Odmena za nákup na ZľavaDňa

utorok 4. júna 2019

Austrálsky súd odsúdil kardinála Georga Pella na šesť rokov väzenia za zneužívanie detí

ilustračné foto/zdroj:internet

Austrálsky sudca Peter Kidd dňa 13. marca 2019 vyniesol rozsudok s trestom 6 rokov odňatia slobody pre kardinála Georgea Pella. Na základe svedeckej výpovede jedného z dvoch poškodených ho porota zložená z náhodne vybraných občanov uznala 11. decembra 2018 vinným za päť trestných činov sexuálnych útokov na dve mladistvé osoby.
V rozsudku sa okrem úhrnného trestu šiestich rokov väzenia špecifikuje, že odsúdený môže byť predčasne prepustený na kauciu najskôr po troch rokoch a ôsmich mesiacoch.

Kardinál Pell nástojí na svojej nevine a podal odvolanie, ktorým sa bude súd zaoberať 5. a 6. júna.
Podľa rozsudku kardinál Pell činy spáchal v rokoch 1996 a 1997 v Katedrále sv. Patrika v East Melbourne, keď bol melbournským arcibiskupom. Hlavný sudca oblastného súdu austrálskeho štátu Victoria (County Court of Victoria) Peter Kidd pri vyhlásení rozsudku uviedol, že zneužívanie malo „značný a dlhotrvajúci vplyv“ na jednu z obetí, pričom obe utrpeli rad negatívnych emócií, s ktorými zápasili mnoho rokov, s vážnymi dôsledkami na vzťahovú oblasť, týkajúcimi sa dôvery a úzkosti.

Vyhlásenie rozsudku bolo v Austrálii široko medializované cez viaceré kanály, proti čomu právni zástupcovia kardinála Pella vyjadrili námietky. V polhodinovej vysvetľovacej časti pred samotným vynesením rozsudku sa sudca vyslovil, že kardinál Pell nemá byť obetným baránkom. Zároveň odsúdil prejavy „honu na čarodejnice“ a „davového lynčovania“ voči kardinálovi Pellovi, ktorých prítomnosť zaevidoval v austrálskej spoločnosti.

Po prečítaní rozsudku 77-ročného kardinála Pella odviedli do väznice v Melbourne, kde je držaný v samoväzbe, ako je v Austrálii ustanovené pre osoby odsúdené za zneužívanie.

Po tom, ako austrálsky súd 26. februára oficiálne oznámil,
že kardinál George Pell bol uznaný vinným, Svätá stolica oznámila začatie vlastného kánonického vyšetrovania zo strany Kongregácie pre náuku viery.

Kardinál George Pell/foto internet

Austrálska súdna kauza v obvineniach proti kardinálovi Georgeovi Pellovi zo zodpovednosti za sexuálne zneužívania sa posunula do riadneho súdneho procesu.
Melbournský súd zamietol niektoré závažné obvinenia predložené pri predbežných vypočúvaniach počas posledných dvoch mesiacov, rozhodol však, že strana obžaloby má dostatočné dôkazy na otvorenie riadneho súdneho procesu pred porotou.

„Som nevinný“, reagoval s rozhodnosťou 76-ročný kardinál George Pell, ktorý je od roku 2014 prefektom vatikánskeho Ekonomického sekretariátu. V minulosti bol arcibiskupom metropolitom Sydney a predtým viedol arcidiecézu Melbourne. Obvinenia, ktorými sa súd zaoberá, sa týkajú obdobia spred niekoľkých desiatok rokov.

Vatikánsky hovorca Greg Burke reagoval na dnešný vývoj situácie nasledujúcim vyhlásením:

„Svätá stolica berie na vedomie rozhodnutie vydané súdnou autoritou v Austrálii týkajúce sa Jeho Eminencie kardinála Georgea Pella. Minulý rok mu Svätý Otec udelil obdobie uvoľnenia z výkonu funkcie, aby sa mohol brániť voči obvineniam, ktoré boli proti nemu vznesené. Toto rozhodnutie zostáva stále v platnosti.“ 

Iveta Kmeťová
zdroj: vaticannews

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Váš názor nás zaujíma, ďakujeme

Rómske noviny kričia "Kmeťo, klameš", ospravedlň sa!

Dlhodobo sledujem neutešený stav jediných Rómskych novín na Slovensku. Asi aj preto, že tu v týchto novinách som začínal písať, dalo by sa p...