Odmena za nákup na ZľavaDňa

utorok 12. marca 2019

Životná cesta Věry Bílej a vyjadrenia osobností rómskeho spoločenského živote k jej smrtiNarodila sa /22.2.1954/ ako jedno zo šiestich detí Karola Gini. Je spevácky i hudobný samouk. Vystupovala po celej Európe dlhú dobu so skupinou Kale, ktorú pred niekoľkými rokmi opustila. Spievala rómsky, česky a slovensky. Príležitostne spolupracovala so známou rómskou speváčkou a hudobníčkou Idou Kelarovou (sestra Ivy Bittovej).

Věra Bílá mala adoptívneho syna. V januári 2013 bol vo veku 33 rokov nájdený mŕtvy. Krátko po tom zomrel vo veku 59 rokov jej manžel.

Od roku 2011 do dneška speváčka žila na ubytovni v Rokycanoch. Po výroku súdu sa musela vysťahovať z obecného bytu do takzvaného holobytu pre ľudí v núdzi, pretože neplatila nájomné a zadĺžila sa hrou na automatoch. Jej hudobný comeback z roku 2018 a plán na európske turné s kapelou Dušana Čonka nevyšiel. 
Jej druhý comeback bol tohto roku s Jankom Bendíkom a Milanom Krokom. Mali už pripravené aj turné, ktoré sa žiaľ konať nebude...

Věra Bílá si tiež zahrala aj vo filmoch Ružové sny /1976/, Já milujem, ty miluješ /1980/, Černobíla v barvě /1999/, Poslední naděje Věry Bílé /2018, film o pokus o návrat na scénu/

Dnes nás všetkým veľmi zarmútila správa o smrti tejto hviezdnej skvelej rómskej speváčky. Tento týždeň mala v pláne začať comebackové turné so spevákom Jánom Bendigom a Milanom Krokom. Vo veľký návrat verila do poslednej chvíle.

My sme oslovili zopár osobností rómskeho spoločenského života a tu sú ich vyjadrenia...

Janko Bendík, vyjadril svoje pocity aj na sociálnej sieti:

"Mé srdce pláče… Nenalézám správná slova. Dnes zemřela vždy úžasná Věra Bílá. Legenda, kterou jsem od malička obdivoval a miloval. A se kterou jsem v posledních dnech měl štěstí spolupracovat a poznat jí tak blíže. Ukázala mi, že i přes svá trápení má velké srdíčko, smysl pro humor a stále plno elánu. Nemůžu tomu stále uvěřit. Odešla velká osobnost s ještě větším srdcem a nezapomenutelným hlasem. Pro romskou hudbu a nás romy toho udělala opravdu hodně. Prosím pokud můžete, tak dnes Věře věnujte tichou vzpomínku. Budete mi moc chybět...bylo mi velkou ctí být ve vaší krásné společnosti..."
Dostali sme vyjadrenie aj od manažéra Janka Bendíka, Lukáša Rejmona, ktorý nám povedal:

"Ja som z toho v šoku, pretože ešte minulý týždeň sme boli s Vierou na skúške a bola úplne natešená, tešila sa, proste bola radostná a hlavne tancovala na tej skúške. Vstala, tancovala a proste sa radovala z toho návratu, že vlastne mala veľmi dobrú náladu z toho, že sa jej posledná pesnička "Mek som adaj" vlastne vydarila a ľudia sa na ňu tešili. Vlastne teraz v piatok a sobotu 15.-16.3.2019 sa malo začať spoločné turné s Jankom Bendikom a Milanom Krokom a žila pre to proste, tešila sa, že znova uvidí ľudí, že bude spievať znova ľuďom a zrazu sa stane to čo nikto nečakal. Takže my na ňu spomíname, že proste v tie posledné dni sme mali možnosť s ňou spolupracovať, pomôcť jej znova a akokeby ukázať ľuďom, že je späť, že sa chce vrátiť a poznať ju tak ako radostnú ženu plnú energie. Síce mala troška problémy z pohybom, ale naozaj keď bola na skúške spievala ako o život a radovala sa. Na poslednej skúške vstala, tancovala tam a robila s Jankom veľké srandy. Takže sme teraz z toho čo sa stalo úplne hotoví, nemôžeme to vôbec stráviť."

Eva Paradi:


"Veľmi sa ma dotkla smrť Viery Bílej. Veľmi ľutujem, že som sa s ňou nikdy osobne nestretla. Vždy som túto speváčku obdivovala a bola som rada, že ju máme, že máme takúto osobnosť, ktorá nás reprezentovala aj vo svete. Bola som veľmi rada, keď som sa dozvedela, že s Jankom Bendíkom nahrala pesničku a že vôbec niekto jej dal ďalšiu šancu. Očakávala som, že pôjdem na koncert, podám jej ruku a poďakujem jej za všetko čo urobila pre náš národ. Žiaľ, je mi ľúto, že o ňu dlho nikto zo známejších osobností nemal záujem, až Janko Bendík. Žila na ubytovni, bola takmer zabudnutá a pritom toho pre náš rómsky národ tak veľa urobila." 


Marco Pillo:


"Priznám sa, že som ju dlhšie nevidel ani nesledoval do chvíle kedy začala spolupracovať s Jankom Bendíkom, ale videl som že to už nie je ona. Vo videoklipe bolo vidieť, že je to už chorá žena, unavená životom, že už to proste nie je ona. Škoda, mohla tu ešte byť s nami a zanechať nám viac toho pekného, ktoré ona dokázala dať svojím spevom. Ja hovorím, že Pán Boh si berie iba dobrých ľudí a verím, že jej dal to svetlo... Je to smutné. Ešte sa nadýchla pre mladý život pri Jankovi, myslím si že on to robil aj kvôli nej, ale osud to zariadil inak. Bez pochyby patrila k veľkým osobnostiam nášho národa a určite nám bude chýbať."Igor Kmeťo st.:


"Je to veľká strata. Bola veľká osobnosť, ktorá nás reprezentovala po celom svete, hlavne v Amerike. Je to veľká strata pre náš rómsky národ, ako aj pre kultúru ako takú. Žila skromne, jednoducho a tá moderná doba, ktorá prišla po revolúcii zvábila jednoduchých ľudí na iné veci a tým si dosť poškodila. Zomrel jej syn to ju dostalo, veľmi tým trpela, zomrel jej manžel to bolo ďalšie utrpenie, bola veľmi skúšaná životom. Ale popri tom všetkom to bola veľká umelkyňa, s veľkým srdcom, vynikajúc speváčka a hlavne povzbudzovala tých začínajúcich mladých spevákov, aby sa nevzdávali aj napriek tomu, že bola tak vážne chorá. Česť jej pamiatke."František Tanko:


"Ako človek som prijal veľmi smutne túto správu vo svojom srdci, pretože odišla legenda našej rómskej hudby. Je mi úprimne ľúto, že takáto žena, ktorá dlhé roky reprezentovala našu rómsku kultúru nás opustila. Česť jej pamiatke a prajem rodine úprimnú sústrasť."
Janko Kuric, skupina Vidiek:


"Odišla najznámejšia česká neoperná speváčka, v celej histórii nikdy nebola známejšia vo svete česká speváčka, schválne opomíňam povedať rómska, alebo cigánska lebo ja nemám rád, keď sa takto rozdeľujú ľudia. Bola to fakt najznámejšia, pre mňa najlepšia, aj ako človek, aj ako speváčka. Takže česť jej pamiatke a myslím, že dnes ráno, alebo dnes doobeda sa zvítali so svojím otcom, manželom, aj synom v nebi." Na našu otázku ako sa pán Kuric na to, že pani Viera žila v poslednej dobe v takej biede a vlastne v ústraní, odpovedal: "Žila s tým, že jej zomrel otec, ktorého som poznal, zomrel jej manžel Ferko, ktorého som poznal, zomrel jej syn, ktorého som poznal a zrazu ostala sama a nejak psychicky to asi nevedela zvládnuť, takže nekoncertovala, opustila sa. Aj by chcela, aj nevládala. Ťažko hodnotiť, ale každí sme si svojho života pánom, ale ktorý človek by to zvládol...?"


Gitana vyjadrila svoje pocity na sociálnej sieti: 

"Úprimnú sústrasť rodine a pozostalým. Svetlo večné nech Vám svieti."
Ivan Hriczko:


"To čo dala Rómom a Československu ako žena sa nikdy nesmie zabudnúť! Ide o poklad, ktorý urobil veľa a dostal málo... Jej životná situácia, ťažkosti, zlý zdravotný stav, žitie v ubytovani bez vlastného sociálneho zariadenia bolo hanbou národa a ukážka toho ako taký veľký talent bol opustený a hodený bez reálnej pomoci do ničoho. Je to ukážka segregácie rómskych umelcov, ktorí ale reprezentujú svoju krajinu a na vysokej úrovni, čoho Viera Bíla bola ukážkovým príkladom celý zivot. Jej život sa niesol v hudbe a v plači. Jej tvorba bola o láske, radosti a utrpení. Jej pohľad bol pohľadom trpiacej a opustenej ženy. Bolo mi veľkou cťou, keď som ako televízny redaktor pred 20timi rokmi s ňou robil rozhovor, keď mi povedala "pane Ivane som na Vás hrdá, že pracujete ako prvý Róm ako redaktor na Slovensku..." Nikdy na to nezabudnem. Išlo o skvost národného bohatstva, ktorému sa krajina, keď to najviac potrebovala, obrátila chrbtom. Nech je to poučenie pre nás všetkých... Po Viere ostane veľká diera, ktorú nikto nevyplní a nenahradí. Bude veľmi chýbať... Je to pre mňa veľmi smutná správa a je mi to veľmi ľúto. Ďakujem jej za všetko čo urobila pre Československo, ktoré ju statočne nechalo v ťažkostiach. Jej meno neumrie nikdy. Vierka ľúbime ťa."Iveta Kmeťová

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Váš názor nás zaujíma, ďakujeme

Rómske noviny kričia "Kmeťo, klameš", ospravedlň sa!

Dlhodobo sledujem neutešený stav jediných Rómskych novín na Slovensku. Asi aj preto, že tu v týchto novinách som začínal písať, dalo by sa p...