Odmena za nákup na ZľavaDňa

pondelok 4. marca 2019

Prezident Kiska: Na pomoc Rómom čerpáme žalostne málo eurofondov

Prezident Andrej Kiska spolu s eurokomisárkou pre spravodlivosť Věrou Jourovou navštívili rómske komunity. Vláda eurokomisárku ignorovala.
KOŠICE - Prezident Andrej Kiska počas pracovnej cesty po východe Slovenska vyjadril počudovanie, ako veľmi málo peňazí sa čerpá z eurofondov na rómske projekty. „Zostal som zaskočený tým, ako málo peňazí sme z eurofondov zatiaľ vyčerpali. Na riešenie problémov vylúčených rómskych komunít sme použili len 8,3 percenta z peňazí, ktoré k nám na tento účel prichádzajú z Európskej únie. Sú to prostriedky, vďaka ktorým môžeme stavať školy a škôlky, zavádzať vodovody či zabezpečiť miestne policajné hliadky,“ uviedol prezident.
Zároveň ocenil, že Jourová sa osobne prišla oboznámiť so situáciou priamo na miesto. Mrzí, ho, že na stretnutiach s predstaviteľkou Európskej komisie nebol žiaden člen vlády.
Eurofondy sú určené primárne na vyrovnávanie rozdielov a zlepšenie životných podmienok. „Tieto peniaze máme na čo minúť. Skoro polovica segregovaných osídlení nemá prístup k tečúcej vode. Od roku 2010 sa zdvojnásobil podiel mladých ľudí, ktorí nedosiahnu vzdelanie, vďaka ktorému by boli uplatniteľní na trhu práce. Mladým Rómom nedokážeme zabezpečiť vzdelanie rovnakej kvality, ako má zvyšok populácie. Dôsledkom je narastajúci bludný kruh chudoby, na ktorý doplácame všetci,“ pripomenula hlava štátu.

Foto/ Internet 

Ako Kiska dodal, riešenia na tieto problémy pritom poznáme. Sú to vzdelanie, práca a bývanie. „Je v našom spoločnom záujme, aby sme vychovali novú generáciu vzdelaných Rómov. Bez vzdelania a kvalifikácie si totiž mladí Rómovia prácu nenájdu. Musíme sa postaviť diskriminácii v zamestnávaní a dať príležitosť tým, ktorí pracovať chcú. A konečne odstrániť chatrče, ktoré prekážajú každému. Na Slovensku máme množstvo funkčných projektov aj nápadov, ako odstrániť segregáciu a zastaviť nárast chudoby. A k dispozícii máme aj zdroje z Európskej únie,“ pripomenul prezident.
Prezident Kiska zároveň poukázal aj na problémy nenavštevovania materských škôl, čo má za dôsledok i neovládanie slovenského jazyka a neosvojenie si hygienických návykov pri nástupe do základnej školy.
Spomenul tiež veľké množstvo preradzovania rómskych detí do špeciálnych škôl a to, že sa nedostávajú na stredné školy, prípadne ich neukončia. Vyzdvihol pritom plánované zavedenie povinnej predškolskej prípravy. Riešením spomínaných problémov nielen v rómskej komunite, ale vo všetkých chudobných oblastiach, by podľa neho mohla byť aj povinná dvojročná predškolská príprava.

Zdroj: SITA

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Váš názor nás zaujíma, ďakujeme

Rómske noviny kričia "Kmeťo, klameš", ospravedlň sa!

Dlhodobo sledujem neutešený stav jediných Rómskych novín na Slovensku. Asi aj preto, že tu v týchto novinách som začínal písať, dalo by sa p...