Odmena za nákup na ZľavaDňa

štvrtok 11. apríla 2019

Máte na záhradke jazierko? Prebuďte ho k životu po dlhej zime


Jar zavítala na väčšinu nášho územia, preto nás to prirodzene ťahá na záhradku. Je potrebné predsa zrealizovať jarnú údržbu záhrady, ktorá zahŕňa prípravu pôdy na výsadbu koreňovej zeleniny, ale aj vertikutáciu trávnika. 

Ilustračne foto 

Ak je ale súčasťou vašej záhradky jazierko, je potrebné ho prebudiť k životu. Po dlhej zime si zaslúži viac pozornosti, a to najmä, ak máte v jazierku aj ryby.

Kúpte si štartovacie baktérie do jazierka


Po dlhej zime, kedy väčšinu času bola plocha jazierka zamrznutá, je voda zakalená a na prvý pohľad sa zdá, že v tejto vode nebudú môcť žiť ryby. Keďže sa voda na jar začína ohrievať a biologické procesy sa rozbiehajú, je potrebné jazierko určitým spôsobom oživiť. Oživiť ho dokáže pomocou účinných štartovacích baktérií do jazierka. Používajú sa najmä preto, aby sa predišlo rozmnoženiu nebezpečných rias a aby jazierko bolo zdravé a čisté.
Riasy v jazierku znamenajú nebezpečenstvoAk sa vám v jazierku rozmnožia riasy, je potrebné si kúpiť prípravky, ktoré vám pomôžu zbaviť sa ich raz a navždy. Najskôr je však potrebné zistiť, o aké riasy sa jedná a až potom je potrebné sa informovať, ako na riasy v jazierku.

Poznáme dva typy rias. Jedny sú jednobunkové riasy, ktoré si ľudia často pletú so sinicami. Typickým prejavom prítomnosti jednobunkových rias je zelená voda. Jednoduchým testom ale dokážete vylúčiť prítomnosť siníc.

Druhým typom rias, ktoré sa môže nachádzať v jazierku, sú vláknité riasy, čiže mnohobunkové stielky. Začínajú rásť akonáhle sa zbavíte zelenej vody, čiže jednobunkových rias. Zarmútime vás, tento typ rias neodstránite žiadnou filtračnou technológiou. Pomôcť vám budú môcť jedine kvalitné prípravky na tento typ rias.

Ak sa chcete zbaviť rias, informujte sa o dostupnosti účinných prípravkov, ktoré vám pomôžu vytvoriť zdravé prostredie v jazierku a zároveň neohroziť zdravie rýb a zooplanktóna žijúceho vo vode.

Odstránenie suchých listov, náter dreveného mostíka a vyčistenie dlažby

Okrem vody v jazierku myslite aj na odstránenie suchých listov z tesnej blízkosti jazierka. Uľahčíte tak rast rastliniek žijúcich v tesnej blízkosti jazierka. Nezabúdajte ani na dôkladne vyčistenie dlažby. Ak plánujete osadenie novej, odporúčame vám osadenie dlažby podobnej tej, ktorú často vídame okolo bazénoch. Jedná sa o protišmykovú dlažbu okolo bazéna z kvalitného a hlavne odolného prírodného materiálu známeho ako travertín.

Ak máte ponad jazierko urobený drevený mostík, teraz na jar vám odporúčame ponatierať ho. Najprv však odstráňte olúpané zvyšky farby a až potom sa pustite do natierania.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Váš názor nás zaujíma, ďakujeme

Rómske noviny kričia "Kmeťo, klameš", ospravedlň sa!

Dlhodobo sledujem neutešený stav jediných Rómskych novín na Slovensku. Asi aj preto, že tu v týchto novinách som začínal písať, dalo by sa p...