Preskočiť na hlavný obsah

Translate

Rómovia sa chcú pre nespokojnosť s prácou Á.Ravasza obrátiť na premiéra

Rimavská Seč 12. januára (TASR) - Viac ako stovka účastníkov sa v sobotu v Rimavskej Seči (okres Rimavská Sobota) stretla na celoslovenskom stretnutí Rómov.

Foto/ SITA 

jeho témou bola aktuálna situácia Rómov na Slovensku a nespokojnosť s prácou splnomocnenca vlády pre rómske komunity Ábela Ravasza. "Prijali sme uznesenie, že v priebehu budúceho týždňa napíšeme verejný list predsedovi vlády kvôli nespokojnosti s prácou splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity Ábela Ravasza," poznamenal po stretnutí predseda Strany tolerancie a spolunažívania František Tanko. Ako ďalej uviedol, jedným z dôvodov, prečo sa pre takýto krok rozhodli, je nespokojnosť s čerpaním eurofondov, či neriešenie rómskej problematiky za posledných 28 rokov. "Naša strana zároveň chystá ďalšie stretnutie, ktoré sa bude konať budúci mesiac na východnom Slovensku," dodal Tanko.


Ako ďalej Tanko povedal "Každý má právo na slušný život, no mladí ľudia, predovšetkým Rómovia sú odsúvaní na okraj spoločnosti. Na Slovensku sú Rómske politické strany, ktoré bazírujú predovšetkým na to, aby sa oni mali dobre. Ako dobre viete, tento problém je celospoločenský za 28 rokov ani jedna vláda nedokázala vyriešiť zamestnanosť, rasizmus, diskrimináciu, bývanie a vzdelanie" dodal František Tanko


Viktor Valík 

Viktor Valík, sympatizant strany STS Františka Tanku, povedal" V 5. mesiaci tohto roku máme voľby do europarlamentu. Rómov na Slovensku je od 500 tisíc do 800 tisíc, bude veľkou hanbou, keď sa rómsky kandidát nedostane do europarlamentu. Keby že prejde rómsky kandidát do europarlamentu veľa vecí by sa zmenilo a veľa vecí by sa začalo meniť a riešiť. Keď vezmeme do úvahy, že od 90-tého roku všetky peniaze, ktoré boli určené Rómom a z tých peňazí počítam 95 percent sa odlialo do nejakých neziskoviek, do nejakých projektov, ktoré nemali nič s vami  Rómami spoločné, tak by napríklad sa zrazu financie stopli, a budú sa dávať tam, kde ich je treba. Jednoducho treba isť voliť, toto nerobíte pre mňa, ale pre seba", dodal Viktor Valik, ktorý tieto slová adresoval predovšetkým mladým Rómom.
Jozef Kmeťo 
Zdroj TASR   

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Rómovia prehovorili o svojích zážitkov s predsudkami a rasizmom na vlastnej koži

Byť Róm a žiť na Slovensku, by jedinec mohol povedať, že nie je to žiadna výhra...Či sa to niekomu páči alebo nie, Rómovia už od útleho detstva sa stretávajú z rôznymi druhmi prejavu predsudkov či priameho rasizmu. Niet sa preto čo diviť, že priepasť porozumenia medzi rómskou a nerómskou populáciou sa prehlbuje, a nedôvera je na oboch stranách bariéry.   

Je predsa nemysliteľné, už aby Rómske deti sa stretávali v škole zo segregáciou, kedy škola zámerne vytvorí triedu len pre rómskych žiakov.  Je nemysliteľné, že sa Rómske deti stretávajú s pokrikmi, vy špinavé cigánčatá, smradľavý potkany, či negri... Rómske dieťa je už takto donútené si uvedomiť, že existuje svet "bielych" a jeho, teda "čiernych" Už deti medzi sebou dokážu byť veľmi zlé, a tak často krát rómsky chlapec či dievča je vyštvaní z kolektívu, či dokonca mu jeho spolužiaci povedia, s tebou sa sa hrať nebudeme, pretože si cigáň!

Rasizmus a predsudky v praxi  

- viac ako 80% Slovákov i Čechov by bolo prot…

Rasisti, hovoria, že na bielych životoch záleží - Je OK byť biely

Rasizmus nepozná hranice a rasista už vôbec nie! fanúšikovia Slovana Bratislava v sobotu vyvesili na Tehelnom poli transparent White Lives Matter, ktorý vo voľnom preklade znamená Na životoch belochov záleží, viaceré slovenské médiá ho označili za rasistický.
Rasisti však s touto interpretáciou médii nesúhlasia. Odvolávajú sa na hnutie Black Lives Matter(Na životoch černochov záleží), ktoré podľa nich médiá neoznačujú ako rasistické. Prečo by potom mal byť transparent fanúšikov Slovana rasistický?
Tak ako to vlastne je? 
V roku 2014 sa po svete prvýkrát začala vo veľkom šíriť výzva „Black Lives Matter” (BLM - Na životoch čiernych záleží). Snažila sa upozorniť na policajnú brutalitu voči Afroameričanom v USA. Ako reakcia na toto hnutie vzniklo „White Lives Matter” (WLM - Na životoch bielych záleží).
„White Lives Matter” (WLM - Na životoch bielych záleží). Toto spojenie začali propagovať po USA rasistické skupiny vo viacerých štátoch. Najaktívnejší boli najmä členovia skupiny Aryan Renaissa…

Rómovia si nevedia predstaviť, že by mali svoj vlastný štát...

Okrem kontaktov je sociálna sieť dobrá aj na bleskový prieskum. Už dlhšie bez toho aby si to niekto všimol, až možno na pár jednotlivcov, mapujem na mojom "fejzbuku" náladu nás Rómov. Samozrejme, že naša nálada sa odzrkadľuje aj podľa doby v akej teraz žijeme. A možno aj práve táto doba, kedy všetci bez rozdielu musíme vynaložiť viac úsilia na prežitie, ako by Rómov prebudila zo sna, jeden za všetkých a všetci za jedného.Pretože jeden za všetkých a všetci za jedného, alebo inak povedané spoločne za prospech nás všetkých už neplatí. V rómsku štátnosť ktorý by sme spoločným úsilím vybudovali neverí väčšina Rómov.
Pri otázke: Viete si predstaviť, že by sme mali Rómsky štát? sa Rómovia viac menej vyjadrovali záporne. Neveria, že by spoločne dokázali vôbec niečo také ako Rómsky štát vytvoriť. Ako sa mnohí sami vyjadrili, chýbajú nám vzdelaný ľudia, či sami medzi sebou sa dokážeme deliť na lepších a horších, sami sa kastujeme, a to by prinieslo veľké nezhody a napätie. A potom t…