Preskočiť na hlavný obsah

Kandidátka Zuzana Čaputová – Kométa z jasného neba


Pred pol rokom Zuzanu Čaputovú poznali skôr iba právnické kruhy a ľudia v Pezinku. Aktuálne má najvyššie šance stať sa prezidentkou Slovenska.

BRATISLAVA – Zuzana Čaputová je právnička, ktorá do povedomia vstúpila tvrdohlavým bojom proti pezinskej skládke prakticky v centre mesta. Trvalo to 14 rokov, no nakoniec sa jej to podarilo.

Narodila 21. júna 1973 v Bratislave. Má dve dcéry a je rozvedená. Vyštudovala Právnickú fakultu Univerzity Komenského v Bratislave a aj pôsobí ako právnička. Angažuje sa aj ako občianska aktivistka. Niekoľko rokov pôsobila v neziskovom sektore ako spolupracovníčka občianskeho združenia Via Iuris. Otvorene ju podporuje aj súčasný prezident Andrej Kiska.
Po odstúpení kandidáta Róberta Mistríka v jej prospech posledné zverejnené prieskumy ukazujú, že má najväčšiu šancu vyhrať prezidentské voľby.
V roku 2016 bola ako advokátka občianskej iniciatívy Skládka nepatrí do mesta ocenená Goldmanovou environmentálnou cenou. Tá je prirovnávaná k Nobelovej cene za environmentalistiku. Išlo snahu uzavrieť skládku odpadov v Pezinku. Tejto problematike sa venovala štrnásť rokov. Čaputová má svoju advokátsku kanceláriu. Je tiež autorkou a spoluautorkou viacerých publikácií.
Už počas štúdia a aj po jeho skončení pracovala v miestnej samospráve v Pezinku. Najskôr ako asistentka na právnom oddelení, potom ako zástupkyňa prednostu mestského úradu. Neskôr pôsobila v neziskovom sektore. Tam sa venovala verejnej správe, či problematike zneužívaných a týraných detí.
Čaputová vo svojich vyjadreniach opakovane tvrdí, že „spravodlivosť na Slovensku neplatí vždy pre všetkých rovnako“. Preto ako prezidentka chce vyvíjať tlak na okamžité a systémové zmeny v polícii, prokuratúre aj súdnictve. Rovnako by si priala, aby policajný zbor fungoval ako nezávislá inštitúcia na čele s profesionálom. Potrebné je podľa nej aj pretvoriť prokuratúru na inštitúciu pod verejnou kontrolou.
Čaputová sa už od začiatku netají tým, že nie je proti registrovaným partnerstvám. Podľa svojich slov by tiež chcela znížiť strach obyvateľov z inakosti, ktorý pri tejto téme existuje.
V otázke práva na interrupciu je za zachovanie existujúceho status quo. „Ak tu je krajná situácia a dilema je medzi tým, či má rozhodnúť právna norma, ktorá nikdy nepostihne všetky životné situácie, alebo či to prenecháme na zodpovednosť ženy, tak volím zodpovednosť ženy,“ prezradila.
Podľa vyjadrení chce Zuzana Čaputová popracovať na tom, aby čoraz menej klientov trávilo čas v ústavnej starostlivosti a aby boli viac v domácej opatere či v menších zariadeniach. Chce tiež vyvíjať tlak na vládu a kraje, aby navyšovali rozpočet na verejné opatrovateľské služby a platy.
Jej doménou je hlavne životné prostredie. Trvá na tom, že ochrana životného prostredia nemôže zostávať v politike len okrajovou témou. Ako prezidentka chce presadzovať, aby minimálne päť percent ekologicky najvzácnejšieho územia zostalo ako bezzásahová zóna.

Jozef Kmeťo 
Romata 

Komentáre

  1. čo to robíš reklamu Paní čaputovej?prečo??Koľko si dostal zaplatené za ten príspevok??.Skládku dala zrušiť,koli svojmu otcovi,prišiel o lukratívný flek...Ešte dopíš,odkiaľ berie také závratné sumy na prezidentskú kampaň,takisto dopíš,kde bola doteraz,nikdy som nepočul jej meno,nikdy,nikdy som nevidel,žeby nejak pomohla ľuďom nejakými závratnými činmi...Pán Jozef Kmeťo nerob reklamu bo prídu potom imigranti a pocítime to všetci!!!!

    OdpovedaťOdstrániť

Zverejnenie komentára

Váš názor nás zaujíma, ďakujeme

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Nevera u Šarköziovcov z Cigánskych diablov

V partii Cigánskych diablov v týchto dňoch dujú poriadne vetriská. Podľa informácií Nového Času je na pretrase nevera a intrigy. Zdroj Nového Času tvrdí, že manželka Ernesta Šarköziho Silvia má mať až podozrivo blízko k prvému huslistovi Štefanovi Banyákovi, ktorý má s manželkou Katkou dvoch synov.


Podľa Silvie Šarköziovej ide však o výmysel, ktorý má jej rodine uškodiť.„Nie, nie je to pravda,“ vyhlásila Silvia, no pripustila, že práve v domácnosti u Banyákovcov nebolo vždy všetko s kostolným poriadkom a v ich domácnosti plnej hádok sa riešili otázky nevery. „Dôvodom ich hádok mala byť nevera Banyákovej manželky Katky,“ vyjadrila sa opatrne Silvia Šarköziová. Podľa jej slov práve Banyák upodozrieval svoju manželku z nevery. „Ja neriešim, či to bola alebo nebola pravda, ja sa do ich manželstva absolútne nestarám ani nechcem. Mňa sa to netýka,“povedala Šarköziová.


Nevera, alebo len novinárska kačica?

Jeden z komentárov ma však doslova šokoval: "Reálne, Sylvia je krásna žena a Ernest…

Zborov : Video ktoré zachytáva ako policajti bijú Rómov v osade, zachytáva scénu ako z hororu, kde policajti bijú ľudí hlava nehlava...

***RTVS má k dispozícii video, na ktorom policajti bijú obuškami Rómov v osade*** Video, ktoré sa podarilo získať European Roma Rights Centre (Centrum pre práva Rómov), zachytáva scénu v Zborove, okres Bardejov, keď podvečer 16. apríla 2017 privolali policajnú hliadku pre šarvátku medzi Rómami. Niekoľko policajtov sa zaháňa obuškami aj na deti, jeden z nich surovo sotí do staršej ženy, ktorá stojí pokojne bokom a zrazí ju na zem. Policajti sa na videu opakovane zaháňajú na ľudí, ktorí nekladú žiaden aktívny odpor. Rómovia tvrdia, že zásah si natočili viacerí, zachovalo sa však len toto jediné video. Pracovníkom Centra pre práva Rómov povedali, že večer po zásahu sa totiž policajti vrátili a donútili ich ostatné videá z telefónov vymazať. Video sme ukázali aj policajnému prezidentovi Tiborovi Gašparovi. „Viaceré z tých zákrokov sa mi zdajú zjavne neprimerané. Na môj podnet som video preposlal na policajnú inšpekciu, ktorá okamžite začne konanie, aby sa celý zásah vyšetril,“ povedal ná…

Kráľ rómskych piesní Kamil Polakovič z City Boys z Trnavy zase oklamal ľudí, zobral zálohu a neprišiel hrať...

Kto z nás by nepoznal Kamila, úžasného speváka, hudobníka, skladateľa rómskych piesní. Právom sa označuje za kráľa rómskych piesní. No to je jeho jedna stránka, druhú stránku jeho života len málo Rómov pozná a tí čo mali možnosť Kamila spoznať aj inak mi určite dajú za pravdu...


Tvrdí, že jej pokazil najkrajší deň v živote. Renáta Čonková (36) z Kokavy nad Rimavicou (okr. Poltár) si plánovala svoju svadbu mesiace dopredu, chcela, aby bola dokonalá.

Klasický scenár, ktorý Kamil urobil vo svojom živote nie jedenkrát, zobral zálohu, dohodol sa termín kedy príde hrať a v deň termínu Kamila nikde... To bol prípad aj Renáty Čonkovej.

Ešte vo februári oslovila kráľa rómskych piesní Polakoviča. „Dohodli sme sa, že vystúpi so svojou kapelou za honorár 1 000 eur. Päťsto som mu poslala dopredu ako zálohu. Navyše, sľúbil mi, že nám zloží svadobnú pieseň, tak som mu dala ďalších 260 eur,“ vysvetľuje Čonková.