Odmena za nákup na ZľavaDňa

nedeľa 31. marca 2019

Čo hovoria osobnosti na facebooku na historické víťazstvo Zuzany Čaputovej, ako prvej ženy, prezidentky Slovenska


Zavedením dôchodkového stropu a odmietnutím medzinárodného dohovoru, ktorý má chrániť ženy pred násilím, dostal podľa Roberta Fica liberalizmus po papuli. Chrapúnsky, hnedý populizmus dostal obratom ukážkový kopanec do rozkroku, keď volič poslal do prezidentského paláca liberálnu ženu. Víťazstvo Zuzany Čaputovej svojím významom totiž ďaleko presahuje lokálne politické smetisko s jeho impotentnými kohútmi. Ide proti globálnemu trendu odmietania liberálnej demokracie a západných hodnôt.  


Istanbulský dohovor jeho odmietnutím medzinárodného dohovoru, ktorý má chrániť ženy pred násilím, ukázal hlúposť  niektorých  politikov 

"Venované všetkým mužom slovenskej politiky s tými mastnými a uslintanými hubami, slaboduchej mysle a dengľavých rúk.
Pár hodín pred voľbou prezidentky Slovenskej republiky ste, súdruhovia Smeru, poskokovia strany Roberta Fica od Kotlebu i Borisa Kolára i vyznávači násilia na ženách platených aj z daní žien, vrátili Slovensko k „právu prvej noci“.


Najotrasnejšiemu bodu psychiky ženy. Zážitku, ktorý ju sprevádza batohom ťarchy a zomiera až s ňou.
Bod zlomu, bod obratu začala poslankyňa Naty Bláhová a jej zápas s maskotom bohorovnosti komunistov pri moci. Tragédiou neplnoletých dievčat z Čistého dňa pod kuratelou štátu a brunátnej postavičky, súdruha Jána Richtera.
V priamom prenose spoločnosť sledovala s ľahostajnosťou i pobúrením, ako za peniaze daňového poplatníka eskortovali luxusné Kurvičky predsedovi Smer-SD do hotela eštebáka.
Ba aj tradíciu slovenských pijanov, kedy druhý ústavný činiteľ, Andrej Danko, na ulici „vychovával“ ženu svojimi dengľavými pästičkami k „úcte“ voči „mužovi“.
Včera vás, uslintaných tupcov, usadila žena.
Vrátane toho, čo usiluje o moc s kódovým označením Fico dva, Ivanom Štefunkom. Kresličom Hrubých čiar za zločinmi Fica a jeho súdruhov.
Šarmantne „rozkopla“ dvere, aby dala nádej týraným, znásilňovaným, psychický mučeným ženám. Aj tým, čo po stáročia boli mužmi posúvané na Druhej koľaji.
Robin Williams odišiel dobrovoľne zo svojho života.
Pre vás, 101 IstamBulov slovenského parlamentu, zanechal jeden odkaz :
„A vtedy si uvedomíte, že Boh dal síce mužom penis a mozog, ale len toľko krvi, že obe veci nemôžu fungovať naraz.“
Aj Ivan Hlas v texte pesničky – „Na kolená“ !
„Táhněte do háje - všichni pryč“ !

Pavol Varga - novinár  


Najlepší komentár k volebnému víťazstvu Zuzany Čaputovej poskytla ona sama. Skutočne ukázala, že populizmus sa dá poraziť jasnými hodnotami, úprimnosťou a slušnosťou. Neukazovala to, čo si politickí marketéri myslia, že by ľudia chceli vidieť, ale seba a svoje vlastné predstavy o tom, čo by chcela v paláci robiť. Dostala na to mandát a zostáva dúfať, že bude mať dosť síl, aby svoju predstavu slušnej politiky dokázala previesť do reálnej praxe.


Zuzana Čaputová bude, minimálne do parlamentných volieb, veľmi osamotená. Nebude mať proti sebe konzervatívnych politikov, tí majú na slovenskej politickej scéne minimálne zastúpenie a v tomto okamihu podporujú prezidentku. Bude čeliť rôznym odtieňom pravicového populizmu, od Fica cez Sulíka až po Kotlebu. Politická barikáda dnes neoddeľuje pravicu od ľavice ani liberálov od konzervatívcov. Konflikt prebieha medzi demokraciou západného typu a autoritárskym režimom.


Víťazstvo zvolenej prezidentky bolo možné aj preto, lebo hnedá scéna je ešte rozštiepená. Ona sama sa delí na systém a antisystém. Toto delenie je však veľmi krehkou ilúziou, ktorá sa práve rozpadá. Štát, ktorý založil Vladimír Mečiar a zdokonalil Robert Fico, okrem fasády nemá s liberálnou demokraciou veľa spoločného. Prezident Andrej Kiska ho nazval mafiánskym štátom a ako všeobecne zrozumiteľná skratka je tento názov dokonale výstižný. Jediná hodnota, ktorá pre súčasný politický establišment predstavuje neprekročiteľnú hranicu, je číselná hodnota pred symbolom eura.

Tradičné parlamentné strany zdegenerovali na združenia oportunistov, čo si len náhodne vyberali politické značky, ktoré boli na trhu práve voľné. Tak sa stalo, že tu máme nenávistných, protieurópskych liberálov s populistickou rétorikou, či sociálnych demokratov s ultrakonzervatívnou agendou a podporou oligarchov. Ich elektorát sa už začína obzerať po autentickejších vodcoch, ako ukázal aj spoločný volebný zisk Mariana Kotlebu a Štefana Harabina v prvom kole.

Novozvolená prezidentka mala v podstate šťastie, že rozklad establišmentu nepokročil natoľko, aby nahnal viac svojich voličov k Harabinovi a Kotlebovi. Ich voliči v sobotu väčšinou zostali doma, lebo Maroša Šefčoviča s poslancom Ficom na chrbte považovali za tvár systému, ktorý odmietajú. Keby stál proti nej v druhom kole Harabin, mohol byť pre sympatizantov Smeru vcelku prijateľný, účasť vyššia a výsledok prinajlepšom tesný.

Víťazstvo Zuzany Čaputovej je však veľmi silným symbolom, ktorý dáva nádej že demokratické, proeurópske sily stále majú šancu. Prináša na scénu celkom nový étos.

Pre jej vlastný príbeh, ale aj pre politické podhubie Progresívneho Slovenska, je charakteristický občiansky aktivizmus, ktorý primárne nebol politický. Zjednodušene povedané, prichádza z partie ľudí, ktorí boli ochotní nezištne pracovať alebo bojovať za verejný záujem.

Ona sama porazila Mariána Kočnera v boji o pezinskú skládku, ale prejav občianskeho aktivizmu nemusí byť nutne heroický. Jeho častejším prejavom je sused, ktorý na jar nakúpi kvety a vysadí ich pred panelákom, alebo otec rodiny, ktorý vlastnými rukami a za vlastné peniaze postaví pri bytovke detské ihrisko. Takých ľudí je aj u nás dosť a rozhodne budia väčšiu dôveru, než obávaní násilníci v zelených tričkách zo sídliskovej pivárne, či miestni poslanci s rôznymi straníckymi logami, ktorých jediným viditeľným cieľom je omočiť zobák v obecnom rozpočte.

Prezidentka Čaputová bude mať na sebe obrovskú zodpovednosť, akú pred ňou žiadna hlava nášho štátu nemala. Stala sa živým symbolom, ktorý môže na desaťročia ovplyvniť osud krajiny. Vo svojom úrade môže presvedčiť väčšinu, že politika sa dá robiť čestne, úprimne a slušne. No stačí jediné drobné zakopnutie a môže ten sen navždy pochovať. Držme jej palce.

Arpád Šoltész - novinár 


"SLOVENSKO MÁ PREZIDENTKU

Ukázali sme, akú chceme krajinu – slušnú a spravodlivú. Zvolili sme si prezidentku, ktorá symbolizuje nádej a ktorú nám budú závidieť aj v zahraničí.

Zuzane Čaputovej som dnes prišiel zagratulovať priamo do volebného štábu. S radosťou som ju objal. Bol to jej večer a ja urobím všetko pre to, aby sa mohla bez problémov zhostiť funkcie prezidentky.
Sme na dobrej ceste. Potrebujeme vrátiť dôveru ľudí v štát. Spravím všetko, čo je v mojich silách, aby bola aj nová vláda slušná a spravodlivá." 

Andrej Kiska-  prezident Slovenskej republiky
"Zvolenie novej hlavy štátu je vždy dôležitým a výnimočným bodom pre občanov a ich očakávania. Je pre mňa nesmiernou radosťou, že si Slovensko dokázalo vybrať a viac ako 1000 000 obyvateľov našej krajiny podporilo Zuzanu Čaputovú. Stala sa tak prvou ženou v histórii Slovenskej republiky v prezidentskom paláci. Ako občiansko – politický aktivista v našej krajine som pozorne sledoval a podporoval prezidentské voľby a bol účastný celého procesu volieb. Pre mňa ako osobu ide o prirodzené zapojenie sa do procesu volieb nakoľko mi nie je jedno ako bude naša krajina napredovať, rásť, reprezentovať a budovať. Zuzana Čaputová, prezidentka Slovenskej republiky je novou hlavou krajiny, matkou národa, ktorá sa odhodlala brániť a starať sa o svoj Slovenský národ. V tej neľahkej úlohe jej ako aktívny občan budem nápomocný a v rámci svojich občiansko – politických aktivít a boja za práva Rómskej národnostnej menšiny v Slovenskej republike budem dúfať, že práve Rómovia, ktorí aktívne pristupujú k životu budú maximálne využití a zapojení do procesu riešenia otázok Rómskej národnostnej menšiny v Slovenskej republike aj v prezidentskom paláci. Súčasné obdobie nám nedáva dostatočný priestor ako Rómom reálne riešiť a byť účastní procesu zmeny Rómov, ich života a dúfajme, že nový vietor v prezidentskom paláci to zmení a dá nám šancu ako občanom tejto krajiny meniť ťažký stav. Rovnosť šancí je veľmi dôležitá v každej úrovni práce. Deklarovaná slušnosť, erudovanosť a chcenie je dobrým základom zmeny, ktorá oslovila viac ako 1000 000 občanov a my Rómovia dúfame v reálnu zmenu a šancu, po ktorej ako národnostná menšina túžime. My Rómovia dúfame, že trend ignorácie neonacistov v našej krajine sa premení z polohy ignorácie na aj boj proti nim a potlačeniu ich reálnej sily v našej krajine, ktorú my Rómovia najviac pociťujeme. Zuzane Čaputovej blahoželám a teším sa úprimne, že jej príchodom sa podporí a začne riešiť ďalší a lepší rast životnej úrovne, bezpečnosť, generačná chudoba v Rómskych osadách, diskriminácia na základe rasy a orientácie a život na Slovensku sa stane opäť prijateľným pre mladých ľudí a ľudí ako takých, ktorí strácajú dôveru v právny a bezpečný štát."

Ivan Hriczko - občiansky aktivista a politik
"ĎAKUJEM VŠETKÝM-  Köszönöm. Ďakuju šumňi. Děkuji. Paľikerav.


Svoj prvý status netradične venujem všetkým tým, ktorých som svojou kampaňou a pôsobením, žiaľ, nepresvedčila a včera sa rozhodli neodovzdať mi svoj hlas. Chcem vám dať prísľub, že sa aj naďalej budem o vašu dôveru snažiť a budem konať tak, aby som mohla byť aj vašou prezidentkou. Ďakujem za možnosť, ktorú som na to vo voľbách dostala. Silno vnímam, že mnoho ľudí k voľbám neprišlo. To, žiaľ, svedčí o tom, na čo som často poukazovala - že mnoho ľudí na Slovensku zostáva frustrovaných. Pre mňa samotnú je to veľká výzva, zasadiť sa za obnovu dôvery ľudí v štát a politiku. Na to je potrebné ponúknuť hlavne činy a prácu s výsledkami. Urobím všetko pre to, aby Slovensko vykročilo k spravodlivejšej a férovejšej krajine" 

Zuzana Čaputová - novozvolená prezidentka SR Jozef Kmeťo 

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Váš názor nás zaujíma, ďakujeme

Rómske noviny kričia "Kmeťo, klameš", ospravedlň sa!

Dlhodobo sledujem neutešený stav jediných Rómskych novín na Slovensku. Asi aj preto, že tu v týchto novinách som začínal písať, dalo by sa p...