Preskočiť na hlavný obsah

Translate

Premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) sa po zasadnutí vyjadril, že vláda chce podporiť pastoráciu Rómov. Aby tak cirkvi "nabalil" viac peňazí??!

Rómovia vždy patrili k veriacim aj napriek tomu, že k naším predkom sa Rímskokatolícka cirkev nezachovala zrovna dva krát najlepšie. Keď si zoberieme hlbokú minulosť, kedy naši predkovia boli exkomunikovaní z cirkvi až po nie tak dávnu minulosť, kedy cirkev zohrala počas Hitlerovského šialenstva nie tak nezanedbateľnú úlohu. O Piovi XII. sa niekedy hovorí ako o „Hitlerovom pápežovi“, ktorý lakonicky prehliadal führerove zločiny. O tomto pápežovi sa doteraz vedú v kruhoch odborníkov na cirkev, historikov dlhosiahle rozhovory, ktoré nikam nevedú.


Ilustračné foto/ Internet 


Vraví sa veľa napríklad aj tom, že Vatikán vo svojich archívoch ukrýva tajomstvo pôvodu nás Rómov, ale to už sa dostávame do špekulácií, ktorých by som sa v tomto článku rád vyhol.

Keď pôjdeme hlboko do histórie, predstavitelia vtedajšej cirkvi upozorňovali na to, že sa správanie kočujúcich Rómov nezhoduje s vtedajšou predstavou o kresťanských kajúcnikoch. Rozhodujúcim podnetom, pre ktorý sa v Európe zmenil postoj k Rómom bola ich exkomunikácia (vylúčenie) z cirkvi parížskym arcibiskupom v roku 1427. Dôvodom malo byť porušovanie kresťanskej morálky, ako napríklad nedodržiavanie pôstov, veštenia, "čítania" z ruky, drobných krádeží...


Od tohto roku môžeme začať písať o krutom prenasledovaní našich predkov. Nesmeli pod hrozbou smrti do miest, svoje obydlia si mohli stavať iba za hradbami miest a za hranicami dedín. No krutosť v tom období nepoznala zo strany väčšinového obyvateľstva hranice. Naši ľudia boli predávaní ako otroci, ženy a dievčatá boli označované za bosorky a boli upaľované na hraniciach miest. 

O tom, čo v minulosti bola cirkev pre nás by som mohol písať a nestačil by mi tento článok. Napriek tomu sme si my Rómovia a cirkev našli spoločnú cestu. Áno, pri omši keď kňaz povie dajte si znak pokoja sa vedľa vás "krestaň" pozrie kto to vlastne vedľa neho stoji a ak je to Róm, radšej znak pokoja podaním ruky prejaví inému. Áno, stále máme v cirkvi kňazov, ktorí sympatizujú s nacionalizmom a svoje ovečky vyzývajú, aby podporili fašistickú stranu Mariána Kotlebu. 

Vatikán disponuje viac ako 300 tonami zlata, šperkov drahokamov. Vy si naozaj myslíte, že sa jedná o cirkev ktorá nasleduje Ježiša Krista, ktorí chodil medzi veriacich pešo, alebo na oslíkovi?! Veľmi sa mýlite milí čitatelia... 


Pellegrini chce viac veri do osád 

Premiér Pellgrini chce podporiť pastoráciu Rómov. Ja verím, že predstavitelia cirkvi s tým nebudú mať žiaden problém, veď predsa pôjde o peniaze a nie malé peniaze. A zase rómske detičky sú tak krásne, a to už nehovorím o chlapcoch v miništranskom oblečení. To, že kňazi zneužívali svoje postavenie, to že v súčastnosti vychádzajú na povrch  príbehy zneužívaných  chlapcov, to bolo a ja si myslím že stále aj bude. 

Doteraz totiž Vatikán neurobil dostatočné kroky, ktoré by v budúcnosti zabránil zneužívaniu deti a aj dnes má Vatikán tendenciu niektoré prípady zneužívania zamiesť pod koberec. 

To však nič nemení na tom, aby sme do rúk kňazov dávali naše deti, dokonca im dáme ešte väčšiu moc a silu, zo strany štátu prakticky neexistuje žiadna kontrola a tak o hrôzostrašných praktikách zneužívania detí zo strany kňazov, ktoré sa diali a dejú aj v týchto dňoch, sa asi dozvieme zase o 20 rokov neskôr... 

Najviac sa obávam že zvýšení vplyv kňazov až na niektoré výnimky a ich organizácie, nebudú dostatočne pod kontrolou. Rómske deti v osadách často sa sami túlajú po vonku a môžu sa stať obeťou zneužitia v rôznych formách.  


Nepočujem- Nevidím-Nehovorím Pedofília, homosexualita, "love" a "lov" cirkvi  

Naozaj si myslíte, že sa jedná o ojedinelí jav homosexuality či pedofílie v cirkvi?!  Už minimálne 20 rokov viem, že u Kapucínov v Bratislave sa po večeroch diali orgie medzi kňazmi, na ktoré by si netrúfol ani ten najväčší pornorežisér. Odkiaľ to viem? Moja známa tam chodievala upratovať, bola silne veriaca a dokonca aj to čo videla, považovala iba za prehrešok. Bigotná viera z vás totiž urobí otroka. Otroka, ktorý si nedokáže pripustiť, že to čoho je svedkom už nemá nič spoločné s kresťanstvom a ani s vierou. 
Práve takýto ľudia sú najviac zneužívaní, starenky a starčekovia zo svojich dôchodkov posielajú na rôzne kresťanské organizácie nemalé peniažky. 

Do televízie LUX tak smeruje mesačne niekoľko desaťtisíc eur, to isté je aj v prípade rádia Lumen, či katolických novín.  

Niekoľko týždňov Redakcia R1 sledovala toky peňazí do týchto inštitúcií a sám by som bol zvedavý koľko z týchto finančných darov zmieňované organizácie priznajú štátu, keďže je to prakticky neodsledovatelné, pretože sa väčšinou tieto financie posielajú poštovou poukážkou na adresu, či účet. 
Takto tieto organizácie zinkasujú také financie, o ktorých sa vám ani nesníva a dovolím si povedať, že by slušne pokryli vysielací čas takej televízie Markíza na pol roka dopredu.       

Týmto organizáciám netečú peniaze len od veriacich, ale aj štátu a z eurofondov, tak napríklad:   
Rádio LUMEN Banská Bystrica Rozhlasová relácia „Rómovia – misia možná“  žiadali takmer 12.000 €, nakoniec dostali 4.000€

Na svoje si prišli aj iné cirky a spoločenstvá 

Gréckokatolícka cirkev farnosť Zemplín /farské programy v Zemplíne/  €900,00 €
Reformovaná kresťanská cirkev na Slovensku, Cirkevný zbor Rimavská Sobota /letný kultúrno-vzdelávací tábor žiakov Gemera / 2 000,00 €

Reformovaná Kresťanská Cirkev na Slovensku - Dcérocirkevný zbor Vidová /tvorivé dielne v obci Vidová/ 1 817,00 €

Reformovaná Kresťanská Cirkev na Slovensku - Cirkevný zbor Silica /denný tábor v Silici/ 1 160,00 €

Reformovaná Kresťanská Cirkev na Slovensku - Cirkevný zbor Slavec /denný tábor v Slavici/ 900,00 €


Otroci cirkvi 

Najhoršie sú na tom bigotne veriaci ľudia. Na rôzne cirkvi vrátane Rímskokatolíckej cirkvi prepisujú celé svoje majetky. Ako za feudalizmu. V rôznych dedinách na východe Slovenska, ale aj severe Slovenska sa ako mocipáni k svojím veriacim správajú miestny farári. Veriaci im pečú, varia,  upratujú ich príbytky a na sklonku ich života niektorí prepisujú celé svoje majetky miestnej fare, či kňazovi. Tak sa stalo aj v jednej obci na východe Slovenska, kde na výstavbu nového kostola na slovenské koruny daroval jeden veriaci 100.000 tisíc korún. Ako miestna fara tento dar štátu vyúčtovala by ma naozaj zaujímalo.

Nie sú žiaľ schopný vo svojej bigotnosti odsúdiť to čo je zle, len preto lebo to zle konajú kňazi a to sú predsa boží ľudia. Ako jeden takto silne veriaci človek poznamenal na adresu pedofilných kňazov, veď išlo len o deti a určite to deti ho na zlu cestu nahovorili...   

Zväčša mladí ľudia odchádzajú žiť do väčších miest nie len kvôli práci, ale aj životu na dedine odkiaľ pochádzajú. Nemôžu jednoducho zniesť, že napríklad po svätej omši si predmetom ohovárania, tipu "To tá čo si dala na seba, jak posledná fľandra..." Pričom dievča bolo normálne oblečené k svojmu veku. Vznikajú doslova cirkevné komunity, ktoré sú zložené z miestnych obyvateľov a tí dokonca majú tendenciu riadiť aj váš osobný život. 

Ak sa vzopriete ste "vyobcovaný" z danej fary a neraz keď sa chcete pomodliť idete do inej dediny na omšu, aby ste sa tak vyhli zbytočnému napätiu. Miestny farár tam funguje ako kráľ, ktorému je neposlušník podhodený na zem pred jeho nohy. Farári v týchto dedinách si užívajú život aký si vy nikdy nedovolíte a doslova riadia v pozadí celý život a chod dediny. 

Viera má byť živá, no nie otrocká     

Boh nechce aby sme ho milovali otrockou láskou, ale aby sme ho milovali láskou v srdci bez "otroctva" v našich životoch. Premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) sa po zasadnutí vyjadril, že vláda chce podporiť pastoráciu Rómov. My Rómovia sme mali vždy blízko k Bohu. K tomu nepotrebujeme Pellegríniho ani Smer- SD, pretože celá akože pastorizácia nie je o ničom inom ako len si preliať peniaze z vrecka do vrecka. 
Ja nepíšem, aby sme neverili Bohu, ale nestaňme sa len zaslepené ovce, ktoré postupne idú na porážku. Zdravá viera prospieva človeku, bigotná viera, otrocká viera z nás urobí len robotov bez vlastných myšlienok a neviem sa nejak zbaviť pocitu, že v podtexte Pellegrinimu o toto ide, veď na slepých ovciach sa dá naviac vyryžovať peňazí... 

Viera je dôležitá, ale tak isto je dôležité správne investovať peniaze do projektov ktoré by naštartovali proces obnovy a naštartovania programov ktoré skutočne pomôžu ľudom z osád sa integrovať do spoločnosti. Nemyslím si že v bode v akom žijú  ľudia v osadách im pomôže kňaz, pretože ten im chleba nedá a ani ich nenaučí ako si na chleba zarobiť. Nemám pocit, že toto je cesta, skôr cesta ešte k väčšej izolácii... 

Je to zase celé len o tom, ako poriadne do stratena rozhajdákať peniaze z ktorých to dieťa z osady nebude ma v podstate nič....   

Aj takto môže vyzerať kresťanská láska, keď farár vedie omšu pre fašistov a ospevuje nacionalizmus 


Jozef Kmeťo   


     

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Rádio Roma a Romata skončili v osade, aké je však pozadie?

Aktuality.sk vydali minulý týždeň článok "Rómske rádio zobralo dotácie za 190-tisíc eur, skončilo prepísané v osade." Pred dvoma rokmi som prostredníctvom Sme.sk a Redakcie R1 publikoval článok "Rádio ROMA  A ROMATA, projekty za viac ako 200 tisíc € končia..." Hneď ako som článok publikoval, dotknuté osoby sa ma prostredníctvom svojich právnikov snažili zatlačiť do kúta. Po porade s právnikom sa mi podarilo nátlak zo strany dotknutých osôb umierniť za odplatu, že články stiahnem, a nebudem o nich písať... Napriek tomu som však články uverejnil 

Projekty rádia Roma a Rómskej tlačovej agentúry Romata sa ma osobne dotýkali. Veril som, že projekty za ktorými stál Ján Konček, Milan Nemček, budú projekty ktoré dokážu vytvoriť tvorivé prostredie ako pre rómskych novinárov tak aj pre blogerov. Malo to byť prvé rómske rádio na Slovensku, ktoré by vysielalo v Bratislave, Banskej Bystrici, Prešove a v Prahe. Rómska tlačová agentúra Romata zase mala združovať rómskych novinárov…

Rovnosť nadovšetko

Koľkokrát zbili policajti bezdôvodne Róma? Koľko detí prichádza o šance na únik z osady, kvôli tomu, že ho zaradia do „špeciálnej školy“ len preto, že nevedia po slovensky? Nie, sú tak zaraďované na základne sociálneho aspektu.  Musíme posielať armádu aby robila korona-testy? Prečo ju posielame? Prečo musia ľudia pracujúci na integračných programoch v osadách bojovať o granty, len aby si mohli robiť svoju prácu? Chýba nám empatia. Sme leniví pochopiť kultúrne rozdiely. Vidíme dôsledky, odmietame vidieť dôvody.
V obchode si všetci všímajú iba nekupujúceho Róma, pracoval som v obchode prakticky celý život, a záchyty Rómov som ja osobne nezažil, a to som pracoval vo veľkom hypermarkete. Najviac záchytov bolo u nerómov a to dokonca u takých u ktorých by ste to ani nepovedali. Napriek tomu však sledovaní v obchode sú najviac Rómovia a ich deti! 
A čo prípady kedy boli bité Rómske deti, doteraz tieto prípady neboli riadne vyšetrené, prípad detí v Krompachoch nikto nevie ako dopadol. Z  fackuj…

Opatrovateľka, či parazit?

V takmer každej rodine to príde, nastane dilema, čo so svojimi zostarnutými rodičmi, ktorí sa už sotva vládzu o seba postarať. A stalo sa to aj mne. Som najmladšia, slobodná, tak akosi automaticky táto povinnosť postarať sa o svojich rodičov pripadla mne. Teda vlastne iba o mamu, lebo otec zomrel pred takmer desiatimi rokmi. Odvtedy som sa vlastne snažila všemožne nejako to vykryť, len aby som nemusela ostať doma z práce. 
Každý deň som dochádzala do práce 45km, čo znamenalo byť z domu celý deň, no bola som rada, že vôbec nejakú prácu mám a hlavne mi tolerovali to, že keď náhodou bolo mame zle, to znamená, že som v noci musela volať záchranku a keď ju nevzali do nemocnice, musela som ostať pri nej a v práci som si musela vziať voľno. Neskôr cez deň mi s mamou pomáhala sestra, bola aspoň pri nej a ja som mohla ako – tak pokojne byť v práci, aj keď som niekedy prebdela celú noc, keď sa mama necítila dobre. Zo stresov som bola aj ja často chorá, minimálne dvakrát do roka ma trápil zápal…