Odmena za nákup na ZľavaDňa

piatok 29. marca 2019

Ochotnícke rómske seniorské divadlo uvidelo divadelnú hru ROMANO PORAJMOS - Rómsky holokaust

Ochotnícke divadelné združenie pri OZ ROLIK - Rómsky literárny klub v spolupráci s mládežníkmi z KC KARI v Banskej Bystrici chce v predstavení divákovi ukázať paralelu rétoriky a postojov väčšinovej spoločnosti voči Rómom počas II. svetovej vojny na Slovensku, ktoré vyústili do obludných zverstiev, so súčasnou rétorikou a postojmi spoločnosti voči Rómom. Hra chce byť mementom, ale i nádejou, pretože v demokratickej a slušnej krajine, za akú sa Slovensko pokladá, nesmie mať radikalizmus, extrémizmus, rasizmus, anticiganizmus a fašizmus svoje miesto.
Ochotnícke rómske seniorské divadlo datuje svoj vznik rokom 2016. Občianske združenie ROLIK – Rómsky literárny klub zastrešilo niekoľko skôr narodených Rómov i Rómky a k ním sa pridala aj mladšia generácia po Urpínom. Divadlo pod vedením režiséra, scenáristu Maroša Baloga, zakladateľa občianskeho združenia, bývalého herca profesionálneho rómskeho divadla ROMTHAN má už úspešne za sebou tri divadelné tituly. 

Prvá hra, komédia s názvom Ona a ON bola, akoby autobiografiou jedného z aktívnych hercov seniorov a to z prostredia liečebného domu. Druha hra bola rovnako komediálna. Jej autorkou bola Eva Plešková – aktívna členka rómskeho literárneho klubu, ktorá napísala svoje dielo s názvom Chcem iného muža – Kamav aver muršes. S týmto divadelným predstavením sa banskobystrickí herci prezentovali pred dvoma rokmi aj na svetoznámom najväčšom medzinárodnom rómskom festivale KHAMORO v Prahe.  23.marca 2019, teda pred pár dňami uzrela sveta svet ich tretia premiéra. 

Foto OZ ROLIK  

Tento krát sa však už Maroš Balog rozhodol siahnuť po citlivejšej a viac než aktuálnej téme. Ním napísaný scenár na motívy diela E. Pleškovej sa popasovali spoločne s hercami a mládežníkmi /tanečného súboru ROMA SAM/. Romano porajmos – Rómsky holokaust je hrou, ktorá v prvom rade poukazuje na rastúci rasizmus, xenofóbne prejavy a slovné útoky adresované druhej najpočetnejšej menšine, teda Rómov a to aj z úst verejne činných predstaviteľov štátu. Hra ukazuje paralelu a hlavne MEMENTO z obdobia II. svetovej vojny – utrpenie Rómov, ktorí zahynuli v pracovných, zberných aj koncentračných táboroch. Základná myšlienka chce byť výpoveďou mladšej generácie a starších Rómov, ktorí hovoria touto hrou jasne NIE odsudzovaniu, škatuľkovaniu človeka len skrz farby pleti a živenia predsudkov o tom, že Rómovia sú asociálni paraziti. Hru plánuje OZ ROLIK reprízovať, vyniesť na dosky, ktoré znamenajú svet aj za hranice SR a to do európskeho parlamentu a možno aj do Ruska. 


Jozef Kmeťo 
Zdroj OZ ROLIK 


Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Váš názor nás zaujíma, ďakujeme

Rómske noviny kričia "Kmeťo, klameš", ospravedlň sa!

Dlhodobo sledujem neutešený stav jediných Rómskych novín na Slovensku. Asi aj preto, že tu v týchto novinách som začínal písať, dalo by sa p...