Preskočiť na hlavný obsah

Translate

Aktuálne: Predseda Strany tolerancie a spolunažívania F.Tanko vystupuje na verejnosti ako predseda OZ Únia Rómov na Slovensku

František Tanko ako predseda Strany tolerancie a spolunažívania vyzval predsedu vlády Slovenskej republiky k materiálnej pomoci po požiari v Závadke pri Gelnici ako predseda občianskeho združenia Únia Rómov na Slovensku.

V TASR, ale aj v STV sa pri tejto výzve Tanko predstavil ako predseda OZ  Únia Rómov na Slovensku.

Redakcia R1 kontaktovala aj pána Tanka a ten nám k tomu povedal, "Nechcel som to riešiť ako politická strana, nakoľko ideme do volieb EÚ a nechcel som, aby nám niekto vytýkal, že si prihrievame politickú polievočku."

Ilustračné foto  


Je Tanko politik, či aktivista? 

Z výpisu registra občianskych združení sa dozvedáme, že Únia Rómov na Slovensku vznikla v roku 2008 so sídlom Kopčianska 8 v Bratislave. V mene tohto občianskeho združenia František Tanko  vystupoval už od tohto roku. Strana Rómskej únie na Slovensku vznikla iba dva roky po tom čo vzniklo občianke združenie. Vynára sa tu preto otázka, prečo František Tanko v dôležitých sporoch vystupoval viacmenej pod hlavičkou občianskeho združenia aj počas existencie strany Únie Rómov na Slovensku a za toto občianske združenie vystupuje aj dnes čo by už ako predseda novej politickej Strany tolerancie a spolunažívania? Prečo ako predseda politickej strany skutočne v dôležitých sporoch či organizovaní aktivít, ktoré by viacmenej pomohli politickej strane sa zviditeľniť a dostať sa tak do povedomia rómskych voličov Tanko vystupoval ako predseda OZ Únia Rómov na Slovenku?

Nikto si to dlho nevšimol, nevšimli sme si to ani my rómski novinári, ale ani rómska verejnosť, čo týmto vystupovaním Tanko skutočne sleduje vie len on sám, ale nepridáva to na dôveryhodnosti tohto politika. Inak povedané, Tanko niekoľko rokov na verejnosti vystupoval ako sa mu to hodilo, raz za občianske združenie a inokedy ako predseda politickej strany. Takáto politika sa samozrejme podpísala aj na tom, že neprišlo k zjednoteniu rómskych politických strán ani k presadeniu sa v parlamentných voľbách. Pričom aktivity, ktoré doteraz František Tanko robil, mohol robiť aj pod hlavičkou politickej strany, no viac aktivít robil pod hlavičkou občianskeho združenia a robí to tak aj dnes... laicky povedané ráno som predseda strany a večer ak to práve vyhovuje predseda združenia... Skákanie s jednej stoličky na druhu je teplický pre Františka Tanka?


Na Slovensku máme viac ako 30 strán, ktoré vo svojich programoch majú zahrnutú aj rómsku problematiku. Od 90 roku do dnes sa zaregistrovalo 21 rómskych politických strán, doteraz neprišlo k zjednoteniu.


Politický marketing?         

Dá sa v tomto smere hovoriť aj o strete záujmov. Je totiž neštandardné, aby politik vystupoval za tretí sektor a zároveň aj ako predseda politickej strany. Môžeme tu hovoriť o politickom marketingu,cez občianske združenie môže kľudne prísť k financovaniu politickej strany, ktorá je takto odkázaná iba na členské príspevky, štátny príspevok po voľbách ak strana dosiahne viac ako 5% účasť svojich voličov a zo súkromných zdrojov ale aj to len do určitej hranice finančného stropu, ktorý v prípade už zaniknutej strany Únie Rómov na Slovensku, či dnes Strany tolerancie a spolunažívania je veľmi nízky a tak do hry môže prísť občianske združenie, cez ktoré sa dá zafinacovať napríklad predvolebná kampaň a podobne...? 


Škody na rómskom politickom poli?  


Takýto politický marketing môže v konečnom dôsledku priniesť viac škody ako úžitku. Volič totiž prestáva mať prehľad u rómskeho politika a to môže mať až taký dosah, že vo voľbách budete hľadať Úniu Rómov na Slovensku a Strana tolerancie a spolunažívania sa stratí z dohľadu, pretože jej predstaviteľ vystupuje za občianske združenie...Jozef Kmeťo 


K tomu článku sa predstavitelia strany STS môžu vyjadriť. Redakcia R1 kontaktovala pána Tanka s možnosťou aby sa  k tomu vyjadril. 


Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Rádio Roma a Romata skončili v osade, aké je však pozadie?

Aktuality.sk vydali minulý týždeň článok "Rómske rádio zobralo dotácie za 190-tisíc eur, skončilo prepísané v osade." Pred dvoma rokmi som prostredníctvom Sme.sk a Redakcie R1 publikoval článok "Rádio ROMA  A ROMATA, projekty za viac ako 200 tisíc € končia..." Hneď ako som článok publikoval, dotknuté osoby sa ma prostredníctvom svojich právnikov snažili zatlačiť do kúta. Po porade s právnikom sa mi podarilo nátlak zo strany dotknutých osôb umierniť za odplatu, že články stiahnem, a nebudem o nich písať... Napriek tomu som však články uverejnil 

Projekty rádia Roma a Rómskej tlačovej agentúry Romata sa ma osobne dotýkali. Veril som, že projekty za ktorými stál Ján Konček, Milan Nemček, budú projekty ktoré dokážu vytvoriť tvorivé prostredie ako pre rómskych novinárov tak aj pre blogerov. Malo to byť prvé rómske rádio na Slovensku, ktoré by vysielalo v Bratislave, Banskej Bystrici, Prešove a v Prahe. Rómska tlačová agentúra Romata zase mala združovať rómskych novinárov…

Rovnosť nadovšetko

Koľkokrát zbili policajti bezdôvodne Róma? Koľko detí prichádza o šance na únik z osady, kvôli tomu, že ho zaradia do „špeciálnej školy“ len preto, že nevedia po slovensky? Nie, sú tak zaraďované na základne sociálneho aspektu.  Musíme posielať armádu aby robila korona-testy? Prečo ju posielame? Prečo musia ľudia pracujúci na integračných programoch v osadách bojovať o granty, len aby si mohli robiť svoju prácu? Chýba nám empatia. Sme leniví pochopiť kultúrne rozdiely. Vidíme dôsledky, odmietame vidieť dôvody.
V obchode si všetci všímajú iba nekupujúceho Róma, pracoval som v obchode prakticky celý život, a záchyty Rómov som ja osobne nezažil, a to som pracoval vo veľkom hypermarkete. Najviac záchytov bolo u nerómov a to dokonca u takých u ktorých by ste to ani nepovedali. Napriek tomu však sledovaní v obchode sú najviac Rómovia a ich deti! 
A čo prípady kedy boli bité Rómske deti, doteraz tieto prípady neboli riadne vyšetrené, prípad detí v Krompachoch nikto nevie ako dopadol. Z  fackuj…

Opatrovateľka, či parazit?

V takmer každej rodine to príde, nastane dilema, čo so svojimi zostarnutými rodičmi, ktorí sa už sotva vládzu o seba postarať. A stalo sa to aj mne. Som najmladšia, slobodná, tak akosi automaticky táto povinnosť postarať sa o svojich rodičov pripadla mne. Teda vlastne iba o mamu, lebo otec zomrel pred takmer desiatimi rokmi. Odvtedy som sa vlastne snažila všemožne nejako to vykryť, len aby som nemusela ostať doma z práce. 
Každý deň som dochádzala do práce 45km, čo znamenalo byť z domu celý deň, no bola som rada, že vôbec nejakú prácu mám a hlavne mi tolerovali to, že keď náhodou bolo mame zle, to znamená, že som v noci musela volať záchranku a keď ju nevzali do nemocnice, musela som ostať pri nej a v práci som si musela vziať voľno. Neskôr cez deň mi s mamou pomáhala sestra, bola aspoň pri nej a ja som mohla ako – tak pokojne byť v práci, aj keď som niekedy prebdela celú noc, keď sa mama necítila dobre. Zo stresov som bola aj ja často chorá, minimálne dvakrát do roka ma trápil zápal…