Odmena za nákup na ZľavaDňa

streda 13. marca 2019

Brat Věry Bilej († 64) plánuje veľkolepý pohreb: Otvorená rakva! Peniaze ale nie sú ...

Bola z muzikantskej rodiny Ginu, ktorá pozostávala zo sedem súrodencov. Jeden brat už zomrel, teraz odišla ona a z Ginu zostali štyria bratia a jedna sestra. Keď rómska hviezda Věra Bílá († 64) v pondelok zomrela, ako prvý sa smutnú správu dozvedel brat Ladislav (55). Od polície!
Kto vám povedal o Vierinej smrti?

"Bývam v Rokycanech a dopoludnia ma hľadala polícia. Ja makal v posilňovni, doma bol ale chlapec. Hneď mi volali, že mám návštevu - políciu, tak som sa ponáhľal domov. Vôbec ma nenapadlo, čo mi môžu chcieť. A keď mi to oznámili, bola to rana. Skoro som spadol na zem. Dozvedel som sa to ako prvý z rodiny. "

A čo bolo ďalej?

"Polícia mi povedala, že by som mal vybaviť všetky formality v nemocnici a prevziať Vierine veci, tak som okamžite išiel do Plzne. Tam som ale na pána doktora čakal celkom veľa dlho, mal zrovna neodkladný prípad. Bolo to skľučujúce čakanie, vôbec som nevedel, čo sa Věre stalo, že skončila a zomrela v nemocnici. Polícia len povedala, že je mŕtva. "

A čo ste sa nakoniec dozvedel?

"Že sestra zomrela päť minút pred polnocou. Že to bolo všetko dohromady, ale vo finálne Věre zlyhalo srdiečko. Sestru už nešlo zachrániť, hodinu ju oživovali, ale jej organizmus už bol príliš slabý. Věra bola silným astmatickou, srdiečko mala slabé, upchávali sa jej žily, tepny, brala asi sedem životne dôležitých práškov. Bola veľmi chorá a už dlho. "Kedy ste ju videl naposledy?

"Nejako po Novom roku. Vtedy sa sťažovala, že ju ten návrat, na ktorom náruživo pracovala, strašne zmáha a vyčerpáva. Už nebola zvyknutá moc pracovať a toto bolo na ňu asi moc. Ale viete, ona to chcela, ten comeback. A strašne veľa. Veď aj jej najväčšie prianie bolo, aby zomrela na pódiu. "

A naopak strašne nechcela zomrieť v nemocnici ...

"Presne tak! Toto nám všetkým je strašne ľúto, keď jej dotĺklo  srdiečko. Na druhú stranu, bol to rýchly koniec. Netrpela. Keď jej niekedy pred jedenástou večer prišlo zle, synovec, ktorý býval na rovnakej ubytovni ako ona, zavolal okamžite záchranku. No a v nemocnici vlastne zomrela hneď. Mohlo to byť tiež horšie. "

Už viete, ako by mal prebehnúť pohreb?

"Len trošku. Všetci súrodenci už sme si volali a zhodli sme sa, že to bude pravý veľký rómsky pohreb, pretože Viera si to zaslúži. Prebehne samozrejme v Rokycanoch kostoly, sme všetci katolíci, kde bude omša s otvorenou rakvou. "

Kde bude Věra pochovaná?

"Vedľa svojho manžela na Rokycanskom cintoríne a v blízkosti svojho syna, ktorého adoptovala. Ten je pochovaný s dedkom, naším ockom."
Dobila svet

Jednu dobu to vyzeralo, že sa Věra Bílá stane najznámejšou českou speváčkou v zahraničí. Na súkromnom koncerte zaspievala Billovi Clintonovi (72) a mnohokrát vypredala slávne koncertné sály, napríklad Kráľovskou operu v Madride. Dokonca ju chceli v newyorskej Carnegie Hall, bohužiaľ dala radšej prednosť automatom a do Ameriky neodletela.

Nekorunovanou kráľovnú rómskej hudby ale tvrdo zasiahla smrť syna, manžela a nakoniec ju na dno stiahlo gamblerstvo. Kvôli tomu sa zadĺžila a skončila sama na ubytovni.


Jozef Kmeťo 
Blesk CZ 

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Váš názor nás zaujíma, ďakujeme

Rómske noviny kričia "Kmeťo, klameš", ospravedlň sa!

Dlhodobo sledujem neutešený stav jediných Rómskych novín na Slovensku. Asi aj preto, že tu v týchto novinách som začínal písať, dalo by sa p...