Najnovšie články
latest

Rómsku osadu zrovnali so zemou. Niektoré rodiny presťahovali do nových bytoviek

Z chatrčí sa presťahovali do bytov. Nelegálnu osadu v Dobšinej zrovnali so zemou. Vďaka štátnej dotácii pre jej obyvateľov postavili nájomné bytovky.Rómska osada je už minulosťou. Vyše 80 chatrčí v Dobšinej postupne zbúrali a ich obyvateľov presťahovali do dvoch nových bytoviek. Na staré časy neradi spomínajú

Nové bývanie je pre nich hotovým luxusom. Byty im prišiel do užívania odovzdať minister dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja.

Vyše dvojmiliónovú dotáciu mesto dofinancovalo úverom. Na výber nájomníkov stanovili presné pravidlá. Vopred musia zložiť finančnú zábezpeku, preukázať príjem a školopovinné deti nesmú vynechávať vyučovanie.
Stodva sociálnych malometrážnych holobytov si museli ich nájomníci sami vybaviť. Elektromeri a vodomeri majú na kreditku.

Na čistotu a poriadok budú dozerať poriadkové hliadky. Bič majú pripravený aj na neplatičov a neprispôsobivých občanov. S jedným nespratníkom sa už museli aj rozlúčiť.

Priznávajú ale, že udržať pod kontrolou vyše 400 obyvateľov bytoviek nebude ľahké. Terénni sociálni pracovníci musia mnohých z nich učiť aj základným hygienickým návykom.

Jozef Kmeťo 
« PREV
NEXT »

2 komentáre

  1. Na slovensku nefunguje sociální práce? Četla jsem, že tam rodí i 13 leté děti, že ženy tam maji i více než čtyři děti .... lidé proberte tak dnes nikdo v civizovanom světě nefunguje, divky nebuďte otrokyně svým chlapum, nepodelejte si život. Kde jsou vzdělaní Romové proč nevysvětlují jak se žije v civilizovaném světě?

    OdpovedaťOdstrániť
  2. niekedy ten ne-civilizovany svet je na tom lepsie ako ten "civilizovany". Civilizovanost neznamena spravnost.

    OdpovedaťOdstrániť

Váš názor nás zaujíma, ďakujeme