Odmena za nákup na ZľavaDňa

nedeľa 8. septembra 2019

Plavecký Štvrtok: Starosta chce evidentne "zrovnať osadu so zemou"

...osada v Plaveckom Štvrtku a jej "kráľ" starosta Benkovič...

Starosta obce Plavecký Štvrtok Radoslav Benkovič sa obáva nielen o budúcnosť obce, no aj o osud osady. Séria problémov spôsobených vynaliezavými spoluobčanmi totiž robí starosti nielen vedeniu obce, ale aj znepríjemňuje život majorite.

Starosta konštatuje, že rómska komunita a osada na periférii obce spôsobuje nekonečné problémy. Celá obec má 2500 občanov, pritom odhaduje, že počet obyvateľov osady je približne 800 ľudí z ktorých je podstatná časť bez trvalého pobytu a akejkoľvek evidencie.

„V apríli sme odpad odhrnuli od domov, no o mesiac tam bol späť. Ak tu niečo vyčistíme, do mesiaca - dvoch je späť,“ vysvetlil Benkovič. Rómovia sa teda rozhodli problém s odpadom vyriešiť po svojom. „Odpad začali zapaľovať. Podvečer ho zapália, následne v noci volajú hasičov,“ povedal nám starosta.

Čo sa s problémovou osadou dá robiť, sme sa informovali na ministerstve výstavby. To však nemá právomoc v prípade zasiahnuť. „Vysťahovanie z obydlia musí byť na základe súdneho rozhodnutia a to sam musí opierať o zákonné podklady a regulácie. Takým je územný plán alebo iné verejné záujmy, napríklad ochranné pásma zložiek životného prostredia,“ povedali nám.

Problém obci však nespôsobuje iba odpad. Ďalším významným problémom je kopanie studní. Keďže nedoplatky mali Rómovia rovnako aj pri pitnej vode, vedenie obce sa v roku 2011 rozhodlo zaviesť výdajník vody. No komunite v osade to nestačilo, preto sa opäť vynašli – svojvoľne začali kopať vlastné studne. „Problémom je, že ich osada je postavená v tesnej blízkosti a nad plynovom potrubím, ktoré takto môžu kedykoľvek zasiahnuť,“povedal nám starosta.

Takýmito a podobnými vyjadreniami sa starosta obce Plavecký Štvrtok evidentne len zviditeľňuje, resp. nepriamo dáva najavo, že svojím spôsobom neznáša Rómov... Inak to nevidím. A dôvod?

Sú Rómovia v osade naozaj ten najväčší problém, alebo je to len "buzerácia", či snaha o niečo iné...??!

Oslovili ma samotní Rómovia z osady z Plaveckého Štvrtka, kedy som sa dozvedala dosť zaujímavé veci okolo ich života nielen v samotnej osade, ale aj v dedine ako takej...


Pán, ktorý ma na isté veci upozornil mi povedal, že situáciu medzi majoritou a minoritou v obci "monituruje" cca. 30 rokov. Čo sa týka staršej generácie, povedal, že nikdy nebol nijaký problém medzi majoritou a minoritou, či už čo sa týka komunikácie, alebo pomoci jeden druhému. Jeden konflikt tu bol ešte v roku 1969, keď Jozef Zaťko /70 r./ osadu podpálil, za čo bol aj trestne stíhaný a odsedel si trest vo väzení. Paradoxom je, že práve tento pán pre PLUS JEDEN DEŇ povedal: "Máme tu s nimi veľké problémy. Do mňa si nezačnú, predo mnou majú rešpekt."
Kto by nemal rešpekt pred podpaľačom, že?

Starosta v reportáži pre Plus jeden deň v súvislosti s odpadom klamal. Rómovia tvrdia, že ak si idú zaplatiť, resp. dobiť čip na vodu, automaticky im strhávajú peniaze aj za odpad. 

Plavecký Štvrtok patrí medzi najznámejšie osady v západoslovenskom kraji. Za roky čo existuje táto osada, cca. od roku 1910, sa rozdelila na dve časti. Jedna časť, ktorá sa snaží žiť prítomnosti a druhá časť je spokojná s tým čo má a na čo je zvyknutá a nesnažia sa o nejaký progres v ich živote. Osada je spájaná aj s problémom vedenia plynovodu. No podľa našich zistení, plynovod, ktorý ide pod osadou už dávno nie je funkčný. Z tohoto dôvodu, keď problém plynovodu a osady začal rezonovať v našej spoločnosti a fakt nevysporiadaných pozemkov, prebral pod správu pozemkový fond. Teda inak povedané, osada nepatrí ani pod správu obecného úradu, ale pod správu pozemkového fondu, ktorý však s občanmi osady nekomunikuje. Hoci občania tomuto fondu platia nájomné. 

Starosta sa svojím spôsobom pasoval za "šerifa". Podľa našich informácií je úzko prepojený s políciou, ktorú používa na zastrašovanie obyvateľov osady. Za povšimnutie stoja aj podnikateľské aktivity pána starostu. V obci vlastní napr. pizzeriu, kde si Rómovia nesmú ísť sadnúť, ale nemá problém od nich prijať peniaze, ak si objednajú pizzu a vezmú zo sebou domov. 

Plavecký Štvrtok je zaujímavý aj prírodnými prameňmi. A práve tieto pramene sú najväčším problémom pána starostu, keďže sa nachádzajú blízko osady, a starosta podľa obyvateľov Plaveckého Štvrtku by tieto žriedla zaradil medzi svoje podnikateľské aktivity. Preto aj povedal, že zrovná osadu so zemou. 

Takže si to zhrňme. Osada a plynovod už nie je problémom. Osada a život v Plaveckom Štvrtku, niektorí hovoria, že je problém, iní že nie je problém. Osada a odpad? Evidentne sa na tom niekto dobre nabaľuje. Osada a minerálne pramene? Veľký problém. A dedukujem, že tento problém, bude nabaľovať ďalšie problémy, len aby sa starosta dostal tam kde chce...

Starosta Benkovič sa stal neobmedzeným pánom Plaveckého Štvrtku. Má kontakty na polícii, na úradoch, kedy dokáže dať povolenie na stavbu od piatku do pondelka. Máme informácie, že aj údajne beztrestne pytliači. Má v sebe agresívne chovanie, ktoré prejavuje hlavne voči rómskemu obyvateľstvu... Noooooo, Benkovič vyzerá byť takým malým "kráľom" Plaveckého Štvrtku. 

Najhoršie na tom všetkom je, že sa ľudia boja ísť s pravdou von. Informácie, ktoré sme získali boli dané pod podmienkou, že zachováme anonymitu obyvateľov, aby mali od Benkoviča pokoj. Ťažko je potom docieliť nejakú spravodlivosť v tejto spoločnosti a v takýchto prípadoch, keď tí, ktorí by mali vyjsť s pravdou von sa skrývajú v "líščich norách." Bolo by fajn, ak by obyvatelia osady nabrali viac odvahy a verejne vystúpili s poznatkami o Benkovičovi. 

Naša spoločnosť sa dnes nachádza na rázcestí. Dennodenne sme svedkami ako "veľké ryby" požierajú tie malé. Spravodlivosti sa v tejto spoločnosti ťažko domáha. Benkovič je "malá ryba", no strach, zbabelstvo môžu napomôcť, že sa z Benkoviča stane "veľká ryba", lebo kolobeh dravcov začína u mláďat. Skôr než sa z neho stane dravec, tak musí byť kŕmené. Táto spoločnosť svojich dravcov najprv kŕmila. Spoločnosť ich vykŕmila do "veľkých rýb", aby sa stali požieračmi tých malých. Benkoviča si zatiaľ Plavecký Štvrtok kŕmi... Sama som zvedavá kedy sa z Benkoviča stane "veľká ryba", ktorá zožerie tie malé ryby okolo seba, lebo práve tie mu teraz dávajú podporu.

A nakoniec možno Benkovič ostane stále malou rybou, pretože teraz možno slúži len na to, aby tú "väčšiu" dostal k minerálnym prameňom, či...??!

Iveta Kmeťová

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Váš názor nás zaujíma, ďakujeme

Rómske noviny kričia "Kmeťo, klameš", ospravedlň sa!

Dlhodobo sledujem neutešený stav jediných Rómskych novín na Slovensku. Asi aj preto, že tu v týchto novinách som začínal písať, dalo by sa p...