Odmena za nákup na ZľavaDňa

štvrtok 17. októbra 2019

Dokument Hluché dni nazrel do sveta a snov nepočujúcich rómskych detí

Foto Romata 

V útulnom, komornom kine Foajé v Bratislave sa uskutočnila novinárska projekcia dokumentárneho filmu Hluché dni. Vo svetovej premiére sa film predstavil v oficiálnom programe festivalu v Karlových Varoch, kde ako jediný slovenský film súťažil v sekcii Na východ od Západu. Film bude mať slávnostnú slovenskú premiéru 11. októbra v kine Lumiére v Bratislave v rámci programu festivalu Jeden svet.
Emotívne autorské dielo režiséra Pavla Pekarčíka už mali diváci možnosť vidieť aj v programe medzinárodného filmového festivalu Febiofest. Na medzinárodnom filmovom festivale vo Vilniuse získal film Hluché dni cenu Vilnius Goes to Cannes.
 „Ten film by mal byť o tom, že nepopisuje áno, takto to naozaj je. Ale je to nejaká emócia, ktorá vám ostane, že. Aha, veď tie decká vlastne majú rovnaké sny, ako naše deti. A vlastne je to niečo, čo by nás malo spájať. Ja si myslím, že oveľa viac takýchto filmov musí vzniknúť na to, aby sme pochopili, že tí „cudzinci“ vlastne nie sú cudzinci. Lebo aj deti z Bangladéša majú rovnaké sny a deti zo subsaharskej Afriky majú rovnaké sny. Problém majú v subsaharskej Afrike že im neprší a sú hladní a v Bangladéši majú problém, že im prší veľa a  ich vytápa, takže všetci utekajú niekde...“ povedal Pavol Pekarčík.  
Autorské dielo Pavla Pekarčíka je príbehom o nepočujúcich deťoch z rómskych osád, ktoré pozorujú svoje okolie bez toho, aby mu úplne porozumeli a snívajú svoje vlastné sny. Je aj jedinečným posolstvom pre rómsku minoritu a nerómsku majoritu našej spoločnosti. Dokumentárny film Hluché dni budú mať možnosť slovenskí diváci vidieť v kinách už onedlho.
 „Film bude mať premiéru už 11. 10. v programe festivalu Jeden svet, takže slovenskí diváci ho úplne prvý raz uvidia v kine Lumiére 11. októbra o 17-ej, odkiaľ pôjde do kín po celom Slovensku. Aj do rôznych alternatívnych projekčných priestorov,  filmových klubov, kde sa k nemu budú taktiež konať diskusie v spolupráci s festivalom Jeden svet, ktorý posiela odborníkov do diskusií,“ povedala Eva Križková z distribučnej spoločnosti Filmtopia.   
Na slávnostnej premiére dokumentárneho diela Hluché dni, 11. októbra v bratislavskom kine Lumiére, budú okrem tvorcov osobne prítomní aj protagonisti filmu.
Ján Schneider
Kamera: Ján Strkáč, Ján Schneider, Ján Cicko
Rómska tlačová agentúra Romata je mediálnym partnerom projektu.
Ukážky a foto z filmu poskytli autor, producent a distribútor.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Váš názor nás zaujíma, ďakujeme

Rómske noviny kričia "Kmeťo, klameš", ospravedlň sa!

Dlhodobo sledujem neutešený stav jediných Rómskych novín na Slovensku. Asi aj preto, že tu v týchto novinách som začínal písať, dalo by sa p...