Preskočiť na hlavný obsah

Translate

Pripravte sa na príchod teplého ročného obdobia už teraz


Onedlho sa nám začne teplejšie obdobie roka a väčšina z vás sa už nevie dočkať, kedy nám prvé jarné lúče budú prehrievať interiér. Ak ale bývate na dome a máte vlastnú záhradku, pomaly už teraz by ste mali uvažovať nad tým, čo všetko je potrebné zrealizovať ešte pred príchodom teplejšieho ročného obdobia.

Pripravte sa na príchod teplého ročného obdobia už teraz. Poradíme vám, na čo nesmiete zabudnúť.


 
Ilustračné foto Vývoz splaškov


Ak ste počas zimy nevyvážali vlastnú žumpu, odporúčame vám zajednať si termín čím skôr. Určite nevypúšťajte odpadové vody do pôdy. Ohrozujete tým kvalitu podzemných vôd a tým aj pitnej vody, ktorú pijete. Vývoz splaškov by mal byť zabezpečený vo vozidle na tom určenom.

Ak sa ale týmto vývozom chcete vyhnúť, odporúčame vám kúpu kvalitného septika. Septiky sú vlastne dvojkomorové žumpy, ktoré v rámci svojej konštrukcie prečistia odpadové vody a neohrozia tak podzemné vody. Odpadové vody, ktoré vychádzajú z tejto žumpy, sú z väčšej časti zbavené kalu.


Ako to bude s polievaním záhrady?Zima bola síce bohatá na zrážky, no ako to bude na jar a cez leto nikto nevie. Aby sa vám ale nestalo, že budete nútení používať na polievanie pitnú vodu, odporúčame vám, aby ste si kúpili nové nádrže na dažďovú vodu. Sú do nádrže z pevného betónu, ktoré sú umiestnené pod zemou, takže vám nebudú zaberať veľa miesta na záhrade. Dokážu uskladniť oveľa väčšie množstvo dažďovej vody ako plastové sudy a nehrozí, že sa vám v nich rozmnožia baktérie.

Vodu môžete čerpať pomocou klasického čerpadla.

Ochrana pred vtáčím trusom

Na jar k nám prichádza vtáctvo, ktoré odletelo do teplých krajín pred príchodom zimy. Viaceré druhy vtákov vám ale môžu znehodnotiť fasádu. Medzi takéto vtáctvo patria lastovičky, belorítky, ale aj obyčajné holuby. Vynikajúcou ochranou pred vtáctvom sú tzv. hroty. Montáž hrotov proti vtákom zvládnete bez akejkoľvek pomoci, ale ak sa bojíte výšok, vyhľadajte si firmu špecializujúcu sa na výškové práce a zistite si, či zabezpečujú montáž hrotov proti vtákom.

Dávame do pozornosti, že tieto hroty vtáctvu neublížia, ani ho nezrania. Ich úlohou je vtáctvo odradiť a nie ho zraniť.

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Rómovia prehovorili o svojích zážitkov s predsudkami a rasizmom na vlastnej koži

Byť Róm a žiť na Slovensku, by jedinec mohol povedať, že nie je to žiadna výhra...Či sa to niekomu páči alebo nie, Rómovia už od útleho detstva sa stretávajú z rôznymi druhmi prejavu predsudkov či priameho rasizmu. Niet sa preto čo diviť, že priepasť porozumenia medzi rómskou a nerómskou populáciou sa prehlbuje, a nedôvera je na oboch stranách bariéry.   

Je predsa nemysliteľné, už aby Rómske deti sa stretávali v škole zo segregáciou, kedy škola zámerne vytvorí triedu len pre rómskych žiakov.  Je nemysliteľné, že sa Rómske deti stretávajú s pokrikmi, vy špinavé cigánčatá, smradľavý potkany, či negri... Rómske dieťa je už takto donútené si uvedomiť, že existuje svet "bielych" a jeho, teda "čiernych" Už deti medzi sebou dokážu byť veľmi zlé, a tak často krát rómsky chlapec či dievča je vyštvaní z kolektívu, či dokonca mu jeho spolužiaci povedia, s tebou sa sa hrať nebudeme, pretože si cigáň!

Rasizmus a predsudky v praxi  

- viac ako 80% Slovákov i Čechov by bolo prot…

Rasisti, hovoria, že na bielych životoch záleží - Je OK byť biely

Rasizmus nepozná hranice a rasista už vôbec nie! fanúšikovia Slovana Bratislava v sobotu vyvesili na Tehelnom poli transparent White Lives Matter, ktorý vo voľnom preklade znamená Na životoch belochov záleží, viaceré slovenské médiá ho označili za rasistický.
Rasisti však s touto interpretáciou médii nesúhlasia. Odvolávajú sa na hnutie Black Lives Matter(Na životoch černochov záleží), ktoré podľa nich médiá neoznačujú ako rasistické. Prečo by potom mal byť transparent fanúšikov Slovana rasistický?
Tak ako to vlastne je? 
V roku 2014 sa po svete prvýkrát začala vo veľkom šíriť výzva „Black Lives Matter” (BLM - Na životoch čiernych záleží). Snažila sa upozorniť na policajnú brutalitu voči Afroameričanom v USA. Ako reakcia na toto hnutie vzniklo „White Lives Matter” (WLM - Na životoch bielych záleží).
„White Lives Matter” (WLM - Na životoch bielych záleží). Toto spojenie začali propagovať po USA rasistické skupiny vo viacerých štátoch. Najaktívnejší boli najmä členovia skupiny Aryan Renaissa…

Rádio Roma a Romata skončili v osade, aké je však pozadie?

Aktuality.sk vydali minulý týždeň článok "Rómske rádio zobralo dotácie za 190-tisíc eur, skončilo prepísané v osade." Pred dvoma rokmi som prostredníctvom Sme.sk a Redakcie R1 publikoval článok "Rádio ROMA  A ROMATA, projekty za viac ako 200 tisíc € končia..." Hneď ako som článok publikoval, dotknuté osoby sa ma prostredníctvom svojich právnikov snažili zatlačiť do kúta. Po porade s právnikom sa mi podarilo nátlak zo strany dotknutých osôb umierniť za odplatu, že články stiahnem, a nebudem o nich písať... Napriek tomu som však články uverejnil 

Projekty rádia Roma a Rómskej tlačovej agentúry Romata sa ma osobne dotýkali. Veril som, že projekty za ktorými stál Ján Konček, Milan Nemček, budú projekty ktoré dokážu vytvoriť tvorivé prostredie ako pre rómskych novinárov tak aj pre blogerov. Malo to byť prvé rómske rádio na Slovensku, ktoré by vysielalo v Bratislave, Banskej Bystrici, Prešove a v Prahe. Rómska tlačová agentúra Romata zase mala združovať rómskych novinárov…