Ročne v priemere zomrie 30 novonarodených rómskych deti

Malá dvojročná Mirka zomrela pre nedostatočnú zdravotnú starostlivosť   


Po tom čo Press.tv priniesla správu o zbytočnom úmrtí iba dvojročného rómskeho dievčatka z Bardejova sme sa pozreli ako vlastne vyzerá zo zdravotným stavom rómskeho obyvateľstva u nás. Výsledky sú viac než alarmujúce.   

Zdravotný stav rómskej populácie je v porovnaní s majoritnou populáciou výrazne horší.
V dôsledku toho, očakávaná dĺžka života pri narodení a dojčenská úmrtnosť nedosahuje
úrovne väčšinovej populácie. U rómskych detí je úmrtnosť výšia ako u majority a dôvodom sú zlé životné podmienky, ako aj nedostatočné využívanie zdravotnej starostlivosti vo vylúčených komunitách. Prístup k zdravotníckym službám zhoršujú nízka informovanosť a osveta, diskriminácia, finančné bariéry, ale aj kultúrne a jazykové rozdiely. Očakávaná dĺžka života pri narodení človeka z rómskej populácie bola v rokoch 2006 až 2015 takmer o 6 rokov kratšia. Rómske deti zomierajú do šiesteho roku života viac 

Ak tomu prirátame predsudky lekárov, rasizmus, a ľahkovážny prístup lekárov k rómskym pacientom, nemôžeme  sa čudovať že úmrtnosť u rómskeho obyvateľstva je celkovo vyši a ako u majority. 

Rómovia sa dožívajú v premiére 70 rokov pri dobrom zdravotnom stave. Majorita sa dožíva o takmer 10 rokov viac, teda v priemere 78 rokov.  Dojčenská úmrtnosť je takmer trojnásobne vyššia v porovnaní so zvyškom populácie. Počet úmrtí rómskych narodených deti je do jedného roka na 1 000  narodených detí 12,3 % oproti 4,2 % u majority. 

Príklad z Trebišova  

Rozdiely v dĺžke života pri narodení a v dojčenskej úmrtnosti existujú aj medzi okresmi, situácia Rómov je najhoršia v okrese Trebišov. Očakávaná dĺžka života Rómov v tomto okrese bola medzi rokmi 2006 a 2015 menej ako 68 rokov. V tomto okrese dosiahla dojčenská úmrtnosť Rómov takmer 30 úmrtí na 1 000 narodených rómskych detí a dosiahla tak úroveň rozvojových krajín. 

Celkové faktory ktoré prispievajú k zlému zdravotnému stavu a vyššej úmrtnosti rómskeho obyvateľstva   

Horší zdravotný stav je dôsledkom zlých životných podmienok a obmedzeného prístupu k základnej infraštruktúre, ako sú napríklad kanalizácia a voda

Ďalším dôvodom horšieho zdravotného stavu Rómov je nedostatočné využívanie zdravotníckych služieb. Zdravotnícke služby sú od rómskych osídlení vzdialené v priemere 1 až 5 kilometrov

Rómovia využívajú zdravotné služby o tretinu menej než majorita a to pre nedostatok financií na lieky a zdravotne služby ako také. Celkovo zlá dostupnosť k lekárovi a veľmi zlé skúsenosti z lekárskou a zdravotnou starostlivosťou. 


Prípad z Bardejova  len dokresľuje alarmujúci  stav. V piatok 25.10.2019 asi okolo 21:00 hodine šla matka s dvojročnou Mirkou na detskú pohotovosť v Bardejove s tým, že mala Mirka veľmi kašle a ťažko sa jej dýcha. Službu konajúca lekárka, Kvetoslava Krišková dieťa prezrela a na záver skonštatovala, že dievčatku nič nie je. Dýchanie má čisté a môže ísť domov.
Podľa slov matky, lekárka predpísala jej dcére Kalciový sirup a nosné kvapky. Pani Kaľová teda postupovala podľa pokynov lekárky. Zronená matka povedala pre redakciu PRESS.TV aj to, že jej dcéra sa doma ešte chvíľu hrala a okolo jednej hodiny ráno dvojročná Mirka zomrela na zápal pľúc... 
Pohreb malej Mirky nenechal a nenechá nikoho chladným. 

Dcérka, Ľúbim ťa nadovšetko a vždy budem. Priniesla si mi lásku, šťastie svetlo. Bola si a vždy budeš ten najkrajší dar, moje milované dieťa. Strávili sme spolu 2 roky, bola v mojom brušku 9 mesiacov A dotýkať som sa ťa mohla ešte 2 roky Ďakujem ti za ne. Narodila si sa ako rómske dievčatko, svet nás nenávidí, svet ta nemal rád ale ja som ta milovala celým srdcom a nie len ja ale aj náš Boh. Mirka naša drahá tam z nebíčka dávaj na nás pozor a za ostatné rómske dietky vypros u živého Boha jeho ochranu. 
Ako sa ľudia správajú k ľudom? Ako je možne, že sme svedkami absolútnej absencie ľudskosti. Vždy sme sa na lekárov pozerali ako na bohov, na niekoho kto nám pomôže a keď už nevie pomôcť tak neublíži.  Video ktoré vám však prinášame však hovorí o niečom inom. Hippokratova prísaha je skutočne nádherný text. Jeden s textov znie "Spôsob svojho života zasvätím podľa vlastných síl a svedomia úžitku chorých a budem ich ochraňovať pred každou krivdou a bezprávím." Len lekári akoby zabudli prečo sa vôbec stali lekármi.. Aj takto vyzerá svet v nemocnici, video ďalší komentár nepotrebuje.... Článok napísal Jozef Kmeťo Redakcia R1 
Reportáž o úmrtí malej Mirky natočil Erik Hillar Lakatošovie z https://presstv.sk
Ďalšie zdroje: Ministerstvo zdravotníctva a Atlas rómskych komunít  

Komentáre

  1. Zijem uz 15 roky v zahranici nikda viac by som nesol zit na slovensko. Tu mam vsetko co chcem, auto socialny zabezpecenie,vsetko. ..Ludia majte rozum hlavne mlady a utekajte prec na slovesnku vas nic dobre necaka.

    OdpovedaťOdstrániť

Zverejnenie komentára

Váš názor nás zaujíma, ďakujeme

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Smrteľné pandémie útočia na ľudstvo každých 100 rokov!

Koronavírus je už nezastaviteľný, sme pred rozsiahlou epidémiou

Koronavírus: Myslím si, že tohtoročných Vianoc sa mnohí nedožijeme