Preskočiť na hlavný obsah

Byť Róm, problém náš alebo váš?

Ilustračne foto/ Divé Maky/ upráva R1 

Som Róm. Vyrastal som v Bratislave. Keď som bol malý, veril som, že svet nerobí rozdiely medzi ľuďmi. Aký som bol len naivný... Dlhé roky som odmietal svoj pôvod riešiť viac ako by bolo treba, no to čo som neriešil ja, riešili iní. Ako sa tak zamýšľam, tak celá spoločnosť riešila môj, alebo náš pôvod. Si cigán a preto si iný!!!
Nikdy som si neuvedomil, a možno som si ani nechcel uvedomiť, že na Slovensku byť cigánom, znamená mať problém.


Štatisticky prehľad v Porade z roku 2019 


Už ako sa narodíte, tak vedľa vášho mena v kolónke poznámka sa objaví cigán, cigánka, podľa toho či ste chlapec alebo dievča. Začne sa o vás viesť evidencia, a táto evidencia, že ste cigán alebo cigánka sa s vami vedie až do vašej smrti. Verte milí priatelia, že nepreháňam. Už od čias Márie Terézie sa viedli evidencie cigánskeho obyvateľstva. Hitler evidenciu zdokonalil a komunisti v nej pokračovali.  Súčasní akože demokrati evidenciu vedú kvôli akože zdravotnému stavu obyvateľstva.

Za socializmu sa viedli evidencie narodenia rómskych detí, evidencie rómskych detí, ktoré navštevovali školy, evidencie rómskych robotníkov a dokonca aj evidencie rómskych hrobov. Banky si vedú evidencie lokalít, v ktorých býva rómske obyvateľstvo a ľudia z takýchto lokalít majú napríklad možnosť ťažšie získať pôžičku. Dokonca nebankovky ako napríklad Provident si viedol špeciálne upravenú mapu s rómskym obyvateľstvom a v takýchto lokalitách zásadne pôžičku neposkytoval.
Keď si idete hľadať prácu, zrazu pocítite, že ste občan druhej kategórie. Idete na pracovný pohovor s tak malou dušičkou, že ani nevnímate svet okolo seba. Myšlienky, som dobre učesaný, som dobre upravený, nie som moc tmavý, urobím dojem na pohovore, vás doslova zlomia. Byť Róm a hľadať si prácu znamená doslova poníženie a prosenie aby vás zobrali. A keď už sa podarí ten zázrak, že ste natrafili na pohovore na normálnych ľudí, musíte v práci aj tak dva krát viac ukázať, že viete pracovať ako váš kolega neróm. Udržať si zamestnanie, znamená zaprenie samého seba. Musíte počúvať hlúpe vtipy vašich kolegov na vašu adresu, alebo Rómov všeobecne, vidieť tie blbé úsmevy, chce sa vám neraz zvracať. To, že váš kolega je jeden špinďúr smradľavý, nikto nerieši, oni riešia vás a blbým otázkami vám dajú najavo, že ste niečo menej ako oni. Pritom berú rovnaký plat ako vy, majú rovnaké pracovné zaradenie, len vy ste cigán, tak sa musíte zaslúžiť o ich rešpekt. Ak to dokážete, tak ste vyhrali, ak nie, idete o dom ďalej...

Začal som byť v presvedčení, že je lepšie nebyť cigán, ale nemohol som ani úplne patriť do „normálnej“ spoločnosti.  Vždy som chcel byť novinár. Som bloger, píšem 15 rokov, myslíte si, že som dostal šancu pracovať napríklad v nejakých novinách? Vždy som dostal zamietavú odpoveď. V Amerike v 50. rokoch aspoň priamo afroameričanovi napísali, farebných neberieme. Tu vám odpovedia, "pre veľký počet uchádzačov, sme dali priestor inému". Dalo by sa to prirovnať  k humánnej poprave smrtiacou injekciou. Najsmiešnejšie však na tom je, že o niekoľko dní na to opäť vidíte inzerát, že redakcia na to miesto, na ktoré ste sa hlásili, stále hľadá nového redaktora. Pritom sa hlásim na  redaktorské pozície, na ktoré mám aj kvalifikačné predpoklady a aj ich spĺňam, no žiaľ veľký počet uchádzačov vám nedovolí sa posunúť ďalej... alebo...
Podobné skúsenosti majú aj iní Rómovia, ktorí ukončili právnické vzdelanie, vzdelanie humanitárneho smeru, či majú ukončené konzervatórium, no nedostanú sa ďalej ako po brány divadiel a ak chcete napriek osudu nežičlivosti sa nejak presadiť, začnete si svoj život budovať doslova na kolene. Niektorí to vzdajú a nakoniec pracujú v úplne inej sfére, kvalifikačne nižšej triede ako majú školu. A aby vám to nebolo málo, tak nejaký usmrkanec vám dá najavo, že je váš nadriadený, hoci inteligenčne by sa skôr hodil na umývanie stolov... Musíte to však prehltnúť a veriť, že život vám ešte príležitosť prinesie a ak nie, stane sa z vás "filozof z ulice", čo je aj môj prípad... 

Myslím si, že hlavným problémom prečo spoločnosť si akoby stále nezvykla, že má za susedov Rómov, že žijeme v tejto spoločnosti takmer tisíc rokov, je fakt, že sme stále odsúvaní na druhú koľaj už do narodenia. Pokiaľ sa našim ľuďom nedostane viac príležitostí sa profesne presadiť, tak pre gádža bude scifi aj to, keď uvidí Róma policajtom. Hoci v radoch polície už Rómovia pracujú, ale je ich tak málo, že stále je to scifi. Ak Rómov neuvíme v televízii, reklamách, v novinách, na úradoch, tak sa predsudkov, že Rómovia nič nevedia nikdy nezbavíme. Ono niekedy mám pocit, že je lepšie povedať, veď cigánom sa nechce robiť, ako im skutočne prácu dať a tým aj príležitosť na lepší život... Desivé pre mňa bolo zistenie v akých profesiách by nás, alebo nás najlepšie vníma majoritné obyvateľstvo. Najčastejšie pri mojich rozhovoroch padali tieto miesta.  

1. miesto: Kopáč - výkopové práce
2. miesto : Pomocník na stavbe 
2. miesto : Smetiar 
3. miesto : Upratovač/ upratovačka 
4. miesto : Pomocná sila v kuchyne 

V týchto profesiách nás najlepšie majoritné obyvateľstvo akceptuje. Dokonca som sa stretol s tým, ako robotník na stavbe neróm, kričí, "zavojte nejakých cigánov nech to tu vykopú, veď nebudeme to my kopať", a pritom išlo mimochodom tiež o pomocníka na stavbe... 
Keď sa vidím v zrkadle, v tom hanebnom obraze cigána, vydesilo ma to. Áno som cigán, mám o niečo tmavšiu pokožku, hnedé oči, čierne vlasy a ešte k tomu som tučný, fuj, zo samého seba mi je zle. Ale prečo mi nemôže byť zo seba zle len preto že som tučné prasa, prečo mi je zle aj s toho, že som cigán? A potom si uvedomím, ale veď nám všetkým je zle, že sme cigáni, veď toľko pocitu nenávisti, pohŕdania čo do nás spoločnosť od útleho detstva dala, v nás vybudovala, že sme sa  začali samých seba nenávidieť. 
Tešíme sa ak sa nám narodí dieťa so svetlou pokožkou, s hrdosťou mu hovoríme "párno muj" biela hubenka, pretože to bude mať v tejto spoločnosti ľahšie, ako keby bolo kálo (čierne). Aj keby v dospelosti robilo toho smetiara, s bielou hubou to bude mať aj tak ľahšie. V autobuse sa od neho nikto nebude odvracať, v obchode si kľudne nakúpi bez toho, aby ho sledovalo tisíc očí, pôjde si sadnúť na kávu a nemusí sa báť, že ho nepustia do kaviarne. No čo, biela huba mu zaručí lepší život s úctou, ako keby malo mať čiernu a život bez úcty hoci by malo ukončenú právnickú fakultu. 

Zle sa vám to aj číta že, ale takto to v našej spoločnosti žiaľ funguje. Čoskoro som pochopil, že mať„cigánske srdce“  znamená niečo čo mnohým chýba. Vidím veci čo iní nevidia, a nikdy neuvidia, pretože to o čom tu píšem nezažili na vlastnej koži. Jedine, že by sa narodili ako cigáni... 


Jozef Kmeťo 
  

  

  Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Kotlebovci chcú vyprovokovať konflikt???

Rastúce preferencie extrémistov z ĽSNS vyhnali ľudí do ulíc. Sečovce, Sabinov, Košice, Levoča, Fiľakovo, ale aj ďalšie mestá sa pridávajú k demonštrácii proti fašizmu.

Kotlebovci a ich sympatizanti neočakávali takú silnú vlnu protestov proti politike akú presadzujú. Protesty po Slovensku usporiadali PS/spolu a Za ľudí a priebeh býva rovnaký – účastníci buď potichu, alebo otvorenými hlasnými pokrikmi demonštrujú proti mítingu fašistov a ich cielenej propagande nenávisti.

Klamlivá propaganda 

Známa propagantka za ĽSNS Lívia Garčalová urobila, ako je u nej už zvykom, manipulatívne video, kde svojimi slovami ale aj zostrihanými zábermi z demonštrácie v Levoči urobila "divoký západ". 


V Levoči sa však nič nestalo 
STANOVISKO POLÍCIE K PREDVOLEBNÉMU ZHROMAŽDENIU

Na základe šíriacich sa nepravdivých správ o údajnom nebezpečenstve na predvolebnom zhromaždení vám prinášame stanovisko Polícia SR - Prešovský kraj.

V súvislosti s konaním predvolebného zhromaždenia v Levoči počas priebehu toh…

Kotlebovci nezvládajú protesty Rómov na východe Slovenska

Počas mítingu Kotlebovcov na východe protestovali stovky Rómov. Protesty Rómov začali v Sečovciach, cez Sabinov a vyvrcholili v Košiciach. Tieto protesty sú spájané so stranou PS/Spolu a Trubanom, a tak trošku ako keby sa zabudlo na našich politických aktivistov, ktorí pomohli k tomu, aby sa Rómovia zobudili a povedali jasne STOP fašizmu. Viktor Valík, Ivan Hriczko, Roman Suchý, alebo podnikateľ Emilio Gujda, či Džemal Kodrazi. Toto sú výrazne mená predstaviteľov rómskej politickej scény na východe Slovenska a na týchto ľudí by sa tiež nemalo zabudnúť.

Kotlebovci nerátali s tým, že sa my Rómovia dokážeme cez sociálne siete zmobilizovať, a tak čo im vlastne ostalo, ako obviniť Trubana za PS/Spolu, že protestujúcich zvážali do Košíc autobusmi a dostali za to, že budú stáť na námestí, 15€. Čo je samozrejme hlúposť, pretože ani Truban za PS/spolu a ani napríklad Hlina za KDH si kupovať protestujúcich nepotrebujú a naši politickí predstavitelia, ako Viktor Valík za stranu STS zase nedisponu…

Slovenskom sa rozhoreli protesty proti fašizmu a média mlčia

Rastúce preferencie extrémistov z ĽSNS vyhnali ľudí do ulíc. Doposiaľ najväčší protest proti fašizmu sa vo štvrtok popoludní uskutočnil v Košiciach.
Najviac však o protestoch informujú rómske portáli na sociálnej sieti, naše média ako televízia Joj, Markíza a ďalšie média viac menej mlčia. Je veľmi smutné, že dokážu  Slovenské média v rýchlosti 10-1 priniesť negatívne spravy o Rómoch, ale to že ľudia a hlavne Rómovia povstali proti rasizmu neinformujú vôbec, alebo len okrajovo... 
Sú to spojené nádoby, všetko ako konáme v našej spoločnosti ma vplyv na nás všetkých... To že, fašistická strana ĽSNS Mariána Kotlebu sa teší výborným predvolebným preferenciám, môže nečinnosť politikov, súdov, prokuratúry, ktorí nechali fašizmu narásť do obludných rozmerov a ten sa môže nakoniec stať aj pre benevolentných sudcov a politikov osudným. Netreba totiž zabudnúť, že podobne začínal aj Hitler....  
Posledný protest bol  Piatok vo Fiľakove, kde ľudia kričali aby Kotelba a Mazurek išiel domov... "…