Odmena za nákup na ZľavaDňa

pondelok 20. mája 2019

Igor Dužda - Väčšina Rómov si neželá Petra Polláka v EP

zdroj internet

Väčšina Rómov si neželá Petra Polláka, bývalého rómskeho splnomocnenca vlády SR a poslanca NRSR (OĽaNO) v EP. Možno, PaedDr. Gejza Adam, PhD, predseda SRK a jeho poslušné ovečky a niektorí podobní obchodníci, mysliac len na svoje osobné záujmy. A aj Igor Matovič, ktorý sa dnes vzdal svojej kandidátky v prospech neho. K tomu sa ešte dostaneme. Gejza Adam spolu s ďalšími 6-timi členmi predsedníctva SRK v mene strany rozhodli, že tá stiahne kandidátku jediného rómskeho kandidáta do EP, Mgr. Alfonza Kaliaša a podporí Petra Polláka, kandidáta OĽaNO. „V súvislosti so silnejúcim extrémizmom a fašizmom cíti naša Strana rómskej koalície zodpovednosť za výsledky volieb do Európskeho parlamentu. Naším prioritným cieľom je sústrediť rómske hlasy v prospech kandidáta, ktorý ma najväčšiu šancu uspieť v týchto voľbách,” vyhlásil v súvislosti s podporou Polláka predseda strany Gejza Adam. Avšak väčšina členov predsedníctva a členovia strany (drvivá väčšina ) kategoricky odmietajú Polláka podporiť! Voliť ho nebudú! Majú na to veľa dôvodov a tie by som chcel na ich požiadanie teraz priblížiť. Ak aj pripustime možnosť, že naozaj ma najväčšie šance sa tam dostať, tak sa pýtam čo tam bude robiť pre nás Rómov? Bude v EP sedieť ako nominant SRK a hájiť program rómskej strany a záujmy Rómov, alebo bude hájiť Matovičové názory a príkazy? Obávam sa, že skôr to druhé. Presne to isté robil v čase keď bol poslancom NRSR a zároveň rómskym splnomocnencom vlády SR. Peter Pollák mal veľkú možnosť, ako nikdy nikto pred ním riešiť túto problematiku alebo aspoň mohol jej riešenie naštartovať a položiť pevné základy. Dnes sme mohli vidieť progres v tomto smere a nie úpadok. Bol členom vlády a zároveň opozičným poslancom. Mohol nakláňať váhy medzi vládou a opozíciou čo sa týka tohto problému. A ako s tým naložil pán Pollák? Nijak. Bol „majster sveta“. Vykašľal sa na všetko. Ospevovaná Rómska reforma sa vôbev nerealizovala. Ani raz nevystúpil v parlamente a nenavrhol nejakú zmenu zákona v prospech chudobných. Veril som, že je to človek, ktorý vie vystúpiť v parlamente a ukázať, že aj „cigán“, tak ako nás väčšina vníma, vie navrhnúť zákon. Ako vzdelaný Róm sklamal. Love na Rómov z EÚ išli do stratená, nevedno kam, len nie k cieľovej skupine aj vďaka nemu, lebo sa tomu nečinne prizeral alebo aj participoval na tom. Okrem toho ho Rómovia obviňujú, že namiesto toho, aby im legislatívne pripravil pôdu pre lepšie uplatnenie sa na trhu práce, ušil na nich bič a súhlasil zo zákonom o pomoci v hmotnej núdzi v podobe povinnosti odpracovať základnú dávku (61,60,-Eur) 32 hodinami mesačne. (Tento zákon nebol namierený proti Rómom, ale všetkým poberateľom dávky v hmotnej núdzi bez rozdielu - pozn. autora). Okrem toho sú tu ďalšie dôvody prečo ho odmietajú Rómovia voliť do EP. Bohužiaľ tu tituly nestačia, ak sa kašle na svojich.


Peter Pollák celé roky ignoroval úlohy, ktoré mal vo svojej funkcii plniť ako splnomocnenec vlády SR pre Rómov a nepoznal svoju pracovnú náplň k čomu sa aj priznal a nepretržite zavádzal verejnosť. Dokazuje to aj článok z marca 2016, keď končil v NRSR ako poslanec a ako splnomocnenec.

Splnomocnenec pre Rómov nepozná svoju pracovnú náplň

Keď v roku 2013 sa v parlamente schvaľovala úprava niektorých ustanovení antidiskriminačného zákona, ktoré v roku 2005 zrušil Ústavný súd a teraz môžu pomôcť najmä Rómom, ktorí by sa mohli ľahšie dostať do škôl či do zamestnania, Peter Pollák, poslanec NRSR (za OĽaNO) za tento zákon nehlasoval. Nepodporil ho. Na otázku novinárov vtedy uviedol: „Nekoncentroval som sa.“ Kto vie prečo? Aj k tomu sa dostaneme. Zákon chvalabohu prešiel, ale pýtam sa však, čo ak by na jeho schválenie chýbal jeden hlas a Róm Pollák nehlasoval? Zákon by neprešiel. Aká to zodpovednosť z jeho strany? Kto vie kde bol pred hlasovaním a čo robil? Možno, že pred tým sedel v bare neďaleko parlamentu a popíjal ako to dokazuje aj nasledujúce video. Údajne dosť často počas pôsobenia poslanca NRSR vysedával v neďalekých baroch, ako v národnej rade. K tomu videu iba chcem dodať, že vedel, že ho nahrávajú a dokonca mu to našepkáva, ak si to dobré všimnete slečna sediaca po jeho pravici, ale on s plnou aroganciou chytil pohár s alkohol a hodil ho do seba. Vraj to bol iba jeden pohárik a bolo to symbolické. Aj ja si zájdem na pivo s kolegami alebo kamarátmi a dáme aj tu záprašku ako tomu hovoria štamgasti, ale nie cez pracovnú dobu. A zvlášť ak pracuje v inštitúcii, kde sa schvaľujú dôležité dokumenty a zákony. Áno, robia to aj iní poslanci, ale on je Róm a ako jediný zástupca z našich radov mal nás reprezentovať. Aj to mu vyčítajú Rómovia.


Peter Pollák v pracovnom čase popíjal pri parlamente


Poďme teraz k živým výcvikom policajných zložiek v rómskych osadách, ako to neraz nazvali aktivisti z MVO, niektorí rómski predstavitelia a samotní poškodení Rómovia. Aj počas pôsobenia Polláka v NRSR a úrade splnomocnenca vlády SR sa bohužiaľ konali policajne razie v rómskych osadách, ktoré končili mlátením Rómov, rómskych žien a dokonca sa zaháňali aj na deti. Spomeniem napríklad Vrbnicu a Moldavu nad Bodvou. Peter Pollák tam bol a zhováral sa s Rómami, ale z jeho strany to bolo asi všetko. Ďalej zrejme nič. Inšpekcia síce obvinila veliteľa zásahu proti Rómom vo Vrbnici, ale nedokázalo sa zistiť, ktorí konkrétni policajti bezdôvodne mlátili Rómov. Tento prípad dodnes nie je vyriešený. V Moldave nad Bodvou, kde polícia počas razie mala mlátiť Rómov sa to obrátilo proti poškodeným. Šiesti Rómovia boli obvinení z krivej výpovede, že krivo obvinili policajtov, ktorí ich mali mlátiť. Mimovládne organizácie a ombudsmanka sa voči tomu ostro ohradili a obhajovali Rómov a Pollák zase nič. Neviem či sa tým vôbec zaoberal. Ombudsmanka Mária Patakyová vtedy vyzvala, aby boli z policajných akcií zhotovované kamerové záznamy. Takto by každá policajná razia bola snímaná kamerami a nestalo by sa, aby sa nedokázalo zistiť, ktorí konkrétni policajti bezdôvodne mlátili Rómov a aby ešte z toho boli obvinení samotní poškodení. Očakávalo sa, že Pollák predloží takýto návrh ministrovi vnútra, vtedy svojmu šéfovi ( Úrad splnomocnenca patril pod MVSR) a dotiahne túto záležitosť do konca. To však neurobil. Prečo? Tvrdé policajne razie sa konajú dodnes a bez toho, aby sa to snímalo kamerami. Aj to mu vyčítajú Rómovia.

Projekty terénnej sociálnej práce a asistentov učiteľa vznikli s cieľom, aby na týchto pozíciách pracovali Rómovia a Rómky. Mali byť nápomocní v komunitách odkiaľ pochádzajú a ktoré poznajú, majú empatiu k cieľovej skupine a poznajú ich jazyk. Mali pomáhať pri riešení bežných záležitosti s úradmi, inštitúciami, vypisovaní žiadosti, pracovať s rodinami a podobne. V školách mali pomáhať najmä pri odstraňovaní jazykovej bariéry prváčikov. Zo začiatku to aj tak bolo, ale potom sa začali meniť pravidla, aby na týchto pozíciách pracovali ľudia z majority a tí postupne vytláčali Rómov a Rómky z týchto pozícií. Počas obdobia, keď Pollák bol splnomocnencom vlády bolo bežnou praxou, že na pozície TSP a TP boli uprednostňovaní záujemcovia s majority a vzdelaní Rómovia a Rómky sedeli doma. Problém bol v tom, že samotní pracovníci úradu splnomocnenca (česť výnimkám) tieto praktiky podporovali, najmä v prešovskom kraji. Pollák o tom vedel veľmi dobré a nič s tým nerobil. Dokonca údajne jeho pracovníci mali zoznam ľudí, vzdelaných Rómov, ktorí boli pre Polláka persona non grata. Aj toto mu vyčítajú Rómovia.


K tomu čo Pollák mohol urobiť a neurobil, respektíve robil proti svojim, by sa dalo napísať veľa. Rómom prekáža aj to, že Pollák je z hnutia OĽaNO, ktoré za celý čas pôsobenia v parlamente neurobilo pre Rómov nič a že je figúrkou v rukách Matoviča. Matovič síce poukazuje v NRSR a na tlačovkách na to, že Rómovia sú na Slovensku diskriminovaní v rôznych oblastiach, ale ostáva to iba pri rečiach, nič konkrétne. Pred mesiacom prišiel do NRSR koaličný návrh zákona o povinnej predškolskej dochádzke pre deti od 5 rokov. Tento zákon, by dal možnosť deťom bez rozdielu vzdelávať sa spolu a spoznávať sa navzájom, čo by rómskym deťom len prospelo v tomto smere, ale to sa predsedníčke poslaneckého klubu OĽaNO Veronike Remišovej spolu s ďalšími členmi nepáči. Kritizovali tento návrh zákon a vyzvali poslancov NRSR, aby ho nepodporili a stiahli z rokovania. Pri tom by stačilo sporné otázky, ak sú v tomto návrhu kozmeticky upraviť. Týmto krokom Matovičovci v rátane Polláka posúvajú rómske deti opäť do roviny segregácie. Pritom pred rokom navrhovali podobný zákon, aby všetky deti zo sociálne znevýhodneného prostredia by mali od troch rokov povinne chodiť do materskej školy. Chápete? Ja nie. A čo Pollák? Prečo ticho mlčí?

Pred vyše rokom vynašiel líder OĽaNO spolu s Pollákom liek proti kotlebovým hliadkam vo vlakoch. Navrhovali, aby boli do vlakov nasadení Rómovia, ktorí sa podieľali v rokoch 2014 a 2015 na hliadkovaní v problematických obciach. Chápete? Chceli poslať do ostrých stretov našich chlapov proti kotlebovským. Toto sa môže zrodiť iba v chorej hlave. Veď posúďte sami, aký to bol nezmysel. Chvalabohu, že sa to nerealizovalo. Takto si Matovičovci predstavujú svoj boj s extrémiznom.


Matovič má recept na Kotlebu. Do vlakov chce nasadiť rómske hliadky


Poďme teraz k samotnej kampani Petra Polláka vo voľbách do EP. Podstatou jeho kampane, ak ju vnímate na sociálnych sieťach, v mestách a obciach, na stretnutiach s občanmi je založená na Kotlebovi. Jeden z jeho sloganov vo svojej kampani na sociálnych sieťach je: „EXTRÉMISTI môžu VŠETKO ZNIČIŤ. UŽ NEBUDEM TICHO“. Aspoň, že je úprimný a priznáva sa, že doteraz bol ticho. Aj v kampani hovorí, že zastaví Kotlebu. Pýtam sa ako? Ak najvyšší súd SR ho nezastavil a nezakázal. Ani Pollák a ani Matovič si neuvedomujú, že protikotlebovskou kampaňou nahrávajú hlasy práve Kotlebovi! Prečo vo svojej kampani nehovorí o tom, čo bude robiť ako poslanec EP pre slovenských Rómov, aby ich presvedčil a tí mu mohli dať svoj hlas? Nie on ide riešiť do EP Kotlebu. Nepochopiteľné.


Dnes Matovič urobil gesto a oficiálne sa vzdal kandidátky do EP v prospech Polláka, a opäť svoje rozhodnutie odvodnil tým, že o týždeň budú písať noviny, že na Slovensku vyhrali extrémisti a preto by bolo dobré, ak by písali, že si Slováci zvoli aj Róma. Ako to pomôže nám Rómom pri riešení našich problémov to už sme sa nedozvedeli. Opäť týmto vyhlásením nahrali body Kotlebovi.


Predpokladám, že Matovič plánoval už skôr vzdať sa svojej kandidátky v prospech Polláka, a ten o tom vedel, tak potom nechápem, prečo Pollák rozbil najsilnejšiu rómsku stranu SRK a „presvedčil“ údajne veľkými lovami jej predsedu, aby stiahol kandidátku svojho jediného kandidáta? Takto by mali šancu obaja kandidáti, Pollák by získal Matovičove a Kaliaš rómske hlasy. Potom sa mohlo písať: „Slovensko si zvolilo do EP dvoch Rómov“. Nebolo by to lepšie pán Matovič a pán Pollák? Rómovia Polláka voliť nebudú pre vyššie uvedené dôvody. Či dostane Matovičové hlasy a čí mu pomôžu sa dostať do EP som veľmi zvedavý nielen ja...

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Váš názor nás zaujíma, ďakujeme

Rómske noviny kričia "Kmeťo, klameš", ospravedlň sa!

Dlhodobo sledujem neutešený stav jediných Rómskych novín na Slovensku. Asi aj preto, že tu v týchto novinách som začínal písať, dalo by sa p...