Preskočiť na hlavný obsah

Translate

Ivan Hrizcko: K prezidentským voľbám

Včera v podvečer sa Ivan Hriczko pre Redakciu R1 vyjadril, "Máme tu prezidentské voľby, ktoré sa budú konať 16. marca 2019. Boli sme svedkami rôznych vyjadrení kandidátov na prezidenta Slovenskej republiky". Ivan Hriczko vyjadril veľké sklamanie zo strany kandidátov. "Nenašli v sebe dostatok politického odhodlania sa stretnúť s rómskymi predstaviteľmi na okresných a krajských úrovniach....  

Ivan Hriczko


"Posledné týždne sme mali možnosť vypočuť si mnoho názorov k témam o Slovensku zo strany kandidátov na post prezidenta Slovenskej republiky. Naši kandidáti majú silnejšie a slabšie stránky, ktoré máme možnosť cítiť počas volebných diskusii a mítingov. Nosné témy našich kandidátov sú viac povediac vlažnými a neprinášajú nám dostatočný priestor k vytvoreniu jasného lídra volieb. Ak sa na to pozrieme z pohľadu rómskej národnostnej menšiny, tak tá sa stala prehliadanou v týchto voľbách, dokonca aj pre pána Kotlebu. Naši kandidáti sa predbiehajú v otázkach slušnosti a si preto je dôvod nezáujmu o Rómov. Osobne som očakával, že práve otázka Rómov sa stane nosnou témou tohto ročných prezidentských volieb našich kandidátov. Realitou dneška je absolútny dištanc od tejto otázky od zástupcov Rómov, či už na lokálnej, krajskej či národnej úrovni. Pripisujem to strachu zo strany kandidátov o možnú stratu voličov v prípade verejného záujmu riešenia problematiky Rómov na Slovensku. Môj názor je, že tí ktorí radia našim kandidátom, že otázka Rómov v našej krajine je pred voľbami poškodzujúca pre kandidáta sa mýlia a kandidáti by mali problematiku Rómov zobrať za prioritnú. Strach, ktorí majú kandidáti z Rómov by sa mal premeniť na príležitosť ako osloviť túto početnú skupinu k volebnej angažovanosti. Je veľmi dôležité, aby budúca hlava štátu vnímala extrémny rozdiel životnej úrovne obyvateľov Slovenska žijúcich na západe a východe. Chudoba nemá farbu pleti a týka sa už každého deviateho Slováka.  Slovenská republika sa uberá smerom, ktorý nám hovorí o raste životnej úrovne Slovákov a napriek tomu sa východ Slovenska vyľudňuje. Hlava štátu má síce málo kompetencií, ale má veľké možnosti a tie možnosti nám Rómom dokážu priniesť zmenu ťažkého života. Preto je veľmi dôležité pre ďalšie smerovanie Slovenskej republiky, aby aj Rómovia boli maximálne účastní týchto volieb. Ja osobne sa prezidentských volieb zúčastním ako občan, ktorý má právo voliť. My Rómovia sme súčasťou tejto krajiny, a aj keď nás nechcú vidieť, nedovoľme to a zmeňme to!!!"


Jozef Kmeťo 

 

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Rasisti, hovoria, že na bielych životoch záleží - Je OK byť biely

Rasizmus nepozná hranice a rasista už vôbec nie! fanúšikovia Slovana Bratislava v sobotu vyvesili na Tehelnom poli transparent White Lives Matter, ktorý vo voľnom preklade znamená Na životoch belochov záleží, viaceré slovenské médiá ho označili za rasistický.
Rasisti však s touto interpretáciou médii nesúhlasia. Odvolávajú sa na hnutie Black Lives Matter(Na životoch černochov záleží), ktoré podľa nich médiá neoznačujú ako rasistické. Prečo by potom mal byť transparent fanúšikov Slovana rasistický?
Tak ako to vlastne je? 
V roku 2014 sa po svete prvýkrát začala vo veľkom šíriť výzva „Black Lives Matter” (BLM - Na životoch čiernych záleží). Snažila sa upozorniť na policajnú brutalitu voči Afroameričanom v USA. Ako reakcia na toto hnutie vzniklo „White Lives Matter” (WLM - Na životoch bielych záleží).
„White Lives Matter” (WLM - Na životoch bielych záleží). Toto spojenie začali propagovať po USA rasistické skupiny vo viacerých štátoch. Najaktívnejší boli najmä členovia skupiny Aryan Renaissa…

Rádio Roma a Romata skončili v osade, aké je však pozadie?

Aktuality.sk vydali minulý týždeň článok "Rómske rádio zobralo dotácie za 190-tisíc eur, skončilo prepísané v osade." Pred dvoma rokmi som prostredníctvom Sme.sk a Redakcie R1 publikoval článok "Rádio ROMA  A ROMATA, projekty za viac ako 200 tisíc € končia..." Hneď ako som článok publikoval, dotknuté osoby sa ma prostredníctvom svojich právnikov snažili zatlačiť do kúta. Po porade s právnikom sa mi podarilo nátlak zo strany dotknutých osôb umierniť za odplatu, že články stiahnem, a nebudem o nich písať... Napriek tomu som však články uverejnil 

Projekty rádia Roma a Rómskej tlačovej agentúry Romata sa ma osobne dotýkali. Veril som, že projekty za ktorými stál Ján Konček, Milan Nemček, budú projekty ktoré dokážu vytvoriť tvorivé prostredie ako pre rómskych novinárov tak aj pre blogerov. Malo to byť prvé rómske rádio na Slovensku, ktoré by vysielalo v Bratislave, Banskej Bystrici, Prešove a v Prahe. Rómska tlačová agentúra Romata zase mala združovať rómskych novinárov…

Rómovia prehovorili o svojích zážitkov s predsudkami a rasizmom na vlastnej koži

Byť Róm a žiť na Slovensku, by jedinec mohol povedať, že nie je to žiadna výhra...Či sa to niekomu páči alebo nie, Rómovia už od útleho detstva sa stretávajú z rôznymi druhmi prejavu predsudkov či priameho rasizmu. Niet sa preto čo diviť, že priepasť porozumenia medzi rómskou a nerómskou populáciou sa prehlbuje, a nedôvera je na oboch stranách bariéry.   

Je predsa nemysliteľné, už aby Rómske deti sa stretávali v škole zo segregáciou, kedy škola zámerne vytvorí triedu len pre rómskych žiakov.  Je nemysliteľné, že sa Rómske deti stretávajú s pokrikmi, vy špinavé cigánčatá, smradľavý potkany, či negri... Rómske dieťa je už takto donútené si uvedomiť, že existuje svet "bielych" a jeho, teda "čiernych" Už deti medzi sebou dokážu byť veľmi zlé, a tak často krát rómsky chlapec či dievča je vyštvaní z kolektívu, či dokonca mu jeho spolužiaci povedia, s tebou sa sa hrať nebudeme, pretože si cigáň!

Rasizmus a predsudky v praxi  

- viac ako 80% Slovákov i Čechov by bolo prot…