Odmena za nákup na ZľavaDňa

streda 23. októbra 2019

Chce Ravasz na rómskych hlasoch dostať Maďarov do parlamentu!?
Ak sa potvrdia predbežné výsledky, nebude mať maďarská menšina svoje zastúpenie v parlamente. Maďarská strana Most- Hid sa totiž v predvolebných preferenciách prepadol pod hranicu zvoliteľnosti.

Posledné preferencie ukazujú, že Most- Hid by volilo iba 4,1% oprávnených voličov, čo znamená, že by ostal tesne pre bránami parlamentu a možno tak v histórii samotného Slovenska by maďarská menšina nemala svoje zastúpenie v parlamente.

Od roku 1993 sa maďarské strany SMK, MK, či Most- Hid profilovali, že v parlamente zastupujú okrem maďarskej menšiny aj iné menšiny na Slovensku, hlavne však rómsku, ale to nikdy nebola pravda...
Pál Csáky tento silne maďarsky orientovaný politik bol bývalý poslanec NR SR, bývalý predseda SMK a bývalý podpredseda vlády Slovenskej republiky. Spolu s Bélom Bugárom zastupovali maďarskú menšinovú politiku na Slovensku. V rokoch 1998 – 2007  bol Bugár predsedom SMK -Strany maďarskej koalície, po rozštiepení tejto strany Bugár zakladá Most- Hid a SMK od roku 2010 ostáva za bránami NR SR.


Pál Csáky už vie čo znamená ostať za bránami parlamentu, i keď tento pán si stažovať nemôže, pretože hoci sa nedostal do parlamentu, ďalej sa politicky angažoval a od roku 2014 do roku 2019 bol aj europoslancom. SMK je od roku 2010 mimoparlamentná strana. O roku 2016 je predsedom SMK József Menyhárt. Ak nedokáže Béla Bugár zvrátiť fakt prepadu svoje strany vo volebných preferenciách aj Most- Hid môže ostať po najbližších voľbách mimo hry. Najvýraznejší politickí predstavitelia maďarskej fronty sa etablovali aj za predstaviteľov nás Rómov. Aspoň navonok to tak vždy vyzeralo. Ja osobne som mal vždy problém, že nás Rómov spájali s maďarskou menšinou. Vždy som sa cítil byť slovenský Róm, vždy som bol slovenský občan, ale aj Slovák, pretože byť Slovákom nie je o blond vlasoch a bielej pokožke, ako si niektorí myslia. To, že sa maďarská politika na Slovensku sa tvárila že zastupuje aj nás Rómov, čo však nikdy nebolo, si môžeme my Rómovia sami. 
Nikdy sme nedokázali našich rómskych predstaviteľov posunúť, podporiť a dostať do parlamentu. Máme tu vynikajúceho Františka Tanka, ktorý roky bojuje o lepšie postavenie nás Rómov v spoločnosti. Máme tu Ivana Hriczka, intelektuála, ktorý vie správne pomenovať rómsku problematiku, ale máme tu aj iných predstaviteľov. No my Rómovia sme sa nedokázali za našich lídrov postaviť a posunúť ich do parlamentu. Peter Pollák je europoslanec nie vďaka našim hlasom, ale vďaka nerómskym hlasom, pretože ak by sa mal Peter Pollák spoľahnúť na naše rómske hlasy, asi by nikdy nebol v politike. My Rómovia sme fakt v jednom dokonalí, a to v tom, že sme nejednotní, nevieme sa na ničom dohodnúť, navzájom sa podporiť a tá naša nejednotnosť je nakoniec pre našu škodu.

Aby ste pochopili našu nejednotnosť a akí sme my Rómovia hlúpi, dáme si podiel maďarskej a rómskej menšiny na Slovensku v percentách. Maďarská menšina tvorí 
8,5 % populácie Slovenska a Rómska 10 % z celkového počtu obyvateľstva Slovenska. Podľa najnovších štatistík je nás Rómov na Slovensku viac ako pol milióna. Treba podotknúť, že tým, že my Rómovia sa nehlásime k našej národnosti si odnášame my sami, pretože nemáme svoje zastúpenie nie len v politike, ale ani v spoločnosti. Veľa Rómov sa však hlási aj k maďarskej menšine hlavne na juhu Slovenska a Gemera. Čím maďarská menšina získava. 

Ako príklad si uvedieme Lunik IX. Jedno z najznámejších slovenských sídlisk s rómskym obyvateľstvom a tak by sa logicky očakávalo, že väčšina sa prihlási k rómskej národnosti, opak je však pravdou. Napríklad v sčítaní 2011 sa k rómskej národnosti prihlásilo len 3417 obyvateľov. Teda približne polovica reálneho počtu. Ostatní sa hlásili k slovenskej, či maďarskej národnosti. Pritom na Luniku žije približne 7 tisíc Rómov.  

Tento príklad môžeme zobrať aj ako obraz na celé Slovensko, kedy sa Rómovia vo väčšine hlásia k slovenskej národnosti, a žiaľ veľká časť k maďarskej. Pochopil by som, že sa Rómovia hlásia k slovenskej národnosti, pretože už aj tak to nemáme v tejto spoločnosti jednoduché a mať ešte v občianskom napísané rómska národnosť je ako klinec do rakvy, no hlásiť sa k maďarskej národnosti, prečo?! 

Čo však vyvoláva úsmev na tvári je, že Rómovia, ktorí sa hlásia k maďarskej národnosti o sebe hovoria, že nie sú Rómovia, ale Maďari. Síce sú čierny ako "box", ale hovoria o sebe ako o Maďaroch... Pričom najsilnejšie predsudky voči rómskemu obyvateľstvu má práve maďarská menšina a netreba zabudnúť, že v Maďarsku nevraživosť voči Rómom stúpla až do takej miery, že Budapešť je zo strany EU na tento fakt upozorňovaná avšak Orbán si z toho nič nerobí a v tejto politike ďalej pokračuje voči všetkým menšinám v Maďarsku.     


Predstavitelia maďarskej koalície 


Ábel Ravasz, splnomocnenec vlády SR pre rómske komunity a podpredseda strany Most - Hid si uvedomuje fakt, že sa strana Most - Hid nemusí dostať do parlamentu a preto podľa našich informácií začal aktivovať Gemer, predovšetkým Rómov, ktorí sa hlásia k maďarskej národnosti. Ak by sa mali Maďari dostať do parlamentu, tak to bude rómskych chrbtoch. 

Maďarské strany sa dohodli na spoločnej kandidátke s názvom „Strana regiónov Most MK“. Kandidátku zrejme povedie človek z Mosta-Híd, nie však Béla Bugár. Hovorí sa o Árpádovi Érsekovi, podpredsedovi strany Ábelovi Ravaszovi, či ministrovi životného prostredia Lászlóvi Sólymosovi. Dohodu však ešte musia potvrdiť vedenia strán. 

Prešpekulovaní Maďari vedia, že ich sila je v regiónoch hlavne na juhu Slovenska. Intenzívne rokovania, ktoré strany Most-Híd, MKDSZ-MKDA a SMK viedli počas tohto týždňa, boli ukončené spoločným návrhom. Strany sa dohodli na tom, že do parlamentných volieb v roku 2020 pôjdu na kandidátnej listine spoločnej volebnej strany. Prečo však Most- Hid padol vo volebných preferenciách? Pretože okrem toho, že sa spojil so Smerom, ich politika nebola rýdzo maďarská ako sme od tejto politiky v minulosti boli zvyknutí a ako by ich voliči očakávali. A tak maďarský volič hľadal aj inde medzi stranami MKDSZ- MKDA a SMK avšak rozštiepenie maďarského voliča by nezaručilo týmto stranám dostať sa do parlamentu a tak Most-Híd, MKDSZ-MKDA a SMK sa dohodli na novej kandidátke a zrejme aj strane. Kandidátka možno neskôr aj Strana regiónov Most MK takto zjednotí rozštiepeného maďarského voliča a osloví aj rómskeho voliča ktorý zrejme pomôže maďarom sa dostať do parlamentu... 

Ako som už napísal, naša rómska nejednotnosť je len pre našu škodu a získavajú na tom iní. Chybu vidím aj v rómskych predstaviteľoch, ktorí sa nevedia dohodnúť a vytvoriť spoločnú kandidátku a možno aj stranu a ísť spoločne do volieb a zabojovať tak o rómskeho voliča. A tak znovu budeme svedkami, že Maďari sa dostanú do parlamentu aj za pomoci Rómov, ktorí sa tvária, že sú Maďari a taký ako je Ábel Ravasz bude hájiť akože rómske farby. Ale asi tak nám aj treba... 

Jozef Kmeťo   


  

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Váš názor nás zaujíma, ďakujeme

Rómske noviny kričia "Kmeťo, klameš", ospravedlň sa!

Dlhodobo sledujem neutešený stav jediných Rómskych novín na Slovensku. Asi aj preto, že tu v týchto novinách som začínal písať, dalo by sa p...