Preskočiť na hlavný obsah

Translate

Socializmus bol len veľké klamstvo

Neraz som čítal ako nám bolo za socializmu dobre, ako sme si všetci dobre žili a mali sme všetko, no naozaj to tak aj bolo? Ja osobne si to nemyslím, žilo sa z výplaty do výplaty, robotnícke platy boli zúfalo malé a keď ste si chceli kúpiť niečo do domácnosti bez pôžičky to nešlo!

Socialistické zdravotníctvo bolo pre všetkých a pre nikoho... Dostupnosť k lekárovi síce bola mám pocit na lepšej úrovni ako teraz a však ak si myslíte že zdravotná starostlivosť bola na lepšej úrovni ako teraz, veľmi sa mýlite. Napríklad na CT vyšetrenie ste čakali minimálne 3 mesiace až pol roka a to aj s diagnózami ktoré potrebovali okamžité vyšetrenie. No nie všade bolo CT a tak ľudia z vážnymi diagnózami aj zomreli kým sa dostali na vyšetrenie. Lieky na predpis často nemali, a museli ste čakať aj niekoľko dní kým prišli do lekárne. Veľa liekov ktoré dnes poznáme za socializmu neboli a napríklad srdcové choroby sa liečili liekmi na tlak a keď už nestačili pacientovi predpísali nitroglycerin pod jazyk.

Socialistické školstvo tak o tom by sa dalo písať a písať, tak skúsim základne defekty socialistického školstva.  Asi za najväčší defekt ak sa to dá tak napísať je, že ako deťom nám boli doslova vymývané mozgy. My ako deti sme fakt verili, že za hranicami vtedajšieho Československa sa skrýva zlo a že nám ľudia zo západu chcú ublížiť. Dogmy socializmu sme sa učili ako fakt, čo samozrejme bolo klamstvo! Deti v socialistickom školskom systéme sa nemohli tak slobodne rozvíjať ako by sa zdalo, všetko bolo pod prísnym politickým dohľadom a každá aktivita dieťaťa bola vopred schvaľovaná ústrednými orgánmi strany. Na stredné školy ste sa nedostali pre veľký počet uchádzačov, a ak ste sa dostali tak za mastný úplatok.  

Na byty sa čakalo desaťročia. Neboli. A keď boli, stáli peniaze, ktoré nikto nemal. A úplatky, ktoré sa rozdávali na bytových družstvách, národných výboroch, straníckych sekretariátoch. Ľudia boli zúfalí. Zháňanie bolo ponižujúce a frustrujúce. Za mesačný rodinný príjem 850,- Kčs ste si mohli kúpiť akurát šnúru na obesenie pre celú rodinu. Samozrejme, súdruhovia a súdružky, mali prednosť, boli nádejou ľudstva, rovnejší než rovní

Autá neboli. Ak, tak na poradovníky. Roky čakania. Za peniaze, ktoré legálne nikto nemohol našporiť. Za plat priemerného občana  850,- Kčs ste si mohol ísť kúpiť tak akurát bicykel. Ak boli. tak za úplatok ste sa dostali k autu. Pričom na auto sa čakalo aj dva roky. Samozrejme, súdruhovia vojaci, policajti a zaslúžilí straníci, plus zeleninári, mäsiari a taxikári sa rozvážali na novom. Na ostatných zostala železnica a mhd.

Práca? Tu platilo to zlomyseľné: štát predstiera, že Vás platí, Vy predstierate že pracujete. Zúfalo neefektívne prevádzky. Prezamestnanosť. Prídelový systém. Rozkrádanie a šlendrián. Kto neokráda štát, okráda vlastnú rodinu! Hospodárska impotencia a úpadok. Borovička a kabanos. Sociálna istota ako Brno. Ako malý chlapec si pamätám ako sa pracovalo, kto sa naviac narobil boli ľudia vo výrobe či ženy v kuchyniach či muži na stavbách.  Asi ste zabudli, že vedúci mal zástupcu a ten mal svojho zástupcu a zástupca mal referenta...  


Usmievavá súdružka Pažítková ukľudňovala národ z televíznej obrazovky, milé ženy, nebojte sa, vložky budú. Strana zabezpečí. Strana nesklame. Áno dobre čítate, obyčajné vložky neboli a ženy si kupovali vatu. Toaletný papier nebol, čo sa používalo, noviny, asi naviac... Základne veci ktoré dnes poznáme boli nedostatkový tovar. Sunár pre deti nebol, mlieko ste dostali kúpiť len ráno a to už nehovorím o chlebe a pečivu. Pamätám si prázdne regále v zelovoci a mäsiareň? Keď ste chceli mäso vaša mama musela skoro ráno stáť v rade, aby sa jej ušlo a často prišla z prázdninami rukami.  

Rómovia a socializmus 


Veľa krát čítam, ako nám rómom bolo za socializmu dobre ja si to však nemyslím. Rómovia síce mali prácu, ale kde všade naši dedovia, otcovia, či mamy pracovali ? Boli to cesty, bane, ťažká práca vo výrobe... Čítam, že rasizmus nebol, klamstvo ako svet. Rasizmus bol, len strach ľudom nedovolil nahlas prejaviť predsudky voči vám.  Nie preto, že by sa vás báli, ale preto že sa báli strany a politiky ako takej. Ale aj tak ten rasizmus bol a však málokto vie ako sa za socializmu prejavoval.  Národné výbory mali evidencie rómskeho obyvateľstva, rómske deti v školách boli tiež zvlášť evidované a napríklad učiteľom ktorí mali viac v triede rómskych žiakov boli dávané aj príplatky k platu o čom samozrejme rodičia ani široká verejnosť nevedela.  Rasizmus bol a aj sa latentne prejavoval, len bol skrytý pod pokličkou.  Rómska kultúra v podsadte neexistovala, naši muzikanti hrali slovenský folklór, rómske piesne ako ich poznáme dnes neexistovali. Staré rómske piesne nanajvýš boli naspievané napríklad nebohým Karlom Gottom a vyšli na platni ako exkluzívne vydanie. 

Záver 

Tento článok berte ako môj názor a nemusíte s ním súhlasiť ale viem, že socializmus ako je často ospevovaný, nebol až tak úžasný ako by sa zdalo. Moja mama pracovala v kuchyni a narobila sa ako jedno hovädo. Žili sme z výplaty do výplaty. Môj otec pracoval ako vodič električiek a keď chcel lepšie zarobiť, znamenalo to, že som ho nevidel celý mesiac, pretože bol stále v práci.  Bývali sme v starom meste, nepredstavujte si staré mesto ako dnes, bolo to staré mesto, staré byty, tmavé byty, na nový byt sme čakali od môjho narodenia a mama ho dostala keď som mal 14 rokov. Nehrajme sa, že všetko bolo za socializmu super, nie nebolo!!!  Aj keď sa nám dnes žije ťažko, ja píšem, nikdy viac socializmus. Dnes mladý ľudia majú možnosti o akých my sme mohli len snívať. Rómske povedomie vzrástlo práve cez toto obdobie. Poznáme skvelú rómsku hudbu ako nikdy predtým. Poznáme osobnosti aké by sme v minulosti nepoznali. Jarmila Váňová novinárka, Daniela Šilanová novinárka, Ivan Hriczko politik a novinár a veľa ďalších. Socializmus bol len o veľkom klamstve ako sa nám všetkým dobre žilo....  

Jozef Kmeťo 

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Rómovia prehovorili o svojích zážitkov s predsudkami a rasizmom na vlastnej koži

Byť Róm a žiť na Slovensku, by jedinec mohol povedať, že nie je to žiadna výhra...Či sa to niekomu páči alebo nie, Rómovia už od útleho detstva sa stretávajú z rôznymi druhmi prejavu predsudkov či priameho rasizmu. Niet sa preto čo diviť, že priepasť porozumenia medzi rómskou a nerómskou populáciou sa prehlbuje, a nedôvera je na oboch stranách bariéry.   

Je predsa nemysliteľné, už aby Rómske deti sa stretávali v škole zo segregáciou, kedy škola zámerne vytvorí triedu len pre rómskych žiakov.  Je nemysliteľné, že sa Rómske deti stretávajú s pokrikmi, vy špinavé cigánčatá, smradľavý potkany, či negri... Rómske dieťa je už takto donútené si uvedomiť, že existuje svet "bielych" a jeho, teda "čiernych" Už deti medzi sebou dokážu byť veľmi zlé, a tak často krát rómsky chlapec či dievča je vyštvaní z kolektívu, či dokonca mu jeho spolužiaci povedia, s tebou sa sa hrať nebudeme, pretože si cigáň!

Rasizmus a predsudky v praxi  

- viac ako 80% Slovákov i Čechov by bolo prot…

Rasisti, hovoria, že na bielych životoch záleží - Je OK byť biely

Rasizmus nepozná hranice a rasista už vôbec nie! fanúšikovia Slovana Bratislava v sobotu vyvesili na Tehelnom poli transparent White Lives Matter, ktorý vo voľnom preklade znamená Na životoch belochov záleží, viaceré slovenské médiá ho označili za rasistický.
Rasisti však s touto interpretáciou médii nesúhlasia. Odvolávajú sa na hnutie Black Lives Matter(Na životoch černochov záleží), ktoré podľa nich médiá neoznačujú ako rasistické. Prečo by potom mal byť transparent fanúšikov Slovana rasistický?
Tak ako to vlastne je? 
V roku 2014 sa po svete prvýkrát začala vo veľkom šíriť výzva „Black Lives Matter” (BLM - Na životoch čiernych záleží). Snažila sa upozorniť na policajnú brutalitu voči Afroameričanom v USA. Ako reakcia na toto hnutie vzniklo „White Lives Matter” (WLM - Na životoch bielych záleží).
„White Lives Matter” (WLM - Na životoch bielych záleží). Toto spojenie začali propagovať po USA rasistické skupiny vo viacerých štátoch. Najaktívnejší boli najmä členovia skupiny Aryan Renaissa…

Rómovia si nevedia predstaviť, že by mali svoj vlastný štát...

Okrem kontaktov je sociálna sieť dobrá aj na bleskový prieskum. Už dlhšie bez toho aby si to niekto všimol, až možno na pár jednotlivcov, mapujem na mojom "fejzbuku" náladu nás Rómov. Samozrejme, že naša nálada sa odzrkadľuje aj podľa doby v akej teraz žijeme. A možno aj práve táto doba, kedy všetci bez rozdielu musíme vynaložiť viac úsilia na prežitie, ako by Rómov prebudila zo sna, jeden za všetkých a všetci za jedného.Pretože jeden za všetkých a všetci za jedného, alebo inak povedané spoločne za prospech nás všetkých už neplatí. V rómsku štátnosť ktorý by sme spoločným úsilím vybudovali neverí väčšina Rómov.
Pri otázke: Viete si predstaviť, že by sme mali Rómsky štát? sa Rómovia viac menej vyjadrovali záporne. Neveria, že by spoločne dokázali vôbec niečo také ako Rómsky štát vytvoriť. Ako sa mnohí sami vyjadrili, chýbajú nám vzdelaný ľudia, či sami medzi sebou sa dokážeme deliť na lepších a horších, sami sa kastujeme, a to by prinieslo veľké nezhody a napätie. A potom t…