Z pohanského sviatku cirkevný
Oslava sviatku svätého Valentína siaha až do antického Ríma. Rimania každoročne 15. februára usporadúvali pohanský festival s názvom Lupercalie na počesť známej rímskej vlčice. Tá podľa legendy odchovala zakladateľov Ríma Romula a Rema. Dvaja ochrancovia stáda behali okolo rímskej hory Palatina pred vlkmi a švihali okolo seba bičom. Ak bič zasiahol ženu, verili, že sa stala čistou a plodnou. Tento festival bol jednou z mála udalostí, kde sa prísne mravy povolili a dievčatá a chlapci mali dovolené stretnúť sa. Dievčatá vtedy písali svoje mená na lístočky, ktoré chlapci vyťahovali z krčahu. Dievča, ktorého meno z nádoby vytiahol, chlapec sprevádzal počas celého festivalu. Z týchto známostí často vznikali manželské zväzky.
V tomto období sa konali aj slávnosti na počesť bohyne Juno (v Grécku nazývanej Héra), kráľovnej všetkých bohov a ochrankyne žien a svadieb. Slávnosti boli spájané s očistou od zla a oslavou ženskej plodnosti, ktoré často prerástli až do neviazaných orgií. Pápež Gelasius I. ich preto v roku 494 zakázal a cirkev obľúbený sviatok presunula na 14. Februára, ktorý bol zasvätený svätému Valentínovi, patrónovi snúbencov a zamilovaných.
Patrón milencov obetoval život za lásku
![]() |
Svätý Valentín |
Valentínske lístočky a pohľadnice
Tradíciu zamilovaných pohľadníc a lístočkov založil francúzsky vojvoda Karol Orleánsky, ktorý sa po prehratej bitke pri Azincourte v roku 1415 dostal do britského zajatia. Z londýnskeho Toweru poslal svojej manželke prvú Valentínku. Komercionalizácia zasiahla deň sv. Valentína až v 19. storočí. Prostredníctvom masovokomunikačných prostriedkov sa valentínska tradícia rozšírila do celého sveta. Zaľúbení v tento deň podpisujú svoje listy slovami „Od Tvojho Valentína” aj v tých krajoch, kde nevyznávajú kresťanstvo. Cirkev v súčasnosti bojuje proti zjednodušovaniu posolstva svätého Valentína o vernosti a vzájomnom poznávaní sa a proti redukovaniu partnerských vzťahov na telesnú rovinu. Snaží sa ľuďom pripomenúť, že aj pre sviatosť manželstva hodno položiť život.
Zaujímavé fakty o valentínskych pozdravoch:
♥ Najstaršia známa valentínska pohľadnica je vystavená v Britskom múzeu.
♥ Asociácia združujúca výrobcov pohľadníc odhaduje, že každý rok sa pošle jedna miliarda valentínskych pozdravov.
♥ Asi 85% všetkých valentínskych pozdravov dostávajú ženy.
♥ Prvá komerčná valentínska pohľadnica bola vyrobená v 40-tych rokoch 19. storočia v USA.
Krásneho Valentína Vám všetkým prajem z celého srdca... a ľúbte sa nielen na Valentína, ale po celý rok, vždy, do smrti a buďte na seba dobrí... 😉💖💖💖
Iveta Kmeťová
A nezabudnite počúvať www.radior.sk 😊😘
Žiadne komentáre:
Zverejnenie komentára
Váš názor nás zaujíma, ďakujeme