Preskočiť na hlavný obsah

Translate

Sestrička, ktorej padol na zem iba mesačný chlapček, sa doteraz nedokázala ani ospravedlniť

Rodina malého Denisa z obce Poľany v okrese Trebišov sa ani po vyše roku od nepríjemnej udalosti, ku ktorej došlo začiatkom júla 2017 nedočkala od vedenia Nemocnice v Kráľovskom Chlmci ospravedlnenia ani vysvetlenia. Synček Jonášovcov v tomto zariadení utrpel hrozivý úraz.
Redakcia R1 Vás o tom informovala na našich stránkach. Ako prípad pokročil ďalej? 

Pani Anna/ foto Redakcia R1 

Dieťa 15. júla 2017 skončilo v spádovej Nemocnici v Kráľovskom Chlmci kvôli akútnemu ochoreniu dýchacích ciest. Náhradnú matku Annu (54) preto zaskočilo, keď sa pri informovaní o zdravotnom stave chlapca dozvedela, že ten bol po štvordňovej hospitalizácii urgentne prevezený do Detskej fakultnej nemocnice v Košiciach.


Ťažký úraz novorodenca


Po neskutočne komplikovanom zisťovaní vyšlo najavo, že to bolo nutné kvôli prasknutej lebke a otrasu mozgu, následkom čoho Denis krvácal z nosa a mal obrovskú hrču na temene hlavy, vysvetľuje Anna Jonášová. Žena v prvom momente nechápala ako je možné, že chlapcovi ktorý bol hospitalizovaný s relatívne bežným ochorením, ide zrazu o život.

Kedy došlo k zraneniu?

Nikto nám nebol ochotný vysvetliť čo sa sa stalo a kto je vinný za zranenie chlapca. Nasledovalo chodenie po výsluchoch, predvolávanie na sociálne oddelenie. Spolu s biologickou matkou Denisou sme boli dokonca podozrievané, že sme to zavinili my. "Pýtali sa nás, či k úrazu nedošlo pri pôrode dieťaťa a my sme si to nevšimli," rozpráva s plačom pani Anna.

Peniaze neprijala

„Bola som vyzvaná policajtom, ktorý vyšetroval prípad, aby som zriadila Deniskovi účet, že nám tam pošlú peniaze za úraz, ako ich bodovo ohodnotil posudkový lekár," tvrdí náhradná matka. Dodala, že boli rôzne pokusy ako jej odovzdať peniaze, ale ona všetko odmietla. Naposledy jej poštárka oznámila, že na pošte má šek na 730 eur. Tento šek pani Aničke dokonca nechceli ani dať do ruky osobne, povedali, že až keď si vyberie peniaze potom dostane ústrižok. Až po tom, keď sme ako Redakcia R1 zavolali na danú poštu, šek bol vydaný pani Aničke bez toho, aby si musela peniaze vybrať...


Zachytený šek, ktorý sa nám podarilo získať/ Foto Redakcia R1


Bolestné od zdravotnej sestry

„Malo to byť, akože bolestné za spôsobený úraz od zdravotnej sestry z oddelenia, na ktorom bol Denis hospitalizovaný. Sestrička pri vyšetrovaní tvrdila, že sa pri pracovnom úkone pošmykla a chlapec si buchol hlavu o vaňu! Nebola to však pravda. My vieme tak, že chlapec jej vypadol z ruky a narazil s hlavičkou o dlažbu."

Redakcia R1 začala prípad metalizovať a prípadu sa ujal právny zástupca. Po intervencii, ako je napísané vyššie, sa podarilo pokus podplatiť pani Annu zachytiť, čo bol kľúčový dôkaz, že na strane nemocnice bola chyba. Keby sa nám to ako Redakcii nepodarilo, prípad by zrejme nabral iný smer...  

Sestrička ktorej dieťa padlo sa snažila sa umlčať p. Annu so 730€


Ospravedlnenia sa nedočkali

Matku trápi, že zo šéfov nemocnice si doteraz nikto nenašiel čas, aby im vysvetlil ako k úrazu chlapca došlo, a zároveň sa im za vzniknutú situáciu ospravedlnil. Rovnako sa k nim neunúvala ani zdravotná sestra. Pani Jonášová sa zdôverila, že namiesto toho, aby si v pokoji užívali spoločnosť drobca a rozvetvenej rodiny, musia neustále riešiť nepríjemnosti spojené s jeho úrazom. „Nemáme to ľahké, keďže súdom nám bol zverený do náhradnej výchovy syn manželovej netere Silvie, ktorá je mentálne postihnutá a rodičia jej zomreli," vysvetľuje pani Jonášová nezávideniahodnú situáciu v rodine.


Padlo obvinenie

Promptnejšia bola pri vyšetrení prípadu polícia. „Udalosť bola riadne vyšetrená a páchateľ tohto trestného činu bol obvinený. Vec sme následne ukončili návrhom na konečné opatrenie," informovala košická krajská policajná hovorkyňa Jana Mésarová. Vyšetrovací spis skončil preto na Okresnej prokuratúre v Trebišove.


Zastavené trestné stíhanie

„Prokurátor 13. apríla 2018 podmienečne zastavil trestné stíhanie I.M. pre trestný čin ublíženia na zdraví. Stanovil jej skúšobnú dobu v trvaní 24 mesiacov. Uznesenie je právoplatné," povedal hovorca Krajskej prokuratúry v Košiciach Milan Filičko. Jonášovci nie sú s trestom spokojní, príde im veľmi mierny aj preto sa rozhodli domáhať sa svojho práva na súde. Vedenie Nemocnice v Kráľovskom Chlmci mlčí. Argumentuje, že svoje stanovisko vydá až potom, keď ÚDZS ukončí preverovanie prípadu.


Adamko je našťastie v poriadku/ Foto Redakcia R1


Redakcia R1 prípad ďalej sleduje, je v spojení s p. Annou, ktorá medzi časom bola na úrade ombudsmanky úradu pre deti a mládež. Objavili sa aj ďalšie nové okolnosti v prípade, a stále je prípad v riešení právneho zástupcu. Najhoršie na tom je, že aj po vyše roku od úrazu malého bábätka sa nemocnica ani sestrička pani Anne nedokázali ospravedlniť a spravodlivosti doposiaľ nebolo zadosťučinené...     


Jozef Kmeťo 

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Rádio Roma a Romata skončili v osade, aké je však pozadie?

Aktuality.sk vydali minulý týždeň článok "Rómske rádio zobralo dotácie za 190-tisíc eur, skončilo prepísané v osade." Pred dvoma rokmi som prostredníctvom Sme.sk a Redakcie R1 publikoval článok "Rádio ROMA  A ROMATA, projekty za viac ako 200 tisíc € končia..." Hneď ako som článok publikoval, dotknuté osoby sa ma prostredníctvom svojich právnikov snažili zatlačiť do kúta. Po porade s právnikom sa mi podarilo nátlak zo strany dotknutých osôb umierniť za odplatu, že články stiahnem, a nebudem o nich písať... Napriek tomu som však články uverejnil 

Projekty rádia Roma a Rómskej tlačovej agentúry Romata sa ma osobne dotýkali. Veril som, že projekty za ktorými stál Ján Konček, Milan Nemček, budú projekty ktoré dokážu vytvoriť tvorivé prostredie ako pre rómskych novinárov tak aj pre blogerov. Malo to byť prvé rómske rádio na Slovensku, ktoré by vysielalo v Bratislave, Banskej Bystrici, Prešove a v Prahe. Rómska tlačová agentúra Romata zase mala združovať rómskych novinárov…

Rovnosť nadovšetko

Koľkokrát zbili policajti bezdôvodne Róma? Koľko detí prichádza o šance na únik z osady, kvôli tomu, že ho zaradia do „špeciálnej školy“ len preto, že nevedia po slovensky? Nie, sú tak zaraďované na základne sociálneho aspektu.  Musíme posielať armádu aby robila korona-testy? Prečo ju posielame? Prečo musia ľudia pracujúci na integračných programoch v osadách bojovať o granty, len aby si mohli robiť svoju prácu? Chýba nám empatia. Sme leniví pochopiť kultúrne rozdiely. Vidíme dôsledky, odmietame vidieť dôvody.
V obchode si všetci všímajú iba nekupujúceho Róma, pracoval som v obchode prakticky celý život, a záchyty Rómov som ja osobne nezažil, a to som pracoval vo veľkom hypermarkete. Najviac záchytov bolo u nerómov a to dokonca u takých u ktorých by ste to ani nepovedali. Napriek tomu však sledovaní v obchode sú najviac Rómovia a ich deti! 
A čo prípady kedy boli bité Rómske deti, doteraz tieto prípady neboli riadne vyšetrené, prípad detí v Krompachoch nikto nevie ako dopadol. Z  fackuj…

Opatrovateľka, či parazit?

V takmer každej rodine to príde, nastane dilema, čo so svojimi zostarnutými rodičmi, ktorí sa už sotva vládzu o seba postarať. A stalo sa to aj mne. Som najmladšia, slobodná, tak akosi automaticky táto povinnosť postarať sa o svojich rodičov pripadla mne. Teda vlastne iba o mamu, lebo otec zomrel pred takmer desiatimi rokmi. Odvtedy som sa vlastne snažila všemožne nejako to vykryť, len aby som nemusela ostať doma z práce. 
Každý deň som dochádzala do práce 45km, čo znamenalo byť z domu celý deň, no bola som rada, že vôbec nejakú prácu mám a hlavne mi tolerovali to, že keď náhodou bolo mame zle, to znamená, že som v noci musela volať záchranku a keď ju nevzali do nemocnice, musela som ostať pri nej a v práci som si musela vziať voľno. Neskôr cez deň mi s mamou pomáhala sestra, bola aspoň pri nej a ja som mohla ako – tak pokojne byť v práci, aj keď som niekedy prebdela celú noc, keď sa mama necítila dobre. Zo stresov som bola aj ja často chorá, minimálne dvakrát do roka ma trápil zápal…