Odmena za nákup na ZľavaDňa

pondelok 27. mája 2019

Igor Dužda - Rómovia sa radujú, že budú mať svojho, historicky prvého poslanca v EP, ale drvivá väčšina Polláka nevolila.

ilustračné foto/zdroj internet

Voľby do EP už máme za sebou a Slovensko vstúpi do histórie, že si zvolilo do EP aj Róma, ako protiváhu fašistickej strane. Zdá sa, že Matovičová taktika vyšla a vďaka nej bude Pollák sedieť v EP. Pollák získal najvyšší počet krúžkov zo strany OĽaNO (23 815 hlasov), ale nie v vďaka Rómom a ich predstaviteľov. Aj tieto voľby ukázali, že väčšina Rómov, najmä osadných nemá vôbec záujem podieľať na veciach verejných a urobiť niečo pre zlepšenie svojho života. Odhaduje sa, že účasť Rómov v týchto voľbách nepresiahla ani jedno percento! Strana tolerancie a spolunažívania získala smiešnych 918 hlasov, Strana rómskej koalície ( aj keď bol jej jediný kandidát stiahnutý z volieb) získala 512 hlasov a NAJ – Nezávislosť a Jednota získala 2016 hlasov, čo spolu predstavuje 3446 hlasov (0,34%), pritom nie sú to len hlasy Rómov, lebo NAJ volili aj Slováci. A čo sa týka Petra Polláka, tak tie hlasy, ktoré získal od SRK na čele s Gejzom Adamom a signatárov deklarácie na podporu Polláka , ktorú pred voľbami 21.5.2019 v Jarovniciach podpísalo asi dvadsať rómskych starostov a takzvané rómske osobnosti ani neboli potrebné. Aj bez ich hlasov by sa Pollák do EP dostal. Tí čo verejne deklarovali podporu Polláka, sklamali a urobili minimum preto, aby Rómovia v ich obciach ho volili. To je ich robota. Sľúbiť, vziať niečo a nič neurobiť. Veď posúďte sami. Budem menovať obce a koľko v nich získal hlasov, ktoré nemuseli byť len od Rómov, a ktorých starostovia alebo zástupcovia podpísali deklaráciu na podporu Polláka –Richnava - 4, Podhorany - 1, Hranovnica -11, Žehra - 75, Bystrany - 121, Rankovce - 85, Ostrovany - 70, Ďurďoš -5, Nitra nad Ipľom - 94, Červenica pri Prešove -103, Tuhrina -16, Kamenná Poruba - 69, Trebišov (v celok meste) - 388, Sabinov - 83, Luníku IX -105 a v obci s najväčšou koncentráciou Rómov na Slovensku v Jarovniciach, kde je okolo 4000 oprávnených rómskych voličov, získal iba 139 hlasov. Dokopy vo všetkých spomínaných obciach to bolo biednych 1369 hlasov. Treba dodať, že väčšina starostov a signatárov deklarácie sú nominanti SRK, ktorá stiahla svojho kandidáta z volieb v prospech Polláka. Tu sa jasne ukázala takmer žiadna sila tejto strany bez väčšiny členov predsedníctva a členskej základne strany. V spomínaných obciach je podiel rómskej menšiny od 50 do 100 %. Ak to prepočítame na drobné, tak v týchto obciach žije viac ako 15 000 rómskych voličov a ich starostovia respektíve poslanci, väčšinou nominanti SRK získali v minuloročných komunálnych voľbách od rómskych voličov cca 6000 hlasov. Pre Polláka však nahnali iba biednych 1369 hlasov a nemuseli to byť len hlasy Rómskych voličov! Zdá sa, že sa veľmi neangažovali (česť výnimkám), aj keď Pollákovi to sľúbili. Čísla hovoria jasnou rečou. Takže SRK na čele s Gejzom Adamom a jeho poslušnými ovečkami neznamená nič bez ostatných aktívnych členov predsedníctva a členskej základne.
To, že Rómovia boli v týchto voľbách neaktívni a nevolili Polláka dokazujú aj ďalšie štatistiky. V niektorých vybraných obciach s vysokou koncentráciou Rómov na východnom Slovensku nezískal Pollák od Rómov ani jeden hlas, alebo minimum. Medzilaborce–13, Snina-33, Stakčín- 11, Holumnica-11, Huncovce-8, Ihľany-1, Jurské-2, Lendak-1, Rakúsy-8, Hermanovce-1, Chmiňany-1, Chminianske Jakubovany-1, Malý Slivník-5, Svinia-0, Šindliar-1, Žehňa-4, Krivany-2, Milpoš-1, Olejníkov- 0, Pečovska Nová Ves-2, Čaklov-5, Nižný Hrabovec-4, Rudlov-5, Sačurov-4, Skrabské-2, Veľká Ida -3, Medzev-13, Jasov-3 a aj tieto hlasy mohol získať od nerómskych voličov. Takže, ak to celkové zosumarizujeme, tak Peter Pollák pôjde do Bruselu vďaka slovenským voličom, nie rómskym lídrom a starostom, ktorí deklarovali Pollákovi podporu!? Hnutie OĽaNO získalo vo voľbách celkov 51 834 hlasov, čo predstavuje 5,24%. Na to, aby toto hnutie získalo mandát v EP, im stačilo získať 49294 hlasov ( 5,001%). Rozdiel medzi tými hlasmi, ktoré OĽaNO získali a tými, ktoré by mu stačili na mandát je 2540 hlasov. Teda o toľko hlasov mohlo OĽaNO získať menej a mandát by aj tak mali. 1369 hlasov, ktoré nahnali Pollákovi predseda SRK a signatári deklarácie na podporu Polláka sú v tomto momente irelevantné. Takže, prisvojovať si zásluhu za úspech Polláka, je od týchto ľudí absolútnou aroganciou a drzosťou. Verím, že aj Pollák to pochopil. Vďaku, si zaslúžia predseda hnutia, Igor Matovič, bez ohľadu na to, či sa vzdal kandidátky v prospech Polláka zo strachu, že nezíska 50 000 hlasov a bude musieť odísť z parlamentu, alebo to urobil z iných dôvodov, slovenskí voliči a tí Rómovia, ktorí žijú integrovane a dali Pollákovi hlas. V žiadnom prípade pokrytci, ktorí sa pasujú za lídrov a hovorcov Rómov a pritom za nimi stoji iba ich rodina a poslušné ovečky.
Na záver, aj keď nerád, musím konštatovať, že ak som písal pred voľbami, že väčšina Rómov si neželá Polláka v EP, mal som pravdu, lebo ho nevolili. Ja som sa stal za to terčom mnohých hejtov. Podľa OĽaNO je zvolenie Polláka dôkazom, že voliči hnutia "majú odvahu postaviť sa čelom predsudkom". To je sympatické konštatovanie, ale myslieť si, že teraz sa zrazu zo Slovenska stratí fašizmus, rasizmus a predsudky, je naivne. Pollákovi treba zaželať šťastnú cestu do Bruselu, a je iba na ňom ako bude hájiť záujmy Slovenska a Rómov v tejto inštitúcií. Hodnotiť ho môžeme až o 5 rokov.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Váš názor nás zaujíma, ďakujeme

Rómske noviny kričia "Kmeťo, klameš", ospravedlň sa!

Dlhodobo sledujem neutešený stav jediných Rómskych novín na Slovensku. Asi aj preto, že tu v týchto novinách som začínal písať, dalo by sa p...