Odmena za nákup na ZľavaDňa

štvrtok 14. marca 2019

EÚ sa pripravuje na tvrdý Brexit, no možno žiaden nebude

Britskí poslanci odmietli dohodu s EÚ o odchode, no zároveň odmietli Brexit bez dohody, a tak budú
hlasovať o odklade odchodu Británie z Únie.

Štrasburg – Poslanci Európskeho parlamentu (EP) rokovali o možnostiach, ktoré môžu nastať pri tvrdom brexite. Deklarovali, že EP je pripravený prijať pravidlá na zmiernenie záťaže v prípade, že Británia bude mať od apríla štatút tretej krajiny. Podľa hlavného vyjednávača únie pre brexit Michaela Barniera riziko tvrdého brexitu ešte nikdy nebolo vyššie, ako dnes. V utorok večer totiž poslanci Dolnej komory britského parlamentu túto dohodu opätovne odmietli. EP pritom neplánuje rokovať o odklade termínu brexitu. Najvyšší predstavitelia EÚ však vyhlásili, že ak sa Británia rozhodne prerušiť brexit a zostať v EÚ, tak únia to bude akceptovať. Britskí poslanci budú práve vo štvrtok 14. marca rokovať o presune brexitu na neskôr.
Napriek tomu však europoslanci pripravili pre istotu plán pre zmiernenie dopadov tvrdého Brexitu najmä, čo sa týka pravidiel na letiskách, či osobných práv ľudí. EÚ aj Británia v posledných mesiacoch zintenzívnili prípravy na možný tvrdý brexit. Ten by znamenal zásadnú zmenu režimu po desaťročia platných pravidiel pre cestovanie a obchod. Svoje krízové plány súvisiace s možnosťou tvrdého brexitu postupne zverejňovala aj Európska komisia. Ide konkrétne najmä o zaistenie kontinuity vo všetkých druhoch dopravy a vo finančných službách. Komisia pre istotu už zvolila nové spojenia medzi pevninskými a írskymi prístavmi.
Zdroj: TASR

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Váš názor nás zaujíma, ďakujeme

Rómske noviny kričia "Kmeťo, klameš", ospravedlň sa!

Dlhodobo sledujem neutešený stav jediných Rómskych novín na Slovensku. Asi aj preto, že tu v týchto novinách som začínal písať, dalo by sa p...