Preskočiť na hlavný obsah

Kandidátka Zuzana Čaputová – Kométa z jasného neba


Pred pol rokom Zuzanu Čaputovú poznali skôr iba právnické kruhy a ľudia v Pezinku. Aktuálne má najvyššie šance stať sa prezidentkou Slovenska.

BRATISLAVA – Zuzana Čaputová je právnička, ktorá do povedomia vstúpila tvrdohlavým bojom proti pezinskej skládke prakticky v centre mesta. Trvalo to 14 rokov, no nakoniec sa jej to podarilo.

Narodila 21. júna 1973 v Bratislave. Má dve dcéry a je rozvedená. Vyštudovala Právnickú fakultu Univerzity Komenského v Bratislave a aj pôsobí ako právnička. Angažuje sa aj ako občianska aktivistka. Niekoľko rokov pôsobila v neziskovom sektore ako spolupracovníčka občianskeho združenia Via Iuris. Otvorene ju podporuje aj súčasný prezident Andrej Kiska.
Po odstúpení kandidáta Róberta Mistríka v jej prospech posledné zverejnené prieskumy ukazujú, že má najväčšiu šancu vyhrať prezidentské voľby.
V roku 2016 bola ako advokátka občianskej iniciatívy Skládka nepatrí do mesta ocenená Goldmanovou environmentálnou cenou. Tá je prirovnávaná k Nobelovej cene za environmentalistiku. Išlo snahu uzavrieť skládku odpadov v Pezinku. Tejto problematike sa venovala štrnásť rokov. Čaputová má svoju advokátsku kanceláriu. Je tiež autorkou a spoluautorkou viacerých publikácií.
Už počas štúdia a aj po jeho skončení pracovala v miestnej samospráve v Pezinku. Najskôr ako asistentka na právnom oddelení, potom ako zástupkyňa prednostu mestského úradu. Neskôr pôsobila v neziskovom sektore. Tam sa venovala verejnej správe, či problematike zneužívaných a týraných detí.
Čaputová vo svojich vyjadreniach opakovane tvrdí, že „spravodlivosť na Slovensku neplatí vždy pre všetkých rovnako“. Preto ako prezidentka chce vyvíjať tlak na okamžité a systémové zmeny v polícii, prokuratúre aj súdnictve. Rovnako by si priala, aby policajný zbor fungoval ako nezávislá inštitúcia na čele s profesionálom. Potrebné je podľa nej aj pretvoriť prokuratúru na inštitúciu pod verejnou kontrolou.
Čaputová sa už od začiatku netají tým, že nie je proti registrovaným partnerstvám. Podľa svojich slov by tiež chcela znížiť strach obyvateľov z inakosti, ktorý pri tejto téme existuje.
V otázke práva na interrupciu je za zachovanie existujúceho status quo. „Ak tu je krajná situácia a dilema je medzi tým, či má rozhodnúť právna norma, ktorá nikdy nepostihne všetky životné situácie, alebo či to prenecháme na zodpovednosť ženy, tak volím zodpovednosť ženy,“ prezradila.
Podľa vyjadrení chce Zuzana Čaputová popracovať na tom, aby čoraz menej klientov trávilo čas v ústavnej starostlivosti a aby boli viac v domácej opatere či v menších zariadeniach. Chce tiež vyvíjať tlak na vládu a kraje, aby navyšovali rozpočet na verejné opatrovateľské služby a platy.
Jej doménou je hlavne životné prostredie. Trvá na tom, že ochrana životného prostredia nemôže zostávať v politike len okrajovou témou. Ako prezidentka chce presadzovať, aby minimálne päť percent ekologicky najvzácnejšieho územia zostalo ako bezzásahová zóna.

Jozef Kmeťo 
Romata 

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Kotlebovci chcú vyprovokovať konflikt???

Rastúce preferencie extrémistov z ĽSNS vyhnali ľudí do ulíc. Sečovce, Sabinov, Košice, Levoča, Fiľakovo, ale aj ďalšie mestá sa pridávajú k demonštrácii proti fašizmu.

Kotlebovci a ich sympatizanti neočakávali takú silnú vlnu protestov proti politike akú presadzujú. Protesty po Slovensku usporiadali PS/spolu a Za ľudí a priebeh býva rovnaký – účastníci buď potichu, alebo otvorenými hlasnými pokrikmi demonštrujú proti mítingu fašistov a ich cielenej propagande nenávisti.

Klamlivá propaganda 

Známa propagantka za ĽSNS Lívia Garčalová urobila, ako je u nej už zvykom, manipulatívne video, kde svojimi slovami ale aj zostrihanými zábermi z demonštrácie v Levoči urobila "divoký západ". 


V Levoči sa však nič nestalo 
STANOVISKO POLÍCIE K PREDVOLEBNÉMU ZHROMAŽDENIU

Na základe šíriacich sa nepravdivých správ o údajnom nebezpečenstve na predvolebnom zhromaždení vám prinášame stanovisko Polícia SR - Prešovský kraj.

V súvislosti s konaním predvolebného zhromaždenia v Levoči počas priebehu toh…

Z Číny Koronavírus sa dostal pravdepodobne už do Európy. Situácia je vážna

Koronavírus v Európe? Už to nie je len problém juhovýchodnej Ázie a USA. V ruskom Petrohrade v stredu pre podozrenie z nákazy hospitalizovali dve osoby, ktoré krátko predtým prileteli z Číny, a na niektorých letiskách v Európe zavádzajú hygienické opatrenia.

Ochorenie sa rozšírilo aj do iných oblastí Číny. Prípady ochorení hlásili aj Thajsko, Japonsko, Južná Kórea, Taiwan a USA,“ hovorí Daša Račková z Úradu verejného zdravotníctva SR.

Slovenské orgány zatiaľ nevidia dôvod na kontrolu cestujúcich. Pripravili však určité preventívne kroky a hlavne upozorňujú cestovateľov, čo robiť v rizikových lokalitách či po návrate na Slovensko. Nádcha, kašeľ, bolesť hrdla, vysoká teplota - spočiatku to vyzerá ako bežné ochorenie dýchacích ciest. Lenže nový koronavírus nie je žiadna chrípka. Stačí, že v dýchacej sústave napadne jednu z buniek, tá potom praskne a vírus sa môže šíriť ďalej. Keď sa dostane do pľúc, spôsobí opuch alebo zápal a vtedy už ide o život. Ochorenie má podobný priebeh ako vírusy S…

Budú Kotlebovci zabíjať ľudí?

Skôr než si odpovieme na túto otázku, mali by sme si vlastne definovať, čo je fašizmus a ako prejavuje v ĽSNS Mariána Kotlebu   

5 dôvodov, prečo sú kotlebovci fašisti.
(podľa Jakuba Drábika)

1. Fašizmus je forma radikálneho nacionalizmu snažiaca sa o „očistu“ národa, ktorý je podľa fašistov v kríze. Takto nám dnešný stav prezentujú aj kotlebovci: „zvrátenosti v médiách“, „degenerovaná spoločnosť“, „paraziti“, „kríza“ a podobne. Svet sa rúti do záhuby a len oni vedia, ako ho zachrániť 

2. Fašizmus potrebuje nepriateľa, ktorého môže obviniť z problémov národa, démonizovať ho a nakoniec národ od neho „očistiť“. Strach zároveň mobilizuje masy – u kotlebovcov sú to ako vnútorní (Rómovia, Židia, Maďari, skorumpovaní politici), tak vonkajší (utečenci, islam) nepriatelia. 
3. Fašisti tvrdia, že moderná kultúra je dekadentná a zvrátená a chcú ju nahradiť tou „pravou“ národnou. Prejavy kotlebovcov i ich program je plný „dekadentného moderného umenia“ a „nízkou úrovňou kultúry“. Preto Kotleba zatvá…