Odmena za nákup na ZľavaDňa

utorok 25. decembra 2018

Pápež František zaželal svetu k Vianociam vzájomné bratstvo

Pápež František požehnal mestu a svetu/foto:vaticannews/


Hlavným prianím pápeža Františka k tohtoročným Vianociam je bratstvo. Zaželal ho pri požehnaní Urbi et Orbi všetkým ľuďom bez rozdielu, pričom osobitne vyprosoval znovunájdenie bratstva národom, ktoré trpia vojnou a sociálnymi krízami.

„Boh je dobrý Otec a my všetci sme bratia“, zdôraznil Svätý Otec František v príhovore pred poludňajším požehnaním mestu Rím a celému svetu – Urbi et Orbi – na slávnosť Božieho narodenia 25. decembra z loggie Vatikánskej baziliky, za účasti 50 tisíc veriacich:

„Bez bratstva, ktoré nám daroval Ježiš Kristus, nášmu úsiliu
o spravodlivejší svet dochádza dych a aj tým najlepším plánom hrozí, že sa stanú štruktúrami bez duše. Preto je moje prianie požehnaných Vianoc prianím bratstva. ... Bratstva medzi ľuďmi každého národa a kultúry. Bratstva medzi ľuďmi rôznych názorov, no schopnými rešpektovať sa a načúvať druhému. Bratstva medzi ľuďmi rozličných náboženstiev. Ježiš prišiel zjaviť Božiu tvár všetkým, ktorí ho hľadajú.“

Tak ako v rodine láska rodičov pomáha všetkým vzájomne sa mať radi, aj Boh ako „rodič“ celého ľudstva „je základom a silou nášho bratstva“, vysvetlil pápež František. Pri požehnaní ho sprevádzali po bokoch kardinál protodiakon Renato Raffaele Martino a kardinál Kevin Joseph Farrell, prefekt Dikastéria pre laikov, rodinu a život.  

Svätý Otec sa osobitne modlil za Blízky východ: za ukončenie konfliktu a obnovenie dialógu medzi Izraelom a Palestínou, za zotavenie Sýrie z vojnových rán so zasadením sa medzinárodného spoločenstva o politické riešenie, za obyvateľov Jemenu vysilených vojnou a hladomorom.

Svätý Otec prosil ďalej za bratstvo pre celú Afriku s jej miliónmi utečencov a evakuovaných, za pokračovanie v zbližovaní na Kórejskom polostrove, za Venezuelu a Nikaraguu, aby našli cestu zo sociálnych kríz. Rovnako vyprosoval trvalý pokoj a dôstojné životné podmienky pre Ukrajinu a prosil aj za kresťanské komunity v tamojšom regióne, aby medzi sebou udržiavali bratské a priateľské vzťahy.

Vo vianočnom príhovore pápež pripomenul aj národy, ktoré trpia „ideologickými, kultúrnymi a ekonomickými kolonizáciami“. Osobitnú prosbu zameral na prenasledovaných a diskriminovaných kresťanov, aby im aj všetkým menšinám boli uznané ich práva, najmä náboženská sloboda.

Svoj príhovor uzavrel Svätý Otec žičením:

„Malé a skrehnuté Dieťa, ktoré máme dnes v jasliach, nech chráni všetky deti na zemi a každú krehkú, bezbrannú a vyradenú osobu. Nech všetci môžeme prijať pokoj a útechu z narodenia Spasiteľa, a – cítiac, že sme milovaní jediným nebeským Otcom – obnoviť sa a žiť ako bratia!“

Pápež František požehnal Mestu a svetu k Vianociam už po šiesty raz za svojho pontifikátu.


Záznam televízneho prenosu Urbi et OrbiIveta Kmeťová
zdroj: Vatican news

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Váš názor nás zaujíma, ďakujeme

Rómske noviny kričia "Kmeťo, klameš", ospravedlň sa!

Dlhodobo sledujem neutešený stav jediných Rómskych novín na Slovensku. Asi aj preto, že tu v týchto novinách som začínal písať, dalo by sa p...