Preskočiť na hlavný obsah

Prenasledovanie novinárov, zakrývanie pravdy


Keď tak sledujem rôzne kauzy na Slovensku, keď sledujem prácu novinárov, nikdy v histórii Slovenska nebola tak ohrozená demokracia ako dnes. Ani za mečiarizmu v 90. rokoch tak nebola demokracia ohrozená ako v dnešné dni a to sme súčasťou Európskej únie. Dostali sme sa do fázy kedy kriminálnici, kšeftári, podvodníci, vrahovia sú viac chránení úradmi a políciou, ako slušní ľudia, ktorí si napríklad povedia svoj názor, či napíšu ako novinári článok.
Nikto sa nepýta ako je možné, že na faktografické články polícia alebo úrady reagujú "prenasledovaním" novinárov, či ľudí, ktorí sa svojimi činmi snažia upozorniť na niečo zhnité v tejto spoločnosti.


Druhým závažným faktom je, že sa preskakuje logické vyústenie novinárskej práce pred uzáverom a následkami, ktoré by mali prameniť k vyústeniu vyšetrovania, či trestného stíhania osôb, na ktorých sa snaží novinár upozorniť. Mimoriadne závažným poklesom tejto spoločnosti je, že sa čestný človek stáva obeťou svojej práce, ktorou sa snaží upozorniť na darebákov.Foto TG1/ prenasledovanie novinára Jána Kuciaka 

Ján Kuciak, investigatívny novinár, odhaľoval špinavé záležitosti podnikateľov, mafie, ktorej chápadla prenikli až na úrad vlády. Bol špehovaný a sledovaný teleobjektívom na diaľku a fotografovaný ako by bol zločinec. Nakoniec bol chladnokrvne zavraždený. Profesionálni novinári si zaslúžia rešpekt a ochranu štátu, sú hodnotou pre občanov. Kto zradí Ústavu a zákony, ten má byť prenasledovaný! Vrátane tých, čo špehujú na súkromné účely, nie novinári, ktorí svojimi článkami upozorňujú na defekty spoločnosti, či danej osoby, ktorá sa snaží získať si dôveru cez verejnosť, aj keď ju už dávno stratil.


Štyri mesiace predtým než bol zavraždený Ján Kuciak bola na Malte autobombou zavraždená investigatívna novinárka Daphne Galizia Caruana. Aj ona pátrala po špinavých obchodoch v objemoch miliónov eur. Aj ona bola sledovaná, zastrašovaná a fotografovaná. Čo znamenajú dnes v Európe tieto vraždy pre slobodu informácií? Investigatívna žurnalistika je napádaná a občianska spoločnosť robí dobre, keď ide na námestia a protestuje za pravdu a spravodlivosť.


Občianska spoločnosť sa musí dožadovať svojho práva poznať pravdu, aj v záujme nás občanov, ak však sa táto spoločnosť nebude dožadovať pravdy, ba dokonca zlodejov, podvodníkov a vrahov chrániť, budú naďalej prenasledovaní tí, ktorí sa snažia pravdu odhaliť.
Ja som bloger. Bloger je novinár, nie som škrabálek, ani pisálek, som novinár či sa to niekomu páči alebo nie. Ako rómsky novinár to mám ešte ťažšie ako novinár z majority. Pretože kauzy, ktoré prostredníctvom Redakcie R1 otvárame aj napriek veľkej čítanosti a medializácii ostávajú zo strany majority, úradov, či polície nepovšimnuté a prečo? Jedná sa o kauzy zvnútra našej komunity a keďže všeobecne Rómovia sú odstavení na druhú koľaj, darí sa podvodom, úžerníctvu, či prostitúcii mladistvých, na ktoré sme sa v našej práci snažili upozorniť. Som prenasledovaný zo všetkých strán. Bolo mi vyhrážané sa, neraz som musel svoje články obhajovať pred našou komunitou, alebo aj políciou. Sme jediné rómske médium, ktoré sa snaží v rámci svojich možností o investigatívu. Tí, ktorí by mali naše snaženie podporiť, sa skrývajú do líščej nory. Hľadajú rôzne dôvody prečo Redakcia R1 píše tak ako píše, ale nikoho sa nenapadne pozrieť čo píšeme a potlačiť tak nekalé konanie pred spravodlivosť.


Rómska komunita je odrazom našej spoločnosti. Politici prenasledujú novinárov svojimi nejapnými výrazmi typu protislovenské prostitútky, dementi, hlupáci a podobne a to sa odzrkadľuje aj v našej spoločnosti. Vagabundi, zlodeji, podvodníci si dovolia novinárovi nie len nadávať, ale ťahať ho cez políciu, úrady či dokonca sa mu v podtexte vyhrážať. Dnes sme už v takom stave, že začínajú voči novinárovi viesť osobný boj, ako by išlo o to "kto z koho", miesto toho aby zaujali jasné stanovisko k reportáži, či článku, snažia sa verejnosti vysvetliť svoju už aj tak pošramotenú povesť.

Spoločnosť, ktorá by mala reagovať na podozrenia, ktoré sa prostredníctvom novinárov dostávajú na svetlo sveta reaguje podráždene, ako by ani nechcela vedieť aká je skutočná pravda. Žiaľ, v tomto sme aj my Rómovia spoločnosť dokonale skopírovali.

Tlak vyvíjaný na novinárov je s cieľom novinára vystrašiť, zastaviť, flustrovať, ak to nejde takýmto smerom, príde k atakom, alebo v krajom prípade k vražde.


Ak sa táto spoločnosť, ale aj naša komunita nespamätá, a vy budete brať novinárom právo vyjadrovať sa slobodne prinášať na verejnosť kauzy, ktoré by nemali ostať nepovšimnuté, beriete a zoberiete si tak právo aj vy. Pretože nebude nikoho kto bude upozorňovať na veci, ktoré v konečnom dôsledku škodia každému slušnému človeku a svojím zapieraním a potlačovaním spravodlivosti napomáhate, aby podvodníci, zlodeji, úžerníci, či vrahovia mali zelenú a raz možno aj nadvládu nad vami samotnými.

Jozef KmeťoKomentáre

  1. aj vy pan Kmeto robite dobru pracu ked poukazujete na falosne zbirky podvodnikov ktori sa skryvaju za pana boha a pritom len podvadzaju a okradaju.. este by ste sa mohli zamerat aj na uzernikov na slovesnku ktori nicia zivoty chudobnym romakom a vycicaju ich do spiku kosti este aj mlade devcata im zneuzivaju ked nesu peniaze na splatky...toto su najpalcivejsie nase problemi ne ukazovat basavely plne stoly

    OdpovedaťOdstrániť
  2. super,pán Kmeťo ! neobjektívna a zaujatá ,,romea.cz" by sa tuná mohla učiť...

    OdpovedaťOdstrániť

Zverejnenie komentára

Váš názor nás zaujíma, ďakujeme

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Kotlebovci nezvládajú protesty Rómov na východe Slovenska

Počas mítingu Kotlebovcov na východe protestovali stovky Rómov. Protesty Rómov začali v Sečovciach, cez Sabinov a vyvrcholili v Košiciach. Tieto protesty sú spájané so stranou PS/Spolu a Trubanom, a tak trošku ako keby sa zabudlo na našich politických aktivistov, ktorí pomohli k tomu, aby sa Rómovia zobudili a povedali jasne STOP fašizmu. Viktor Valík, Ivan Hriczko, Roman Suchý, alebo podnikateľ Emilio Gujda, či Džemal Kodrazi. Toto sú výrazne mená predstaviteľov rómskej politickej scény na východe Slovenska a na týchto ľudí by sa tiež nemalo zabudnúť.

Kotlebovci nerátali s tým, že sa my Rómovia dokážeme cez sociálne siete zmobilizovať, a tak čo im vlastne ostalo, ako obviniť Trubana za PS/Spolu, že protestujúcich zvážali do Košíc autobusmi a dostali za to, že budú stáť na námestí, 15€. Čo je samozrejme hlúposť, pretože ani Truban za PS/spolu a ani napríklad Hlina za KDH si kupovať protestujúcich nepotrebujú a naši politickí predstavitelia, ako Viktor Valík za stranu STS zase nedisponu…

Slovenskom sa rozhoreli protesty proti fašizmu a média mlčia

Rastúce preferencie extrémistov z ĽSNS vyhnali ľudí do ulíc. Doposiaľ najväčší protest proti fašizmu sa vo štvrtok popoludní uskutočnil v Košiciach.
Najviac však o protestoch informujú rómske portáli na sociálnej sieti, naše média ako televízia Joj, Markíza a ďalšie média viac menej mlčia. Je veľmi smutné, že dokážu  Slovenské média v rýchlosti 10-1 priniesť negatívne spravy o Rómoch, ale to že ľudia a hlavne Rómovia povstali proti rasizmu neinformujú vôbec, alebo len okrajovo... 
Sú to spojené nádoby, všetko ako konáme v našej spoločnosti ma vplyv na nás všetkých... To že, fašistická strana ĽSNS Mariána Kotlebu sa teší výborným predvolebným preferenciám, môže nečinnosť politikov, súdov, prokuratúry, ktorí nechali fašizmu narásť do obludných rozmerov a ten sa môže nakoniec stať aj pre benevolentných sudcov a politikov osudným. Netreba totiž zabudnúť, že podobne začínal aj Hitler....  
Posledný protest bol  Piatok vo Fiľakove, kde ľudia kričali aby Kotelba a Mazurek išiel domov... "…

Ivan Hriczko: Prečo som sa rozhodol odstúpiť z kandidatúry strany Vlasť

"Do parlamentných volieb som vstupoval s čistými úmyslami. Mojou ambíciou bolo, aby Rómovia na Slovensku mali svoje zastúpenie v parlamente. Chcel som stáť na strane pravdy a pomáhať občanom v mnohých dôležitých oblastiach nášho života, upozorniť na problémy nás Rómov. Od začiatku som hovoril, že sa zachovám zodpovedne, a nikdy som toto vyhlásenie nemusel korigovať. Dal som svoje slovo ľuďom, ktorí mi verili a ich dôveru som nechcel nikdy sklamať. Urobil som maximum pre tieto parlamentné voľby a bol som ochotný urobiť všetko, aby som Rómov do parlamentu dostal. pretože moje predstavy o riešení rómskej problematiky a postavení rómskej menšiny na Slovensku sú očividne rozdielne so stranou Vlasť. Rozhodol som sa odstúpiť z kandidatúry. Chcem sa poďakovať za podporu všetkým priaznivcom a podporovateľom. V prvom rade svojej manželke a môjmu synovi. Vyjadrujem nahlas, verejne a jednoznačne, že nesúhlasím aby mňa a vás označovali za parazita tejto spoločnosti, nechcem aby nás označovali…