Odmena za nákup na ZľavaDňa

štvrtok 31. októbra 2019

Českí Rómovia v Anglicku rozbehli FB výzvu na pomoc ľuďom bez domova. Šíri sa do celej Európy

Na sociálnych sieťach sa šíria rôzne výzvy, ktoré majú druhých motivovať k nejakej činnosti, súťaže, nákupy alebo zdieľanie. Možno pomocou nich však tiež šíriť osvetu alebo pomáhať druhým. 
Využiť silu sociálnej siete Facebook sa tak rozhodol aj dvadsaťročný Patrik Lakatoš, Čech, ktorý žije v Kente vo Veľkej Británii a živí sa ako Barber (holič). Medzi svojimi priateľmi začal šíriť výzvu, ktorá má upozorniť na život ľudí bez domova a pomôcť im. "Zakaždým, keď som videl človeka bez domova, tak som dal nejaké drobné. Raz som ale šiel okolo bezdomovcov a nejaký muž sa ma opýtal, prečo mu dávam peniaze, keď aj tak ich utratia za alkohol. Doma som sa potom zamyslel, ako to urobiť inak, "hovorí pre HFC. Na Facebooku potom vyzval svojich priateľov, aby nakúpili jedlo a rozdali ho medzi ľuďmi na ulici. Svojim nápadom už motivoval rad ďalších ľudí v niekoľkých európskych štátoch.

Patrik 


Princíp Patrikového nápadu je jednoduchý. Cez svoju facebookovú stránku, ktorú sleduje takmer pätnásť tisíc ľudí, vyzval troch svojich priateľov, aby zakúpili jedlo a rozdali ich medzi ľuďmi bez domova. Následne potom mal každý z nich vybrať ďalších troch priateľov a takto výzvu šíriť. "Je jedno aké jedlo kúpia, pretože niektorí ľudia tiež nemajú toľko peňazí, aby kúpili drahé jedlo. Takže niečo, čo sa dá jesť. Hlavne, aby sme im pomohli, urobili trochu radosť a ukázali, že na nich myslíme, "hovorí Patrik, ktorý počas jedného dňa takto pomohol dvadsaťpäť ľuďom na ulici. A odozva na seba nenechala dlho čakať. "Príspevok s výzvou dosiahol vyše sto tisíc zhliadnutí. Ľudia, ktorých som označil, sa hneď zapojili a pokračuje to ďalej a ďalej, "raduje sa Patrik.


Ladislav JEDLO pre chudobných


Prvým z označených bol Ladislav Žiga, žižkovský rodák, ktorý žije v anglickom Gloucesteri, kde pracuje ako mentor v školstve a tréner boxu. "Nejde o nezmyselnú výzvu, je to suprová myšlienka" vysvetľuje pre HFC, prečo sa rozhodol zapojiť. "Toto je to najmenej, čo pre nich môžeme urobiť. Zapojilo sa zatiaľ desať ľudí a ďalší pracujú na videách, takže šírenie sa darí. Dobrá myšlienka sa určite bude šíriť, možno pomalšie ako negatívne, ale sme trpezliví, "dodáva.
S myšlienkou sa stotožňuje aj Daja, ktorá s kamarátom Vojtom rozdávala bagety, tatranky a pitie. "Žijeme v uponáhľanej dobe. Ľudí bez domova často sledujem z diaľky a chcela som sa u nich zastaviť. Poslúchla som si pár príbehov a chytilo ma to pri srdci. Povedala som si, že aspoň touto cestou by sme im mohli pomôcť, "rozpráva pre HFC. Vďaka jej videu zverejnenému na Facebooku sa do výzvy ihneď zapojili ďalší ľudia. "Napríklad kamarátka Jana nerozdávala jedlo, ale v nemeckom meste Eisenach darovala chudobnému páru s malým chlapčekom oblečenie po svojom dieťati, "opisuje.
Z anglickej DO EURÓPY

Výzva sa tak z Veľkej Británie medzi priateľmi rozšírila aj do ďalších európskych miest a do Česka. Prijal ju aj Jaroslav Horváth z Ostravy a rozdával palacinky a pizzu. "Je správne ukazovať dobro a zároveň pomáhať ľuďom v núdzi. Viem, že to robí veľa ľudí a nie sú pri tom kamery, ale je správne inšpirovať a motivovať ostatných, a preto sme to natočili a zverejnili, "rozpráva pre HFC. Mimo kameru sa potom snaží urobiť viac. Napríklad ľuďom bez domova platí pobyt v azylovom zariadení, ktorý na deň stojí 45 korún.

RÓMOVIA POMÁHAJÚ

Do výzvy sa zatiaľ zapojili predovšetkým Rómovia. "Stretávam sa s pozitívnymi reakciami, že to robia Rómovia. Niektorí sa snažia hádzať veľa negatív na rómsku komunitu, ale sme rovnako obyčajní ľudia ako všetci. Ako hovorím, v deň, keď to tu opustíme, na tom budeme všetci rovnako. Preto medzi ľuďmi nerozlišujem, "hovorí k tomu Ladislav. " Je Rómska komunita zvyknutá pomáhať? Určite áno, rovnako ako aj ostatný ľudia. Niektorí pomôžu, niektorí nie.Je to možno niečo nové, čo niektorí nepoznajú alebo sa s tým nestotožňujú. A preto sa budeme snažiť inšpirovať ďalších.. 

Dája 


Toto je pomoc ktorá si zaslúži našu pozornosť. V poslednej dobe si svedkami nekonečných hádok medzi (zbierkármi) hádajú sa už ani človek nevie prečo... Ľudom ktorým ide skutočne o pomoc to robia slušne, bez hádok a vtedy si ich všimneme aj my novinári... 

Marie Škardová Jozef Kmeťo 

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Váš názor nás zaujíma, ďakujeme

Rómske noviny kričia "Kmeťo, klameš", ospravedlň sa!

Dlhodobo sledujem neutešený stav jediných Rómskych novín na Slovensku. Asi aj preto, že tu v týchto novinách som začínal písať, dalo by sa p...