Odmena za nákup na ZľavaDňa

pondelok 25. marca 2019

Rómske rádio Roma na FM vlnách

Po takmer minimálne 10 ročnom úsilí jednotlivcov, ktorí sa snažili vybudovať dobre Rómske rádio cez internet je toto naozaj dobrá správa... Prvé rómske rádio Róma vysiela už na vlnách FM. No Keď píšem o jednotlivcoch, tak myslím nie len seba, ale aj iných mojich kamarátov s ktorými sme sa snažili rozbehnúť prostredníctvom internetu Rómske rádio. 

Určite si pamätáte na slávne a krásne časy rádia Iroma.cz.  
Toto rádio rozbehol Rosťo Novák a spolu s ním aj jeden z najlepších moderátorov rádia Martin Bárta. Rádio malo obrovský potenciál, ľudia ako Ladislav Péter zvaný Bobík, Peter Gujda a ďalší tomuto rádiu dali sviežosť, nadhľad, humor vlastný nám Romákom. Nie je sa preto ani čomu čudovať, že rádio Iroma.cz malo obrovský fan klub poslucháčov, ktorí deň čo deň rádio ladili cez internet. No žiaľ, to je už minulosť a signál rádia Iroma.cz v éteri internetu navždy zhasol.Škoda že Iroma nevsadila na svoj úspech a ďalej nenapredovala.

Slávne časy Redakcie 1 a rádia R1 

Potom prišiel čas Rádia R1. Rádio R1 malo od začiatku zlú technickú kvalitu a nie každý poslucháč si dokázal toto rádio naladiť na svojom internete. Toto rádio po odchode z Iromy som založil ja a moja Ivetka. Na rovinu napíšem, keď nane love nane muziky. Nemohli sme si dovoliť, aby sme rádio po technickej stránke lepšie vybavili a odstránili tak nedostatky, napríklad pri ladení rádia cez internet. Napriek tomu rádio sa dostalo do povedomia ľudí možno aj tým, že sám som rádio prezentoval a postavil na úroveň interaktívnej diskusie, čo pred tým tu ešte nebolo. Na rádiu R1 ste mohli počúvať rozhovory a vyjadrenia ľudí na aktuálne dianie v rómskej komunite čo samozrejme malo za následok, že rádio bolo pod ostrým uhlom sledovania a rôznych názorov na našu činnosť. Vždy som hovoril, že rádio R1 je najmenšie rádio na svete, bolo to malé rádio no z veľkými ľuďmi. 

Nechcem a nemôžem zabudnúť na ľudí, ktorí mi verili a stali pri mne Jarmila Dzurková, Štefan Dreveňák, potom sa k nám pridali aj Martin Bárta, Bobík, či rómska speváčka Eva Paradi a ďalší a jeden čas rádio R1 počúvalo viac ako 5 tisíc ľudí. Nikdy nezabudnem na Vianočné sviatky, ktoré som v rádiu moderoval, boli to veľmi krásne chvíle. No a ako by to bolo keby som zabudol na skalných a úžasných poslucháčov ako bolo Štefka Kováčova a Marek Grundza, či Olinka Maznavá ale aj iní, bez nich by rádio nebolo rádiom...  

Nedostatok financií a času signál rádia R1  na istý čas  v sieti internetu zhasol. Dnes v sieti internetu opäť znie, no bojím sa že pre nedostatok financií definitívne zhasne.   Musím ešte spomenúť mŕtve rádio Janka Čonku - Gipsy rádio, ktoré síce vysiela iba hudbu no nikto ho nepočúva. Gipsy rádio je jedno z prvých a najstarších rómskych internetových rádií. Vzniklo pred viac ako desiatimi rokmi avšak Janko Čonka toto rádio nedokázal naplno rozbehnúť čo má za následok, že jeho rádio je v podstate mŕtve. 

Rádio Roma 

Rádio Roma vzniklo ako internetové rádio v roku 2014  Toto rómske rádio Rádio Roma si však môžu už poslucháči naladiť FM  frekvenciách 99,4 MHz v Banskej Bystrici a 97,2 MHz v Prešove. 

Úsilie jednotlivcov sa spojilo do jedného úžasného celku a Rádio Roma sa tak cez svoj signál plný piesni dostalo do uší nie len nás Rómov. Naplnil sa tak nie len sen nás jednotlivcov ktorí doslova na kolene sme sa snažili robiť rádio, ale aj ostatných. 

Prajeme Rádiu Roma a jeho tvorcom veľa síl a lásky, pretože rádio je predovšetkým o láske k hudbe a k ľudom... 


Jozef Kmeťo 

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Váš názor nás zaujíma, ďakujeme

Rómske noviny kričia "Kmeťo, klameš", ospravedlň sa!

Dlhodobo sledujem neutešený stav jediných Rómskych novín na Slovensku. Asi aj preto, že tu v týchto novinách som začínal písať, dalo by sa p...