Odmena za nákup na ZľavaDňa

štvrtok 6. decembra 2018

Prvý rómsky sitcom... Bude nasledovať slávny sitcom Bill Cosby show?

Dva pilotné diely rómskeho sitcome Miri Fajta budú v piatok 7. decembra predstavené v brnenskom Music Labu verejnosti. Vôbec prvý rómsky sitcom vznikol na základe úspešného divadelného predstavenia. Jeho cieľom je boriť spoločenská tabu prostredníctvom humoru, ale aj dať mladým rómskym hercom príležitosť.Za celým projektom stojí rómski začínajúcich tvorcovia Robin Stria a Niko Budai, tí s nápadom na autorské dielo prišli už v roku 2017. "Existuje veľmi málo projektov, ktoré by Rómovia sami vyrábali a spájali v nich skrze humor rozdelenú spoločnosť. Preto sme sa rozhodli zohnať rovnako nadšených ľudí a vytvoriť dielo na najvyššej úrovni, na ktorej to dokážeme", opisuje jeden z autorov sitcomu Robin Stria.

V roku 2017 tak s finančnou podporou mestskej časti Brno-stred a nadácií O2 Smart UP vznikla divadelná forma sitcomu, ktorá mala premiéru v novembri toho istého roku. Divadelné predstavenie zožalo veľký úspech a v niekoľko reprízach sa hralo v 10 mestách po celej republike. V auguste 2018 po tom nasledovalo sfilmovanie sitcomu. "Natáčanie bolo veľmi náročné. Predchádzali mu konkurzy, prepis scenára, tvorba scénografie a kostýmov, ktoré sú vo filme iné ako v divadle", hovorí Robin Stria, ktorý pôsobí tiež v rómskom stredisku DROM.
Prvé dva diely sitcomu tvorcovia slávnostne predstavia v Brne prvý decembrový piatok. Premiéra v klube Music Lab na ulici Opletalova 1 začína o 20-tej hodine a prístupná je i divákom z radov verejnosti. Následne autori plánujú vydania ponúknuť verejným internetovým televíziám. "Chceme dať možnosť rómskym hercom uplatniť sa a zároveň budovať lepší obraz Rómov vo verejnom mediálnom priestore. Sme veľmi hrdí, že sme tento projekt, ktorému sme sa všetci venovali vo voľnom čase skoro tri roky, dotiahli do tejto podoby a veríme, že sa máme kam posúvať", dodal Stria.


Show Billa Cosbyho...


...bol seriál, ktorého epizódy sa začali nakrúcať v rokoch 1984 až 1992. Bol to prvý komediálny seriál, ktorý humorným spôsobom vykresľoval americkú černošskú rodinu, ktorá žije presne taký istý život ako iná americká rodina. A presne o to išlo tvorcom Billa Cosbyho.


Jozef Kmeťo 

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Váš názor nás zaujíma, ďakujeme

Rómske noviny kričia "Kmeťo, klameš", ospravedlň sa!

Dlhodobo sledujem neutešený stav jediných Rómskych novín na Slovensku. Asi aj preto, že tu v týchto novinách som začínal písať, dalo by sa p...