Preskočiť na hlavný obsah

Translate

Alina Serban, rómska herečka, ktorá dostala filmové ocenenie...

Alina Serban je rómska filmová a divadelná herečka a spisovateľka. Je známa aj písaním a hraním hier so zameraním sa na "sociálnu spravodlivosť", bojom proti sexizmu, rasizmu, homofóbii a rôznym iným formám diskriminácie.


Alina Serban/zdroj fb Alina Serban/Foto: Vadim Ghirda


Alina Serban sa narodila v roku 1986 v rumunskej rómskej rodine v Bukurešti. Mala 8 rokov, keď jej rodičia stratili domov a boli nútení premiestniť sa do rozšírenej rodiny otca. O pár rokov neskôr jej matka bola uväzenená a Alina strávila svoje dospievajúce roky v detskom domove, odkiaľ chodila priamo na univerzitu. Využila svoje diáre z tých rokov, aby napísala skoré verzie deklarácie na vlastné riziko - Slumdog Roma a Dva týždne, maximálne jeden mesiac, možno šesť rokov, s ktorými potom vystúpila na Medzinárodnom festivale rómskeho umenia v rokoch 2009 a 2010.

V roku 2011 dostala Serban štipendium a presťahoval sa do Londýna na magisterský program na Kráľovskej akadémii dramatického umenia. Nasledujúci rok získala cenu "Najlepší rumunský študent vo Veľkej Británii", ale nemohla si dovoliť výdavky spojené s výletom z Londýna do Edinburghu, aby si mohla osobne vyzdvihnúť cenu.


V marci 2014 bola herečka pozvaná na svetový pohár Street Child, aby vystúpila pred 2000 ľuďmi v Royal Albert Hall. V roku 2016 Alina Serban zverejnila prvú zbierku rómskych rozprávok v Rumunsku, ako jej ich rozprávala teta...


...zbierka rómskych rozprávok...


Alina Serban produkuje aj revidovanú verziu hry "Veľká hanba" /The Great Shame/, ktorá sa zameriava výhradne na dejiny rómskeho otroctva, obsadené prevažne rómskymi hercami a režírované rómskou ženou. S touto hrou vystúpia v národných divadlách a mainstreamových festivaloch po celom Rumunsku. Hra je súčasťou expanzívnej kultúrnej kampane iniciovanej Alinou Serban s názvom Kultúrna (R)evolúcia, ktorej cieľom je vytvoriť priestor pre rómske príbehy, ktoré sa venujú problematike a posúvajú diskriminačné príbehy okolo Rómov a zároveň presadzujú rovnaké práva a zaobchádzanie s Rómami.

Alina Serban bola v tejto hre rozhodnutá priniesť túto minulosť na svetlo a nespochybniť rómsku identitu, ako aj históriu rómskeho národa. Podľa nej je nevyhnutné poznať minulosť, aby sme lepšie pochopili súčasnú situáciu. " Všetko, čo sa hovorí o rómskom ľude je založené na súčasnosti, ale nikto sa neobťažuje, prečo sa takáto situácia stala. Mali tieto osoby rovnaké možnosti ako iní? Je dôležité, aby Rumunsko a zvyšok Európy pochopili, že rumunskí Rómovia boli otrokmi a že dôsledky sú dnes viditeľné. Veľká škoda nie je len v tomto minulom otroctve. Veľkou hanbou je zabudnúť na minulosť."


...hra "Veľká hanba" /The Great Shame/.../foto internet/


Alina Serban má veľa projektov v Rumunsku, Veľkej Británii, Belgicku a Nemecku, vrátane dvoch hraných filmov, v ktorých bude hrať hlavnú postavu.

Tohto roku na 12. ročníku Medzinárodného ženského filmového festivalu / Festival International du film de femmes de Salé/ získala titul na najlepší ženský herecký výkon vo filme "Sama na svadbe".Alina Serban je veľkým príkladom toho, že aj Róm môže niečo znamenať, nie len doma ale aj vo svete...

Iveta Kmeťová

zdroj: internet 
          fb Alina Serban


Nezabudnite počúvať najlepšie rómske internetové rádio kliknite na tento odkaz: www.radior1.sk


My sa nehráme na rádio, my sme rádio...


Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Rómovia prehovorili o svojích zážitkov s predsudkami a rasizmom na vlastnej koži

Byť Róm a žiť na Slovensku, by jedinec mohol povedať, že nie je to žiadna výhra...Či sa to niekomu páči alebo nie, Rómovia už od útleho detstva sa stretávajú z rôznymi druhmi prejavu predsudkov či priameho rasizmu. Niet sa preto čo diviť, že priepasť porozumenia medzi rómskou a nerómskou populáciou sa prehlbuje, a nedôvera je na oboch stranách bariéry.   

Je predsa nemysliteľné, už aby Rómske deti sa stretávali v škole zo segregáciou, kedy škola zámerne vytvorí triedu len pre rómskych žiakov.  Je nemysliteľné, že sa Rómske deti stretávajú s pokrikmi, vy špinavé cigánčatá, smradľavý potkany, či negri... Rómske dieťa je už takto donútené si uvedomiť, že existuje svet "bielych" a jeho, teda "čiernych" Už deti medzi sebou dokážu byť veľmi zlé, a tak často krát rómsky chlapec či dievča je vyštvaní z kolektívu, či dokonca mu jeho spolužiaci povedia, s tebou sa sa hrať nebudeme, pretože si cigáň!

Rasizmus a predsudky v praxi  

- viac ako 80% Slovákov i Čechov by bolo prot…

Rasisti, hovoria, že na bielych životoch záleží - Je OK byť biely

Rasizmus nepozná hranice a rasista už vôbec nie! fanúšikovia Slovana Bratislava v sobotu vyvesili na Tehelnom poli transparent White Lives Matter, ktorý vo voľnom preklade znamená Na životoch belochov záleží, viaceré slovenské médiá ho označili za rasistický.
Rasisti však s touto interpretáciou médii nesúhlasia. Odvolávajú sa na hnutie Black Lives Matter(Na životoch černochov záleží), ktoré podľa nich médiá neoznačujú ako rasistické. Prečo by potom mal byť transparent fanúšikov Slovana rasistický?
Tak ako to vlastne je? 
V roku 2014 sa po svete prvýkrát začala vo veľkom šíriť výzva „Black Lives Matter” (BLM - Na životoch čiernych záleží). Snažila sa upozorniť na policajnú brutalitu voči Afroameričanom v USA. Ako reakcia na toto hnutie vzniklo „White Lives Matter” (WLM - Na životoch bielych záleží).
„White Lives Matter” (WLM - Na životoch bielych záleží). Toto spojenie začali propagovať po USA rasistické skupiny vo viacerých štátoch. Najaktívnejší boli najmä členovia skupiny Aryan Renaissa…

Rómovia si nevedia predstaviť, že by mali svoj vlastný štát...

Okrem kontaktov je sociálna sieť dobrá aj na bleskový prieskum. Už dlhšie bez toho aby si to niekto všimol, až možno na pár jednotlivcov, mapujem na mojom "fejzbuku" náladu nás Rómov. Samozrejme, že naša nálada sa odzrkadľuje aj podľa doby v akej teraz žijeme. A možno aj práve táto doba, kedy všetci bez rozdielu musíme vynaložiť viac úsilia na prežitie, ako by Rómov prebudila zo sna, jeden za všetkých a všetci za jedného.Pretože jeden za všetkých a všetci za jedného, alebo inak povedané spoločne za prospech nás všetkých už neplatí. V rómsku štátnosť ktorý by sme spoločným úsilím vybudovali neverí väčšina Rómov.
Pri otázke: Viete si predstaviť, že by sme mali Rómsky štát? sa Rómovia viac menej vyjadrovali záporne. Neveria, že by spoločne dokázali vôbec niečo také ako Rómsky štát vytvoriť. Ako sa mnohí sami vyjadrili, chýbajú nám vzdelaný ľudia, či sami medzi sebou sa dokážeme deliť na lepších a horších, sami sa kastujeme, a to by prinieslo veľké nezhody a napätie. A potom t…