Preskočiť na hlavný obsah

Mapa sexuálneho zneužívania farármi na Slovensku a v Čechách

ilustračné foto

Cieľom projektu je podporiť odvahu obetí, aby ho nahlásili.
Český Spolek pro čistou církev zverejnil na webe mapu sexuálneho zneužívania duchovnými v Česku a na Slovensku.Foto: Reprofoto mapotic.com
Jeho ľudia sa snažia hľadať stále nové účinné spôsoby, ako pomôcť obetiam takéhoto zneužívania. Je na nej označených deväť prípadov zo Slovenska, z Čiech takmer štyridsať.

Cieľom projektu je podporiť odvahu obetí. "Dúfame, že vďaka našim zozbieraným údajom nájdu silu bojovať za spravodlivosť, že stratia pocitu previnenia, osamelosti a nebudú sa báť o svojich traumách prehovoriť. Dúfame, že sa nám podarí získať dôležité svedectvá ďalších ľudí, aby páchatelia, ktorí doposiaľ neboli potrestaní, nemohli vo svojej činnosti pokračovať," píšu na webovej stránke.
Veria, že vznikajúca mapa povzbudí tiež novinárov, aby vyšetrovali ďalšie záležitosti, ktoré v tejto chvíli ešte nepoznáme. Vyzývajú obete, aby sa prihlásili osobne so svojim svedectvom alebo na email janrozek@seznam.cz alebo pomoc@procistoucirkev.cz.

Zneužívanie však môžete nahlásiť aj sprostredkovane, napríklad cez vášho lekára, terapeuta alebo rodinného príslušníka.

Zakladateľom organizácie je Jan Rozek, ktorý pôsobil ako cirkevný sudca v Brnianskej diecéze, po spustení projektu ho vyhodili.

Jan Rozek

Vyštudoval Biskupské gymnázium v ​​Brne, neskôr Teologickú fakultu Univerzity Palackého a tiež etickú výchovu v Brne a v Bratislave. V roku 2016 dokončil štúdium kánonického práva na Katolíckej univerzite v Lubline. Medzi jeho aktivity patrí kontaktný web www.exorcismus.eu venujúci sa problematike exorcizmu, ktorý pomáha ročne cca. 450 ľuďom v Českej a Slovenskej republike. Je sekretárom česko-slovenskej sekcie Medzinárodnej asociácie exorcistov. Podieľa sa na organizácii vzdelávania exorcistov aj laikov ohľadom sväteniny exorcizmu. V roku 2018 dostal ocenenie (medailu) od brnenského biskupstva za svoju prácu.

V roku 2008 sa oženil a s manželkou Máriou založil rodinné vinárstvo a vinotéku. V roku 2007 založil s manželkou rodinné vinárstvo Perla vín. To organizuje každoročne "Kurzy vínnych vedomostí" pre širokú verejnosť. Ročná produkcia vín sa pohybuje okolo 50 000 litrov. 

V roku 2018 vystúpil proti hre režiséra Olivera Frljiče petíciou, ktorú podpísalo viac ako 8000 ľudí, trestnými oznámeniami a pokojnou demonštráciou so svätou omšou, za čo si vyslúžil poďakovanie od kardinála Dominika Duku.


Vo februári 2019 založil spolu s ďalšími odborníkmi kontaktný web Pre ​​čistú cirkev na pomoc obetiam zneužívania v cirkvi. Pretože uvedený web založil bez súčinnosti s cirkevnými nadriadenými, bol biskupom Cikrlem odvolaný z funkcie sudcu cirkevného súdu. 

O zneužívaní detí toho nevieme veľa, pretože z toho čo výjde najavo, resp. dostane sa na verejnosť sa veľa nedozvieme. Vie sa aj o tom, že nielen v Cirkvi, ale aj v politike, školách a okolo nás je veľa úchylov - pedofilov, ktorí majú radi malé deti, najviac však sú zneužívaní chlapci. A preto je fajn, že vznikla táto iniciatíva pána Rozeka. Možno viac chlapcov, dievčat, vlastne teraz už aj mužov a žien, ktorí boli zneužívaní v detstve /najhoršie obdobie bolo v 80-tych rokoch/ a teraz sa hanbia, boja "ísť s pravdou von", dostane odvahu bojovať proti týmto špinavým pedofilom.

Iveta Kmeťová
zdroj: noviny.sk

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Budú Kotlebovci zabíjať ľudí?

Skôr než si odpovieme na túto otázku, mali by sme si vlastne definovať, čo je fašizmus a ako prejavuje v ĽSNS Mariána Kotlebu   

5 dôvodov, prečo sú kotlebovci fašisti.
(podľa Jakuba Drábika)

1. Fašizmus je forma radikálneho nacionalizmu snažiaca sa o „očistu“ národa, ktorý je podľa fašistov v kríze. Takto nám dnešný stav prezentujú aj kotlebovci: „zvrátenosti v médiách“, „degenerovaná spoločnosť“, „paraziti“, „kríza“ a podobne. Svet sa rúti do záhuby a len oni vedia, ako ho zachrániť 

2. Fašizmus potrebuje nepriateľa, ktorého môže obviniť z problémov národa, démonizovať ho a nakoniec národ od neho „očistiť“. Strach zároveň mobilizuje masy – u kotlebovcov sú to ako vnútorní (Rómovia, Židia, Maďari, skorumpovaní politici), tak vonkajší (utečenci, islam) nepriatelia. 
3. Fašisti tvrdia, že moderná kultúra je dekadentná a zvrátená a chcú ju nahradiť tou „pravou“ národnou. Prejavy kotlebovcov i ich program je plný „dekadentného moderného umenia“ a „nízkou úrovňou kultúry“. Preto Kotleba zatvá…

Z Číny Koronavírus sa dostal pravdepodobne už do Európy. Situácia je vážna

Koronavírus v Európe? Už to nie je len problém juhovýchodnej Ázie a USA. V ruskom Petrohrade v stredu pre podozrenie z nákazy hospitalizovali dve osoby, ktoré krátko predtým prileteli z Číny, a na niektorých letiskách v Európe zavádzajú hygienické opatrenia.

Ochorenie sa rozšírilo aj do iných oblastí Číny. Prípady ochorení hlásili aj Thajsko, Japonsko, Južná Kórea, Taiwan a USA,“ hovorí Daša Račková z Úradu verejného zdravotníctva SR.

Slovenské orgány zatiaľ nevidia dôvod na kontrolu cestujúcich. Pripravili však určité preventívne kroky a hlavne upozorňujú cestovateľov, čo robiť v rizikových lokalitách či po návrate na Slovensko. Nádcha, kašeľ, bolesť hrdla, vysoká teplota - spočiatku to vyzerá ako bežné ochorenie dýchacích ciest. Lenže nový koronavírus nie je žiadna chrípka. Stačí, že v dýchacej sústave napadne jednu z buniek, tá potom praskne a vírus sa môže šíriť ďalej. Keď sa dostane do pľúc, spôsobí opuch alebo zápal a vtedy už ide o život. Ochorenie má podobný priebeh ako vírusy S…

Kotlebovci chcú vyprovokovať konflikt???

Rastúce preferencie extrémistov z ĽSNS vyhnali ľudí do ulíc. Sečovce, Sabinov, Košice, Levoča, Fiľakovo, ale aj ďalšie mestá sa pridávajú k demonštrácii proti fašizmu.

Kotlebovci a ich sympatizanti neočakávali takú silnú vlnu protestov proti politike akú presadzujú. Protesty po Slovensku usporiadali PS/spolu a Za ľudí a priebeh býva rovnaký – účastníci buď potichu, alebo otvorenými hlasnými pokrikmi demonštrujú proti mítingu fašistov a ich cielenej propagande nenávisti.

Klamlivá propaganda 

Známa propagantka za ĽSNS Lívia Garčalová urobila, ako je u nej už zvykom, manipulatívne video, kde svojimi slovami ale aj zostrihanými zábermi z demonštrácie v Levoči urobila "divoký západ". 


V Levoči sa však nič nestalo 
STANOVISKO POLÍCIE K PREDVOLEBNÉMU ZHROMAŽDENIU

Na základe šíriacich sa nepravdivých správ o údajnom nebezpečenstve na predvolebnom zhromaždení vám prinášame stanovisko Polícia SR - Prešovský kraj.

V súvislosti s konaním predvolebného zhromaždenia v Levoči počas priebehu toh…