Preskočiť na hlavný obsah

Translate

Fico vo "vtipnom" videu uráža všetkých okrem Kotlebu

Existuje nepísané pravidlo, že deti by sa do politiky ťahať nemali. Etický kódex však Smeru už nič nehovorí... To čo však teraz Róbert Fico v politickej reklame urobil, prekračuje všetky hranice slušnosti, etiky a morálky, ale u Fica by sme si na tento fakt po tých všetkých škandáloch mali zvyknúť... 

Foto/ Redakcia R1

Predseda Smeru vo videu kritizuje opozičných lídrov a karhá ich ako malých školákov. „Miško Truban, to ako vyzeráš? To sa nehanbíš prísť takto ráno do škôlky zhulený?“ pýta sa v novom reklamnom spote bývalý premiér Robert Fico (Smer) malého školáka, ktorý vo videu poťahuje z veľkej napodobeniny marihuanového džointa.

Predseda Smeru vo videu kritizuje opozičných lídrov. Miroslava Beblavého (Spolu) za to, že v SDKÚ zostal aj po kauze Gorila, Andreja Kisku (Za ľudí) za obchody s pozemkami, Igora Matoviča (OĽaNO) za klamstvá, Richarda Sulíka (SaS) a Borisa Kollára (Sme rodina) za styky s mafiánom Marianom Kočnerom a Alojza Hlinu (KDH) za to, že sa oháňa krížom.

Koaliční partneri Smeru Andrej Danko (SNS) a Béla Bugár (Most-Híd) sa do videa nedostali, mimo pozornosti ostal aj Marian Kotleba (ĽSNS).


Ešte u koaličných partnerov by som pochopil, že ich Fico vynechal vo svojej "pedofilnej" reklame, ale prečo vynechal aj Kotlebu!? Ten sa v klipe neobjaví. Zobraziť 10 ročného chlapca ako fašistu, to už bolo asi príliš aj pre Smer. Alebo že by v tom bolo aj niečo iné? Ak vezmeme do úvahy posledný prieskum agentúry Fokus - ak by sa voľby konali v decembri, vyhral by ich Smer. Oproti novembru si však mierne pohoršil. Zmena oproti novembru je na druhom mieste, ktoré by podľa agentúry Focus obsadili Kotlebovci – ĽS Naše Slovensko s takmer dvanástimi percentami. Strana oproti novembrovému prieskumu stúpla o vyše 1,5 percentuálneho bodu. Lídri strán opozície sa vyjadrujú, že so Smerom do koalície nepôjdu a ani akúkoľvek koalíciu so Smerom nepodporia a tak do hry vstupuje čo raz viac v predvolebných preferenciách silnejšia Kotlebová strana LSNS. Uvidíme ako dopadnú parlamentne voľby na druhý rok, ale ak sa všetci nezmobilizujeme, tak nebudúci rok tu môžeme mať veľmi zaujímavú koaličnú vládu Smer-LSNS. Táto politická reklama Smeru vyvolala rôzne reakcie. Video však okrem témy dodržiavania autorských práv pretože Smer ju totiž odkopíroval od izraelskej agentúry Arona Shaviva, ktorá teraz zvažuje žalobu.otvára aj otázku, či je etické v politickej kampani využívať detských hercov, najmä ak napodobňujú fajčenie marihuany.

Foto FB Smer.sk 


Kreatívny riaditeľ z agentúry Mark BBDO Vlado Slivka považuje deti v reklame za silný nástroj, a tak k nim treba pristupovať zodpovedne. „V tejto reklame a v celej kampani Smeru sa o zodpovednosti dosť hovorí, ale výsledné video je presným opakom. Výsledkom je ešte väčšia radikalizácia spoločnosti a znechutenie nad súčasnou situáciou,“ vysvetľuje Slivka.

Čuduje sa, že video Smeru je možné šíriť na Facebooku, pretože podľa neho nemusí spĺňať normy tejto sociálnej siete, keďže zobrazuje neplnoleté dieťa fajčiace joint.

„Na tejto reklame je neetické nielen zneužitie tých detí, ale aj osobné útoky s konkrétnymi menami a priezviskami opozičných politikov. Zdá sa, že sa autori rozhodli ísť cestou účel svätí prostriedky,“ hovorí Slivka.

Video však vyvolalo aj reakciu Humoristu Fera, ktorý svojím vlastným spôsobom na túto politickú reklamu Smeru zareagoval...  Nemyslím si však, že by sme mali ostať len pri úsmeve, ja neviem či si vôbec dostatočne všetci uvedomujeme o čo nadchádzajúcich voľbách pôjde...  Pôjde o nás všetkých bez rozdielu rasy, vierovyznania, či politického presvedčenia, pokiaľ teda zdravo premýšľate..  Do politiky a spoločnosti sa nám tlačia fašisti, ktorí sú čo raz silnejší. Pred dverami parlamentu stoja aj iný exoti a máme tu aj Fica a jeho Smer, ktorý sa nechce vzdať v tejto krajine moci a to ja po tom, čo všetko aké špinavstvá vyplávali na povrch. Partia úžerníkov, zbohatlíkov, oligarchov si z našej krajiny urobili miesto kde pre nich neplatia žiadne zákony a povinnosti a z nás ľudí si urobili svoje hračky. Mali by sme ostať bdelí a ostražitý a na každú vec potláčajúcu zdravý úsudok, eticky či morálny kódex upozorniť. Pretože či sa vám to páči alebo nie v nasledujúcich dňoch aj po novom roku pôjde o veľa, pôjde o nás....     


Jozef Kmeťo 

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Rómovia prehovorili o svojích zážitkov s predsudkami a rasizmom na vlastnej koži

Byť Róm a žiť na Slovensku, by jedinec mohol povedať, že nie je to žiadna výhra...Či sa to niekomu páči alebo nie, Rómovia už od útleho detstva sa stretávajú z rôznymi druhmi prejavu predsudkov či priameho rasizmu. Niet sa preto čo diviť, že priepasť porozumenia medzi rómskou a nerómskou populáciou sa prehlbuje, a nedôvera je na oboch stranách bariéry.   

Je predsa nemysliteľné, už aby Rómske deti sa stretávali v škole zo segregáciou, kedy škola zámerne vytvorí triedu len pre rómskych žiakov.  Je nemysliteľné, že sa Rómske deti stretávajú s pokrikmi, vy špinavé cigánčatá, smradľavý potkany, či negri... Rómske dieťa je už takto donútené si uvedomiť, že existuje svet "bielych" a jeho, teda "čiernych" Už deti medzi sebou dokážu byť veľmi zlé, a tak často krát rómsky chlapec či dievča je vyštvaní z kolektívu, či dokonca mu jeho spolužiaci povedia, s tebou sa sa hrať nebudeme, pretože si cigáň!

Rasizmus a predsudky v praxi  

- viac ako 80% Slovákov i Čechov by bolo prot…

Rómovia si nevedia predstaviť, že by mali svoj vlastný štát...

Okrem kontaktov je sociálna sieť dobrá aj na bleskový prieskum. Už dlhšie bez toho aby si to niekto všimol, až možno na pár jednotlivcov, mapujem na mojom "fejzbuku" náladu nás Rómov. Samozrejme, že naša nálada sa odzrkadľuje aj podľa doby v akej teraz žijeme. A možno aj práve táto doba, kedy všetci bez rozdielu musíme vynaložiť viac úsilia na prežitie, ako by Rómov prebudila zo sna, jeden za všetkých a všetci za jedného.Pretože jeden za všetkých a všetci za jedného, alebo inak povedané spoločne za prospech nás všetkých už neplatí. V rómsku štátnosť ktorý by sme spoločným úsilím vybudovali neverí väčšina Rómov.
Pri otázke: Viete si predstaviť, že by sme mali Rómsky štát? sa Rómovia viac menej vyjadrovali záporne. Neveria, že by spoločne dokázali vôbec niečo také ako Rómsky štát vytvoriť. Ako sa mnohí sami vyjadrili, chýbajú nám vzdelaný ľudia, či sami medzi sebou sa dokážeme deliť na lepších a horších, sami sa kastujeme, a to by prinieslo veľké nezhody a napätie. A potom t…

Rasisti, hovoria, že na bielych životoch záleží - Je OK byť biely

Rasizmus nepozná hranice a rasista už vôbec nie! fanúšikovia Slovana Bratislava v sobotu vyvesili na Tehelnom poli transparent White Lives Matter, ktorý vo voľnom preklade znamená Na životoch belochov záleží, viaceré slovenské médiá ho označili za rasistický.
Rasisti však s touto interpretáciou médii nesúhlasia. Odvolávajú sa na hnutie Black Lives Matter(Na životoch černochov záleží), ktoré podľa nich médiá neoznačujú ako rasistické. Prečo by potom mal byť transparent fanúšikov Slovana rasistický?
Tak ako to vlastne je? 
V roku 2014 sa po svete prvýkrát začala vo veľkom šíriť výzva „Black Lives Matter” (BLM - Na životoch čiernych záleží). Snažila sa upozorniť na policajnú brutalitu voči Afroameričanom v USA. Ako reakcia na toto hnutie vzniklo „White Lives Matter” (WLM - Na životoch bielych záleží).
„White Lives Matter” (WLM - Na životoch bielych záleží). Toto spojenie začali propagovať po USA rasistické skupiny vo viacerých štátoch. Najaktívnejší boli najmä členovia skupiny Aryan Renaissa…