Odmena za nákup na ZľavaDňa

pondelok 10. júna 2019

Mapa sexuálneho zneužívania farármi na Slovensku a v Čechách

ilustračné foto

Cieľom projektu je podporiť odvahu obetí, aby ho nahlásili.
Český Spolek pro čistou církev zverejnil na webe mapu sexuálneho zneužívania duchovnými v Česku a na Slovensku.Foto: Reprofoto mapotic.com
Jeho ľudia sa snažia hľadať stále nové účinné spôsoby, ako pomôcť obetiam takéhoto zneužívania. Je na nej označených deväť prípadov zo Slovenska, z Čiech takmer štyridsať.

Cieľom projektu je podporiť odvahu obetí. "Dúfame, že vďaka našim zozbieraným údajom nájdu silu bojovať za spravodlivosť, že stratia pocitu previnenia, osamelosti a nebudú sa báť o svojich traumách prehovoriť. Dúfame, že sa nám podarí získať dôležité svedectvá ďalších ľudí, aby páchatelia, ktorí doposiaľ neboli potrestaní, nemohli vo svojej činnosti pokračovať," píšu na webovej stránke.
Veria, že vznikajúca mapa povzbudí tiež novinárov, aby vyšetrovali ďalšie záležitosti, ktoré v tejto chvíli ešte nepoznáme. Vyzývajú obete, aby sa prihlásili osobne so svojim svedectvom alebo na email janrozek@seznam.cz alebo pomoc@procistoucirkev.cz.

Zneužívanie však môžete nahlásiť aj sprostredkovane, napríklad cez vášho lekára, terapeuta alebo rodinného príslušníka.

Zakladateľom organizácie je Jan Rozek, ktorý pôsobil ako cirkevný sudca v Brnianskej diecéze, po spustení projektu ho vyhodili.

Jan Rozek

Vyštudoval Biskupské gymnázium v ​​Brne, neskôr Teologickú fakultu Univerzity Palackého a tiež etickú výchovu v Brne a v Bratislave. V roku 2016 dokončil štúdium kánonického práva na Katolíckej univerzite v Lubline. Medzi jeho aktivity patrí kontaktný web www.exorcismus.eu venujúci sa problematike exorcizmu, ktorý pomáha ročne cca. 450 ľuďom v Českej a Slovenskej republike. Je sekretárom česko-slovenskej sekcie Medzinárodnej asociácie exorcistov. Podieľa sa na organizácii vzdelávania exorcistov aj laikov ohľadom sväteniny exorcizmu. V roku 2018 dostal ocenenie (medailu) od brnenského biskupstva za svoju prácu.

V roku 2008 sa oženil a s manželkou Máriou založil rodinné vinárstvo a vinotéku. V roku 2007 založil s manželkou rodinné vinárstvo Perla vín. To organizuje každoročne "Kurzy vínnych vedomostí" pre širokú verejnosť. Ročná produkcia vín sa pohybuje okolo 50 000 litrov. 

V roku 2018 vystúpil proti hre režiséra Olivera Frljiče petíciou, ktorú podpísalo viac ako 8000 ľudí, trestnými oznámeniami a pokojnou demonštráciou so svätou omšou, za čo si vyslúžil poďakovanie od kardinála Dominika Duku.


Vo februári 2019 založil spolu s ďalšími odborníkmi kontaktný web Pre ​​čistú cirkev na pomoc obetiam zneužívania v cirkvi. Pretože uvedený web založil bez súčinnosti s cirkevnými nadriadenými, bol biskupom Cikrlem odvolaný z funkcie sudcu cirkevného súdu. 

O zneužívaní detí toho nevieme veľa, pretože z toho čo výjde najavo, resp. dostane sa na verejnosť sa veľa nedozvieme. Vie sa aj o tom, že nielen v Cirkvi, ale aj v politike, školách a okolo nás je veľa úchylov - pedofilov, ktorí majú radi malé deti, najviac však sú zneužívaní chlapci. A preto je fajn, že vznikla táto iniciatíva pána Rozeka. Možno viac chlapcov, dievčat, vlastne teraz už aj mužov a žien, ktorí boli zneužívaní v detstve /najhoršie obdobie bolo v 80-tych rokoch/ a teraz sa hanbia, boja "ísť s pravdou von", dostane odvahu bojovať proti týmto špinavým pedofilom.

Iveta Kmeťová
zdroj: noviny.sk

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Váš názor nás zaujíma, ďakujeme

Rómske noviny kričia "Kmeťo, klameš", ospravedlň sa!

Dlhodobo sledujem neutešený stav jediných Rómskych novín na Slovensku. Asi aj preto, že tu v týchto novinách som začínal písať, dalo by sa p...