Preskočiť na hlavný obsah

Translate

Fond na podporu kultúry národnostných menšín zámerne prehliada rómske projekty


Redakcia R1 dostala niekoľko podnetov, že Fond na podporu kultúry národnostných menšín zámerne prehľadá a nekomunikuje s prekladateľmi projektov určených pre rómsku menšinu. Tí kontaktovali našu redakciu, že fond im emailom poslal výzvu na doplnenie projektov. Samotní prekladatelia výzvu akceptovali, doplnili nedostatky, ktoré im fond vytýkal ale odpovede či je to v poriadku sa doteraz nedočkali. A pritom v registrácii predkadateľov tieto žiadosti stále figurujú ako neúplné. Riaditeľ Norbert Molnár je nominantom strany Most- Hid a celkovo tento Fond je štedrejší k maďarskej menšine ako k tej našej rómskej...Tu treba podotknúť, že nás Rómov na Slovensku je viac ako pol milióna, a naša menšina nemá takmer žiadne média. Nemáme svoje noviny, internetové projekty sú tak podfinancované. že ak zo strany Fondu nepríde k ich podpore, skončia.  Ako keby nestačilo, že rómske média sú podfinacované, fond si dovolí projekty prehliadať, nekomunikovať nijakou formou, ani telefonicky, ani emailom, čím prispieva k deformácii rómskych médii na Slovensku a k ich zániku.

Máme 21. storočie doba internetu, doba komunikácie, prečo Fond na podporu národnostných menšín zámerne nekomunikuje s predkladateľmi projektov, ktoré môžu prispieť k rozvoju Rómskej komunity na Slovensku je na zamyslenie. Možno by sa mal fond premenovať na podporu Maďarskej menšiny, pretože na Maďarskú menšinu ide podstatná časť podpory projektov v pomere napríklad k rómskej menšiny. Čakal by som oveľa viac profesionality zo strany Fondu. Je niekoľko dní do uzávierky a niektorí prekladatelia projektov doteraz nemajú odpovede, odkomunikované projekty, a predkladatelia nemajú žiadne informácie prečo ich žiadosti nie sú úplné, čím sa tieto projekty fond snaží úplne a zámerne nepodporiť, či vytlačiť z podpory jednotlivých projektov?!


Jozef Kmeťo 

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Rómovia si nevedia predstaviť, že by mali svoj vlastný štát...

Okrem kontaktov je sociálna sieť dobrá aj na bleskový prieskum. Už dlhšie bez toho aby si to niekto všimol, až možno na pár jednotlivcov, mapujem na mojom "fejzbuku" náladu nás Rómov. Samozrejme, že naša nálada sa odzrkadľuje aj podľa doby v akej teraz žijeme. A možno aj práve táto doba, kedy všetci bez rozdielu musíme vynaložiť viac úsilia na prežitie, ako by Rómov prebudila zo sna, jeden za všetkých a všetci za jedného.Pretože jeden za všetkých a všetci za jedného, alebo inak povedané spoločne za prospech nás všetkých už neplatí. V rómsku štátnosť ktorý by sme spoločným úsilím vybudovali neverí väčšina Rómov.
Pri otázke: Viete si predstaviť, že by sme mali Rómsky štát? sa Rómovia viac menej vyjadrovali záporne. Neveria, že by spoločne dokázali vôbec niečo také ako Rómsky štát vytvoriť. Ako sa mnohí sami vyjadrili, chýbajú nám vzdelaný ľudia, či sami medzi sebou sa dokážeme deliť na lepších a horších, sami sa kastujeme, a to by prinieslo veľké nezhody a napätie. A potom t…

Opatrovateľka, či parazit?

V takmer každej rodine to príde, nastane dilema, čo so svojimi zostarnutými rodičmi, ktorí sa už sotva vládzu o seba postarať. A stalo sa to aj mne. Som najmladšia, slobodná, tak akosi automaticky táto povinnosť postarať sa o svojich rodičov pripadla mne. Teda vlastne iba o mamu, lebo otec zomrel pred takmer desiatimi rokmi. Odvtedy som sa vlastne snažila všemožne nejako to vykryť, len aby som nemusela ostať doma z práce. 
Každý deň som dochádzala do práce 45km, čo znamenalo byť z domu celý deň, no bola som rada, že vôbec nejakú prácu mám a hlavne mi tolerovali to, že keď náhodou bolo mame zle, to znamená, že som v noci musela volať záchranku a keď ju nevzali do nemocnice, musela som ostať pri nej a v práci som si musela vziať voľno. Neskôr cez deň mi s mamou pomáhala sestra, bola aspoň pri nej a ja som mohla ako – tak pokojne byť v práci, aj keď som niekedy prebdela celú noc, keď sa mama necítila dobre. Zo stresov som bola aj ja často chorá, minimálne dvakrát do roka ma trápil zápal…

Rasistická teória, ktorou sa riadi Mazurek, Kotleba a celá ĽSNS

Po tom čo som si vypočul debatu Mazureka a ďalších v relácii Politicky nekorektne s Milanom Mazurekom a Tomášom Jancom (Kulturblog - 20. 12. 2019). Kde Mazurek vysvetľuje rasovú teóriu, vysvetľuje ako sa ľudia navzájom od seba odlišujú na základe rasy. Akú telesnú konštrukciu má napr. biely človek od černocha alebo iného príslušníka etnika, alebo stavbu lebky, alebo dokonca veľkosť mozgu, som si uvedomil, že títo ľudia sú viac nebezpeční ako si vôbec myslíme a zároveň som začal uvažovať, akú hodnotu mám ako človek v našej spoločnosti, som menejcenný pretože som príslušníkom iného etnika s inou stavbou tela, farby pokožky, hnedých očí a čiernych vlasov? Rasizmus vysvetlený v priamom prenose!!! 

Človek sa delí na rasy a to som nikdy ani nepopieral. Delíme sa nielen podľa farby pokožky, ale aj fyzicky, mentálne, kultúrne a samozrejme k nášmu vývoju prispieva aj prostredie, v ktorom žijeme. 

Biologické atribúty – rasy ľudí sa delia podľa biologických znakov ako tvar lebky, rast vlasov, farb…