Preskočiť na hlavný obsah

Dokument Hluché dni nazrel do sveta a snov nepočujúcich rómskych detí

Foto Romata 

V útulnom, komornom kine Foajé v Bratislave sa uskutočnila novinárska projekcia dokumentárneho filmu Hluché dni. Vo svetovej premiére sa film predstavil v oficiálnom programe festivalu v Karlových Varoch, kde ako jediný slovenský film súťažil v sekcii Na východ od Západu. Film bude mať slávnostnú slovenskú premiéru 11. októbra v kine Lumiére v Bratislave v rámci programu festivalu Jeden svet.
Emotívne autorské dielo režiséra Pavla Pekarčíka už mali diváci možnosť vidieť aj v programe medzinárodného filmového festivalu Febiofest. Na medzinárodnom filmovom festivale vo Vilniuse získal film Hluché dni cenu Vilnius Goes to Cannes.
 „Ten film by mal byť o tom, že nepopisuje áno, takto to naozaj je. Ale je to nejaká emócia, ktorá vám ostane, že. Aha, veď tie decká vlastne majú rovnaké sny, ako naše deti. A vlastne je to niečo, čo by nás malo spájať. Ja si myslím, že oveľa viac takýchto filmov musí vzniknúť na to, aby sme pochopili, že tí „cudzinci“ vlastne nie sú cudzinci. Lebo aj deti z Bangladéša majú rovnaké sny a deti zo subsaharskej Afriky majú rovnaké sny. Problém majú v subsaharskej Afrike že im neprší a sú hladní a v Bangladéši majú problém, že im prší veľa a  ich vytápa, takže všetci utekajú niekde...“ povedal Pavol Pekarčík.  
Autorské dielo Pavla Pekarčíka je príbehom o nepočujúcich deťoch z rómskych osád, ktoré pozorujú svoje okolie bez toho, aby mu úplne porozumeli a snívajú svoje vlastné sny. Je aj jedinečným posolstvom pre rómsku minoritu a nerómsku majoritu našej spoločnosti. Dokumentárny film Hluché dni budú mať možnosť slovenskí diváci vidieť v kinách už onedlho.
 „Film bude mať premiéru už 11. 10. v programe festivalu Jeden svet, takže slovenskí diváci ho úplne prvý raz uvidia v kine Lumiére 11. októbra o 17-ej, odkiaľ pôjde do kín po celom Slovensku. Aj do rôznych alternatívnych projekčných priestorov,  filmových klubov, kde sa k nemu budú taktiež konať diskusie v spolupráci s festivalom Jeden svet, ktorý posiela odborníkov do diskusií,“ povedala Eva Križková z distribučnej spoločnosti Filmtopia.   
Na slávnostnej premiére dokumentárneho diela Hluché dni, 11. októbra v bratislavskom kine Lumiére, budú okrem tvorcov osobne prítomní aj protagonisti filmu.
Ján Schneider
Kamera: Ján Strkáč, Ján Schneider, Ján Cicko
Rómska tlačová agentúra Romata je mediálnym partnerom projektu.
Ukážky a foto z filmu poskytli autor, producent a distribútor.

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Kotlebovci nezvládajú protesty Rómov na východe Slovenska

Počas mítingu Kotlebovcov na východe protestovali stovky Rómov. Protesty Rómov začali v Sečovciach, cez Sabinov a vyvrcholili v Košiciach. Tieto protesty sú spájané so stranou PS/Spolu a Trubanom, a tak trošku ako keby sa zabudlo na našich politických aktivistov, ktorí pomohli k tomu, aby sa Rómovia zobudili a povedali jasne STOP fašizmu. Viktor Valík, Ivan Hriczko, Roman Suchý, alebo podnikateľ Emilio Gujda, či Džemal Kodrazi. Toto sú výrazne mená predstaviteľov rómskej politickej scény na východe Slovenska a na týchto ľudí by sa tiež nemalo zabudnúť.

Kotlebovci nerátali s tým, že sa my Rómovia dokážeme cez sociálne siete zmobilizovať, a tak čo im vlastne ostalo, ako obviniť Trubana za PS/Spolu, že protestujúcich zvážali do Košíc autobusmi a dostali za to, že budú stáť na námestí, 15€. Čo je samozrejme hlúposť, pretože ani Truban za PS/spolu a ani napríklad Hlina za KDH si kupovať protestujúcich nepotrebujú a naši politickí predstavitelia, ako Viktor Valík za stranu STS zase nedisponu…

Ivan Hriczko: Prečo som sa rozhodol odstúpiť z kandidatúry strany Vlasť

"Do parlamentných volieb som vstupoval s čistými úmyslami. Mojou ambíciou bolo, aby Rómovia na Slovensku mali svoje zastúpenie v parlamente. Chcel som stáť na strane pravdy a pomáhať občanom v mnohých dôležitých oblastiach nášho života, upozorniť na problémy nás Rómov. Od začiatku som hovoril, že sa zachovám zodpovedne, a nikdy som toto vyhlásenie nemusel korigovať. Dal som svoje slovo ľuďom, ktorí mi verili a ich dôveru som nechcel nikdy sklamať. Urobil som maximum pre tieto parlamentné voľby a bol som ochotný urobiť všetko, aby som Rómov do parlamentu dostal. pretože moje predstavy o riešení rómskej problematiky a postavení rómskej menšiny na Slovensku sú očividne rozdielne so stranou Vlasť. Rozhodol som sa odstúpiť z kandidatúry. Chcem sa poďakovať za podporu všetkým priaznivcom a podporovateľom. V prvom rade svojej manželke a môjmu synovi. Vyjadrujem nahlas, verejne a jednoznačne, že nesúhlasím aby mňa a vás označovali za parazita tejto spoločnosti, nechcem aby nás označovali…

Kto je vlastne Róm, ktorý sa vo videu priznáva, že bude voliť Kotlebu?!

V poslednom čase sa na sociálnej sieti objavili videa malého drobného mužíka v spoločnosti priaznivcov ĽSNS, ktorý odkazuje, že bude voliť Ľudovú stranu Naše Slovensko a hovorí aj o tom, že sa hanbí za asociálov, ktorí aj jemu robia hanbu. Ďalej odkazuje všetkým, aby na ĽSNS neútočili a zobudili sa.

Kto je muž z videa? 

Je to Miroslav Didiaš, skrachovanec, ktorý to nikam v živote nedotiahol, ako k metle a k lopate. V nedávnej minulosti sa snažil na seba upozorniť tým, že pár krát vystúpil v reality show "Čo na to Mojsejovci", v ktorej vystupoval ako ich obdivovateľ a na plné ústa hovoril o sebe, že je gay, má za sebou veľmi pestrý sexuálny život, a že sa za to nehanbí, ani za to, že je cigán. 
Je to človek, ktorý vie využiť každú možnosť ako na seba upozorniť. Predpokladám, že jeho riťka toho hodne aj zažila a jedno obdobie než zaparkoval pri metle a lopate, bola jeho riťka hlavným nástrojom obživy.  Škoda, že tej inteligencie sa mu moc nedostalo, ale ani šarmu, pretože ak by m…