Preskočiť na hlavný obsah

Translate

V Dobšinej na námestí sa zišla takmer stovka Rómov a niekoľko stovák Kotlebovcov Marián Kotleba chystá v meste vlastné hliadky

DOBŠINÁ / Prípad futbalistu, ktorého zabil iba 22-ročný recidivista, sa jeho obvinením z vraždy neskončil. V Dobšinej sa stupňuje napätie. V nedeľu sa v meste napriek tomu konali dve pokojné petičné akcie. Jedno organizovala Rómska strana, to druhé prívrženci Mariána Kotlebu.
Na petičné stretnutie organizované Rómskou stranou očakávali vysokú účasť "Malo prísť okolo tri až päť tisíc Rómov," uviedol Milan Mihók z Rómskej strany. Ľudia údajne na akciu neprišli zo strachu.

O pár hodín na to sa už námestie zaplnilo. Pred radnicou sa zišlo približne 500 ľudí. Medzi nimi aj Rómovia, ktorí túto akciu odsudzovali. "Kotleba tu nemá čo robiť. Nech si robí poriadky v Banskej Bystrici a nie tu," myslí si miestny obyvateľ Peter Macula. Pridali sa k nemu aj ostatní: "Nech Kotleba nezneužíva situáciu za to, čo sa stalo." 

Akcia sa niesla v pokojnom duchu. Zásah policajných hliadok, ktorých počet bol v meste zvýšený, potrebný nebol. "V súvislosti s dnešným zhromaždením občanov v meste Dobšiná polícia nezaznamenala žiadny incident a taktiež nedošlo k narušeniu verejného poriadku,"informovala policajná hovorkyňa Jana Mesárová. 


Marián Kotleba chystá v meste vlastné hliadky a osloviť plánuje aj ministerku vnútra či ministra spravodlivosti. "Aby sa aj tu posilnila tá polícia a budeme písať Gálovi, že ako ide vyvodiť zodpovednosť voči tomu prokurátorovi, ktorý zlyhal," uviedol.

Dobšiná sa po vražde zmenila. Ľudia hovoria o napätých vzťahoch. "Sú napäté medzi domácimi, bohužiaľ, na toto musí reagovať hlavne naša vláda," myslí si účastníčka stretnutia. "Tu je to nie že zamorené, ale preplnené rómskou populáciou. Sú medzi nimi slušní, klobúk dole, ale sú aj nespratníci," vyjadril sa miestny obyvateľ. 
Následne sa takmer všetci premiestnili na miesto vraždy, kde si uctili Štefanovu pamiatku.


Zdroj Noviny.sk 

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Rómovia prehovorili o svojích zážitkov s predsudkami a rasizmom na vlastnej koži

Byť Róm a žiť na Slovensku, by jedinec mohol povedať, že nie je to žiadna výhra...Či sa to niekomu páči alebo nie, Rómovia už od útleho detstva sa stretávajú z rôznymi druhmi prejavu predsudkov či priameho rasizmu. Niet sa preto čo diviť, že priepasť porozumenia medzi rómskou a nerómskou populáciou sa prehlbuje, a nedôvera je na oboch stranách bariéry.   

Je predsa nemysliteľné, už aby Rómske deti sa stretávali v škole zo segregáciou, kedy škola zámerne vytvorí triedu len pre rómskych žiakov.  Je nemysliteľné, že sa Rómske deti stretávajú s pokrikmi, vy špinavé cigánčatá, smradľavý potkany, či negri... Rómske dieťa je už takto donútené si uvedomiť, že existuje svet "bielych" a jeho, teda "čiernych" Už deti medzi sebou dokážu byť veľmi zlé, a tak často krát rómsky chlapec či dievča je vyštvaní z kolektívu, či dokonca mu jeho spolužiaci povedia, s tebou sa sa hrať nebudeme, pretože si cigáň!

Rasizmus a predsudky v praxi  

- viac ako 80% Slovákov i Čechov by bolo prot…

Rasisti, hovoria, že na bielych životoch záleží - Je OK byť biely

Rasizmus nepozná hranice a rasista už vôbec nie! fanúšikovia Slovana Bratislava v sobotu vyvesili na Tehelnom poli transparent White Lives Matter, ktorý vo voľnom preklade znamená Na životoch belochov záleží, viaceré slovenské médiá ho označili za rasistický.
Rasisti však s touto interpretáciou médii nesúhlasia. Odvolávajú sa na hnutie Black Lives Matter(Na životoch černochov záleží), ktoré podľa nich médiá neoznačujú ako rasistické. Prečo by potom mal byť transparent fanúšikov Slovana rasistický?
Tak ako to vlastne je? 
V roku 2014 sa po svete prvýkrát začala vo veľkom šíriť výzva „Black Lives Matter” (BLM - Na životoch čiernych záleží). Snažila sa upozorniť na policajnú brutalitu voči Afroameričanom v USA. Ako reakcia na toto hnutie vzniklo „White Lives Matter” (WLM - Na životoch bielych záleží).
„White Lives Matter” (WLM - Na životoch bielych záleží). Toto spojenie začali propagovať po USA rasistické skupiny vo viacerých štátoch. Najaktívnejší boli najmä členovia skupiny Aryan Renaissa…

Rómovia si nevedia predstaviť, že by mali svoj vlastný štát...

Okrem kontaktov je sociálna sieť dobrá aj na bleskový prieskum. Už dlhšie bez toho aby si to niekto všimol, až možno na pár jednotlivcov, mapujem na mojom "fejzbuku" náladu nás Rómov. Samozrejme, že naša nálada sa odzrkadľuje aj podľa doby v akej teraz žijeme. A možno aj práve táto doba, kedy všetci bez rozdielu musíme vynaložiť viac úsilia na prežitie, ako by Rómov prebudila zo sna, jeden za všetkých a všetci za jedného.Pretože jeden za všetkých a všetci za jedného, alebo inak povedané spoločne za prospech nás všetkých už neplatí. V rómsku štátnosť ktorý by sme spoločným úsilím vybudovali neverí väčšina Rómov.
Pri otázke: Viete si predstaviť, že by sme mali Rómsky štát? sa Rómovia viac menej vyjadrovali záporne. Neveria, že by spoločne dokázali vôbec niečo také ako Rómsky štát vytvoriť. Ako sa mnohí sami vyjadrili, chýbajú nám vzdelaný ľudia, či sami medzi sebou sa dokážeme deliť na lepších a horších, sami sa kastujeme, a to by prinieslo veľké nezhody a napätie. A potom t…