Odmena za nákup na ZľavaDňa

nedeľa 7. októbra 2018

Päť svetových značiek dneška, ktoré spolupracovali s nacistami. Používate ich výrobky?

Máte radi vôňu Coco Chanel, oblieka vás Hugo Boss, obdivujete elegantné krivky Volkswagenu Beetle a občas si dáte Fantu? Niekto by mohol povedať, že inklinujete k nacistickej ideológii. Všetky uvedené značky, vrátane tých amerických, spolupracovali s hitlerovskou mašinériou. A ak vás z toho rozbolí hlava, pomôže (nacistický) acylpyrínHugo Boss - návrhár nacistických uniforiem
Mladý člen SS vo výraznej uniforme od Hugo Boss

Nadradená rasa predsa nebude chodiť len tak v niečom. Chce to parádnu uniformu, aby jej elegancia vynikla počas víťazných ťažení a oslovila tak nových nacistických fanatikov, a na druhú stranu musí mať odev správneho nemeckého vojaka vlastnosti užitočné v poli a v boji. A nemal by byť moc drahý. Kto vie, možno práve takto uvažoval Adolf Hitler, keď mu boli predstavení vybraní vojaci čoby figuranti v nových nemeckých uniformách navrhnutých zavedenou značkou odevného priemyslu.

Hugo Ferdinand Boss (8. 7. 1885 - 9. 8. 1948) bol zakladateľom odevnej spoločnosti Hugo Boss. "Samozrejme, že môj otec patril k nacistickej strane. Ale kto vtedy nepatril? Celý priemysel pracoval pre nacistickú armádu, "cituje Siegfrieda Bosse The New York Times. Bossova odevná výroba mala k uniformám blízko. Než "presedlala" na uniformy pre fašistov, šila odevy pre políciu a poštu, k čomu sa následne po vojne vrátila. Neskôr sa značka začala venovať parfumerskému priemyslu.

Vôňa s tieňom hákového kríža

"Gabrielle Chanel, lepšie známa ako Coco, bola biednym vlastne veľmi zlým človekom. Silným antisemitizmom, rasistickým pohľadom a  homofóbne založenou ženou.  Patrila k sociálnym  šplhúňom, a neváhala preto aby sa mala dobre a bola bohatá urobiť čokoľvek, bola to ale na svoju dobu krásna žena a vedela ako svoju krásu a pôvab využiť. Jej zákernosť a veľmi zlá povaha ju však dostala až k Hitlerovi. Bola závislá na morfiu a aktívne spolupracovala s Nemcami v čase nacistickej okupácie Paríža. "Tak sa žena, ktorá preslávila parfum (alebo on ju?)  stala ikonou elegancie", vyjadrili sa Los Angeles Times.

Gabrielle Chanel sa rozhodne nenarodila so zlatou lyžičkou v ústach. Naopak, svetlo sveta uzrela roku 1883 v hospici pre chudobných v údolí rieky Loiry. Napriek tomu sa ale vďaka svojej práci (a dosť možno aj krásnej tvári a dokonalej postavy) vypracovala v ikonu v odvetví, kde je krása a jej zvýrazňovanie na prvom mieste. Bola to ona, kto povedala, že "dievčina by mala vedieť dve veci: kto je a čo chce". Možno aj to, že sa nenarodila v zlatej kolíske, a prežila aj chudobu z nej urobilo nemilosrdnú mrchu, pretože už nikdy nechcela zažiť čo je chudoba.

Uvoľnené archívy vyniesli na svetlo fakt, že pod krycím znakom F-7124 spolupracovala s nacistickou rozviedkou Abhwer. Celé pozadie jej kolaborácie odhalil americký novinár Hal Vaughan v knihe Sleeping With The Enemy: Coco Chanel 's Secret War. Táto bisexuálne žena, ktorá mala mať pomer so Salvatorom Dalím v čase, keď bol ženatý, skutočne vedela, kto je a čo chce.


Hitlerov chrobák

Hitler už ako hlavný predstaviteľ národných socialistov mal predstavu, že by mal širokým masám Nemcov poskytnúť lacný, malý, no spoľahlivý automobil, ktorý by bol elegantný a "bude vyzerať ako chrobák". A Ferdinand Porsche mu ho stvoril. Roku 1939 bol na autosalóne Berlin Motor Show predstavený voz KdF-Wagen, dnes známy ako Volkswagen Chrobák. Vodcovej parametre cituje Jonathan Wood v knihe The Volkswagen Beetle: "Maximálna rýchlosť 62 míľ (100 km) za hodinu, spotrebu na 42 km galón benzínu (7 litrov na 100 km), musí byť vzduchom chladený a pojať dvoch dospelých a tri deti. Cena nesmie presiahnuť 1000 ríšskych mariek. "


Ako vidno, Vodca pre svoju tisícročnú ríšu plánoval silný populačný boom. "Porsche-ovým" vývojovým kanceláriám sa podaril skutočný majstrovský kúsok. Dnes už málokoho napadne, že v tomto aute je kúsok Hitlerova myšlienkového dedičstva...


Lieky a plyn

I.G. Farbenindustrie AG bola nemecká chemická priemyselná konglomerátna spoločnosť zložená zo šiestich firiem. Počas plánovania invázie do Československa a Poľska úzko spolupracovala s nacistickým vedením na plánoch, ktorých cieľom bolo zhabanie a odovzdanie chemických závodov na obsadenom území priamo do rúk priamo IG Farben. Pre správny beh vojnovej mašinérie mal chemický priemysel kľúčovú úlohu. Meno získala z nemeckého Interessen-Gemeinschaft Farbenindustrie AG.


Jedným z nástupcov firmy je dnešný Bayer, významná farmaceutická spoločnosť, ktorej lieky zachraňujú životy po celom svete. Rovnaká firma dodávala nacistom neslávne preslávené modrasté kryštáliky granulovanej kremeliny nasýtené kyanovodíkom. Tie sa sypali do plynových komôr na prasknutie natlačenými ľuďmi. Cyklón B sa tak stal plynom, ktorý sa stal synonymom nacistických vojnových zverstiev. Podľa niektorých zdrojov platila firma Bayer 200 ríšskych mariek za usmrtenú osobu samotnému Mengelemu, ktorý k pokusom používal ako "živý biologický materiál" väzňa z koncentračných táborov. Absurdné vzhľadom k historickému vývoju je fakt, že v nejednej slovenskej domácej lekárničke je aspirín firmy Bayer...

Dobová reklama na Fantu/Wikimedia commons

Fanta nápojom nacistov

Príde vám titulok príliš pritiahnutý za vlasy? Vysvetlite to Marku Thomasovi, ktorý pre časopis New Statesman vyhľadal informácie o vojnovej histórii tohto nápoja. "Coca-cola to počas druhej svetovej vojny hrala na obe strany. Na jednej strane podporovala americké invázne jednotky a na druhú dodávala nápoje nacistom. Keď v roku 1941 došli v rámci vojnových reštrikcií nemeckej vetve Coca Coly dodávky amerického sirupu, vymyslela nový, ovocno chutnajúci nápoj s názvom Fanta. "

Ten bol, aspoň podľa reklám, určený špeciálne nacistom. Vo svojom satirickom relácii Last Week Tonight túto skutočnosť nezabudol zdôrazniť a samozrejme zosmiešniť (ako inak) britský moderátor John Oliver.

Dá sa povedať, že kto nespolupracoval, sám seba ohrozil na živote. Tak to aspoň platilo u firiem na území spadajúcom pod ríšsku správu. Je ľahké byť kritikom a generálom po bitke. Lenže práve tá "tichá spolupráca" pomáhala nacistickej ideológii rovnako ako "obyčajné prežívanie, hlavne nech nie sú problémy" tej komunistickej.

Iveta Kmeťová

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Váš názor nás zaujíma, ďakujeme

Rómske noviny kričia "Kmeťo, klameš", ospravedlň sa!

Dlhodobo sledujem neutešený stav jediných Rómskych novín na Slovensku. Asi aj preto, že tu v týchto novinách som začínal písať, dalo by sa p...