Preskočiť na hlavný obsah

Translate

Ešte sa len narodilo a už je odsúdené zato, že je rómske...

Škandál v Chorvátsku... nemocnica utajila narodenie prvého rómskeho dieťaťa v Novom roku

foto: zdroj fb Veljko Kajtazi


Veljko Kajtazi, príslušník rómskej menšiny, oznámil, že krajská nemocnica v Cakovci spolu so zástupcami župy Međimurje utajila  fakty a tento rok podviedla verejnosť o prvorodenom dieťati v tomto kraji.

„Nepríjemne ma prekvapuje správa, že okresná nemocnica Međimurje spolu so zástupcami okresu Međimurje túto skutočnosť utajila a podviedla verejnosť o prvonarodenom dieťati v okrese Međimurje."

Zaujímalo by nás, prečo boli informácie o prvorodenom rómskom dieťati skryté a prečo bola táto rodina v správach o tradičných médiách o prvorodených deťoch preskočená? Bojíte sa xenofóbnych reakcií ľudí, ktorí by sa necítili dobre sedieť s informáciami o prvorodenom rómskom dieťati? Existujú v týchto a podobných situáciách nejaké prvky diskriminácie, porušovania ľudských práv?

Očakávam verejné ospravedlnenie od zodpovedných osôb čo najskôr, ale neočakávam, že sa situácia v Međimurje v roku 2020  zlepší, až kým sa nezmení postoj k Rómom a kým nezískame rovnaké zaobchádzanie, rešpekt a rešpekt k ľudskej dôstojnosti, “uviedol na facebooku.

Kajtazi hovorí, že sa Medimursky župan sa  ospravedlnil telefonicky

V rozhovore pre  N1  uviedol, že sa okres Medžugoria mu ospravedlnil telefonicky, ale očakával aj verejné ospravedlnenie.

„Len čo mi to dali vedieť, zamieril som do Međimurjeho kraja. Hovoril som so zdravotnými sestrami, ktoré boli v službe, a povedali mi to (to bol len prípad), ale že mi nemohli dať viac podrobností, ako som už uviedol. Od starostu očakávam verejné ospravedlnenie, pričom nezabúdam, že starosta je neustále ticho a okrem protestov nevidím nič zlé v okrese Međimurje, ale horšie a horšie nemocnice, “povedal Veljko Kajtazi pre N1.



Iveta Kmeťová
zdroj: N1



Komentáre

 1. Chcipaj. Porad ne guta bere furt dou na cigani zdechlu by ste do rana jen vas mlatit na kazdim kroku

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Toto dokáže vyhlásiť verejnosti len,, lelenc z domova,,

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ty "lelenc", článok som písala ja, nie Kmeťo...ani čítať nevieš...LELENC

   Odstrániť

Zverejnenie komentára

Váš názor nás zaujíma, ďakujeme

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Rómovia prehovorili o svojích zážitkov s predsudkami a rasizmom na vlastnej koži

Byť Róm a žiť na Slovensku, by jedinec mohol povedať, že nie je to žiadna výhra...Či sa to niekomu páči alebo nie, Rómovia už od útleho detstva sa stretávajú z rôznymi druhmi prejavu predsudkov či priameho rasizmu. Niet sa preto čo diviť, že priepasť porozumenia medzi rómskou a nerómskou populáciou sa prehlbuje, a nedôvera je na oboch stranách bariéry.   

Je predsa nemysliteľné, už aby Rómske deti sa stretávali v škole zo segregáciou, kedy škola zámerne vytvorí triedu len pre rómskych žiakov.  Je nemysliteľné, že sa Rómske deti stretávajú s pokrikmi, vy špinavé cigánčatá, smradľavý potkany, či negri... Rómske dieťa je už takto donútené si uvedomiť, že existuje svet "bielych" a jeho, teda "čiernych" Už deti medzi sebou dokážu byť veľmi zlé, a tak často krát rómsky chlapec či dievča je vyštvaní z kolektívu, či dokonca mu jeho spolužiaci povedia, s tebou sa sa hrať nebudeme, pretože si cigáň!

Rasizmus a predsudky v praxi  

- viac ako 80% Slovákov i Čechov by bolo prot…

Rasisti, hovoria, že na bielych životoch záleží - Je OK byť biely

Rasizmus nepozná hranice a rasista už vôbec nie! fanúšikovia Slovana Bratislava v sobotu vyvesili na Tehelnom poli transparent White Lives Matter, ktorý vo voľnom preklade znamená Na životoch belochov záleží, viaceré slovenské médiá ho označili za rasistický.
Rasisti však s touto interpretáciou médii nesúhlasia. Odvolávajú sa na hnutie Black Lives Matter(Na životoch černochov záleží), ktoré podľa nich médiá neoznačujú ako rasistické. Prečo by potom mal byť transparent fanúšikov Slovana rasistický?
Tak ako to vlastne je? 
V roku 2014 sa po svete prvýkrát začala vo veľkom šíriť výzva „Black Lives Matter” (BLM - Na životoch čiernych záleží). Snažila sa upozorniť na policajnú brutalitu voči Afroameričanom v USA. Ako reakcia na toto hnutie vzniklo „White Lives Matter” (WLM - Na životoch bielych záleží).
„White Lives Matter” (WLM - Na životoch bielych záleží). Toto spojenie začali propagovať po USA rasistické skupiny vo viacerých štátoch. Najaktívnejší boli najmä členovia skupiny Aryan Renaissa…

Rómovia si nevedia predstaviť, že by mali svoj vlastný štát...

Okrem kontaktov je sociálna sieť dobrá aj na bleskový prieskum. Už dlhšie bez toho aby si to niekto všimol, až možno na pár jednotlivcov, mapujem na mojom "fejzbuku" náladu nás Rómov. Samozrejme, že naša nálada sa odzrkadľuje aj podľa doby v akej teraz žijeme. A možno aj práve táto doba, kedy všetci bez rozdielu musíme vynaložiť viac úsilia na prežitie, ako by Rómov prebudila zo sna, jeden za všetkých a všetci za jedného.Pretože jeden za všetkých a všetci za jedného, alebo inak povedané spoločne za prospech nás všetkých už neplatí. V rómsku štátnosť ktorý by sme spoločným úsilím vybudovali neverí väčšina Rómov.
Pri otázke: Viete si predstaviť, že by sme mali Rómsky štát? sa Rómovia viac menej vyjadrovali záporne. Neveria, že by spoločne dokázali vôbec niečo také ako Rómsky štát vytvoriť. Ako sa mnohí sami vyjadrili, chýbajú nám vzdelaný ľudia, či sami medzi sebou sa dokážeme deliť na lepších a horších, sami sa kastujeme, a to by prinieslo veľké nezhody a napätie. A potom t…