Preskočiť na hlavný obsah

Českí Rómovia v Anglicku rozbehli FB výzvu na pomoc ľuďom bez domova. Šíri sa do celej Európy

Na sociálnych sieťach sa šíria rôzne výzvy, ktoré majú druhých motivovať k nejakej činnosti, súťaže, nákupy alebo zdieľanie. Možno pomocou nich však tiež šíriť osvetu alebo pomáhať druhým. 
Využiť silu sociálnej siete Facebook sa tak rozhodol aj dvadsaťročný Patrik Lakatoš, Čech, ktorý žije v Kente vo Veľkej Británii a živí sa ako Barber (holič). Medzi svojimi priateľmi začal šíriť výzvu, ktorá má upozorniť na život ľudí bez domova a pomôcť im. "Zakaždým, keď som videl človeka bez domova, tak som dal nejaké drobné. Raz som ale šiel okolo bezdomovcov a nejaký muž sa ma opýtal, prečo mu dávam peniaze, keď aj tak ich utratia za alkohol. Doma som sa potom zamyslel, ako to urobiť inak, "hovorí pre HFC. Na Facebooku potom vyzval svojich priateľov, aby nakúpili jedlo a rozdali ho medzi ľuďmi na ulici. Svojim nápadom už motivoval rad ďalších ľudí v niekoľkých európskych štátoch.

Patrik 


Princíp Patrikového nápadu je jednoduchý. Cez svoju facebookovú stránku, ktorú sleduje takmer pätnásť tisíc ľudí, vyzval troch svojich priateľov, aby zakúpili jedlo a rozdali ich medzi ľuďmi bez domova. Následne potom mal každý z nich vybrať ďalších troch priateľov a takto výzvu šíriť. "Je jedno aké jedlo kúpia, pretože niektorí ľudia tiež nemajú toľko peňazí, aby kúpili drahé jedlo. Takže niečo, čo sa dá jesť. Hlavne, aby sme im pomohli, urobili trochu radosť a ukázali, že na nich myslíme, "hovorí Patrik, ktorý počas jedného dňa takto pomohol dvadsaťpäť ľuďom na ulici. A odozva na seba nenechala dlho čakať. "Príspevok s výzvou dosiahol vyše sto tisíc zhliadnutí. Ľudia, ktorých som označil, sa hneď zapojili a pokračuje to ďalej a ďalej, "raduje sa Patrik.


Ladislav JEDLO pre chudobných


Prvým z označených bol Ladislav Žiga, žižkovský rodák, ktorý žije v anglickom Gloucesteri, kde pracuje ako mentor v školstve a tréner boxu. "Nejde o nezmyselnú výzvu, je to suprová myšlienka" vysvetľuje pre HFC, prečo sa rozhodol zapojiť. "Toto je to najmenej, čo pre nich môžeme urobiť. Zapojilo sa zatiaľ desať ľudí a ďalší pracujú na videách, takže šírenie sa darí. Dobrá myšlienka sa určite bude šíriť, možno pomalšie ako negatívne, ale sme trpezliví, "dodáva.
S myšlienkou sa stotožňuje aj Daja, ktorá s kamarátom Vojtom rozdávala bagety, tatranky a pitie. "Žijeme v uponáhľanej dobe. Ľudí bez domova často sledujem z diaľky a chcela som sa u nich zastaviť. Poslúchla som si pár príbehov a chytilo ma to pri srdci. Povedala som si, že aspoň touto cestou by sme im mohli pomôcť, "rozpráva pre HFC. Vďaka jej videu zverejnenému na Facebooku sa do výzvy ihneď zapojili ďalší ľudia. "Napríklad kamarátka Jana nerozdávala jedlo, ale v nemeckom meste Eisenach darovala chudobnému páru s malým chlapčekom oblečenie po svojom dieťati, "opisuje.
Z anglickej DO EURÓPY

Výzva sa tak z Veľkej Británie medzi priateľmi rozšírila aj do ďalších európskych miest a do Česka. Prijal ju aj Jaroslav Horváth z Ostravy a rozdával palacinky a pizzu. "Je správne ukazovať dobro a zároveň pomáhať ľuďom v núdzi. Viem, že to robí veľa ľudí a nie sú pri tom kamery, ale je správne inšpirovať a motivovať ostatných, a preto sme to natočili a zverejnili, "rozpráva pre HFC. Mimo kameru sa potom snaží urobiť viac. Napríklad ľuďom bez domova platí pobyt v azylovom zariadení, ktorý na deň stojí 45 korún.

RÓMOVIA POMÁHAJÚ

Do výzvy sa zatiaľ zapojili predovšetkým Rómovia. "Stretávam sa s pozitívnymi reakciami, že to robia Rómovia. Niektorí sa snažia hádzať veľa negatív na rómsku komunitu, ale sme rovnako obyčajní ľudia ako všetci. Ako hovorím, v deň, keď to tu opustíme, na tom budeme všetci rovnako. Preto medzi ľuďmi nerozlišujem, "hovorí k tomu Ladislav. " Je Rómska komunita zvyknutá pomáhať? Určite áno, rovnako ako aj ostatný ľudia. Niektorí pomôžu, niektorí nie.Je to možno niečo nové, čo niektorí nepoznajú alebo sa s tým nestotožňujú. A preto sa budeme snažiť inšpirovať ďalších.. 

Dája 


Toto je pomoc ktorá si zaslúži našu pozornosť. V poslednej dobe si svedkami nekonečných hádok medzi (zbierkármi) hádajú sa už ani človek nevie prečo... Ľudom ktorým ide skutočne o pomoc to robia slušne, bez hádok a vtedy si ich všimneme aj my novinári... 

Marie Škardová Jozef Kmeťo 

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Kotlebovci nezvládajú protesty Rómov na východe Slovenska

Počas mítingu Kotlebovcov na východe protestovali stovky Rómov. Protesty Rómov začali v Sečovciach, cez Sabinov a vyvrcholili v Košiciach. Tieto protesty sú spájané so stranou PS/Spolu a Trubanom, a tak trošku ako keby sa zabudlo na našich politických aktivistov, ktorí pomohli k tomu, aby sa Rómovia zobudili a povedali jasne STOP fašizmu. Viktor Valík, Ivan Hriczko, Roman Suchý, alebo podnikateľ Emilio Gujda, či Džemal Kodrazi. Toto sú výrazne mená predstaviteľov rómskej politickej scény na východe Slovenska a na týchto ľudí by sa tiež nemalo zabudnúť.

Kotlebovci nerátali s tým, že sa my Rómovia dokážeme cez sociálne siete zmobilizovať, a tak čo im vlastne ostalo, ako obviniť Trubana za PS/Spolu, že protestujúcich zvážali do Košíc autobusmi a dostali za to, že budú stáť na námestí, 15€. Čo je samozrejme hlúposť, pretože ani Truban za PS/spolu a ani napríklad Hlina za KDH si kupovať protestujúcich nepotrebujú a naši politickí predstavitelia, ako Viktor Valík za stranu STS zase nedisponu…

Ivan Hriczko: Prečo som sa rozhodol odstúpiť z kandidatúry strany Vlasť

"Do parlamentných volieb som vstupoval s čistými úmyslami. Mojou ambíciou bolo, aby Rómovia na Slovensku mali svoje zastúpenie v parlamente. Chcel som stáť na strane pravdy a pomáhať občanom v mnohých dôležitých oblastiach nášho života, upozorniť na problémy nás Rómov. Od začiatku som hovoril, že sa zachovám zodpovedne, a nikdy som toto vyhlásenie nemusel korigovať. Dal som svoje slovo ľuďom, ktorí mi verili a ich dôveru som nechcel nikdy sklamať. Urobil som maximum pre tieto parlamentné voľby a bol som ochotný urobiť všetko, aby som Rómov do parlamentu dostal. pretože moje predstavy o riešení rómskej problematiky a postavení rómskej menšiny na Slovensku sú očividne rozdielne so stranou Vlasť. Rozhodol som sa odstúpiť z kandidatúry. Chcem sa poďakovať za podporu všetkým priaznivcom a podporovateľom. V prvom rade svojej manželke a môjmu synovi. Vyjadrujem nahlas, verejne a jednoznačne, že nesúhlasím aby mňa a vás označovali za parazita tejto spoločnosti, nechcem aby nás označovali…

Kto je vlastne Róm, ktorý sa vo videu priznáva, že bude voliť Kotlebu?!

V poslednom čase sa na sociálnej sieti objavili videa malého drobného mužíka v spoločnosti priaznivcov ĽSNS, ktorý odkazuje, že bude voliť Ľudovú stranu Naše Slovensko a hovorí aj o tom, že sa hanbí za asociálov, ktorí aj jemu robia hanbu. Ďalej odkazuje všetkým, aby na ĽSNS neútočili a zobudili sa.

Kto je muž z videa? 

Je to Miroslav Didiaš, skrachovanec, ktorý to nikam v živote nedotiahol, ako k metle a k lopate. V nedávnej minulosti sa snažil na seba upozorniť tým, že pár krát vystúpil v reality show "Čo na to Mojsejovci", v ktorej vystupoval ako ich obdivovateľ a na plné ústa hovoril o sebe, že je gay, má za sebou veľmi pestrý sexuálny život, a že sa za to nehanbí, ani za to, že je cigán. 
Je to človek, ktorý vie využiť každú možnosť ako na seba upozorniť. Predpokladám, že jeho riťka toho hodne aj zažila a jedno obdobie než zaparkoval pri metle a lopate, bola jeho riťka hlavným nástrojom obživy.  Škoda, že tej inteligencie sa mu moc nedostalo, ale ani šarmu, pretože ak by m…