Preskočiť na hlavný obsah

Rómske dievčatko z Luníka IX. - príklad obyčajnej pokory, ktorá nám niekedy chýba

Detská múdrosť nemá hraníc. Deti sú úžasné stvorenia, ktoré nám ukazujú niekedy smer v našom živote. Učia nás žiť obyčajný,bezstarostný život. Takýmto dievčatkom je aj Mária. 
Mária má 5 rokov a býva na Luníku IX. Má hnedé strapaté vlásky, hoc má  gumičku vo vlasoch. Chodí do materskej školy väčšinou zafúľaná. Vlasy jej vždy stoja. Máriu spoznáte ľahko. Mária má stále copík na vrchu svojej hlavy.
Foto/ Michal Sivák 

Miesto punčošiek nosí na sebe dospelácke pančuškové podkolienky, pod ktorými má ponožky. Oblečenie jej málo kedy sedí. Buď je krátke alebo veľmi veľké. Oblečenie dedí či to po starších súrodencoch alebo čo rodičia v skrini nájdu. Do školy chodí s veľkým úsmevom. Keď prichádza do šatne, schmatme ktorékoľvek papuče a prezuje sa. Keď prichádza dobudovy, ráno sa pekne pozdraví, dobehne do materskej školy polhodinku neskôr,u ž keď sú všetci v triede. Príde šťastná, ako keby slávne dobehla do cieľa. Do budovy prichádza sama ako veľká dospeláčka. Nie je hlučná a ani veľmi zhovorčivá. Rada spieva rómske pesničky. Jej obľúbená pieseň je od Viery Bilej "Paš o paňori" .
Včera sme si urobili vianočnú besiedku, kde sme rozdávali šatstvo, ktoré nám dala charita. Deťom sme rozdávali tričká, tepláčiky, sukienky pre dievčatá, rukavice, bundy, rukavice atď. Pri rozdávaní šiat sa deti handrkovali, kto si čo zoberie. Každý niečo postupne dostával. Kto niečo dostal, mal za úlohu si to položiť na nejaké miesto. Mária stála pri stoličke bez slova. Keď dostala tričko, nohavice alebo iné šatstvo, pekne si poskladala a položila na stoličku. Bez slova a bez toho, že niečo dostane, pekne čakala a ukladala si to. Nepovedala ani jedno slovo. Pohľadom pozorovala ostatných, ako si svoje šaty ukladajú. Mária si šaty ukladala a stále ich pohladkala.
Keď sme všetko rozdali, začali sme upratovať. Mária chytila metlu a začala zametať a upozorňovať iných, aby nerobili neporiadok. Mária je iná. Vidno že doma zastáva úlohu tej, ktorá upratuje a stará sa. Na záver sme rozdali deťom odmenu a Mária za odmenu dostala 5 lízatiek. Nevedela čo má povedať, sadla si na stoličku, tešila sa a smiala ( ticho, haha, ticho haha, ticho, haha .... ) Na záver žmurkla. 
​Mária je príkladom úžasnej pokory a dobré srdca. Som rád, že s kolegyňou ju môžeme učiť. Je to šikovné dievčatko, ktoré si zaslúži úplne iný život. Verím, že to v živote dosiahne čo najďalej. Mária, prajem ti veľa síl, odvahy a stále taký krásny úsmev, ktorý nás obšťastňuje pri pohľade na teba.
Malá Mária spí ako každé dieťa a predsa...
Foto MS Michal Sivák 
Ahojte ! Som Róm. Verím že nemáš nejaký predsudok a že si veľmi rád prečítaš môj blog. Ak ťa to zaujme a niečo v tebe daný blog aj vyvolá,napíš mi na facebook.Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Kotlebovci chcú vyprovokovať konflikt???

Rastúce preferencie extrémistov z ĽSNS vyhnali ľudí do ulíc. Sečovce, Sabinov, Košice, Levoča, Fiľakovo, ale aj ďalšie mestá sa pridávajú k demonštrácii proti fašizmu.

Kotlebovci a ich sympatizanti neočakávali takú silnú vlnu protestov proti politike akú presadzujú. Protesty po Slovensku usporiadali PS/spolu a Za ľudí a priebeh býva rovnaký – účastníci buď potichu, alebo otvorenými hlasnými pokrikmi demonštrujú proti mítingu fašistov a ich cielenej propagande nenávisti.

Klamlivá propaganda 

Známa propagantka za ĽSNS Lívia Garčalová urobila, ako je u nej už zvykom, manipulatívne video, kde svojimi slovami ale aj zostrihanými zábermi z demonštrácie v Levoči urobila "divoký západ". 


V Levoči sa však nič nestalo 
STANOVISKO POLÍCIE K PREDVOLEBNÉMU ZHROMAŽDENIU

Na základe šíriacich sa nepravdivých správ o údajnom nebezpečenstve na predvolebnom zhromaždení vám prinášame stanovisko Polícia SR - Prešovský kraj.

V súvislosti s konaním predvolebného zhromaždenia v Levoči počas priebehu toh…

Z Číny Koronavírus sa dostal pravdepodobne už do Európy. Situácia je vážna

Koronavírus v Európe? Už to nie je len problém juhovýchodnej Ázie a USA. V ruskom Petrohrade v stredu pre podozrenie z nákazy hospitalizovali dve osoby, ktoré krátko predtým prileteli z Číny, a na niektorých letiskách v Európe zavádzajú hygienické opatrenia.

Ochorenie sa rozšírilo aj do iných oblastí Číny. Prípady ochorení hlásili aj Thajsko, Japonsko, Južná Kórea, Taiwan a USA,“ hovorí Daša Račková z Úradu verejného zdravotníctva SR.

Slovenské orgány zatiaľ nevidia dôvod na kontrolu cestujúcich. Pripravili však určité preventívne kroky a hlavne upozorňujú cestovateľov, čo robiť v rizikových lokalitách či po návrate na Slovensko. Nádcha, kašeľ, bolesť hrdla, vysoká teplota - spočiatku to vyzerá ako bežné ochorenie dýchacích ciest. Lenže nový koronavírus nie je žiadna chrípka. Stačí, že v dýchacej sústave napadne jednu z buniek, tá potom praskne a vírus sa môže šíriť ďalej. Keď sa dostane do pľúc, spôsobí opuch alebo zápal a vtedy už ide o život. Ochorenie má podobný priebeh ako vírusy S…

Budú Kotlebovci zabíjať ľudí?

Skôr než si odpovieme na túto otázku, mali by sme si vlastne definovať, čo je fašizmus a ako prejavuje v ĽSNS Mariána Kotlebu   

5 dôvodov, prečo sú kotlebovci fašisti.
(podľa Jakuba Drábika)

1. Fašizmus je forma radikálneho nacionalizmu snažiaca sa o „očistu“ národa, ktorý je podľa fašistov v kríze. Takto nám dnešný stav prezentujú aj kotlebovci: „zvrátenosti v médiách“, „degenerovaná spoločnosť“, „paraziti“, „kríza“ a podobne. Svet sa rúti do záhuby a len oni vedia, ako ho zachrániť 

2. Fašizmus potrebuje nepriateľa, ktorého môže obviniť z problémov národa, démonizovať ho a nakoniec národ od neho „očistiť“. Strach zároveň mobilizuje masy – u kotlebovcov sú to ako vnútorní (Rómovia, Židia, Maďari, skorumpovaní politici), tak vonkajší (utečenci, islam) nepriatelia. 
3. Fašisti tvrdia, že moderná kultúra je dekadentná a zvrátená a chcú ju nahradiť tou „pravou“ národnou. Prejavy kotlebovcov i ich program je plný „dekadentného moderného umenia“ a „nízkou úrovňou kultúry“. Preto Kotleba zatvá…