Odmena za nákup na ZľavaDňa

pondelok 26. novembra 2018

Bude vojna? Medzi Ruskom a Ukrajinou to vrie, Ukrajina vyhlásila stanné právo, vojensky konflikt na spadnutie


Vladimír Putin/ Rusko sa správa ako agresor, priznal že zaútočili na ukrajinské sily  


Ako sme vás už ráno informovali, že Rusko potvrdilo, že v nedeľu spustilo streľbu na plavidlá ukrajinského námorníctva a zajalo tri z nich v Kerčskom prielive neďaleko Moskvou kontrolovaného Krymu. "Na zastavenie ukrajinských vojenských lodí boli použité zbrane," vyhlásil hovorca ruskej Federálnej bezpečnostnej služby (FSB). Dodal, že ruské jednotky "vstúpili na tri lode ukrajinského námorníctva a vykonali na nich prehliadku". Podľa Moskvy ukrajinské vojenské lode protizákonne vstúpili do jej výsostných vôd.


Prezident Porošenko podpísal výnos o stannom práve

Foto/ TASR 

Prezident Porošenko podpísal výnos o stannom práve, vojnový stav je na spadnutieBranno-bezpečnostný výbor ukrajinského parlamentu odporučil poslancom, aby podporili vyhlásenie stanného práva na Ukrajine. Informovala o tom tlačová agentúra UNIAN.

V súlade s ukrajinským právnym poriadkom musí teraz parlament tento výnos schváliť a potvrdiť najneskôr do dvoch dní. Ukrajinská Najvyššia rada sa na svojom mimoriadnom zasadnutí zišla v pondelok popoludní.


Rusi do ukrajinskej lode zrejme vrazili zámerne. Ukrajinské ministerstvo vnútra zverejnilo na sociálnej sieti záznam, ktorý zachytáva konverzáciu ruských námorníkov tesne pred zrážkou. Ten potvrdzuje ukrajinskú verziu incidentu v Azovskom mori.
Prezident Andrej Kiska považuje zvyšovanie napätia na okupovanom Kryme a v Azovskom mori za neakceptovateľné. Podľa prezidenta je nevyhnutné zastaviť eskaláciu, zdržať sa agresívnych krokov a upokojiť situáciu. Slovenská republika neuznáva nelegálnu anexiu Krymu a podporuje suverenitu a územnú celistvosť Ukrajiny v jej medzinárodne uznaných hraniciach, uviedol poradca prezidenta pre komunikáciu Roman Krpelan.

Foto/TASR 

Predseda Európskej rady Donald Tusk vyzval v pondelok Rusko, aby prestalo provokovať Ukrajinu a aby vrátilo ukrajinské lode a námorníkov, ktorých zadržiava. "Odsudzujem ruské použitie sily v Azovskom mori," uviedol na Twitteri. Konštatoval, že "ruské úrady musia vrátiť ukrajinských námorníkov, plavidlá a musia sa zdržať ďalších provokácií".

Povedal, že o najnovšom vývoji diskutoval s ukrajinským prezidentom Petrom Porošenkom. "Európa zostane jednotná v podpore Ukrajiny," uviedol podľa agentúry AP.

Donald Tusk vyzval Rusko aby prestalo provokovať 


SR vyzýva Rusko na rešpektovanie medzinárodného práva v Azovskom mori. Obe strany zároveň vyzvalo k rozvahe s cieľom vyhnúť sa ďalšiemu vyhroteniu napätia."Kroky vedúce k eskalácii napätia na anektovanom Kryme v Azovskom a Čiernom mori porušujú zvrchovanosť Ukrajiny a podrývajú bezpečnosť a stabilitu v širšom regióne," napísal rezort diplomacie s tým, že Slovensko suverenitu a územnú celistvosť Ukrajiny v medzinárodne uznaných hraniciach plne podporuje.


Ukrajinské sily v plnej pohotovosti  

Ukrajinský prezident Petro Porošenko v pondelok podpísal výnos o rozhodnutí Rady národnej bezpečnosti a obrany vyhlásiť v krajine stanné právo, ktoré bude platiť od 26. novembra do 25. januára 2019. Informovala o tom agentúra RIA Novosti.

Ukrajinské ozbrojené sily sú v plnej bojovej pohotovosti. S odvolaním sa na generálny štáb ozbrojených síl Ukrajiny o tom v pondelok informovala agentúra Ukrinform. Na zosilnený režim hliadkovania prejdú aj policajné zložky a pohraničná stráž.

Tieto opatrenia boli prijaté v súvislosti rozhodnutím ukrajinskej Rady národnej bezpečnosti a obrany o vyhlásení stanného práva po nedeľnom incidente ukrajinských a ruských lodí v Azovskom mori.


Mark Carleton-Smith 

Šéf britskej armády: Rusko je väčšou hrozbou pre Britániu ako Islamský štát


Rusko teraz predstavuje "nesporne" väčšiu hrozbu pre britskú bezpečnosť ako teroristické skupiny vrátane Islamského štátu (IS) a al-Káidy. Uviedol to šéf britskej armády Mark Carleton-Smith v rozhovore zverejnenom v sobotu.

Generál upozornil, že Moskva preukázala ochotu využiť svoju armádu na realizovanie svojich národných záujmov. "Rusko sa systematicky snaží vyhľadávať a využívať zraniteľné miesta západu, najmä v niektorých netradičných oblastiach, ako je boj v kyberpriestore, vesmíre či pod morom," povedal pre denník The Daily Telegraph.

Carleton-Smith (54) uviedol, že po tom, ako IS utrpel porážky na bojiskách v Sýrii a Iraku, západní spojenci musia svoju pozornosť zamerať na hrozbu zo strany Ruska a urobiť by tak mali prostredníctvom Severoatlantickej aliancie.


"Najdôležitejšiu konvenčnú vojenskú odpoveď na Rusko predstavujú trvalé spôsobilosti a súdržnosť aliancie NATO," konštatoval vo svojom prvom rozhovore, odkedy sa v júni stal náčelníkom generálneho štábu britskej armády.

Môže byť tretia svetová vojna ? Ilustračné foto/ internet 

Môže byť tretia svetová vojna? 

Teoreticky ale žiaľ aj prakticky áno, už dlhšie celý svet pozoruje narastajúcu agresiu Ruska voči západu. Ukrajina môže byť len rozbuškou k prípadnému vojenskému konfliktu. USA, Británia ale aj Európska únia sa v rámci aliancie NATO môžu spojiť proti Rusku. Naopak na stranu Ruska sa môže postaviť celý východný svet vrátane Číny.   


Jozef Kmeťo 
A tlačové agentúry. 

3 komentáre:

 1. Bohužel Porošenko si vybral špatný čas k eskalaci krize. Evropští lídři a Američtí mají teď jiné problémy a Ukrajina nikoho nezajímá. takže si myslím, že tahle krize vyšumí do ztracena.

  http://www.epshark.cz/clanek/1337/k-afere-kercsky-pruliv

  OdpovedaťOdstrániť
 2. ked zacnu utekat ukrajinci pred vojnov na slovesnko tak amen cma romom...dakujembohu ze moje deti neziju na slovesku bude tam este veselo

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Skor ci neskor ukrajinci pridu na slovensko a oni broji voci romum...jedine belgie holansko nemecko a cela skandinavie

  OdpovedaťOdstrániť

Váš názor nás zaujíma, ďakujeme

Rómske noviny kričia "Kmeťo, klameš", ospravedlň sa!

Dlhodobo sledujem neutešený stav jediných Rómskych novín na Slovensku. Asi aj preto, že tu v týchto novinách som začínal písať, dalo by sa p...