Preskočiť na hlavný obsah

Translate

Medzinárodný deň proti fašizmu a antisemitizmu, oplatí sa tento deň si pripomínať?

Medzinárodný deň proti fašizmu a antisemitizmu je spomienkou na obete Krištáľovej noci v Nemecku. Počas nej v roku 1938 bolo desivým besnením príslušníkov SS a SA zavraždených viac ako 90 Židov a stovky ťažko ranených. Ulice boli zaplnené sklenenými črepinami z výkladov, okien židovských domov, bytov, obchodov a synagóg. Následne bolo 30 000 Židov zatknutých a deportovaných do koncentračných táborov. Pri tejto príležitosti sa konajú podujatia na pripomenutie týchto hrôz s cieľom varovať pred ich opakovaním a na protest proti súčasnej forme fašizmu a antisemitizmu.

Svetový deň slobody

Svetový deň slobody vyhlásil bývalý americký prezident George Bush v roku 2002. V tento deň roku 1989 bol zbúraný Berlínsky múr a ukončený komunistický útlak. Deň je oslavou víťazstva nad komunizmom, oslavou sily slobody a demokracie, oslavou ľudských práv, slobôd a ľudskej dôstojnosti.


Foto z Kryštálovej noci z roku 1938/ foto internet Môže sa dnes niečo podobné zopakovať? 

Dnešná doba je veľmi podobná dobe kedy sa k moci dostal Hitler a uvedomujú si to aj mnohí čelní predstavitelia Európskej únie. Poslanci Európskeho parlamentu (EP) vyjadrili 25. októbra obavy z nárastu normalizácie fašizmu, rasizmu a xenofóbie a vyzvali v tejto súvislosti členské štáty EÚ na zákaz neofašistických a neonacistických združení a skupín.

Myslím si, že vôbec nie je treba zľahčovať narastajúci nacionalizmus a popularitu fašizmu. Čo je na tom najhoršie, že sa to hlavne dotýka mladých ľudí, ktorí v myšlienke nacionalizmu s príchuťou fašizmu nič zlé nevidia. V ľuďoch ako je Marián Kotleba, či Milan Mazúrek, ktorého si pamätáme z útoku na arabskú rodinu pred hlavnou stanicou v Bratislave kde do rodiny a detí hádzal kamene, deti a mládež  v nich vidí novodobých hrdinov. Fašizmus je ako módny prvok dnešnej doby, nadávať na cigánov či migrantov je hitom dnešných dni. 


Milan Mazurek, pred tým pouličný grázel, fašista, dnes poslanec za fašistickú stranu Mariána Kotlebu za ĽSNS  


Ak si niekto myslí, že aj keď máme 21. storočie, modernú dobu, že sa nemôže zopakovať pogrom fašizmus, veľmi sa mýli...  Novodobý pogrom nemusí mať rovnaký priebeh o akom vieme z minulosti, môže mať však výrazný dopad na nás Rómov a prisťahovalcov.  

Dnes sme svedkami skutočne efektívnej segregácie a izolácie rómskeho obyvateľstva, na miesto toho aby spoločnosť eliminovala segregáciu a izolovanú časť rómskeho obyvateľstva, vytvára ďalšie izolácie a segregácie. Osady, ako ich voláme dnes evidujeme cez jeden tisíc, pred dvadsiatimi rokmi sme evidovali cez 600 osád. Teda namiesto eliminácie tu máme nárast a nevyzerá to, že by prišlo k eliminácii týchto osád, ktoré sú terčom politiky neofašistických priaznivcov. 

Mladý človek je tvárny. Ak v jeho rodine panuje negativita voči inakosti a inakosť môžeme pomenovať ako predsudky, rasizmus, či nenávisť, nie je nič ľahšie ako takého človeka dostať do prostredia, v ktorom sa jeho predsudky, rasizmus, či nenávisť utvrdzujú.  


Fašizmus medzi deťmi naberá na popularite/ foto internet Mládežnícke organizácie majú aj iné politické strany. Len Kotlebova ľudová mládež sa vyznačuje nacionalizmom a xenofóbiou.

Aktivity ľudovej mládeže sú identické s Hlinkovou mládežou, či Hitlerjukend. Pod zástierkou letného, alebo zimného mládežníckeho tábora sa však učia čistému nacionalizmu a xenofóbii s absolútnou intoleranciou ku všetkému čo nespadá do chorých mozgov vodcov fašistickej strany Mariána Kotlebu Ľudová strana naše Slovensko, ktorá má záštitu nad občianskym združením Ľudová mládež.

Fašisti sa vždy hlásili ku kresťanským koreňom, nebudem a ani nechcem o tomto filozofovať, lebo na to by mi nestačil ani tento článok... "Za Boha a za národ"! Nemyslím si, že by Boh súhlasil s tým čo prezentuje Kotleba a jeho k fašizmu vychovávaná mládež. Boh je tvorca všetkých rás na zemi. Kotlebovci uznávajú iba jednu rasu, bielu rasu, pre ich choré myslenie iná ako biela rasa neexistuje. Pre tieto choré mozgy je ťažko vysvetliť, že taký Hitler, skôr či neskôr chcel napríklad vyhubiť všetky slovanské národy a začal by od Poliakov. Títo ľudia vidia svoju nadprirodzenosť vo svojej belosti a to doslova, hoci v živote veľa z nich neznamená nič. Ich biela pokožka ich utvrdzuje v tom, že aj keď budem zametať ulice som niečo viac, lebo som biely...
Zase ale treba pripomenúť, že väčšina deti ktoré sú organizované fašistickým mládežníckym hnutím Ľudová mládež sú ich rodičia členmi, či sympatizantmi Ľudovej strany naše Slovensko Mariána Kotlebu. K tej tvárnosti mladého človeka prispieva aj spoločnosť a okolie v ktorom sa pohybuje. To, že máme fašizmus v parlamente, že sa popularizuje na uliciach či v školách, za to môže aj táto spoločnosť, pretože my všetci prispievame k tomu, že sa fašizmu u nás tak dobre darí.


Mládežnícke tábory ĽSNS/foto internet


Politika smeruje k tichej podpore fašizmu 

Môžeme si klásť rôzne otázky, napríklad ako je možné, že v dnešnej dobe je fašizmus, ktorý pred viac ako sedemdesiatimi rokmi bol potlačený a jeho myšlienky pod nánosmi bahna a ľudskej zvrátenosti zmrazené, sa dnes znovu prebúdza? Je to samozrejme možné, keby nebolo tichej podpory, Marián Kotleba by nebol! Tichá podpora je ako rakovina, ktorú nevidíš, necítiš, len zrazu ťa skolí. Tak je to aj s tichou podporou. Alebo si myslíte, že politici iných strán na Slovensku sú bez predsudkov? Dovoľte mi zasmiať sa 😃 


Foto, ktoré hovorí za všetko/ foto internet 

Fašizmus je zhubná choroba 

Ak je človek chorý a má rakovinu musí sa podrobiť liečbe. Liečba nie vždy zaberie a človek sa musí  podrobiť aj operácii, pri ktorej sa lekári snažia nádor z tela vyrezať, aby zachránili život. Boj s rakovinou je predobraz dnešnej doby. My všetci sme ako keby lekári a skúšame rôzne liečby ako eliminovať narastajúcu popularitu fašizmu. Bojím sa však, že budeme musieť túto spoločnosť podrobiť operácii a fašizmus vyrezať z našej spoločnosti, ak sa tak nestane, môže nás všetkých jeho zhubnosť nakaziť. Pred viac ako sedemdesiatimi rokmi sa to podarilo a fašizmus sa z Európy a sveta "vyrezal", ale prišla recidíva. Čo použiť skalpel, či...??! 

Ilustračné foto 


Je len na nás ako sa postavíme voči zlu. Či ho budeme ticho tolerovať, alebo proti nemu bojovať, či budeme na zlo upozorňovať, alebo sa hrať, že sa nás to netýka? Pretože podľa toho sa nám všetkým bude dariť... 


Jozef Kmeťo

Ak chcete počúvať rómske internetové rádio klikni na tento odkaz: www.radior1.sk  

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Rádio Roma a Romata skončili v osade, aké je však pozadie?

Aktuality.sk vydali minulý týždeň článok "Rómske rádio zobralo dotácie za 190-tisíc eur, skončilo prepísané v osade." Pred dvoma rokmi som prostredníctvom Sme.sk a Redakcie R1 publikoval článok "Rádio ROMA  A ROMATA, projekty za viac ako 200 tisíc € končia..." Hneď ako som článok publikoval, dotknuté osoby sa ma prostredníctvom svojich právnikov snažili zatlačiť do kúta. Po porade s právnikom sa mi podarilo nátlak zo strany dotknutých osôb umierniť za odplatu, že články stiahnem, a nebudem o nich písať... Napriek tomu som však články uverejnil 

Projekty rádia Roma a Rómskej tlačovej agentúry Romata sa ma osobne dotýkali. Veril som, že projekty za ktorými stál Ján Konček, Milan Nemček, budú projekty ktoré dokážu vytvoriť tvorivé prostredie ako pre rómskych novinárov tak aj pre blogerov. Malo to byť prvé rómske rádio na Slovensku, ktoré by vysielalo v Bratislave, Banskej Bystrici, Prešove a v Prahe. Rómska tlačová agentúra Romata zase mala združovať rómskych novinárov…

Rasisti, hovoria, že na bielych životoch záleží - Je OK byť biely

Rasizmus nepozná hranice a rasista už vôbec nie! fanúšikovia Slovana Bratislava v sobotu vyvesili na Tehelnom poli transparent White Lives Matter, ktorý vo voľnom preklade znamená Na životoch belochov záleží, viaceré slovenské médiá ho označili za rasistický.
Rasisti však s touto interpretáciou médii nesúhlasia. Odvolávajú sa na hnutie Black Lives Matter(Na životoch černochov záleží), ktoré podľa nich médiá neoznačujú ako rasistické. Prečo by potom mal byť transparent fanúšikov Slovana rasistický?
Tak ako to vlastne je? 
V roku 2014 sa po svete prvýkrát začala vo veľkom šíriť výzva „Black Lives Matter” (BLM - Na životoch čiernych záleží). Snažila sa upozorniť na policajnú brutalitu voči Afroameričanom v USA. Ako reakcia na toto hnutie vzniklo „White Lives Matter” (WLM - Na životoch bielych záleží).
„White Lives Matter” (WLM - Na životoch bielych záleží). Toto spojenie začali propagovať po USA rasistické skupiny vo viacerých štátoch. Najaktívnejší boli najmä členovia skupiny Aryan Renaissa…

Rovnosť nadovšetko

Koľkokrát zbili policajti bezdôvodne Róma? Koľko detí prichádza o šance na únik z osady, kvôli tomu, že ho zaradia do „špeciálnej školy“ len preto, že nevedia po slovensky? Nie, sú tak zaraďované na základne sociálneho aspektu.  Musíme posielať armádu aby robila korona-testy? Prečo ju posielame? Prečo musia ľudia pracujúci na integračných programoch v osadách bojovať o granty, len aby si mohli robiť svoju prácu? Chýba nám empatia. Sme leniví pochopiť kultúrne rozdiely. Vidíme dôsledky, odmietame vidieť dôvody.
V obchode si všetci všímajú iba nekupujúceho Róma, pracoval som v obchode prakticky celý život, a záchyty Rómov som ja osobne nezažil, a to som pracoval vo veľkom hypermarkete. Najviac záchytov bolo u nerómov a to dokonca u takých u ktorých by ste to ani nepovedali. Napriek tomu však sledovaní v obchode sú najviac Rómovia a ich deti! 
A čo prípady kedy boli bité Rómske deti, doteraz tieto prípady neboli riadne vyšetrené, prípad detí v Krompachoch nikto nevie ako dopadol. Z  fackuj…