Preskočiť na hlavný obsah

Translate

Českí Rómovia pomáhajú osadám na Slovensku Video: Svedectvo českých Rómov o chudobe na Slovensku

Ilustračne foto/ internet 

Neskutočná bieda zmobilizovala Rómov z Česka. Sú silným príkladom pomoci. Je na čase aby sme sa aj my slovenskí Rómovia zobudili a pridali ruku k dielu.  Redakcia R1 sa pridávam k tímu českých Rómov, počas niekoľkých ďalších týždňov, silným mediálnym tlakom prispeje mediálizáci chudoby na Slovensku. O chudobe sa musí začať písať, hovoriť a vydávať svedectvo. Vyzývame aj ostatné rómske média aby pomohli českým Rómom a ich snahe  zmobilizovať humanitárnu pomoc rómskym osadám na Slovensku. Celú humanitárnu pomoc budeme mediálne sledovať...

Video: Svedectvo Českých Rómov o chudobe na Slovensku !!!! 

Pavel Krtek Veštec 
Jiři Turko 
Jozef Oláh  
a ďalší 

Ak chce niekto pomôcť finančne kontaktujte

https://www.facebook.com/kajkos.krtek

Alebo 

https://www.facebook.com/jiri.turko.7Komentáre

 1. Gratulujem pán z Česka, dokázali ste obmäkčiť srdce Jozef Kmeťa. Redakcia R1 je silné médium, keď už Kmeťo pochopil čo je chudoba je váš najväčší úspech až teraz sa to pohne dopredu... Mením na vas Kmeto názor

  OdpovedaťOdstrániť
 2. v cesku se romum zije lepse..mlady romaci ak mate moznost ist za pribuznimi do cech nevahajte je tam lepsi zivot..cechy je mnohem lepsi zivot ako na slovensku

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Prišli ste rozdávať rozumy z Česka a vy žijete tak isto!Vám tiež vaši politici serú na hlavy!Koľký z Vás robia?sedíte doma a beriete podpori a sem prídete robiť machrov!V Česku sú zamestnaný akurát Cigáni zo Slovenska a malé percento vás ktorí sa považujete za českých romov!Sami si môžu za to ako žijú,nevzdelanosť a lajdáckosť Cigánov môže za ten stav aký je!Vy si pomáhajte len sami sebe!

  OdpovedaťOdstrániť
 4. A ak už ide o to,aj ja som Cigán mám dve dcéry jedna má vysokoškolské vzdelanie je Ing,a druhá má stredné s maturitou.Celí život ich vediem k tomu aby sa učili aby z nich niečo bolo.Lenže na osadách je to o inom,rodičia detí nemajú žiadne vzdelanie tak ako môžu viesť svoje deti k tomu aby sa učili!To je začarovaný kruh a tomu niet pomoci,nie že ich nikto nechce zobrať do práce,ale tá doba keď sa kopalo je preč a iné robiť nevedia,česť výnimkám.

  OdpovedaťOdstrániť
 5. Stejně i když se jim postaví domy neboli bytovky uklidí se ten bordel tak to stejně dopadne tak že vse bude zničené :( jinak žít neumí jsou tak zvyklí nauceny, vidím co se deje tady v ČR kdo chce slušně žít žije ,a kdo ne kašle na to a žije jak v buši. Je to smutné ale pravdivé, spousta lidi žije bídně ale snaží se žít aby žili jako lide a ne jako tam odkud točíte videa. Mám zkušenosti na SK rodinu a vim jak žijí jsou zvyklé na dávky a zabavat se (bavit se) když berou tak kde je to chtít žít dobře? Nikde.

  OdpovedaťOdstrániť
 6. Hodně záleží co ma člověk v hlavě, a co ti mladý co tam po stávají v pozadí? Kdyby prilozili ruku k dílu takovy nepořádek by tam nebyl ,ale na co by to dělali že. Hlavně cigarko zapálit a ruce v kapse to je síla. Ale každý to svede na chudaci malé děti.

  OdpovedaťOdstrániť

Zverejnenie komentára

Váš názor nás zaujíma, ďakujeme

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Rómovia prehovorili o svojích zážitkov s predsudkami a rasizmom na vlastnej koži

Byť Róm a žiť na Slovensku, by jedinec mohol povedať, že nie je to žiadna výhra...Či sa to niekomu páči alebo nie, Rómovia už od útleho detstva sa stretávajú z rôznymi druhmi prejavu predsudkov či priameho rasizmu. Niet sa preto čo diviť, že priepasť porozumenia medzi rómskou a nerómskou populáciou sa prehlbuje, a nedôvera je na oboch stranách bariéry.   

Je predsa nemysliteľné, už aby Rómske deti sa stretávali v škole zo segregáciou, kedy škola zámerne vytvorí triedu len pre rómskych žiakov.  Je nemysliteľné, že sa Rómske deti stretávajú s pokrikmi, vy špinavé cigánčatá, smradľavý potkany, či negri... Rómske dieťa je už takto donútené si uvedomiť, že existuje svet "bielych" a jeho, teda "čiernych" Už deti medzi sebou dokážu byť veľmi zlé, a tak často krát rómsky chlapec či dievča je vyštvaní z kolektívu, či dokonca mu jeho spolužiaci povedia, s tebou sa sa hrať nebudeme, pretože si cigáň!

Rasizmus a predsudky v praxi  

- viac ako 80% Slovákov i Čechov by bolo prot…

Rasisti, hovoria, že na bielych životoch záleží - Je OK byť biely

Rasizmus nepozná hranice a rasista už vôbec nie! fanúšikovia Slovana Bratislava v sobotu vyvesili na Tehelnom poli transparent White Lives Matter, ktorý vo voľnom preklade znamená Na životoch belochov záleží, viaceré slovenské médiá ho označili za rasistický.
Rasisti však s touto interpretáciou médii nesúhlasia. Odvolávajú sa na hnutie Black Lives Matter(Na životoch černochov záleží), ktoré podľa nich médiá neoznačujú ako rasistické. Prečo by potom mal byť transparent fanúšikov Slovana rasistický?
Tak ako to vlastne je? 
V roku 2014 sa po svete prvýkrát začala vo veľkom šíriť výzva „Black Lives Matter” (BLM - Na životoch čiernych záleží). Snažila sa upozorniť na policajnú brutalitu voči Afroameričanom v USA. Ako reakcia na toto hnutie vzniklo „White Lives Matter” (WLM - Na životoch bielych záleží).
„White Lives Matter” (WLM - Na životoch bielych záleží). Toto spojenie začali propagovať po USA rasistické skupiny vo viacerých štátoch. Najaktívnejší boli najmä členovia skupiny Aryan Renaissa…

Rómovia si nevedia predstaviť, že by mali svoj vlastný štát...

Okrem kontaktov je sociálna sieť dobrá aj na bleskový prieskum. Už dlhšie bez toho aby si to niekto všimol, až možno na pár jednotlivcov, mapujem na mojom "fejzbuku" náladu nás Rómov. Samozrejme, že naša nálada sa odzrkadľuje aj podľa doby v akej teraz žijeme. A možno aj práve táto doba, kedy všetci bez rozdielu musíme vynaložiť viac úsilia na prežitie, ako by Rómov prebudila zo sna, jeden za všetkých a všetci za jedného.Pretože jeden za všetkých a všetci za jedného, alebo inak povedané spoločne za prospech nás všetkých už neplatí. V rómsku štátnosť ktorý by sme spoločným úsilím vybudovali neverí väčšina Rómov.
Pri otázke: Viete si predstaviť, že by sme mali Rómsky štát? sa Rómovia viac menej vyjadrovali záporne. Neveria, že by spoločne dokázali vôbec niečo také ako Rómsky štát vytvoriť. Ako sa mnohí sami vyjadrili, chýbajú nám vzdelaný ľudia, či sami medzi sebou sa dokážeme deliť na lepších a horších, sami sa kastujeme, a to by prinieslo veľké nezhody a napätie. A potom t…