Preskočiť na hlavný obsah

Translate

Mapa sexuálneho zneužívania farármi na Slovensku a v Čechách

ilustračné foto

Cieľom projektu je podporiť odvahu obetí, aby ho nahlásili.
Český Spolek pro čistou církev zverejnil na webe mapu sexuálneho zneužívania duchovnými v Česku a na Slovensku.Foto: Reprofoto mapotic.com
Jeho ľudia sa snažia hľadať stále nové účinné spôsoby, ako pomôcť obetiam takéhoto zneužívania. Je na nej označených deväť prípadov zo Slovenska, z Čiech takmer štyridsať.

Cieľom projektu je podporiť odvahu obetí. "Dúfame, že vďaka našim zozbieraným údajom nájdu silu bojovať za spravodlivosť, že stratia pocitu previnenia, osamelosti a nebudú sa báť o svojich traumách prehovoriť. Dúfame, že sa nám podarí získať dôležité svedectvá ďalších ľudí, aby páchatelia, ktorí doposiaľ neboli potrestaní, nemohli vo svojej činnosti pokračovať," píšu na webovej stránke.
Veria, že vznikajúca mapa povzbudí tiež novinárov, aby vyšetrovali ďalšie záležitosti, ktoré v tejto chvíli ešte nepoznáme. Vyzývajú obete, aby sa prihlásili osobne so svojim svedectvom alebo na email janrozek@seznam.cz alebo pomoc@procistoucirkev.cz.

Zneužívanie však môžete nahlásiť aj sprostredkovane, napríklad cez vášho lekára, terapeuta alebo rodinného príslušníka.

Zakladateľom organizácie je Jan Rozek, ktorý pôsobil ako cirkevný sudca v Brnianskej diecéze, po spustení projektu ho vyhodili.

Jan Rozek

Vyštudoval Biskupské gymnázium v ​​Brne, neskôr Teologickú fakultu Univerzity Palackého a tiež etickú výchovu v Brne a v Bratislave. V roku 2016 dokončil štúdium kánonického práva na Katolíckej univerzite v Lubline. Medzi jeho aktivity patrí kontaktný web www.exorcismus.eu venujúci sa problematike exorcizmu, ktorý pomáha ročne cca. 450 ľuďom v Českej a Slovenskej republike. Je sekretárom česko-slovenskej sekcie Medzinárodnej asociácie exorcistov. Podieľa sa na organizácii vzdelávania exorcistov aj laikov ohľadom sväteniny exorcizmu. V roku 2018 dostal ocenenie (medailu) od brnenského biskupstva za svoju prácu.

V roku 2008 sa oženil a s manželkou Máriou založil rodinné vinárstvo a vinotéku. V roku 2007 založil s manželkou rodinné vinárstvo Perla vín. To organizuje každoročne "Kurzy vínnych vedomostí" pre širokú verejnosť. Ročná produkcia vín sa pohybuje okolo 50 000 litrov. 

V roku 2018 vystúpil proti hre režiséra Olivera Frljiče petíciou, ktorú podpísalo viac ako 8000 ľudí, trestnými oznámeniami a pokojnou demonštráciou so svätou omšou, za čo si vyslúžil poďakovanie od kardinála Dominika Duku.


Vo februári 2019 založil spolu s ďalšími odborníkmi kontaktný web Pre ​​čistú cirkev na pomoc obetiam zneužívania v cirkvi. Pretože uvedený web založil bez súčinnosti s cirkevnými nadriadenými, bol biskupom Cikrlem odvolaný z funkcie sudcu cirkevného súdu. 

O zneužívaní detí toho nevieme veľa, pretože z toho čo výjde najavo, resp. dostane sa na verejnosť sa veľa nedozvieme. Vie sa aj o tom, že nielen v Cirkvi, ale aj v politike, školách a okolo nás je veľa úchylov - pedofilov, ktorí majú radi malé deti, najviac však sú zneužívaní chlapci. A preto je fajn, že vznikla táto iniciatíva pána Rozeka. Možno viac chlapcov, dievčat, vlastne teraz už aj mužov a žien, ktorí boli zneužívaní v detstve /najhoršie obdobie bolo v 80-tych rokoch/ a teraz sa hanbia, boja "ísť s pravdou von", dostane odvahu bojovať proti týmto špinavým pedofilom.

Iveta Kmeťová
zdroj: noviny.sk

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Rómovia prehovorili o svojích zážitkov s predsudkami a rasizmom na vlastnej koži

Byť Róm a žiť na Slovensku, by jedinec mohol povedať, že nie je to žiadna výhra...Či sa to niekomu páči alebo nie, Rómovia už od útleho detstva sa stretávajú z rôznymi druhmi prejavu predsudkov či priameho rasizmu. Niet sa preto čo diviť, že priepasť porozumenia medzi rómskou a nerómskou populáciou sa prehlbuje, a nedôvera je na oboch stranách bariéry.   

Je predsa nemysliteľné, už aby Rómske deti sa stretávali v škole zo segregáciou, kedy škola zámerne vytvorí triedu len pre rómskych žiakov.  Je nemysliteľné, že sa Rómske deti stretávajú s pokrikmi, vy špinavé cigánčatá, smradľavý potkany, či negri... Rómske dieťa je už takto donútené si uvedomiť, že existuje svet "bielych" a jeho, teda "čiernych" Už deti medzi sebou dokážu byť veľmi zlé, a tak často krát rómsky chlapec či dievča je vyštvaní z kolektívu, či dokonca mu jeho spolužiaci povedia, s tebou sa sa hrať nebudeme, pretože si cigáň!

Rasizmus a predsudky v praxi  

- viac ako 80% Slovákov i Čechov by bolo prot…

Rasisti, hovoria, že na bielych životoch záleží - Je OK byť biely

Rasizmus nepozná hranice a rasista už vôbec nie! fanúšikovia Slovana Bratislava v sobotu vyvesili na Tehelnom poli transparent White Lives Matter, ktorý vo voľnom preklade znamená Na životoch belochov záleží, viaceré slovenské médiá ho označili za rasistický.
Rasisti však s touto interpretáciou médii nesúhlasia. Odvolávajú sa na hnutie Black Lives Matter(Na životoch černochov záleží), ktoré podľa nich médiá neoznačujú ako rasistické. Prečo by potom mal byť transparent fanúšikov Slovana rasistický?
Tak ako to vlastne je? 
V roku 2014 sa po svete prvýkrát začala vo veľkom šíriť výzva „Black Lives Matter” (BLM - Na životoch čiernych záleží). Snažila sa upozorniť na policajnú brutalitu voči Afroameričanom v USA. Ako reakcia na toto hnutie vzniklo „White Lives Matter” (WLM - Na životoch bielych záleží).
„White Lives Matter” (WLM - Na životoch bielych záleží). Toto spojenie začali propagovať po USA rasistické skupiny vo viacerých štátoch. Najaktívnejší boli najmä členovia skupiny Aryan Renaissa…

Rómovia si nevedia predstaviť, že by mali svoj vlastný štát...

Okrem kontaktov je sociálna sieť dobrá aj na bleskový prieskum. Už dlhšie bez toho aby si to niekto všimol, až možno na pár jednotlivcov, mapujem na mojom "fejzbuku" náladu nás Rómov. Samozrejme, že naša nálada sa odzrkadľuje aj podľa doby v akej teraz žijeme. A možno aj práve táto doba, kedy všetci bez rozdielu musíme vynaložiť viac úsilia na prežitie, ako by Rómov prebudila zo sna, jeden za všetkých a všetci za jedného.Pretože jeden za všetkých a všetci za jedného, alebo inak povedané spoločne za prospech nás všetkých už neplatí. V rómsku štátnosť ktorý by sme spoločným úsilím vybudovali neverí väčšina Rómov.
Pri otázke: Viete si predstaviť, že by sme mali Rómsky štát? sa Rómovia viac menej vyjadrovali záporne. Neveria, že by spoločne dokázali vôbec niečo také ako Rómsky štát vytvoriť. Ako sa mnohí sami vyjadrili, chýbajú nám vzdelaný ľudia, či sami medzi sebou sa dokážeme deliť na lepších a horších, sami sa kastujeme, a to by prinieslo veľké nezhody a napätie. A potom t…