Odmena za nákup na ZľavaDňa

nedeľa 23. decembra 2018

168 mŕtvych a stovky zranených. Cunami v Indonézii prišlo bez varovania


sopka Krakatoa /foto internet/


Mohutná vlna cunami, ktorá v sobotu zasiahla pobrežné oblasti v Sundskom prielive v Indonézii, si vyžiadala najmenej 168 mŕtvych. Hovorca úradu pre riešenie katastrof v nedeľu oznámil, že 745 ľudí je zranených a 30 ľudí je stále nezvestných. Počet obetí sa ešte môže zvýšiť. Príčinou tsunami bola erupcia sopky Krakatoa.

Nečakaný úder vlny na pobrežné oblasti Sundského prielivu zrovnal stovky domov so zemou a mnoho ďalších vážne poškodil.

Úrady nevydali vopred žiadne varovanie, obyvateľov preto vlna zaskočila. Úrady sa totiž sprvu domnievali, že nejde o cunami, ale o príliv, a vyzvali obyvateľstvo, aby neprepadal panike. "Bol to omyl, ľutujeme toho," uviedol hovorca Nugroho podľa agentúry AFP. Omyl podľa neho pramenil z toho, že vlne tentokrát nepredchádzalo zemetrasenie.

škody narobené s cunami v Indonézii /foto internet/


"Prišli sme o deviatej večer na prázdniny a náhle tu bola voda. Všetko sčernelo. Nešla elektrina," uviedol pätnásťročný Muhammad Bintang, ktorý na veľmi populárnej pláži Carita Beach na západnom pobreží ostrova Jáva videl, ako sa vlna blíži. "Nemohol som naštartovať svoju motorku, a tak som utekal preč. Modlil som sa a utekal som, ako som mohol najrýchlejšie," vykreslil AFP dvadsaťtriročný Lutfi Al Rasyid.

"Musel som utekať, zatiaľ čo vlna prekonala pláž a prenikla 15 či 20 metrov do vnútrozemia," vykreslil Nor Oystein Lund Andersen podľa agentúry AP. Zrovna robil snímky sopky, keď náhle uvidel, že sa k nemu blíži veľká vlna. "Budúci vlna sa dostala k hotelu a zmietla autá z cesty za ním. Stihol som s rodinou utiecť lesnými chodníčkami do vyššej polohy, kde sa o nás miestna postarali. Vďakabohu sme vyviazli bez zranení," dodal.

Vlna zasiahla aj vonkajší stan, v ktorom sa práve konal koncert miestnej skupiny Seventeen. Jeden jej člen rovnako ako manažér katastrofu neprežili.

Robert Řehák z českého ministerstva zahraničia povedal, že "podľa doterajších informácií nie sú medzi obeťami cunami žiadni cudzinci, teda ani českí občania".

"Český zastupiteľský úrad v Jakarte situácii naďalej monitoruje a v prípade nových informácií bude informovať," dodal. Ministerstvo rozoslalo varovné SMS odkazy ľuďom zdržiavajúcim v oblasti a odporučilo sledovať médiá a riadiť sa pokynmi úradov. V prípade nutnosti je možné sa obrátiť na núdzovú linku zastupiteľského úradu v Jakarte.

Ľudia prehľadávajú trosky zničených budov /foto internet/


Indonézia má za sebou septembrové ničivé zemetrasenie, ktoré sprevádzala vlna tsunami a ktoré neprežilo vyše 2000 ľudí. Indonézia leží v oblasti častých zemetrasení. V roku 2004 pri zemetrasení a cunami, ktoré postihli viaceré krajiny, zomrelo v Indonézii vyše 120 000 ľudí. Celkovo si táto udalosť vyžiadala 226 000 obetí.


Iveta Kmeťová 
zdroj: CNN/ČTK


Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Váš názor nás zaujíma, ďakujeme

Rómske noviny kričia "Kmeťo, klameš", ospravedlň sa!

Dlhodobo sledujem neutešený stav jediných Rómskych novín na Slovensku. Asi aj preto, že tu v týchto novinách som začínal písať, dalo by sa p...