Preskočiť na hlavný obsah

Translate

Výrobky Coca - Cola sú jed, rozhodol nigérijský súd

Úplne najhoršia je Coca Cola ZERO.Určite ste už na webe videli kolovať nejaké videá, zobrazujúce schopnosť koly odstraňovať hrdzu a nátery z kovových predmetov prípadne čistiť toaletné misy.

Hoci vo svojom vnútri všetci vieme, že sýtené nealkoholické nápoje sú naozaj nezdravé, mnohí z nás tú presladenú vec aj tak denno denne pijú.

Nech ste kdekoľvek, Coca-Cola patrí medzi najznámejšie nápoje na celom svete. V niektorých krajinách tretieho sveta sú výrobky Coca-Coly, ako samotná Coca-cola, ale aj Fanta či Sprite dokonca dostupnejšie než čistá voda.

Pravidelní konzumenti týchto nealkoholických nápojov by sa však nemali obávať len ich vysokého obsahu cukru.

Najvyšší nigérijský súd totiž nedávno rozhodol, že niektoré nealkoholické nápoje, predávané pod značkou Coca-Cola, môžu byť pri súbežnej konzumácii s potravinami, nápojmi a výživovými doplnkami bohatými na vitamín C, jedovaté.

Fľaše Fanty a Spritu budú mať možno čoskoro nápisy, varujúce pred zdravotnými rizikami
Podnikateľ Dr. Emmanuel Fijabi Adebo podal žalobu na Národnú agentúru pre kontrolu potravín a liečiv (NAFDAC) a Nigérijskú fľašovaciu spoločnosť (NBC).

Následne sudca Adedayo Oyebanji rozhodol, že vysoké hladiny kyseliny benzoovej, ako aj prídavné látky vo Fante a Sprite, môžu pri zmiešaní s kyselinou askorbovou, teda vitamínom C, predstavovať pre konzumentov zdravotné riziko.

V roku 2007 kúpila spoločnosť pána Emanuela Fijabiho Adeba, zvaná Fijabi Adebo Holdings Limited, nigérijský Sprite a Fantu, aby mohla exportovať na maloobchodný trh Spojeného kráľovstva.

Keď produkty dorazili do Veľkej Británie, zdravotné úrady vykonali testy a dospeli k záveru, že nie sú vhodné na konzumáciu ľuďmi, uviedla CNN.

Lodnú zásielku zabavili a zničili, lebo výrobky obsahovali vysoké hladiny kyseliny benzoovej a žltého potravinárskeho farbiva, predstavujúcich vážne zdravotné riziko. (SÚVISIACE: ďalšie informácie o toxických potravinách a nápojoch môžete nájsť na NaturalNewsIngredients.com.)

Na svoju obranu spoločnosť Coca-Cola povedala, že tieto tvrdenia sú falošné a nevedecké. Právnici Nigérijskej fľašovacej spoločnosti dodali, že výrobky neboli určené na export do iných krajín.

„Všetky naše výrobky sú bezpečné a prísne dodržiavajú všetky nariadenia krajín, v ktorých sa predávajú, pričom spĺňajú prísne normy našej spoločnosti na globálnu bezpečnosť a kvalitu“, povedal pre Independent hovorca Coca-Coly.

Sudca Adedayo Oyebanji ich obranu zamietol, vyhlásiac, že akýkoľvek nealkoholický nápoj „by mal byť vhodný na konzumáciu všetkými ľuďmi, bez ohľadu na farbu ich pleti či vierovyznanie“.

Najvyšší súd v Lagose nariadil spoločnosti NBC umiestniť na fľaše Fanty a Spritu nálepky, informujúce spotrebiteľov o možných zdravotných rizikách.

Pokutu vo výške 6 350 dolárov dostala aj NAFDAC za nedodržanie zdravotných noriem.

NBC a NAFDAC podali proti rozhodnutiu súdu odvolanie
Obe spoločnosti argumentujú, že kolové výrobky v Nigérii limity kyseliny benzoovej neprekračujú.

Citujú limity, stanovené Organizáciou pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO) OSN, ktoré sa môžu v jednotlivých krajinách líšiť v závislosti na niektorých faktoroch, ako sú podnebie a predpisy krajiny. Podľa nich si vyššie teploty vyžadujú vyššie hladiny konzervačných látok.

Ako uvádza Sade Morgan, riaditeľ NBC pre právne, verejné záležitosti a komunikáciu, normou stanovené hranice kyseliny benzoovej v nealkoholických nápojoch vo Veľkej Británii sú stanovené na maximálnych 150 mg/kg.

Výrobky Fanta a Sprite z Nigérie však zaznamenali úrovne 200 mg/kg, čo je menej, než stanovený nigérijský limit 250 mg/kg.

Hoci úrady a FAO tvrdia, že výrobky sú bezpečné, minister zdravotníctva Isaac Adewole trvá na zahájení vyšetrovania bezpečnosti výrobkov firmy Coca-Cola v Nigérii.

Správa sa šíri Nigériou rýchlosťou blesku, čo má u verejnosti za následok strach. Mnohí Nigérijčania si už viac nie sú veľmi istí, či ešte chcú piť nápoj, ktorý je v niektorých častiach sveta považovaný za jedovatý pre ľudí.

Zatiaľ čo spoločnosti Coca-Cola a NBC dúfajú v úspešné odvolanie pre opätovné vybudovanie svojej reputácie a obnovenie dôvery, skupiny spotrebiteľov vyzývajú k okamžitým bojkotom.

Iveta Kmeťová
zdroj: naturalnews


Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Rádio Roma a Romata skončili v osade, aké je však pozadie?

Aktuality.sk vydali minulý týždeň článok "Rómske rádio zobralo dotácie za 190-tisíc eur, skončilo prepísané v osade." Pred dvoma rokmi som prostredníctvom Sme.sk a Redakcie R1 publikoval článok "Rádio ROMA  A ROMATA, projekty za viac ako 200 tisíc € končia..." Hneď ako som článok publikoval, dotknuté osoby sa ma prostredníctvom svojich právnikov snažili zatlačiť do kúta. Po porade s právnikom sa mi podarilo nátlak zo strany dotknutých osôb umierniť za odplatu, že články stiahnem, a nebudem o nich písať... Napriek tomu som však články uverejnil 

Projekty rádia Roma a Rómskej tlačovej agentúry Romata sa ma osobne dotýkali. Veril som, že projekty za ktorými stál Ján Konček, Milan Nemček, budú projekty ktoré dokážu vytvoriť tvorivé prostredie ako pre rómskych novinárov tak aj pre blogerov. Malo to byť prvé rómske rádio na Slovensku, ktoré by vysielalo v Bratislave, Banskej Bystrici, Prešove a v Prahe. Rómska tlačová agentúra Romata zase mala združovať rómskych novinárov…

Rovnosť nadovšetko

Koľkokrát zbili policajti bezdôvodne Róma? Koľko detí prichádza o šance na únik z osady, kvôli tomu, že ho zaradia do „špeciálnej školy“ len preto, že nevedia po slovensky? Nie, sú tak zaraďované na základne sociálneho aspektu.  Musíme posielať armádu aby robila korona-testy? Prečo ju posielame? Prečo musia ľudia pracujúci na integračných programoch v osadách bojovať o granty, len aby si mohli robiť svoju prácu? Chýba nám empatia. Sme leniví pochopiť kultúrne rozdiely. Vidíme dôsledky, odmietame vidieť dôvody.
V obchode si všetci všímajú iba nekupujúceho Róma, pracoval som v obchode prakticky celý život, a záchyty Rómov som ja osobne nezažil, a to som pracoval vo veľkom hypermarkete. Najviac záchytov bolo u nerómov a to dokonca u takých u ktorých by ste to ani nepovedali. Napriek tomu však sledovaní v obchode sú najviac Rómovia a ich deti! 
A čo prípady kedy boli bité Rómske deti, doteraz tieto prípady neboli riadne vyšetrené, prípad detí v Krompachoch nikto nevie ako dopadol. Z  fackuj…

Opatrovateľka, či parazit?

V takmer každej rodine to príde, nastane dilema, čo so svojimi zostarnutými rodičmi, ktorí sa už sotva vládzu o seba postarať. A stalo sa to aj mne. Som najmladšia, slobodná, tak akosi automaticky táto povinnosť postarať sa o svojich rodičov pripadla mne. Teda vlastne iba o mamu, lebo otec zomrel pred takmer desiatimi rokmi. Odvtedy som sa vlastne snažila všemožne nejako to vykryť, len aby som nemusela ostať doma z práce. 
Každý deň som dochádzala do práce 45km, čo znamenalo byť z domu celý deň, no bola som rada, že vôbec nejakú prácu mám a hlavne mi tolerovali to, že keď náhodou bolo mame zle, to znamená, že som v noci musela volať záchranku a keď ju nevzali do nemocnice, musela som ostať pri nej a v práci som si musela vziať voľno. Neskôr cez deň mi s mamou pomáhala sestra, bola aspoň pri nej a ja som mohla ako – tak pokojne byť v práci, aj keď som niekedy prebdela celú noc, keď sa mama necítila dobre. Zo stresov som bola aj ja často chorá, minimálne dvakrát do roka ma trápil zápal…