie o vojnovej histórii tohto nápoja. "Coca-cola to počas druhej svetovej vojny hrala na obe strany. Na jednej strane podporovala americké invázne jednotky a na druhú dodávala nápoje nacistom. Keď v roku 1941 došli v rámci vojnových reštrikcií nemeckej vetve Coca Coly dodávky amerického sirupu, vymyslela nový, ovocno chutnajúci nápoj s názvom Fanta. "

Ten bol, aspoň podľa reklám, určený špeciálne nacistom. Vo svojom satirickom relácii Last Week Tonight túto skutočnosť nezabudol zdôrazniť a samozrejme zosmiešniť (ako inak) britský moderátor John Oliver.

Dá sa povedať, že kto nespolupracoval, sám seba ohrozil na živote. Tak to aspoň platilo u firiem na území spadajúcom pod ríšsku správu. Je ľahké byť kritikom a generálom po bitke. Lenže práve tá "tichá spolupráca" pomáhala nacistickej ideológii rovnako ako "obyčajné prežívanie, hlavne nech nie sú problémy" tej komunistickej.

Iveta Kmeťová

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Rádio Roma a Romata skončili v osade, aké je však pozadie?

Aktuality.sk vydali minulý týždeň článok "Rómske rádio zobralo dotácie za 190-tisíc eur, skončilo prepísané v osade." Pred dvoma rokmi som prostredníctvom Sme.sk a Redakcie R1 publikoval článok "Rádio ROMA  A ROMATA, projekty za viac ako 200 tisíc € končia..." Hneď ako som článok publikoval, dotknuté osoby sa ma prostredníctvom svojich právnikov snažili zatlačiť do kúta. Po porade s právnikom sa mi podarilo nátlak zo strany dotknutých osôb umierniť za odplatu, že články stiahnem, a nebudem o nich písať... Napriek tomu som však články uverejnil 

Projekty rádia Roma a Rómskej tlačovej agentúry Romata sa ma osobne dotýkali. Veril som, že projekty za ktorými stál Ján Konček, Milan Nemček, budú projekty ktoré dokážu vytvoriť tvorivé prostredie ako pre rómskych novinárov tak aj pre blogerov. Malo to byť prvé rómske rádio na Slovensku, ktoré by vysielalo v Bratislave, Banskej Bystrici, Prešove a v Prahe. Rómska tlačová agentúra Romata zase mala združovať rómskych novinárov…

Rasisti, hovoria, že na bielych životoch záleží - Je OK byť biely

Rasizmus nepozná hranice a rasista už vôbec nie! fanúšikovia Slovana Bratislava v sobotu vyvesili na Tehelnom poli transparent White Lives Matter, ktorý vo voľnom preklade znamená Na životoch belochov záleží, viaceré slovenské médiá ho označili za rasistický.
Rasisti však s touto interpretáciou médii nesúhlasia. Odvolávajú sa na hnutie Black Lives Matter(Na životoch černochov záleží), ktoré podľa nich médiá neoznačujú ako rasistické. Prečo by potom mal byť transparent fanúšikov Slovana rasistický?
Tak ako to vlastne je? 
V roku 2014 sa po svete prvýkrát začala vo veľkom šíriť výzva „Black Lives Matter” (BLM - Na životoch čiernych záleží). Snažila sa upozorniť na policajnú brutalitu voči Afroameričanom v USA. Ako reakcia na toto hnutie vzniklo „White Lives Matter” (WLM - Na životoch bielych záleží).
„White Lives Matter” (WLM - Na životoch bielych záleží). Toto spojenie začali propagovať po USA rasistické skupiny vo viacerých štátoch. Najaktívnejší boli najmä členovia skupiny Aryan Renaissa…

Rovnosť nadovšetko

Koľkokrát zbili policajti bezdôvodne Róma? Koľko detí prichádza o šance na únik z osady, kvôli tomu, že ho zaradia do „špeciálnej školy“ len preto, že nevedia po slovensky? Nie, sú tak zaraďované na základne sociálneho aspektu.  Musíme posielať armádu aby robila korona-testy? Prečo ju posielame? Prečo musia ľudia pracujúci na integračných programoch v osadách bojovať o granty, len aby si mohli robiť svoju prácu? Chýba nám empatia. Sme leniví pochopiť kultúrne rozdiely. Vidíme dôsledky, odmietame vidieť dôvody.
V obchode si všetci všímajú iba nekupujúceho Róma, pracoval som v obchode prakticky celý život, a záchyty Rómov som ja osobne nezažil, a to som pracoval vo veľkom hypermarkete. Najviac záchytov bolo u nerómov a to dokonca u takých u ktorých by ste to ani nepovedali. Napriek tomu však sledovaní v obchode sú najviac Rómovia a ich deti! 
A čo prípady kedy boli bité Rómske deti, doteraz tieto prípady neboli riadne vyšetrené, prípad detí v Krompachoch nikto nevie ako dopadol. Z  fackuj…