Preskočiť na hlavný obsah

Translate

Vražda v Dobšinej nesmie vyvolať kolektívnu vinu

Iba 22 ročný vrah bol predtým už 9 krát súdne trestaný 
Smutná udalosť v Dobšinej zasiahla celé Slovensko. Vždy je veľmi smutné, ak príde o život človek, o to viac ak o život príde mladý človek, ktorý mal ešte celý život pred sebou. Nedeľné ráno bolo šokom pre všetkých obyvateľov Dobšinej, ale aj širokej verejnosti. V návale smútku, ľútosti a prirodzeného hnevu sa len veľmi ťažko hľadajú slová k tejto tragédii. Všetci si kladieme otázku či bolo možné predísť incidentu, pri ktorom nezmyselne vyhasol mladý ľudský život. Žiaľ, musíme konštatovať, že nikto nemá v moci predvídať takéto skratové konanie jednotlivcov. "Táto tragédia pobúrila slušne žijúcich občanov nášho mesta. No nemôžeme súhlasiť s rasistickým podtextom riešenia problémov, ktorý ešte viac podnecuje k nenávisti medzi minoritou a majoritou", povedal primátor mesta Dobšiná vo svojom vyhlásení.


Mgr. Ivan Hriczko "Vražda v Dobšinej nesmie vyvolať kolektívnu vinu" 

"Život nám prináša mnoho situácii, ktoré sú pre nás niekedy ťažko pochopiteľné. Práve takáto situácia sa stala v meste Dobšiná, okrese Rožňava, kde došlo k vražde a zbytočne vyhasol ďalší ľudský život.  Ide o vážny trestný čin, ktorý neostane bez trestu, nakoľko je už vinník zadržaný a orgány činné v trestnom konaní konajú a riešia to! V Slovenskej republike máme činnú políciu, prokuratúru, ktorá promptne reagovala a rieši celý skutkový stav tohto ohavného činu zo strany recidivistu.
Čo mňa ako človeka veľmi sklamalo je politický hyenizmus, ktorý nám predvádzajú niektorí politici a využívajú populistické reči na oslovenie ďalších a nových sympatizantov, ktorým ponúkajú nadzákonné riešenia už v tak ťažkej a zložitej situácii v meste Dobšina. Je mi to nesmierne ľúto, že si niekto vie robiť reklamu na smrti človeka a čine chorého človeka, ktorý spáchal závažný trestný čin! Na Slovensku máme políciu, ktorá to má pevne v rukách a rieši to promptne.

Keď som si pozrel niektoré zábery určitých politikov, ktorí upozorňujú na takzvanú "cigánsku kriminalitu", mal som možnosť vidieť postávajúce deti, ženy, starcov pri svojich domoch, ktorí sa báli... v tých nevinných ľuďoch vyvolávali strach, obavu, že keď patríte k rómskej národnostnej menšine v meste Dobšina tak ste zlý a nebezpečný človek! Vžil sa niekto do kože nevinného dieťaťa, ktoré sa pozerá na nenávistné pohľady vyholených hláv, ktorým vadí Rómska národnostná menšina?! Ten strach ľudí, nevinných ľudí je ťažko opísateľný len slovami... ale ten pocit beznádeje, strachu, že ste len Róm je niečo, čo nepatrí do vyspelej demokratickej krajiny a neprajem nikomu ten pocit zažiť. Ide o neskutočné poníženie, strach o život a beznádej!

Riešime vraždu, ktorú má riešiť polícia a aj ju rieši! Riešime holohlavých pánov, ktorým nestačí zadržanie vinníka, priznanie viny, zákonné postupy, ale ponúkajú iné populistické riešenia, ktoré ale nikdy nedopovedia... nakoľko by išlo o ďalší trestný čin...
Kolektívna vina je pripisovaná národnostnej menšine Rómskej. V podstate sme všetci vinný ako Rómovia a sme zodpovední za ohavný a neľudský čin, za vraždu v meste Dobšina. Je to správne, keď nám podsúvajú kolektívnu vinu?! Ak dopustíme vyhrotenie situácie, podceňovanie vážnej populistickej propagandy v odrezaných regiónoch, nebudeme sa reálne zaoberať dopadmi  týchto vážnych celospoločenských udalostí, tak sa podpisujeme pod možné občianske nepokoje, ktoré nám tu hrozia a vráti sa nám to ako bumerang. Minulosť kedy vedľa seba žili mnohé národnosti sa stáva minulosťou... Máme časti kde žijú len Rómovia, máme časti kde žijú len zámožnejší ľudia a spoločnosť sa už rozdelila a tých rozdielov je každým dňom viacej, čo je cítiť na správaní a reakciách ľudí.
Nedopusťme, aby nám bola pripisovaná vina za zločin ako národnostnej menšine rómskej len preto, že sa nás nemá kto reálne zastať!" ...povedal pre Redakciu R1 Ivan Hriczko.


Jozef Kmeťo 

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Rómovia prehovorili o svojích zážitkov s predsudkami a rasizmom na vlastnej koži

Byť Róm a žiť na Slovensku, by jedinec mohol povedať, že nie je to žiadna výhra...Či sa to niekomu páči alebo nie, Rómovia už od útleho detstva sa stretávajú z rôznymi druhmi prejavu predsudkov či priameho rasizmu. Niet sa preto čo diviť, že priepasť porozumenia medzi rómskou a nerómskou populáciou sa prehlbuje, a nedôvera je na oboch stranách bariéry.   

Je predsa nemysliteľné, už aby Rómske deti sa stretávali v škole zo segregáciou, kedy škola zámerne vytvorí triedu len pre rómskych žiakov.  Je nemysliteľné, že sa Rómske deti stretávajú s pokrikmi, vy špinavé cigánčatá, smradľavý potkany, či negri... Rómske dieťa je už takto donútené si uvedomiť, že existuje svet "bielych" a jeho, teda "čiernych" Už deti medzi sebou dokážu byť veľmi zlé, a tak často krát rómsky chlapec či dievča je vyštvaní z kolektívu, či dokonca mu jeho spolužiaci povedia, s tebou sa sa hrať nebudeme, pretože si cigáň!

Rasizmus a predsudky v praxi  

- viac ako 80% Slovákov i Čechov by bolo prot…

Rasisti, hovoria, že na bielych životoch záleží - Je OK byť biely

Rasizmus nepozná hranice a rasista už vôbec nie! fanúšikovia Slovana Bratislava v sobotu vyvesili na Tehelnom poli transparent White Lives Matter, ktorý vo voľnom preklade znamená Na životoch belochov záleží, viaceré slovenské médiá ho označili za rasistický.
Rasisti však s touto interpretáciou médii nesúhlasia. Odvolávajú sa na hnutie Black Lives Matter(Na životoch černochov záleží), ktoré podľa nich médiá neoznačujú ako rasistické. Prečo by potom mal byť transparent fanúšikov Slovana rasistický?
Tak ako to vlastne je? 
V roku 2014 sa po svete prvýkrát začala vo veľkom šíriť výzva „Black Lives Matter” (BLM - Na životoch čiernych záleží). Snažila sa upozorniť na policajnú brutalitu voči Afroameričanom v USA. Ako reakcia na toto hnutie vzniklo „White Lives Matter” (WLM - Na životoch bielych záleží).
„White Lives Matter” (WLM - Na životoch bielych záleží). Toto spojenie začali propagovať po USA rasistické skupiny vo viacerých štátoch. Najaktívnejší boli najmä členovia skupiny Aryan Renaissa…

Rómovia si nevedia predstaviť, že by mali svoj vlastný štát...

Okrem kontaktov je sociálna sieť dobrá aj na bleskový prieskum. Už dlhšie bez toho aby si to niekto všimol, až možno na pár jednotlivcov, mapujem na mojom "fejzbuku" náladu nás Rómov. Samozrejme, že naša nálada sa odzrkadľuje aj podľa doby v akej teraz žijeme. A možno aj práve táto doba, kedy všetci bez rozdielu musíme vynaložiť viac úsilia na prežitie, ako by Rómov prebudila zo sna, jeden za všetkých a všetci za jedného.Pretože jeden za všetkých a všetci za jedného, alebo inak povedané spoločne za prospech nás všetkých už neplatí. V rómsku štátnosť ktorý by sme spoločným úsilím vybudovali neverí väčšina Rómov.
Pri otázke: Viete si predstaviť, že by sme mali Rómsky štát? sa Rómovia viac menej vyjadrovali záporne. Neveria, že by spoločne dokázali vôbec niečo také ako Rómsky štát vytvoriť. Ako sa mnohí sami vyjadrili, chýbajú nám vzdelaný ľudia, či sami medzi sebou sa dokážeme deliť na lepších a horších, sami sa kastujeme, a to by prinieslo veľké nezhody a napätie. A potom t…