Preskočiť na hlavný obsah

Austrálsky súd odsúdil kardinála Georga Pella na šesť rokov väzenia za zneužívanie detí

ilustračné foto/zdroj:internet

Austrálsky sudca Peter Kidd dňa 13. marca 2019 vyniesol rozsudok s trestom 6 rokov odňatia slobody pre kardinála Georgea Pella. Na základe svedeckej výpovede jedného z dvoch poškodených ho porota zložená z náhodne vybraných občanov uznala 11. decembra 2018 vinným za päť trestných činov sexuálnych útokov na dve mladistvé osoby.
V rozsudku sa okrem úhrnného trestu šiestich rokov väzenia špecifikuje, že odsúdený môže byť predčasne prepustený na kauciu najskôr po troch rokoch a ôsmich mesiacoch.

Kardinál Pell nástojí na svojej nevine a podal odvolanie, ktorým sa bude súd zaoberať 5. a 6. júna.
Podľa rozsudku kardinál Pell činy spáchal v rokoch 1996 a 1997 v Katedrále sv. Patrika v East Melbourne, keď bol melbournským arcibiskupom. Hlavný sudca oblastného súdu austrálskeho štátu Victoria (County Court of Victoria) Peter Kidd pri vyhlásení rozsudku uviedol, že zneužívanie malo „značný a dlhotrvajúci vplyv“ na jednu z obetí, pričom obe utrpeli rad negatívnych emócií, s ktorými zápasili mnoho rokov, s vážnymi dôsledkami na vzťahovú oblasť, týkajúcimi sa dôvery a úzkosti.

Vyhlásenie rozsudku bolo v Austrálii široko medializované cez viaceré kanály, proti čomu právni zástupcovia kardinála Pella vyjadrili námietky. V polhodinovej vysvetľovacej časti pred samotným vynesením rozsudku sa sudca vyslovil, že kardinál Pell nemá byť obetným baránkom. Zároveň odsúdil prejavy „honu na čarodejnice“ a „davového lynčovania“ voči kardinálovi Pellovi, ktorých prítomnosť zaevidoval v austrálskej spoločnosti.

Po prečítaní rozsudku 77-ročného kardinála Pella odviedli do väznice v Melbourne, kde je držaný v samoväzbe, ako je v Austrálii ustanovené pre osoby odsúdené za zneužívanie.

Po tom, ako austrálsky súd 26. februára oficiálne oznámil,
že kardinál George Pell bol uznaný vinným, Svätá stolica oznámila začatie vlastného kánonického vyšetrovania zo strany Kongregácie pre náuku viery.

Kardinál George Pell/foto internet

Austrálska súdna kauza v obvineniach proti kardinálovi Georgeovi Pellovi zo zodpovednosti za sexuálne zneužívania sa posunula do riadneho súdneho procesu.
Melbournský súd zamietol niektoré závažné obvinenia predložené pri predbežných vypočúvaniach počas posledných dvoch mesiacov, rozhodol však, že strana obžaloby má dostatočné dôkazy na otvorenie riadneho súdneho procesu pred porotou.

„Som nevinný“, reagoval s rozhodnosťou 76-ročný kardinál George Pell, ktorý je od roku 2014 prefektom vatikánskeho Ekonomického sekretariátu. V minulosti bol arcibiskupom metropolitom Sydney a predtým viedol arcidiecézu Melbourne. Obvinenia, ktorými sa súd zaoberá, sa týkajú obdobia spred niekoľkých desiatok rokov.

Vatikánsky hovorca Greg Burke reagoval na dnešný vývoj situácie nasledujúcim vyhlásením:

„Svätá stolica berie na vedomie rozhodnutie vydané súdnou autoritou v Austrálii týkajúce sa Jeho Eminencie kardinála Georgea Pella. Minulý rok mu Svätý Otec udelil obdobie uvoľnenia z výkonu funkcie, aby sa mohol brániť voči obvineniam, ktoré boli proti nemu vznesené. Toto rozhodnutie zostáva stále v platnosti.“ 

Iveta Kmeťová
zdroj: vaticannews

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Kotlebovci chcú vyprovokovať konflikt???

Rastúce preferencie extrémistov z ĽSNS vyhnali ľudí do ulíc. Sečovce, Sabinov, Košice, Levoča, Fiľakovo, ale aj ďalšie mestá sa pridávajú k demonštrácii proti fašizmu.

Kotlebovci a ich sympatizanti neočakávali takú silnú vlnu protestov proti politike akú presadzujú. Protesty po Slovensku usporiadali PS/spolu a Za ľudí a priebeh býva rovnaký – účastníci buď potichu, alebo otvorenými hlasnými pokrikmi demonštrujú proti mítingu fašistov a ich cielenej propagande nenávisti.

Klamlivá propaganda 

Známa propagantka za ĽSNS Lívia Garčalová urobila, ako je u nej už zvykom, manipulatívne video, kde svojimi slovami ale aj zostrihanými zábermi z demonštrácie v Levoči urobila "divoký západ". 


V Levoči sa však nič nestalo 
STANOVISKO POLÍCIE K PREDVOLEBNÉMU ZHROMAŽDENIU

Na základe šíriacich sa nepravdivých správ o údajnom nebezpečenstve na predvolebnom zhromaždení vám prinášame stanovisko Polícia SR - Prešovský kraj.

V súvislosti s konaním predvolebného zhromaždenia v Levoči počas priebehu toh…

Budú Kotlebovci zabíjať ľudí?

Skôr než si odpovieme na túto otázku, mali by sme si vlastne definovať, čo je fašizmus a ako prejavuje v ĽSNS Mariána Kotlebu   

5 dôvodov, prečo sú kotlebovci fašisti.
(podľa Jakuba Drábika)

1. Fašizmus je forma radikálneho nacionalizmu snažiaca sa o „očistu“ národa, ktorý je podľa fašistov v kríze. Takto nám dnešný stav prezentujú aj kotlebovci: „zvrátenosti v médiách“, „degenerovaná spoločnosť“, „paraziti“, „kríza“ a podobne. Svet sa rúti do záhuby a len oni vedia, ako ho zachrániť 

2. Fašizmus potrebuje nepriateľa, ktorého môže obviniť z problémov národa, démonizovať ho a nakoniec národ od neho „očistiť“. Strach zároveň mobilizuje masy – u kotlebovcov sú to ako vnútorní (Rómovia, Židia, Maďari, skorumpovaní politici), tak vonkajší (utečenci, islam) nepriatelia. 
3. Fašisti tvrdia, že moderná kultúra je dekadentná a zvrátená a chcú ju nahradiť tou „pravou“ národnou. Prejavy kotlebovcov i ich program je plný „dekadentného moderného umenia“ a „nízkou úrovňou kultúry“. Preto Kotleba zatvá…

Z Číny Koronavírus sa dostal pravdepodobne už do Európy. Situácia je vážna

Koronavírus v Európe? Už to nie je len problém juhovýchodnej Ázie a USA. V ruskom Petrohrade v stredu pre podozrenie z nákazy hospitalizovali dve osoby, ktoré krátko predtým prileteli z Číny, a na niektorých letiskách v Európe zavádzajú hygienické opatrenia.

Ochorenie sa rozšírilo aj do iných oblastí Číny. Prípady ochorení hlásili aj Thajsko, Japonsko, Južná Kórea, Taiwan a USA,“ hovorí Daša Račková z Úradu verejného zdravotníctva SR.

Slovenské orgány zatiaľ nevidia dôvod na kontrolu cestujúcich. Pripravili však určité preventívne kroky a hlavne upozorňujú cestovateľov, čo robiť v rizikových lokalitách či po návrate na Slovensko. Nádcha, kašeľ, bolesť hrdla, vysoká teplota - spočiatku to vyzerá ako bežné ochorenie dýchacích ciest. Lenže nový koronavírus nie je žiadna chrípka. Stačí, že v dýchacej sústave napadne jednu z buniek, tá potom praskne a vírus sa môže šíriť ďalej. Keď sa dostane do pľúc, spôsobí opuch alebo zápal a vtedy už ide o život. Ochorenie má podobný priebeh ako vírusy S…