Preskočiť na hlavný obsah

V Česku začali dnes o 14:00 komunálne voľby....

V Česku začali dnes o 14:00 komunálne voľby. Sú siedmej v histórii samostatnej Českej republiky. Ľudia v nich rozhodnú o zložení svojich radníc na najbližšie štyri roky. Spravodajský server Romea.cz našiel medzi kanidáty minimálne 170 Rómov a Rómok. Podľa odhadov však môže byť rómskych kandidátov až 300. Na tretine území štátu sa súbežne rozhoduje aj o budúcej väčšine v Senáte pri pravidelnej obmene 27 členov hornej komory.


Malá Paťka naášho moderátora rádia R1 Radka Šandora u Liberca tieť volila
Foto/ Radek Šandor 
Celkové víťazstvo v komunálnych voľbách vďaka úspechu vo veľkých mestách sa zo strán pokúsi znovu získať vládne hnutie ANO. V senátnych voľbách potom najviac mandátov obhajuje ČSSD.

Volebné miestnosti sa otvoria na tradičných miestach, väčšinou vo verejných budovách, zhruba po desiatich mesiacoch od prezidentských volieb. Budú dnes štandardne otvorené do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00. Výsledky hlasovania potom budú postupne zverejňované na volebnom webe podľa toho, ako rýchlo budú členovia volebných komisií so sčítaním hlasov hotoví a príslušné informácie odovzdajú Českému štatistickému úradu.

Hlavné výsledky by mohli byť známe do sobotnej polnoci. Kompletné výsledky hlasovania, najmä v prípade obecných volieb, budú k dispozícii zrejme až v nedeľu ráno. O zložení zastupiteľstva je v podstate vopred jasno len na dedinách, kde sa podarilo dať dohromady len toľko kandidátov, koľko je zastupiteľov.

Najviac miestnych volených zástupcov získajú tradične nezávislí kandidáti a ich združenia vzhľadom na to, že kandidujú aj v malých obciach, kde zástupcovia strán chýba. Celkom ide do volieb 216.138 kandidátov.

Najnapínavejšie bude čakanie na výsledky zrejme pre parlamentné strany, pre ktoré sú voľby ďalším testom ich voličskej podpory po minuloročných voľbách do snemovne, ktoré vyhralo vládne hnutie ANO s prehľadom pred ODS, Pirátov a SPD.

Najviac kresiel zástupcov vďaka úspechu v menších obciach obhajuje KDU-ČSL, a to zhruba 4000. ČSSD má teraz približne 3800 zastupiteľov, KSČM 2560, ODS 2400, STAN 2070, ANO 1610 a TOP 09 ich má 865. Posilnenie očakávajú Piráti s doterajšími 29 predstaviteľmi i hnutie SPD, ktoré pred štyrmi rokmi ešte neexistovalo.

V senátnych voľbách ČSSD obhajuje víťazstvo v 13 z 27 obvodov, kde sa bude hlasovať. V jednaosmdesátičlenné hornej komore majú teraz sociálni demokrati 23 zástupcov. Najsilnejší frakcií s právom nominovať predsedu hornej komory sa tak môže stať KDU-ČSL, z ktorej 16 senátorov mandát obhajujú len tri. Rovnako je na tom s obhajobou s ľudovcami spolupracujúci klub STAN s 12 senátormi.

ODS s desiatimi senátormi obhajuje štyri kreslá a KSČM jediné, ktoré má. Podobne sú na tom Piráti. ÁNO so šiestimi senátormi môže vo voľbách posilniť, žiadne kreslo neobhajuje. Podobne sú na tom zo snemovnich strán ešte TOP 09 a SPD, toto hnutie do Senátu kandiduje prvýkrát. Šancu na zvolenie má 236 kandidátov.


Spravodajsky server Romea,cz

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Kotlebovci chcú vyprovokovať konflikt???

Rastúce preferencie extrémistov z ĽSNS vyhnali ľudí do ulíc. Sečovce, Sabinov, Košice, Levoča, Fiľakovo, ale aj ďalšie mestá sa pridávajú k demonštrácii proti fašizmu.

Kotlebovci a ich sympatizanti neočakávali takú silnú vlnu protestov proti politike akú presadzujú. Protesty po Slovensku usporiadali PS/spolu a Za ľudí a priebeh býva rovnaký – účastníci buď potichu, alebo otvorenými hlasnými pokrikmi demonštrujú proti mítingu fašistov a ich cielenej propagande nenávisti.

Klamlivá propaganda 

Známa propagantka za ĽSNS Lívia Garčalová urobila, ako je u nej už zvykom, manipulatívne video, kde svojimi slovami ale aj zostrihanými zábermi z demonštrácie v Levoči urobila "divoký západ". 


V Levoči sa však nič nestalo 
STANOVISKO POLÍCIE K PREDVOLEBNÉMU ZHROMAŽDENIU

Na základe šíriacich sa nepravdivých správ o údajnom nebezpečenstve na predvolebnom zhromaždení vám prinášame stanovisko Polícia SR - Prešovský kraj.

V súvislosti s konaním predvolebného zhromaždenia v Levoči počas priebehu toh…

Z Číny Koronavírus sa dostal pravdepodobne už do Európy. Situácia je vážna

Koronavírus v Európe? Už to nie je len problém juhovýchodnej Ázie a USA. V ruskom Petrohrade v stredu pre podozrenie z nákazy hospitalizovali dve osoby, ktoré krátko predtým prileteli z Číny, a na niektorých letiskách v Európe zavádzajú hygienické opatrenia.

Ochorenie sa rozšírilo aj do iných oblastí Číny. Prípady ochorení hlásili aj Thajsko, Japonsko, Južná Kórea, Taiwan a USA,“ hovorí Daša Račková z Úradu verejného zdravotníctva SR.

Slovenské orgány zatiaľ nevidia dôvod na kontrolu cestujúcich. Pripravili však určité preventívne kroky a hlavne upozorňujú cestovateľov, čo robiť v rizikových lokalitách či po návrate na Slovensko. Nádcha, kašeľ, bolesť hrdla, vysoká teplota - spočiatku to vyzerá ako bežné ochorenie dýchacích ciest. Lenže nový koronavírus nie je žiadna chrípka. Stačí, že v dýchacej sústave napadne jednu z buniek, tá potom praskne a vírus sa môže šíriť ďalej. Keď sa dostane do pľúc, spôsobí opuch alebo zápal a vtedy už ide o život. Ochorenie má podobný priebeh ako vírusy S…

Slovenskom sa rozhoreli protesty proti fašizmu a média mlčia

Rastúce preferencie extrémistov z ĽSNS vyhnali ľudí do ulíc. Doposiaľ najväčší protest proti fašizmu sa vo štvrtok popoludní uskutočnil v Košiciach.
Najviac však o protestoch informujú rómske portáli na sociálnej sieti, naše média ako televízia Joj, Markíza a ďalšie média viac menej mlčia. Je veľmi smutné, že dokážu  Slovenské média v rýchlosti 10-1 priniesť negatívne spravy o Rómoch, ale to že ľudia a hlavne Rómovia povstali proti rasizmu neinformujú vôbec, alebo len okrajovo... 
Sú to spojené nádoby, všetko ako konáme v našej spoločnosti ma vplyv na nás všetkých... To že, fašistická strana ĽSNS Mariána Kotlebu sa teší výborným predvolebným preferenciám, môže nečinnosť politikov, súdov, prokuratúry, ktorí nechali fašizmu narásť do obludných rozmerov a ten sa môže nakoniec stať aj pre benevolentných sudcov a politikov osudným. Netreba totiž zabudnúť, že podobne začínal aj Hitler....  
Posledný protest bol  Piatok vo Fiľakove, kde ľudia kričali aby Kotelba a Mazurek išiel domov... "…