Pápež František zaželal svetu k Vianociam vzájomné bratstvo

Pápež František požehnal mestu a svetu/foto:vaticannews/


Hlavným prianím pápeža Františka k tohtoročným Vianociam je bratstvo. Zaželal ho pri požehnaní Urbi et Orbi všetkým ľuďom bez rozdielu, pričom osobitne vyprosoval znovunájdenie bratstva národom, ktoré trpia vojnou a sociálnymi krízami.

„Boh je dobrý Otec a my všetci sme bratia“, zdôraznil Svätý Otec František v príhovore pred poludňajším požehnaním mestu Rím a celému svetu – Urbi et Orbi – na slávnosť Božieho narodenia 25. decembra z loggie Vatikánskej baziliky, za účasti 50 tisíc veriacich:

„Bez bratstva, ktoré nám daroval Ježiš Kristus, nášmu úsiliu
o spravodlivejší svet dochádza dych a aj tým najlepším plánom hrozí, že sa stanú štruktúrami bez duše. Preto je moje prianie požehnaných Vianoc prianím bratstva. ... Bratstva medzi ľuďmi každého národa a kultúry. Bratstva medzi ľuďmi rôznych názorov, no schopnými rešpektovať sa a načúvať druhému. Bratstva medzi ľuďmi rozličných náboženstiev. Ježiš prišiel zjaviť Božiu tvár všetkým, ktorí ho hľadajú.“

Tak ako v rodine láska rodičov pomáha všetkým vzájomne sa mať radi, aj Boh ako „rodič“ celého ľudstva „je základom a silou nášho bratstva“, vysvetlil pápež František. Pri požehnaní ho sprevádzali po bokoch kardinál protodiakon Renato Raffaele Martino a kardinál Kevin Joseph Farrell, prefekt Dikastéria pre laikov, rodinu a život.  

Svätý Otec sa osobitne modlil za Blízky východ: za ukončenie konfliktu a obnovenie dialógu medzi Izraelom a Palestínou, za zotavenie Sýrie z vojnových rán so zasadením sa medzinárodného spoločenstva o politické riešenie, za obyvateľov Jemenu vysilených vojnou a hladomorom.

Svätý Otec prosil ďalej za bratstvo pre celú Afriku s jej miliónmi utečencov a evakuovaných, za pokračovanie v zbližovaní na Kórejskom polostrove, za Venezuelu a Nikaraguu, aby našli cestu zo sociálnych kríz. Rovnako vyprosoval trvalý pokoj a dôstojné životné podmienky pre Ukrajinu a prosil aj za kresťanské komunity v tamojšom regióne, aby medzi sebou udržiavali bratské a priateľské vzťahy.

Vo vianočnom príhovore pápež pripomenul aj národy, ktoré trpia „ideologickými, kultúrnymi a ekonomickými kolonizáciami“. Osobitnú prosbu zameral na prenasledovaných a diskriminovaných kresťanov, aby im aj všetkým menšinám boli uznané ich práva, najmä náboženská sloboda.

Svoj príhovor uzavrel Svätý Otec žičením:

„Malé a skrehnuté Dieťa, ktoré máme dnes v jasliach, nech chráni všetky deti na zemi a každú krehkú, bezbrannú a vyradenú osobu. Nech všetci môžeme prijať pokoj a útechu z narodenia Spasiteľa, a – cítiac, že sme milovaní jediným nebeským Otcom – obnoviť sa a žiť ako bratia!“

Pápež František požehnal Mestu a svetu k Vianociam už po šiesty raz za svojho pontifikátu.


Záznam televízneho prenosu Urbi et OrbiIveta Kmeťová
zdroj: Vatican news

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Prečo toľko Pochybností okolo Koronavírusu!?

Smrteľné pandémie útočia na ľudstvo každých 100 rokov!

Neslávne slávny "krutý" exekútor si vymáha peniaze od buka do buka, ako sa mu zachce... Robí to roky a nikto voči nemu nezakročí. Prečo??!