Preskočiť na hlavný obsah

Translate

Brat Věry Bilej († 64) plánuje veľkolepý pohreb: Otvorená rakva! Peniaze ale nie sú ...

Bola z muzikantskej rodiny Ginu, ktorá pozostávala zo sedem súrodencov. Jeden brat už zomrel, teraz odišla ona a z Ginu zostali štyria bratia a jedna sestra. Keď rómska hviezda Věra Bílá († 64) v pondelok zomrela, ako prvý sa smutnú správu dozvedel brat Ladislav (55). Od polície!
Kto vám povedal o Vierinej smrti?

"Bývam v Rokycanech a dopoludnia ma hľadala polícia. Ja makal v posilňovni, doma bol ale chlapec. Hneď mi volali, že mám návštevu - políciu, tak som sa ponáhľal domov. Vôbec ma nenapadlo, čo mi môžu chcieť. A keď mi to oznámili, bola to rana. Skoro som spadol na zem. Dozvedel som sa to ako prvý z rodiny. "

A čo bolo ďalej?

"Polícia mi povedala, že by som mal vybaviť všetky formality v nemocnici a prevziať Vierine veci, tak som okamžite išiel do Plzne. Tam som ale na pána doktora čakal celkom veľa dlho, mal zrovna neodkladný prípad. Bolo to skľučujúce čakanie, vôbec som nevedel, čo sa Věre stalo, že skončila a zomrela v nemocnici. Polícia len povedala, že je mŕtva. "

A čo ste sa nakoniec dozvedel?

"Že sestra zomrela päť minút pred polnocou. Že to bolo všetko dohromady, ale vo finálne Věre zlyhalo srdiečko. Sestru už nešlo zachrániť, hodinu ju oživovali, ale jej organizmus už bol príliš slabý. Věra bola silným astmatickou, srdiečko mala slabé, upchávali sa jej žily, tepny, brala asi sedem životne dôležitých práškov. Bola veľmi chorá a už dlho. "Kedy ste ju videl naposledy?

"Nejako po Novom roku. Vtedy sa sťažovala, že ju ten návrat, na ktorom náruživo pracovala, strašne zmáha a vyčerpáva. Už nebola zvyknutá moc pracovať a toto bolo na ňu asi moc. Ale viete, ona to chcela, ten comeback. A strašne veľa. Veď aj jej najväčšie prianie bolo, aby zomrela na pódiu. "

A naopak strašne nechcela zomrieť v nemocnici ...

"Presne tak! Toto nám všetkým je strašne ľúto, keď jej dotĺklo  srdiečko. Na druhú stranu, bol to rýchly koniec. Netrpela. Keď jej niekedy pred jedenástou večer prišlo zle, synovec, ktorý býval na rovnakej ubytovni ako ona, zavolal okamžite záchranku. No a v nemocnici vlastne zomrela hneď. Mohlo to byť tiež horšie. "

Už viete, ako by mal prebehnúť pohreb?

"Len trošku. Všetci súrodenci už sme si volali a zhodli sme sa, že to bude pravý veľký rómsky pohreb, pretože Viera si to zaslúži. Prebehne samozrejme v Rokycanoch kostoly, sme všetci katolíci, kde bude omša s otvorenou rakvou. "

Kde bude Věra pochovaná?

"Vedľa svojho manžela na Rokycanskom cintoríne a v blízkosti svojho syna, ktorého adoptovala. Ten je pochovaný s dedkom, naším ockom."
Dobila svet

Jednu dobu to vyzeralo, že sa Věra Bílá stane najznámejšou českou speváčkou v zahraničí. Na súkromnom koncerte zaspievala Billovi Clintonovi (72) a mnohokrát vypredala slávne koncertné sály, napríklad Kráľovskou operu v Madride. Dokonca ju chceli v newyorskej Carnegie Hall, bohužiaľ dala radšej prednosť automatom a do Ameriky neodletela.

Nekorunovanou kráľovnú rómskej hudby ale tvrdo zasiahla smrť syna, manžela a nakoniec ju na dno stiahlo gamblerstvo. Kvôli tomu sa zadĺžila a skončila sama na ubytovni.


Jozef Kmeťo 
Blesk CZ 

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Rasisti, hovoria, že na bielych životoch záleží - Je OK byť biely

Rasizmus nepozná hranice a rasista už vôbec nie! fanúšikovia Slovana Bratislava v sobotu vyvesili na Tehelnom poli transparent White Lives Matter, ktorý vo voľnom preklade znamená Na životoch belochov záleží, viaceré slovenské médiá ho označili za rasistický.
Rasisti však s touto interpretáciou médii nesúhlasia. Odvolávajú sa na hnutie Black Lives Matter(Na životoch černochov záleží), ktoré podľa nich médiá neoznačujú ako rasistické. Prečo by potom mal byť transparent fanúšikov Slovana rasistický?
Tak ako to vlastne je? 
V roku 2014 sa po svete prvýkrát začala vo veľkom šíriť výzva „Black Lives Matter” (BLM - Na životoch čiernych záleží). Snažila sa upozorniť na policajnú brutalitu voči Afroameričanom v USA. Ako reakcia na toto hnutie vzniklo „White Lives Matter” (WLM - Na životoch bielych záleží).
„White Lives Matter” (WLM - Na životoch bielych záleží). Toto spojenie začali propagovať po USA rasistické skupiny vo viacerých štátoch. Najaktívnejší boli najmä členovia skupiny Aryan Renaissa…

Rádio Roma a Romata skončili v osade, aké je však pozadie?

Aktuality.sk vydali minulý týždeň článok "Rómske rádio zobralo dotácie za 190-tisíc eur, skončilo prepísané v osade." Pred dvoma rokmi som prostredníctvom Sme.sk a Redakcie R1 publikoval článok "Rádio ROMA  A ROMATA, projekty za viac ako 200 tisíc € končia..." Hneď ako som článok publikoval, dotknuté osoby sa ma prostredníctvom svojich právnikov snažili zatlačiť do kúta. Po porade s právnikom sa mi podarilo nátlak zo strany dotknutých osôb umierniť za odplatu, že články stiahnem, a nebudem o nich písať... Napriek tomu som však články uverejnil 

Projekty rádia Roma a Rómskej tlačovej agentúry Romata sa ma osobne dotýkali. Veril som, že projekty za ktorými stál Ján Konček, Milan Nemček, budú projekty ktoré dokážu vytvoriť tvorivé prostredie ako pre rómskych novinárov tak aj pre blogerov. Malo to byť prvé rómske rádio na Slovensku, ktoré by vysielalo v Bratislave, Banskej Bystrici, Prešove a v Prahe. Rómska tlačová agentúra Romata zase mala združovať rómskych novinárov…

Rómovia prehovorili o svojích zážitkov s predsudkami a rasizmom na vlastnej koži

Byť Róm a žiť na Slovensku, by jedinec mohol povedať, že nie je to žiadna výhra...Či sa to niekomu páči alebo nie, Rómovia už od útleho detstva sa stretávajú z rôznymi druhmi prejavu predsudkov či priameho rasizmu. Niet sa preto čo diviť, že priepasť porozumenia medzi rómskou a nerómskou populáciou sa prehlbuje, a nedôvera je na oboch stranách bariéry.   

Je predsa nemysliteľné, už aby Rómske deti sa stretávali v škole zo segregáciou, kedy škola zámerne vytvorí triedu len pre rómskych žiakov.  Je nemysliteľné, že sa Rómske deti stretávajú s pokrikmi, vy špinavé cigánčatá, smradľavý potkany, či negri... Rómske dieťa je už takto donútené si uvedomiť, že existuje svet "bielych" a jeho, teda "čiernych" Už deti medzi sebou dokážu byť veľmi zlé, a tak často krát rómsky chlapec či dievča je vyštvaní z kolektívu, či dokonca mu jeho spolužiaci povedia, s tebou sa sa hrať nebudeme, pretože si cigáň!

Rasizmus a predsudky v praxi  

- viac ako 80% Slovákov i Čechov by bolo prot…