Najnovšie články
latest

USA si všimli na Slovensku diskrimináciu RómovProblémom je neprimeraný prístup polície k rómskej komunite a jej šikanovanie.
WASHINGTON / BRATISLAVA - Ministerstvo zahraničných vecí USA vydalo v stredu 13.marca výročnú správu o ľudských právach vo svete. Tridsať strán sa venuje aj Slovensku. Zvláštnu kapitolu venujú aj postaveniu Rómov na Slovensku. V správe americký rezort diplomacie konštatuje, že podľa ombudsmanky, mimovládnych organizácii i samotnej rómskej komunity neustále trvá zlé zobchádzanie s podozrivými Rómami zo strany štátnej polície.
Stav podľa správy potvrdzuje aj fakt, že niektorých policajtov odsúdili za nadmerné použitie sily pri vyšetrovaní. Ďalším problémom Slovenska je sociálna diskriminácia Rómov ale aj osôb z neeurópskych etník. „Diskriminácia je bežným javom,“ píše sa v správe za rok 2018. Až 53 percent rómskych obyvateľov žije v komunitách, odsunutých na okraji spoločnosti. Rozvojový program OSN (UNDP) našiel 231 segregovaných vidieckych osád, nachádzajúcich sa v priemere necelého 1,5 kilometra od susednej obce," poznamenalo ministerstvo v správe.
V rozsiahlej správe sa ministerstvo venuje aj situácii po vražde Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej s tým, že k zásadným zmenám pri ochrane novinárov za rok nedošlo. Pozorovatelia zároveň podozrievajú politikov, že ovplyvňujú políciu a prokuratúry, aby zastavili alebo zabrzdili protikorupčné vyšetrovania, uvádza správa. V oblasti boja proti korupcii správa Slovensku vyčíta, že väčšina súdnych procesov ohľadom korupcie sa týkalo malých úplatkov medzi 20 až 500 eur a zároveň mnohé podozrenia na korupciu, či netransparentnosť pri verejnom obstarávaní ukončila polícia s tým, že nešlo o trestný čin.
Ďalším kritickým bodom je podľa správy slovenské súdnictvo – najmä nepredvídateľnosť súdnych rozhodnutí a pomalosť súdnych konaní. Takisto vládnu obavy, predovšetkým v podnikateľskej oblasti, z ovplyvňovania súdnych rozhodnutí súkromným sektorom. Niektorí odborníci mimovládnych organizácií pre správu vecí verejných informovali, že na justíciu sú napojení jednotlivci, ktorí sa cez ňu snažia presadiť svoje osobné záujmy, píše sa v správe amerického ministerstva zahraničných vecí.
- as, TASR -
Romata 
« PREV
NEXT »

3 komentáre

 1. Usa nech si urobia poriadok vo svojích menšinových komunitách kde prekvitá ohromná kriminalita a narkománia. Nech nestrkajú nos do Európy . Ak sú pre nich takí cenní Rómovia, tak im ich radi prenecháme. Potom nech hodnotia.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. V USA vedia preco strkaju nos do europy Vedia ze romovia ktory ziju v zahranici ako napriklad Anglicko nemecko Kanada sa vedia prisposobit.. preto ze ci svete sa citia volny a neobmedzovany kvoly farbe pleti.. Deti sa dokazu presadit v skolach a preco ? Lebo maju moznost ..ale ako je uz zrejme na slovensku nic stoho nieje a ani nikdy nebude lebo jeto zaostaly stat v ktorom ziju zaostaly ludia a preto slovensko bude navzdy zaostalym statom pre ostatne krajiny... Rom v zahranici dokaze pracovat a polozit sa na vlastne nohy a zit si ako Pan..ale na slovensku sa to neda lebo slovensko samo lame nohy svojim obyvatelom.

   Odstrániť
 2. a co take vam bielym romovia robia ?? samozrejme netyka sa to vsetkych bielych... ty bud rad ze si nemusel vyrastat v takych podmienkach ako vadcsina romov. A nie komentovat nieco co di v zivote nezazil. Ano pripriznavam su aj tyky romovia ktory iba piju nevedia co je to hygiena a pod. ja sa ich nezastavam. ale vkladol si si otazku precu su taky ?? takze moj myly nekomentuj nieco ocom nemas panatie. A ti ze niekto sa zastava aj Romov je podla mna nieco uzasne. Preco by nemaly Romovia zit tak ako maju zit ? preco Romovia musia zit v hromadkach pri sebe a hlavne v osade ?? je toho vela co by sa dalo otom debatovat. Ale skoda reci reci pre ludi ktory otom nemaju ani zaujem ale hlavna hla ze vedia kritizovat a ohovarat.

  OdpovedaťOdstrániť

Váš názor nás zaujíma, ďakujeme