Preskočiť na hlavný obsah

Translate

Igor Dužda - Rómovia sa radujú, že budú mať svojho, historicky prvého poslanca v EP, ale drvivá väčšina Polláka nevolila.

ilustračné foto/zdroj internet

Voľby do EP už máme za sebou a Slovensko vstúpi do histórie, že si zvolilo do EP aj Róma, ako protiváhu fašistickej strane. Zdá sa, že Matovičová taktika vyšla a vďaka nej bude Pollák sedieť v EP. Pollák získal najvyšší počet krúžkov zo strany OĽaNO (23 815 hlasov), ale nie v vďaka Rómom a ich predstaviteľov. Aj tieto voľby ukázali, že väčšina Rómov, najmä osadných nemá vôbec záujem podieľať na veciach verejných a urobiť niečo pre zlepšenie svojho života. Odhaduje sa, že účasť Rómov v týchto voľbách nepresiahla ani jedno percento! Strana tolerancie a spolunažívania získala smiešnych 918 hlasov, Strana rómskej koalície ( aj keď bol jej jediný kandidát stiahnutý z volieb) získala 512 hlasov a NAJ – Nezávislosť a Jednota získala 2016 hlasov, čo spolu predstavuje 3446 hlasov (0,34%), pritom nie sú to len hlasy Rómov, lebo NAJ volili aj Slováci. A čo sa týka Petra Polláka, tak tie hlasy, ktoré získal od SRK na čele s Gejzom Adamom a signatárov deklarácie na podporu Polláka , ktorú pred voľbami 21.5.2019 v Jarovniciach podpísalo asi dvadsať rómskych starostov a takzvané rómske osobnosti ani neboli potrebné. Aj bez ich hlasov by sa Pollák do EP dostal. Tí čo verejne deklarovali podporu Polláka, sklamali a urobili minimum preto, aby Rómovia v ich obciach ho volili. To je ich robota. Sľúbiť, vziať niečo a nič neurobiť. Veď posúďte sami. Budem menovať obce a koľko v nich získal hlasov, ktoré nemuseli byť len od Rómov, a ktorých starostovia alebo zástupcovia podpísali deklaráciu na podporu Polláka –Richnava - 4, Podhorany - 1, Hranovnica -11, Žehra - 75, Bystrany - 121, Rankovce - 85, Ostrovany - 70, Ďurďoš -5, Nitra nad Ipľom - 94, Červenica pri Prešove -103, Tuhrina -16, Kamenná Poruba - 69, Trebišov (v celok meste) - 388, Sabinov - 83, Luníku IX -105 a v obci s najväčšou koncentráciou Rómov na Slovensku v Jarovniciach, kde je okolo 4000 oprávnených rómskych voličov, získal iba 139 hlasov. Dokopy vo všetkých spomínaných obciach to bolo biednych 1369 hlasov. Treba dodať, že väčšina starostov a signatárov deklarácie sú nominanti SRK, ktorá stiahla svojho kandidáta z volieb v prospech Polláka. Tu sa jasne ukázala takmer žiadna sila tejto strany bez väčšiny členov predsedníctva a členskej základne strany. V spomínaných obciach je podiel rómskej menšiny od 50 do 100 %. Ak to prepočítame na drobné, tak v týchto obciach žije viac ako 15 000 rómskych voličov a ich starostovia respektíve poslanci, väčšinou nominanti SRK získali v minuloročných komunálnych voľbách od rómskych voličov cca 6000 hlasov. Pre Polláka však nahnali iba biednych 1369 hlasov a nemuseli to byť len hlasy Rómskych voličov! Zdá sa, že sa veľmi neangažovali (česť výnimkám), aj keď Pollákovi to sľúbili. Čísla hovoria jasnou rečou. Takže SRK na čele s Gejzom Adamom a jeho poslušnými ovečkami neznamená nič bez ostatných aktívnych členov predsedníctva a členskej základne.
To, že Rómovia boli v týchto voľbách neaktívni a nevolili Polláka dokazujú aj ďalšie štatistiky. V niektorých vybraných obciach s vysokou koncentráciou Rómov na východnom Slovensku nezískal Pollák od Rómov ani jeden hlas, alebo minimum. Medzilaborce–13, Snina-33, Stakčín- 11, Holumnica-11, Huncovce-8, Ihľany-1, Jurské-2, Lendak-1, Rakúsy-8, Hermanovce-1, Chmiňany-1, Chminianske Jakubovany-1, Malý Slivník-5, Svinia-0, Šindliar-1, Žehňa-4, Krivany-2, Milpoš-1, Olejníkov- 0, Pečovska Nová Ves-2, Čaklov-5, Nižný Hrabovec-4, Rudlov-5, Sačurov-4, Skrabské-2, Veľká Ida -3, Medzev-13, Jasov-3 a aj tieto hlasy mohol získať od nerómskych voličov. Takže, ak to celkové zosumarizujeme, tak Peter Pollák pôjde do Bruselu vďaka slovenským voličom, nie rómskym lídrom a starostom, ktorí deklarovali Pollákovi podporu!? Hnutie OĽaNO získalo vo voľbách celkov 51 834 hlasov, čo predstavuje 5,24%. Na to, aby toto hnutie získalo mandát v EP, im stačilo získať 49294 hlasov ( 5,001%). Rozdiel medzi tými hlasmi, ktoré OĽaNO získali a tými, ktoré by mu stačili na mandát je 2540 hlasov. Teda o toľko hlasov mohlo OĽaNO získať menej a mandát by aj tak mali. 1369 hlasov, ktoré nahnali Pollákovi predseda SRK a signatári deklarácie na podporu Polláka sú v tomto momente irelevantné. Takže, prisvojovať si zásluhu za úspech Polláka, je od týchto ľudí absolútnou aroganciou a drzosťou. Verím, že aj Pollák to pochopil. Vďaku, si zaslúžia predseda hnutia, Igor Matovič, bez ohľadu na to, či sa vzdal kandidátky v prospech Polláka zo strachu, že nezíska 50 000 hlasov a bude musieť odísť z parlamentu, alebo to urobil z iných dôvodov, slovenskí voliči a tí Rómovia, ktorí žijú integrovane a dali Pollákovi hlas. V žiadnom prípade pokrytci, ktorí sa pasujú za lídrov a hovorcov Rómov a pritom za nimi stoji iba ich rodina a poslušné ovečky.
Na záver, aj keď nerád, musím konštatovať, že ak som písal pred voľbami, že väčšina Rómov si neželá Polláka v EP, mal som pravdu, lebo ho nevolili. Ja som sa stal za to terčom mnohých hejtov. Podľa OĽaNO je zvolenie Polláka dôkazom, že voliči hnutia "majú odvahu postaviť sa čelom predsudkom". To je sympatické konštatovanie, ale myslieť si, že teraz sa zrazu zo Slovenska stratí fašizmus, rasizmus a predsudky, je naivne. Pollákovi treba zaželať šťastnú cestu do Bruselu, a je iba na ňom ako bude hájiť záujmy Slovenska a Rómov v tejto inštitúcií. Hodnotiť ho môžeme až o 5 rokov.

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Rómovia prehovorili o svojích zážitkov s predsudkami a rasizmom na vlastnej koži

Byť Róm a žiť na Slovensku, by jedinec mohol povedať, že nie je to žiadna výhra...Či sa to niekomu páči alebo nie, Rómovia už od útleho detstva sa stretávajú z rôznymi druhmi prejavu predsudkov či priameho rasizmu. Niet sa preto čo diviť, že priepasť porozumenia medzi rómskou a nerómskou populáciou sa prehlbuje, a nedôvera je na oboch stranách bariéry.   

Je predsa nemysliteľné, už aby Rómske deti sa stretávali v škole zo segregáciou, kedy škola zámerne vytvorí triedu len pre rómskych žiakov.  Je nemysliteľné, že sa Rómske deti stretávajú s pokrikmi, vy špinavé cigánčatá, smradľavý potkany, či negri... Rómske dieťa je už takto donútené si uvedomiť, že existuje svet "bielych" a jeho, teda "čiernych" Už deti medzi sebou dokážu byť veľmi zlé, a tak často krát rómsky chlapec či dievča je vyštvaní z kolektívu, či dokonca mu jeho spolužiaci povedia, s tebou sa sa hrať nebudeme, pretože si cigáň!

Rasizmus a predsudky v praxi  

- viac ako 80% Slovákov i Čechov by bolo prot…

Rasisti, hovoria, že na bielych životoch záleží - Je OK byť biely

Rasizmus nepozná hranice a rasista už vôbec nie! fanúšikovia Slovana Bratislava v sobotu vyvesili na Tehelnom poli transparent White Lives Matter, ktorý vo voľnom preklade znamená Na životoch belochov záleží, viaceré slovenské médiá ho označili za rasistický.
Rasisti však s touto interpretáciou médii nesúhlasia. Odvolávajú sa na hnutie Black Lives Matter(Na životoch černochov záleží), ktoré podľa nich médiá neoznačujú ako rasistické. Prečo by potom mal byť transparent fanúšikov Slovana rasistický?
Tak ako to vlastne je? 
V roku 2014 sa po svete prvýkrát začala vo veľkom šíriť výzva „Black Lives Matter” (BLM - Na životoch čiernych záleží). Snažila sa upozorniť na policajnú brutalitu voči Afroameričanom v USA. Ako reakcia na toto hnutie vzniklo „White Lives Matter” (WLM - Na životoch bielych záleží).
„White Lives Matter” (WLM - Na životoch bielych záleží). Toto spojenie začali propagovať po USA rasistické skupiny vo viacerých štátoch. Najaktívnejší boli najmä členovia skupiny Aryan Renaissa…

Rómovia si nevedia predstaviť, že by mali svoj vlastný štát...

Okrem kontaktov je sociálna sieť dobrá aj na bleskový prieskum. Už dlhšie bez toho aby si to niekto všimol, až možno na pár jednotlivcov, mapujem na mojom "fejzbuku" náladu nás Rómov. Samozrejme, že naša nálada sa odzrkadľuje aj podľa doby v akej teraz žijeme. A možno aj práve táto doba, kedy všetci bez rozdielu musíme vynaložiť viac úsilia na prežitie, ako by Rómov prebudila zo sna, jeden za všetkých a všetci za jedného.Pretože jeden za všetkých a všetci za jedného, alebo inak povedané spoločne za prospech nás všetkých už neplatí. V rómsku štátnosť ktorý by sme spoločným úsilím vybudovali neverí väčšina Rómov.
Pri otázke: Viete si predstaviť, že by sme mali Rómsky štát? sa Rómovia viac menej vyjadrovali záporne. Neveria, že by spoločne dokázali vôbec niečo také ako Rómsky štát vytvoriť. Ako sa mnohí sami vyjadrili, chýbajú nám vzdelaný ľudia, či sami medzi sebou sa dokážeme deliť na lepších a horších, sami sa kastujeme, a to by prinieslo veľké nezhody a napätie. A potom t…