Odmena za nákup na ZľavaDňa

piatok 5. októbra 2018

V Česku začali dnes o 14:00 komunálne voľby....

V Česku začali dnes o 14:00 komunálne voľby. Sú siedmej v histórii samostatnej Českej republiky. Ľudia v nich rozhodnú o zložení svojich radníc na najbližšie štyri roky. Spravodajský server Romea.cz našiel medzi kanidáty minimálne 170 Rómov a Rómok. Podľa odhadov však môže byť rómskych kandidátov až 300. Na tretine území štátu sa súbežne rozhoduje aj o budúcej väčšine v Senáte pri pravidelnej obmene 27 členov hornej komory.


Malá Paťka naášho moderátora rádia R1 Radka Šandora u Liberca tieť volila
Foto/ Radek Šandor 
Celkové víťazstvo v komunálnych voľbách vďaka úspechu vo veľkých mestách sa zo strán pokúsi znovu získať vládne hnutie ANO. V senátnych voľbách potom najviac mandátov obhajuje ČSSD.

Volebné miestnosti sa otvoria na tradičných miestach, väčšinou vo verejných budovách, zhruba po desiatich mesiacoch od prezidentských volieb. Budú dnes štandardne otvorené do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00. Výsledky hlasovania potom budú postupne zverejňované na volebnom webe podľa toho, ako rýchlo budú členovia volebných komisií so sčítaním hlasov hotoví a príslušné informácie odovzdajú Českému štatistickému úradu.

Hlavné výsledky by mohli byť známe do sobotnej polnoci. Kompletné výsledky hlasovania, najmä v prípade obecných volieb, budú k dispozícii zrejme až v nedeľu ráno. O zložení zastupiteľstva je v podstate vopred jasno len na dedinách, kde sa podarilo dať dohromady len toľko kandidátov, koľko je zastupiteľov.

Najviac miestnych volených zástupcov získajú tradične nezávislí kandidáti a ich združenia vzhľadom na to, že kandidujú aj v malých obciach, kde zástupcovia strán chýba. Celkom ide do volieb 216.138 kandidátov.

Najnapínavejšie bude čakanie na výsledky zrejme pre parlamentné strany, pre ktoré sú voľby ďalším testom ich voličskej podpory po minuloročných voľbách do snemovne, ktoré vyhralo vládne hnutie ANO s prehľadom pred ODS, Pirátov a SPD.

Najviac kresiel zástupcov vďaka úspechu v menších obciach obhajuje KDU-ČSL, a to zhruba 4000. ČSSD má teraz približne 3800 zastupiteľov, KSČM 2560, ODS 2400, STAN 2070, ANO 1610 a TOP 09 ich má 865. Posilnenie očakávajú Piráti s doterajšími 29 predstaviteľmi i hnutie SPD, ktoré pred štyrmi rokmi ešte neexistovalo.

V senátnych voľbách ČSSD obhajuje víťazstvo v 13 z 27 obvodov, kde sa bude hlasovať. V jednaosmdesátičlenné hornej komore majú teraz sociálni demokrati 23 zástupcov. Najsilnejší frakcií s právom nominovať predsedu hornej komory sa tak môže stať KDU-ČSL, z ktorej 16 senátorov mandát obhajujú len tri. Rovnako je na tom s obhajobou s ľudovcami spolupracujúci klub STAN s 12 senátormi.

ODS s desiatimi senátormi obhajuje štyri kreslá a KSČM jediné, ktoré má. Podobne sú na tom Piráti. ÁNO so šiestimi senátormi môže vo voľbách posilniť, žiadne kreslo neobhajuje. Podobne sú na tom zo snemovnich strán ešte TOP 09 a SPD, toto hnutie do Senátu kandiduje prvýkrát. Šancu na zvolenie má 236 kandidátov.


Spravodajsky server Romea,cz

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Váš názor nás zaujíma, ďakujeme

Rómske noviny kričia "Kmeťo, klameš", ospravedlň sa!

Dlhodobo sledujem neutešený stav jediných Rómskych novín na Slovensku. Asi aj preto, že tu v týchto novinách som začínal písať, dalo by sa p...