Odmena za nákup na ZľavaDňa

streda 30. októbra 2019

ÚŽERA V OSADE: "ľudia sú od úžerníkov existenčne závislí." povedal Ivan HriczkoPrešovskí policajti obvinili 36-ročného muža Chminianskych Jakubovian pre trestný čin úžery. Podľa doteraz zistených informácií mal obvinený v rodnej obci požičiavať inému miestnemu mužovi mesačne sumu 200,- Eur (za dvanásť mesiacov išlo o sumu 2.400,- Eur), pričom dlžník mu mal zapožičané peniaze počas vyplácania sociálnych dávok postupne vrátiť, a to s vopred určeným úrokom vo výške 100 %, čo je v hrubom nepomere k zapožičanej finančnej čiastke. Obvinený pritom mal vedomosť, že dlžník žije vo veľmi biednych podmienkach.  

Obvinení sa mali opakovane slovne vyhrážať oznamovateľovi ublížením na zdraví a zabitím.

Za pôžičku požadoval podľa poškodených 100 percentný úrok. Ďalší mesiac, v čase vyplácania sociálnych dávok, mu mali teda vrátiť zakaždým 400 eur. Ak odmietli zaplatiť, prišli podľa nich od obvineného vyhrážky. "Že budeme zabité. Že keď nás chytia, mňa alebo bratov, budú nás zabíjať," vraví poškodená rodina.

Osada sa však postavila na obranu úžerníka 

Čo je však zarážajúce je, že na obranu úžerníka sa postavila časť osady. Poškodená rodina a ľudia ktorí sa postavili proti úžerníkovi sa boja o svoje životy a zdravie najbližších. 

Ivan Hriczko


Úžera sa stala jediným zdrojom obživy 
hovorí Ivan Hriczko   

"Treba si uvedomiť, že títo ľudia sú od úžerníkov existenčne závislí." Platí zákon džungle. Kto je zo silnejšej rodiny, vyhrávaUž sa nepožičiavajú iba peniaze, na pôžičku sú aj lieky, strava, cestovné. Úžerníci zoženú liek bez receptu a predajú ho so ziskom. Obyvatelia osád nikdy nesplatia svoje dlhy, ktoré dokonca dedia ich deti. 

Je to začarovaný kruh a zapojení sú doň všetci, od úžerníkov cez poštových doručovateľov až po policajtov. V osade sa všetci poznajú podľa mena, vedia, kto a kedy dostane sociálne dávky. Dokonca im ich pomôžu vybaviť samotní úžerníci. Negramotní Rómovia majú perfektne vyplnené dokumenty a keď dávky dostanú, kompletne ich vyplatia úžerníkom. 

Úžerníci si držia svoje územie, podobne ako drogová mafia. Každý má svoje vyhradené miesto, obete presne vedia, komu majú platiť. Peniaze, ktoré úžerníci získajú, rozdeľujú. A verte, nikto sa nikdy nesťažoval. Policajti dostávajú percentá, ktoré posúvajú ďalej. Oficiálne však nikto nič nevie a tvári sa, že sa ho to netýka. Omyl. 

Na úžerníkov sa dá ísť len tvrdou rukou. Tu nepomôže iné, len priamy boj s úžerou a nekompromisné preukazovanie majetku osôb, ktoré 30 rokov nepracujú a napriek tomu žijú v luxuse a blahobyte. Úžeru nezastavíme vymyslenými projektmi ani neziskovými organizáciami. 

Musí existovať vôľa vlády a kompetentných zatknúť úžerníkov, ich poskokov, úplatných policajtov, prokurátorov i poplatné ruky súdnictva. Obávam sa však, že nikto sa neodváži problém úžery vyriešiť. Všetci o ňom vedia, no oficiálne sa tvária, že úžera neexistuje, keďže sa nik neodváži postaviť proti tejto mafii. Z času na čas Polícia urobí raziu proti úžerníkom aj niekoho obvinia ale je toho zúfalo málo a úžerníci ďalej fungujú a fungovať budú, pokiaľ sa na tento problém nepozrieme komplexe a nezačneme ho systematicky riešiť...  Povedal pre Redakciu R1 Ivan Hriczko 


Jozef Kmeťo 

 

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Váš názor nás zaujíma, ďakujeme

Rómske noviny kričia "Kmeťo, klameš", ospravedlň sa!

Dlhodobo sledujem neutešený stav jediných Rómskych novín na Slovensku. Asi aj preto, že tu v týchto novinách som začínal písať, dalo by sa p...