Odmena za nákup na ZľavaDňa

pondelok 3. júna 2019

Smartfóny majú na tínedžerov negatívny dopad. Vedci s nimi spájajú zvýšený počet samovrážd.

ilustračné foto/zdroj: internet

Smartfóny nám v dnešnej dobe nahradzujú všetko a sú s nami po celý deň. Rôzne výskumy zistili, že mileniáli ich kontrolujú až 150-krát denne, čo je už poriadne číslo. A aj keď nám často aplikácie poriadne uľahčujú život, neznamená to, že sme s mobilmi šťastnejší. Najväčší vplyv majú na dnešných tínedžerov, ktorí sú prvou generáciou, ktorá so smartfónmi od mala vyrastá.
Aj napriek tomu, že smartfóny nás zabávajú a uľahčujú nám život, v posledných piatich rokoch odborníci zaznamenali negatívny trend - duševné zdravie tínedžerov v Amerike sa drasticky zhoršilo. Renomovaná psychologička Jean Twenge viní z veľkej časti aj smartfóny. Vo svojej štúdii zistila katastrofické následky smartfónov na mladú generáciu - deti, tínedžerov i dvadsiatnikov narodených v druhej polovici 90-tych rokov. Kvôli smartfónu majú úzkosti a napriek tomu, že ich mobily v sekunde spájajú so svetom a blízkymi, sa cítia osamelí.

V období rokov 2010 až 2015 sa v národných prieskumoch zvýšil počet amerických tínedžerov, ktorí sa cítia bezvýznamní a nevedia sa z ničoho tešiť, o 33 percent. Deprimovaní tínedžeri však nie sú najväčším problémom. Počet pokusov o samovraždu v tomto vzrástal až o 23 percent. Čo je najhoršie, počet 13- až 18-ročných ľudí, ktorí spáchali samovraždu, sa zvýšil o 31 percent. Epidémia problémov s mentálnym zdravím je u dnešných tínedžerov výraznejšia než u ich predchodcov - mileniálov.

Doktorka Twengeová viní z veľkej časti závislosť mladých ľudí od ich smartfónov. Hovorí, že samovražedné pocity sa týkajú všetkých a nezáleží na socio-ekonomických alebo kultúrnych faktoroch. Nárast je najmarkantnejší pri ženách. "Viacero dlhodobých a experimentálnych štúdií ukazuje, že pozeranie do obrazoviek vytvára nešťastné pocity a nie naopak, teda že nešťastné pocity vedú k pozeraniu sa do obrazoviek," vysvetľuje Twengeová pre Unilad.
Psychologička a jej tím tiež zistili, že tínedžeri, ktorí strávili 5 a viac hodín denne online, mali až o 71 percent vyššiu náchylnosť k samovražde než tí, ktorí strávili pozeraním do mobilu menej než hodinu denne.

Aj pozeranie do mobilu pred spaním môže privodiť mentálne problémy/foto internet

Riziko vzniku faktorov, ktoré vedú k samovražde, ako depresie, samovražedné myšlienky či plánovanie samovraždy, rástlo výrazne už pri vyše dvoch hodinách času stráveného online. Psychologička Twengeová vysvetľuje, prečo je to tak: "Tínedžeri dnes trávia omnoho menej času osobne so svojimi kamarátmi. Interakcia s ľuďmi tvárou v tvár je jedným z najhlbších zdrojov ľudského šťastia - bez toho naša nálada začne upadať a nasleduje depresia. Cítiť sa sociálne izolovaný je tiež jedným z najvýznamnejších rizikových faktorov, ktoré vedú k samovražde."

Depresia a samovraždy majú, samozrejme, mnoho príčin, nielen telefóny. Či už ide o genetickú predispozíciu, rodinné prostredie, šiaknovanie či traumy a títo tínedžeri by problémy s mentálnym zdravím zažili bez ohľadu na dobu, v ktorej žijú. Citlivejší jedinci by sa však týmto problémom dokázali vyhnúť, ak by mali dostatok sociálnej interakcie, netrávili toľko času pozeraním do mobilov alebo by mali dostatok spánku.

Tieto problémy sa, samozrejme, netýkajú len Američanov a nielen tínedžerov. Doktorka Twengeová preto radí pre zníženie rizika rozvinutia duševných problémov, aby človek obmedzil používanie smartfónov pod 2 hodiny denne, aby mu v žiadnom prípade nedával prednosť pred spánkom a aby ho človek nepoužíval minimálne hodinu pred ľahnutím do postele.

Iveta Kmeťová 
zdroj: Unilad

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Váš názor nás zaujíma, ďakujeme

Rómske noviny kričia "Kmeťo, klameš", ospravedlň sa!

Dlhodobo sledujem neutešený stav jediných Rómskych novín na Slovensku. Asi aj preto, že tu v týchto novinách som začínal písať, dalo by sa p...