Odmena za nákup na ZľavaDňa

štvrtok 17. januára 2019

Ivan Hriczko: Nádej pre Rómov na Slovensku a občiansku spoločnosť.

Ivan Hriczko vyštudoval masmediálnu komunikáciu na Univerzite Cyrila a Metoda v Trnave. Bol prvým porevolučným televíznym redaktorom – Rómom na Slovensku, neskôr riaditeľom Rómskej tlačovej agentúry. Pôsobil aj na Úrade vlády SR, v súčasnosti je aktívny v rámci tretieho sektora.

Ivan Hriczko vyrastal v rodine kde sa židovská aj rómska kultúra našli, kde sa o rómskej problematike nikdy nehovorilo, ani ju nikdy nemusel riešiť. Korene jeho rodiny vedú z jednej strany k židovskému pôvodu a z druhej strany k muzikantskému rómskemu rodu, ktorý bol v Košiciach významný a vážený. Aj napriek tomu do rómskej témy vstúpil. Pracoval ako televízny redaktor spravodajstva v lokálnej súkromnej televízii, prešiel kus poctivej práce v rómske tématike a dokonale rozumie problémom našej spoločnosti. Je nádejou nás Rómov na Slovensku a občiansku spoločnosť?

Z môjho pohľadu určite áno. Bol to prvý porevolučný Róm, ktorý pracoval ako redaktor v televízii, čo bolo prelomom aký tu do roku 1989 nebol. Róm pracoval ako redaktor spravodajstva, stal sa tak vzorom ďalším nasledovníkom jeho práce a hoci už v médiách nepracuje, stále má čo povedať.   

Ivan Hriczko/ foto fb  

Žijem na Slovensku, som občan Slovenska a som Róm. Ja to vnímam ako dve rovnocenné hodnoty.

A presne toto mi u Ivana Hriczka imponuje. Keď som s ním cca. pred štyrmi rokmi robil rozhovor, tieto slová mi povedal a toto vyjadrenie nie je len jeho reklamná rétorika aby sa zapáčil nerómom, on v tieto slová verí a je im verný doteraz. 

Tento rok sa budú v máji konať voľby do europarlametu, na druhý rok tu máme parlamentné voľby. Situácia na Slovensku vôbec nie je ružová a pre nás Rómov by som povedal až šedočierná. Brexit, odchod Británie z Európskej únie bez dohody je viac než istý. Holandsko a okolité krajiny sa pripravujú aj na tento scenár, ak znovu neprejde referendum o odchode Británie z EU, odchod bez dohody znamená ekonomické dopady na Slovenské hospodárstvo, čo sa dotkne aj eurofondov z ktorých Slovensko perspektívne ako tak rástlo a ako tak sa riešili aj problémy našej rómskej komunity. Odchod Británie z EU spomalí hospodársky rast nielen Slovenska, ale aj iných štátov a či chceme, alebo nie dotkne sa to hlavne tých najslabších... 

Zložitá zahraničná ale aj vnútropolitická situácia si vyžaduje, aby do parlamentu z našich radov zasadli ľudia, ktorí sa v danej problematike vyznajú, vedia v nej chodiť, vedia viesť dialóg, a sú schopní v tejto problematike progresívne rásť a veci pomenovať správnymi slovami. 

Ivan Hriczko raz povedal, "Rómska problematika, toto pomenovanie Rómom, ale celkovo Slovensku škodí. My máme len problematiku chudoby, ktorá nemá farbu pleti. A určitá skupina ľudí, ktorá patrí k rómskej národnostnej menšine, touto chudobou trpí, ale netýka sa to len Rómov,
týka sa to všetkých, ktorí sa dostali do pásma chudoby."  

Toto sú slová človeka, ktorý si uvedomuje, že robiť politiku znamená robiť ju pre ľudí. My sa musíme vedieť tolerovať a spolunažívať, je preto veľmi dobre že František Tanko koketuje z myšlienkou spolupráce s Ivanom Hriczkom. Ako sa aj sám František Tanko vyjadril, vrcholovú politiku nemôžu robiť nevzdelaní ľudia, ale ľudia ktorí majú vzdelanie, vedia v danej problematike chodiť. 

Ivan Hriczko, je človek ktorého si viem predstaviť, že by Stranu tolerancie a spolunažívania priviedol do parlamentu. Isté problémy sú častou samozvanej inteligencie. 

Za roky sa tu u nás dopestovala taká malomeštianská deformácia predstáv o postavení Rómov v našej spoločnosti. Jeden Róm cez druhého sa cez sociálnu sieť predbiehajú v pomenovávaní problémov nás Rómov. V tom momente je tento Róm vyhlásený za politika, človeka ktorý rozumie tomu čo len tak naslepo papuškuje na sociálnej sieti. A od svojho prvého vyhlásenia sa doživotne považuje za odborníka, hovorcu, politika a my Rómovia by sme ho mali aj tak brať ako jedného veľkého cenného človeka. To si nevymýšľam, veď sa pozrite na facebook, koľko že takých odborníkov máme. A hneď sa mu dá prívlastok pravý Róm s veľkým srdcom na pravom mieste, hoci nič nevytvoril a nič nedokázal. Nikde nič neukázal, že sa problematike o ktorej sa snaží hovoriť cez živé vysielania na facebooku, aj naozaj rozumie a keď príde na otázky či lámanie chleba začne habkať, koktať a nevie vydať zo seba súvislú vetu. Keď už nevie ako ďalej opeprí to nejakými drobnými oplzlosťami, pridá dva tri pornografické výrazy a celému svetu kričí aký som svetový. My ale nepotrebujeme takýchto samozvaných odborníkov, my nepotrebujeme priemer, my potrebujeme špičku!

František Tanko si to uvedomuje, spolupracuje z manažérom Viktorom Valíkom, vie že sám nedokáže priviesť stranu do parlamentu. Bol by to priam skvelý politický krok aj zo strany Tanka, ak by Stranu tolerancie a spolunažívania priviedol do parlamentu Ivan Hriczko spolu s ďalšími odborníkmi, pretože tu už nejde o fazuľky. Je nás tu viac ako pol milióna Rómov, ak sa na druhý rok nedostaneme do parlamentu, čakajú nás veľmi ťažké časy. Nech zo strany ide preč čo je hnilé a hlúpe a nech tam príde čo je zdravé a pevné!!! 

Pre mňa Ivan Hriczko a Viktor Valík sú základom, alebo boli by základom zdravého jadra Strany tolerancie a spolunažívania. 

Kráľ Robert I  

Slovensko stojí pred rozhodujúcimi otázkami, zachovania demokracie bez fašizmu v spoločnosti. Rómsky kráľ Robert I. sa raz vyjadril, "na Slovensku je nás viac ako 800 tisíc, my by sme dokázali nielen tichúčko sedieť a hrať tretie husle v parlamente, my by sme mohli byť súčasťou zostavovania vlády." Kráľ Róbert I. je človek, ktorý pozná naše tradície, naše zmýšľanie, aj naše konanie. Ja, ale aj veľa Rómov sme boli vytrhnutí z našich koreňov, my už naše rómstvo vidíme len v slove som Róm. Potrebujeme niekoho kto nám ukáže pravú podstatu rómstva, žiť ako Róm, byť ale aj občanom tejto krajiny, ktorá je naším domovom. Robert I. tiež povedal, "Taká nevraživosť aká u Rómov voči nerómom tu nikdy nebola. Nikdy nebola taká nevraživosť, aby Róm voči Rómovi zdvihol ruku. Vedeli sme čo je úcta, vážili sme si starších a mladých sme to učili. U mnohých sa pravé rómstvo stratilo." 

U mnohých som zrejme teraz vyvolal prekvapenie, ale ja plne stojím za slovami Kráľa Roberta I. My potrebujme kráľa, my potrebujeme takých ako je Ivan Hriczko, či Viktor Valik, my potrebujem Tanka. My nepotrebujeme hnilé a hlúpe ovocie v podobe papagájov na sociálnej sieti. Ako inak sa dokážeme spojiť keď nie cez to čo je v nás už mŕtve, potrebujeme to prebudiť, nech muž je zase mužom, žena ženou a dieťa dieťatom, nech to čo je v nás ako oheň sa rozohní a ten ľad nevľúdnosti, nenávisti, závisti nech sa roztopí a podstatu nášho rómstva spoji s touto zemou, v ktorej odpočívajú kosti našich predkov tak ako kosti predkov našich Slovákov... veď všetci sme ľudia. 

Jozef Kmeťo     


1 komentár:

  1. Tak toto je článok ako remeň, super napísaný a je aj na zamyslenie

    OdpovedaťOdstrániť

Váš názor nás zaujíma, ďakujeme

Rómske noviny kričia "Kmeťo, klameš", ospravedlň sa!

Dlhodobo sledujem neutešený stav jediných Rómskych novín na Slovensku. Asi aj preto, že tu v týchto novinách som začínal písať, dalo by sa p...