Preskočiť na hlavný obsah

Antikampaň poznačila prezidentské voľby. Facebook chystá zásadné zmeny

europskenoviny.sk / Prostredníctvom internetu sa šíri rozhovor Marka Zuckerberga so šéfom najväčšieho vydavateľstva v Európe, Axel Springer. Zuckerberg sa v ňom vyjadril, že prácu novinárov komplikujú aj masívne hoaxové antikampane.

Ilustračne foto 

Antikampane sa využívajú napríklad pred voľbami, keď sa práve vďaka nim a obrovskému množstvu peňazí investovaných do facebookovej reklamy snažia určité skupiny očierňovať jednotlivých kandidátov. Facebook preto spúšťa novinku, ktorá môže byť pre politické kampane rovnako zásadná, ako zavedenie transparentných účtov v roku 2014. Práve na nich si všetci môžeme pozrieť, ktorý politik, koľko a od koho dostal peniaze a na čo ich v kampani minul. “Vieme o mnohých prípadoch, kedy rôzne dezinformačné kampane sa šírili vďaka politickým reklamám. Napríklad aj pred prezidentskými voľbami sme videli viaceré stránky, ktoré majú napríklad 36 fanúšikov na facebooku, ale vďaka reklamám mohli osloviť tisíce ľudí a ovplyvňovať ešte aj počas moratória výsledky volieb,” uviedol Filip Struhárik, Mediabrífing.


A preto dochádza k zásadnej zmene. Politická reklama sa už nebude môcť robiť zo zahraničia, tak ako sme to videli napríklad pred prezidentskými voľbami v Spojených štátoch, keď práve z Ruska bola platená masívna reklama, ktorá tieto voľby ovplyvňovala. Navyše ten, kto bude chcieť politickú reklamu zadať, bude musieť poslať svoj naskenovaný občiansky preukaz priamo do Facebooku, aby si tam overili jeho identitu. “Ak vidíte, že niekto napríklad robí nejakú antikampaň voči nejakému kandidátovi, jednoducho prídete na ich facebookovú stránku a tam budete mať výpis koľko peňazí už minuli, aké reklamy majú spustené, čiže viete si overiť proti komu alebo za koho tie kampane boli a viete to potom pripočítať ku celkovým výdavkom na kampaň toho kandidáta,” vysvetlil Peter Šebo, odborník na sociálne siete.


Sociálna sieť tiež spustila veľmi podrobný postup, podľa ktorého ak sa budú v statusoch nachádzať niektoré kľúčové slová, z ktorých sa bude dať identifikovať, že ide o politickú reklamu, alebo antikampaň, tak takúto reklamu zablokuje. A to až do doby, kým sa jej zadávateľ neoverí na Facebooku. Toto všetko začína platiť už teraz v celej Európskej únii, aby sa zabránilo prípadným neférovým zásahom v kampani do volieb do Európskeho parlamentu, ktoré máme na budúci mesiac.


europskenoviny.sk

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Kotlebovci chcú vyprovokovať konflikt???

Rastúce preferencie extrémistov z ĽSNS vyhnali ľudí do ulíc. Sečovce, Sabinov, Košice, Levoča, Fiľakovo, ale aj ďalšie mestá sa pridávajú k demonštrácii proti fašizmu.

Kotlebovci a ich sympatizanti neočakávali takú silnú vlnu protestov proti politike akú presadzujú. Protesty po Slovensku usporiadali PS/spolu a Za ľudí a priebeh býva rovnaký – účastníci buď potichu, alebo otvorenými hlasnými pokrikmi demonštrujú proti mítingu fašistov a ich cielenej propagande nenávisti.

Klamlivá propaganda 

Známa propagantka za ĽSNS Lívia Garčalová urobila, ako je u nej už zvykom, manipulatívne video, kde svojimi slovami ale aj zostrihanými zábermi z demonštrácie v Levoči urobila "divoký západ". 


V Levoči sa však nič nestalo 
STANOVISKO POLÍCIE K PREDVOLEBNÉMU ZHROMAŽDENIU

Na základe šíriacich sa nepravdivých správ o údajnom nebezpečenstve na predvolebnom zhromaždení vám prinášame stanovisko Polícia SR - Prešovský kraj.

V súvislosti s konaním predvolebného zhromaždenia v Levoči počas priebehu toh…

Z Číny Koronavírus sa dostal pravdepodobne už do Európy. Situácia je vážna

Koronavírus v Európe? Už to nie je len problém juhovýchodnej Ázie a USA. V ruskom Petrohrade v stredu pre podozrenie z nákazy hospitalizovali dve osoby, ktoré krátko predtým prileteli z Číny, a na niektorých letiskách v Európe zavádzajú hygienické opatrenia.

Ochorenie sa rozšírilo aj do iných oblastí Číny. Prípady ochorení hlásili aj Thajsko, Japonsko, Južná Kórea, Taiwan a USA,“ hovorí Daša Račková z Úradu verejného zdravotníctva SR.

Slovenské orgány zatiaľ nevidia dôvod na kontrolu cestujúcich. Pripravili však určité preventívne kroky a hlavne upozorňujú cestovateľov, čo robiť v rizikových lokalitách či po návrate na Slovensko. Nádcha, kašeľ, bolesť hrdla, vysoká teplota - spočiatku to vyzerá ako bežné ochorenie dýchacích ciest. Lenže nový koronavírus nie je žiadna chrípka. Stačí, že v dýchacej sústave napadne jednu z buniek, tá potom praskne a vírus sa môže šíriť ďalej. Keď sa dostane do pľúc, spôsobí opuch alebo zápal a vtedy už ide o život. Ochorenie má podobný priebeh ako vírusy S…

Budú Kotlebovci zabíjať ľudí?

Skôr než si odpovieme na túto otázku, mali by sme si vlastne definovať, čo je fašizmus a ako prejavuje v ĽSNS Mariána Kotlebu   

5 dôvodov, prečo sú kotlebovci fašisti.


1. Fašizmus je forma radikálneho nacionalizmu snažiaca sa o „očistu“ národa, ktorý je podľa fašistov v kríze. Takto nám dnešný stav prezentujú aj kotlebovci: „zvrátenosti v médiách“, „degenerovaná spoločnosť“, „paraziti“, „kríza“ a podobne. Svet sa rúti do záhuby a len oni vedia, ako ho zachrániť 

2. Fašizmus potrebuje nepriateľa, ktorého môže obviniť z problémov národa, démonizovať ho a nakoniec národ od neho „očistiť“. Strach zároveň mobilizuje masy – u kotlebovcov sú to ako vnútorní (Rómovia, Židia, Maďari, skorumpovaní politici), tak vonkajší (utečenci, islam) nepriatelia. 
3. Fašisti tvrdia, že moderná kultúra je dekadentná a zvrátená a chcú ju nahradiť tou „pravou“ národnou. Prejavy kotlebovcov i ich program je plný „dekadentného moderného umenia“ a „nízkou úrovňou kultúry“. Preto Kotleba zatvára divadlá. Tak, ako vš…