Odmena za nákup na ZľavaDňa

sobota 22. decembra 2018

Rómske dievčatko z Luníka IX. - príklad obyčajnej pokory, ktorá nám niekedy chýba

Detská múdrosť nemá hraníc. Deti sú úžasné stvorenia, ktoré nám ukazujú niekedy smer v našom živote. Učia nás žiť obyčajný,bezstarostný život. Takýmto dievčatkom je aj Mária. 
Mária má 5 rokov a býva na Luníku IX. Má hnedé strapaté vlásky, hoc má  gumičku vo vlasoch. Chodí do materskej školy väčšinou zafúľaná. Vlasy jej vždy stoja. Máriu spoznáte ľahko. Mária má stále copík na vrchu svojej hlavy.
Foto/ Michal Sivák 

Miesto punčošiek nosí na sebe dospelácke pančuškové podkolienky, pod ktorými má ponožky. Oblečenie jej málo kedy sedí. Buď je krátke alebo veľmi veľké. Oblečenie dedí či to po starších súrodencoch alebo čo rodičia v skrini nájdu. Do školy chodí s veľkým úsmevom. Keď prichádza do šatne, schmatme ktorékoľvek papuče a prezuje sa. Keď prichádza dobudovy, ráno sa pekne pozdraví, dobehne do materskej školy polhodinku neskôr,u ž keď sú všetci v triede. Príde šťastná, ako keby slávne dobehla do cieľa. Do budovy prichádza sama ako veľká dospeláčka. Nie je hlučná a ani veľmi zhovorčivá. Rada spieva rómske pesničky. Jej obľúbená pieseň je od Viery Bilej "Paš o paňori" .
Včera sme si urobili vianočnú besiedku, kde sme rozdávali šatstvo, ktoré nám dala charita. Deťom sme rozdávali tričká, tepláčiky, sukienky pre dievčatá, rukavice, bundy, rukavice atď. Pri rozdávaní šiat sa deti handrkovali, kto si čo zoberie. Každý niečo postupne dostával. Kto niečo dostal, mal za úlohu si to položiť na nejaké miesto. Mária stála pri stoličke bez slova. Keď dostala tričko, nohavice alebo iné šatstvo, pekne si poskladala a položila na stoličku. Bez slova a bez toho, že niečo dostane, pekne čakala a ukladala si to. Nepovedala ani jedno slovo. Pohľadom pozorovala ostatných, ako si svoje šaty ukladajú. Mária si šaty ukladala a stále ich pohladkala.
Keď sme všetko rozdali, začali sme upratovať. Mária chytila metlu a začala zametať a upozorňovať iných, aby nerobili neporiadok. Mária je iná. Vidno že doma zastáva úlohu tej, ktorá upratuje a stará sa. Na záver sme rozdali deťom odmenu a Mária za odmenu dostala 5 lízatiek. Nevedela čo má povedať, sadla si na stoličku, tešila sa a smiala ( ticho, haha, ticho haha, ticho, haha .... ) Na záver žmurkla. 
​Mária je príkladom úžasnej pokory a dobré srdca. Som rád, že s kolegyňou ju môžeme učiť. Je to šikovné dievčatko, ktoré si zaslúži úplne iný život. Verím, že to v živote dosiahne čo najďalej. Mária, prajem ti veľa síl, odvahy a stále taký krásny úsmev, ktorý nás obšťastňuje pri pohľade na teba.
Malá Mária spí ako každé dieťa a predsa...
Foto MS Michal Sivák 
Ahojte ! Som Róm. Verím že nemáš nejaký predsudok a že si veľmi rád prečítaš môj blog. Ak ťa to zaujme a niečo v tebe daný blog aj vyvolá,napíš mi na facebook.Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Váš názor nás zaujíma, ďakujeme

Rómske noviny kričia "Kmeťo, klameš", ospravedlň sa!

Dlhodobo sledujem neutešený stav jediných Rómskych novín na Slovensku. Asi aj preto, že tu v týchto novinách som začínal písať, dalo by sa p...